:: 23 Mayıs 2019 Perşembe

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

1 No'lu komiteden tabana yayılan kooperatifçilik modeli önerisi

MTSO 1 No'lu Meyve ve Sebzelerin İşlenmesi ve Ticareti Meslek Komitesi, tarım sektöründe çiftçiden, lojistikçiye, marketten ihracatçıya kadar ilgili tüm kesimlerin sorunlarına çare olacak yeni bir kooperatifçilik modeli önerisi getirdi.
1 No'lu komiteden tabana yayılan kooperatifçilik modeli önerisi
04 Mayıs 2019
Cumartesi 11:17

MTSO 1 No’lu Meyve ve Sebzelerin İşlenmesi ve Ticareti Meslek Komitesi, tarım sektöründe çiftçiden, lojistikçiye, marketten ihracatçıya kadