:: 23 Ağustos 2019 Cuma

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

1 No'lu komiteden tabana yayılan kooperatifçilik modeli önerisi

MTSO 1 No'lu Meyve ve Sebzelerin İşlenmesi ve Ticareti Meslek Komitesi, tarım sektöründe çiftçiden, lojistikçiye, marketten ihracatçıya kadar ilgili tüm kesimlerin sorunlarına çare olacak yeni bir kooperatifçilik modeli önerisi getirdi.
1 No'lu komiteden tabana yayılan kooperatifçilik modeli önerisi
04 Mayıs 2019
Cumartesi 11:17

MTSO 1 No’lu Meyve ve Sebzelerin İşlenmesi ve Ticareti Meslek Komitesi, tarım sektöründe çiftçiden, lojistikçiye, marketten ihracatçıya kadar ilgili tüm kesimlerin sorunlarına çare olacak yeni bir kooperatifçilik modeli önerisi getirdi.

Komite Başkanı Baltu, üretici birliklerinin çıkarlarını gözeten, maliyetleri aşağı çeken, ortak kullanım, ortak satış yaparak hem yurtiçi hem yurtdışı pazara hakim bir kooperatifleşme modeli istediklerini anlattı. Bu sistemde kooperatifin bir şirket ya da yapıya bağlı kalmaması gerektiğini ise özellikle vurgulayan Baltu, kurulacak bağımsız kooperatifle ürünlerin istendiği miktarda üretilip istenilen her pazara satılabilmesi gerektiğini söyledi.

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) 1 No’lu Meyve ve Sebzelerin İşlenmesi ve Ticareti Meslek Komitesi Başkanı Kerem Baltu, komite çalışmalarını anlatarak sektöre ilişkin değerlendirmeler yaptı. Son dönemlerde komite olarak özellikle kooperatifleşme modelleri üzerine yoğunlaştıklarını bildiren Baltu, doğru bir sistemin hayata geçirilmesi halinde sektörün tüm paydaşlarının sorunlarına çare olunabileceğini dile getirdi. Sektörün en ciddi sorunu olarak birlikte hareket etme kültürünün yerleşmemiş olmasını gösteren Baltu, şunları söyledi:

“Sektörümüzün en önemli sorunu üretimde ve satışta birlikteliği sağlayamamak olduğunu düşünüyoruz. Bunun için üretici kooperatifleri veya üretici birlikleri kurularak işe başlanması gerektiğine inanıyoruz. Talebimiz, uluslararası sömürgeci zihniyete sahip şirketlerin tekelinden uzak,çiftçinin-köylünün kendi toprağında işçi konumuna düşmeyeceği, toprağında söz hakkını kaybetmeden, kooperatif çatısı altında milli üretim-pazarlama seferberliği gerçekleştirmesidir.”

Dev sermaye şirketlerinin devlet desteklerini arkalarına alıp Türkiye’nin imkanlarınıkullanarak Türkiye’nin tarımına zarar vermesinin en büyük korkuları olduğunu dile getiren Baltu, “Bunun örnekleri maalesef dünyada fazlasıyla mevcut. Bazı ülkelerde üretilen şeker. Kakao, kağıt, muz gibi ürünleri gelirlerinin yaklaşık yüzde 80’di bazı şirketlerin teklinde. Türkiye’de de böyle bir sorun yaşanmasını istemiyoruz. Tarımda bir seferberlik başlayacaksa isimde ve uygulamada milli olması geleceğimiz açısından önemlidir” değerlendirmesini yaptı.

Bu taleplerden hareketle komite olarak Türkiye’nin ihtiyacı olan yeni bir kooperatif modeli üzerinde çalıştıklarını bildiren Baltu, oluşturulacak bu yapının en önemli özelliğinin ise bir şirket ya da bir yapıya bağlı kalmaması olduğunu anlattı. Belirli bir şirket ya da yapıya bağlı kalınması halinde bir süre sonra tekelleşmenin başladığını, yalnızca bu şirketin satış yaptığı pazarlara ürün gönderildiğini, o şirketin ihtiyacı kadar üretim yapılabildiğini kaydeden Baltu, “Oysa kooperatifleşme modeli tabana yayılmalı. Herkes bu kooperatifin üyesi olmalı ve bağımsız bir yapı oluşturulmalı. Üreticiler kendi ürününü kendisi satmak istiyor. İsteyen istediği yere ürün gönderebilmeli, gerektiğinde üretimini artırabilmeli” ifadelerini kullandı.

“Mersin’de çalıştay planlıyoruz”

Sektörün tüm temsilcilerinin görüşünü ortaya koyması ve herkesin beklentisini karşılayacak doğru bir tarım stratejisi geliştirilmesi gerektiğine inandıklarını kaydeden Kerem Baltu, bu noktadan hareketle önümüzdeki aylarda Mersin’de bir Tarım Çalıştay’ı düzenlemeye hazırlandıklarını anlattı. Türkiye’de benzer kooperatif modellerinin farklı illerde uygulandığını ve iyi sonuçlar alındığını kaydeden Baltu, bu modelin geliştirilip ülke genelinde tabana yayılabileceğine inandığını söyledi.

Baltu, Komite olarak tasarladıkları kooperatif modelinin detaylarını ise şöyle özetledi:

“Öncelik üretimde belirli bir standardı yakalamak olmalı. Kooperatifleşme bu noktada önemli katkılar sağlayacaktır. Kooperatifler kanalıyla köylerde, yerleşim birimlerinde teknik bilgi ve tecrübe sahibi ehil kişiler tarafından ürün yetiştirilmesi konusunda ilaçlamadan budamaya ve ürün toplamaya kadar her aşamada teknik destek verilip, üretici eğitilebilir. Yine kooperatifler ya da üretici birlikleri traktör gibi teknik ekipmana ya da teknik personele sahip olup yakıt, ilaç gibi büyük maddi gideri olan ihtiyaçları üreticiye uygun maliyetlerle temin edebilir ya da kiralayabilir. Küçük üreticiler bilinçlendirilerek devlet desteklerinden faydalanmaları sağlanabilir. Fiyat birliğine gidilip kalitede olduğu gibi fiyat konusunda da istikrar sağlanabilir.”

Sektörde yaşanan sıkıntılar ve zorluklar nedeniyle artık gençlerin tarımla uğraşmak istemediğini vurgulayan Baltu, bu durumun da sektör adına ciddi bir handikap olduğunu söyledi. Sorunların çözümüyle gençlerin yeniden tarım sektöründe çalıştırılmaya özendirilmesi gerektiğini anlatan Baltu, “Eğer üretici çocukları işi devralmazsa tarımın geleceği tehdit altında demektir. Bizim gençlerimiz tarımı terk ederken yurtdışındaki gençler tarım ekonomisi okuyup girdi maliyetlerini aşağı çekme yöntemleri üzerinde çalışıyor. Sorunların çözümüne yönelik kooperatifleşme çalışması bu nedenle de önemlidir” değerlendirmesini yaptı.

“Kalıntı ciddi sorun”

Mevcut durumda üretimde karşılaştıkları bir diğer sorunun da zirai ilaç kalıntısı olduğunu kaydeden Kerem Baltu, bunda mevut durumda uygulanan reçete sisteminin önemli rol üstlendiğine değindi. Bu sistemin çalışmadığını ve acil değişmesini istediklerini kaydeden Baltu, “Mevcut durumda maalesef ilacı yazan ile satan yakın ilişkide. Oysa böyle olmamalı. Sorumlu ve zorunlu danışmanlık sistemleriyle bunların önüne geçilebileceğini düşünüyoruz” dedi. Önerdikleri kooperatifleşme modeliyle kalıntı sorununun da en aza indirilebileceğine dikkat çeken Baltu, kooperatif ya da üretici birliklerinin yapacağı eğitimlerle ya da teknik desteklerle sağlanacak standart üretim ve kalite artışı sayesinde kalıntı oranlarının da düşeceğine inandığını söyledi.

Hükümetlere göre tarım politikalarının değişmemesi gerektiğini de dile getiren Baltu, bu durumun sektöre zarar verdiğini anlattı.

“Komite olarak birlikte hareket etmeliyiz”

Komite olarak yürüttükleri çalışmalarda sektördeki en büyük eksikliğin birlikte hareket edememek olduğunu gördüklerini ve bu sorunun çözümüne de odaklandıklarını kaydeden Kerem Baltu, sektörün ihtiyacı olan kaynaşmayı sağlamak, birlikte hareket etme kültürünü oluşturmak adına çalışmalara başladıklarını söyledi. Her ay düzenli olarak bir sektör temsilcisinin evsahipliğinde sohbet toplantıları düzenlemeye başladıklarını bildiren Baltu, “Bu toplantılarda sorunlarımızı tartışıp ihtiyacımız olan yetkilileri davet ederek bilgiler alıyoruz. Küme modeliyle birliktelik kurmaya çalışıyoruz. Artık bunu kurumsal hale getirmek için mücadele edeceğiz” dedi.

“Üretim dışa bağımlılıktan kurtulmalı”

Sektörün bir diğer sorununun dışa bağımlılık olduğunu kaydeden Kerem Baltu, tohumdan fidana, gübreden ilaca kadar birçok kalemin ithal edildiğini hatırlattı. Devlet destekli ar-ge çalışmaları ile bölgesel şartlara uygun yerli ve milli tohumlar, fidanlar üretmek gerektiğini dile getiren Baltu, “Bu noktada Agropark ile Hasat ve Hasat Sonrası Ar-Ge ve Uygulama Merkezi Projesi modelleri oldukça güzel ve öncü örneklerdir” değerlendirmesini yaptı. Ürünlerin yurtdışından gelmesinin maliyetleri de arttığını, küçük ürecinin dövizdeki dalgalanmalara paralel ihtiyaç duyduğu ürünlere erişemediğini anlatan Baltu, yerli üretimin küçük üreticiyi destekleme anlamında da büyük önem taşıyacağını söyledi.

Paylaş:  Facebook Twitter Google
BAŞKAN SEÇER'DEN MERSİN-TARSUS OSB'DE İNCELEME
EKONOMİ

10 Ağustos 2019 Cumartesi 10:34

BAŞKAN SEÇER'DEN MERSİN-TARSUS OSB'DE İNCELEME

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyeti Ağustos ayı olağan toplantısına katıldı
10:34
TARSUS'TA AĞUSTOS AYI SÜT FİYATLARI BELİRLENDİ
EKONOMİ

08 Ağustos 2019 Perşembe 10:47

TARSUS'TA AĞUSTOS AYI SÜT FİYATLARI BELİRLENDİ

Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası 4. Meslek Komitesi ve Tarsus Süt Üreticileri Birliği süt fiyatlarını belirlemek üzere bir araya geldi.
10:47
Slow Food Grubu'ndan başkan Bozdoğan'a ziyaret
EKONOMİ

08 Ağustos 2019 Perşembe 10:46

Slow Food Grubu'ndan başkan Bozdoğan'a ziyaret

Tarsus Ticaret ve Sanayi odası Başkanı Ruhi Koçak, Mersin Kent Konseyi kurucu Başkanı ve Slow Food Tarsus Birliği Başkanı Yasmina Lokmanoğlu, Kontrol sertifikasyon kuruluşu Vahap Eryılmaz, Ziraat mühendisi Yağmur Arslan'dan oluşan Slow Food Tarsus grubu Tarsus Belediye Başkanı Dr.Haluk Bozdoğan'ı ziyaret etti
10:46
Öz Büro İş Sendikası Mersin İl Başkanı Aratekin: Banka promosyonları ihalesi tamam
EKONOMİ

06 Ağustos 2019 Salı 10:28

Öz Büro İş Sendikası Mersin İl Başkanı Aratekin: Banka promosyonları ihalesi tamam

Öz Büro İş Sendikası Mersin İl Başkanı Haydar Aratekin “Banka promosyonları ihalesi”nin tamamlandığını belirterek, ihaleyi Ziraat Bankasının kazandığını söyledi
10:28
Tarsus'ta Pamuk Sorumlu Denetçi Eğitimi
EKONOMİ

05 Ağustos 2019 Pazartesi 09:07

Tarsus'ta Pamuk Sorumlu Denetçi Eğitimi

Tarsus'ta, Ticaret Bakanlığı Güney Anadolu Bölge Müdürlüğü Tarafından 21-22-23 Ağustos 2019 tarihlerinde ‘'Pamuk Sorumlu Denetçi Eğitimi'' düzenleneceği bildirildi
09:07
TARSUS'TA ÜRETİCİLERE DAĞITILAN 25 BİN LAVANTA FİDESİNİN HASADI BAŞLADI
EKONOMİ

05 Ağustos 2019 Pazartesi 09:02

TARSUS'TA ÜRETİCİLERE DAĞITILAN 25 BİN LAVANTA FİDESİNİN HASADI BAŞLADI

Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin, Tarsus'ta 25 üreticiye dağıttığı 25 bin lavanta fidesi çiçek açtı. Üreticiler, kozmetik ve parfüm sanayinin yanı sıra sağlık sektörü ve içeceklerde de kullanılan lavanta çiçeklerinin hasadına başladı
09:02
MUT OSB YOLU ÇALIŞMALARI TAM GAZ
EKONOMİ

03 Ağustos 2019 Cumartesi 10:13

MUT OSB YOLU ÇALIŞMALARI TAM GAZ

Hem Mersin'in, hem de Mut'un ekonomik anlamda gelişimine büyük katkı sağlayacak olan Mut Organize Sanayi Bölgesi (OSB) yapım çalışmaları devam ediyor.
10:13
Ayla Harp, Mersin'i gururlandırdı
EKONOMİ

03 Ağustos 2019 Cumartesi 10:04

Ayla Harp, Mersin'i gururlandırdı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Mersin Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Yönetim Kurulu Başkanı Ayla Harp, TOBB tarafından 10 bölge belirlenen bölge temsilciliği seçimlerinde Doğu Akdeniz Bölge Temsilcisi oldu
10:04
TARSUS GİOSB MÜTEŞEBBİS HEYETİ ÜYESİ ABDULKADİR FİLİZ, OSB'YE BELEDİYE OLARAK 5 MİLYON TL'LİK KATKIDA BULUNACAĞIZ
EKONOMİ

01 Ağustos 2019 Perşembe 09:58

TARSUS GİOSB MÜTEŞEBBİS HEYETİ ÜYESİ ABDULKADİR FİLİZ, OSB'YE BELEDİYE OLARAK 5 MİLYON TL'LİK KATKIDA BULUNACAĞIZ

TARSUS GİOSB TARSUS TİCARET VE SANYİ ODASINA TAŞINACAK
09:58
TARSUS GİOSB YÖNETİM VE MÜTEŞEBBİS HEYETİ TOPLANTISI YAPILDI
EKONOMİ

31 Temmuz 2019 Çarşamba 09:48

TARSUS GİOSB YÖNETİM VE MÜTEŞEBBİS HEYETİ TOPLANTISI YAPILDI

Tarsus Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (Tarsus GİOSB) Yönetim Kurulu ve Müteşebbis Heyet Toplantısı Mersin Valisi Ali İhsan Su başkanlığında Okyay plazada gerçekleştirildi
09:48
BAŞKAN BEKTAŞ ASLAN: YILIN İLK 7 AYINDA 511 ESNAFIMIZA 41 MİLYON 200 BİN TL KREDİ VERDİK
EKONOMİ

30 Temmuz 2019 Salı 11:42

BAŞKAN BEKTAŞ ASLAN: YILIN İLK 7 AYINDA 511 ESNAFIMIZA 41 MİLYON 200 BİN TL KREDİ VERDİK

Tarsus Yeni Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifi Başkanı Bektaş Aslan, bu yılın ilk 7 aylık döneminde 511 esnafa 41 milyon 210 bin TL kredi kullandırdıklarını bildirdi
11:42
TARSUS TİCARET BORSASI'NIN ZİYARETLERİ
EKONOMİ

30 Temmuz 2019 Salı 11:11

TARSUS TİCARET BORSASI'NIN ZİYARETLERİ

Tarsus Ticaret Borsası , ziyaretler kapsamında üyelerinin dileklerini , tavsiyelerini dinliyor , birlikte hareket etmenin ekonomiye ve ticarete kazandıracağı fikirleri paylaşıyor
11:11
Tarsus TSO'ya kıyaslama ziyareti
EKONOMİ

29 Temmuz 2019 Pazartesi 09:36

Tarsus TSO'ya kıyaslama ziyareti

Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin akreditasyon sistemi kapsamında odalar arası kıyaslama yapmak üzere Silifke Ticaret ve Sanayi Odası ile Mut Ticaret ve Sanayi Odası ekibini ağırladı
09:36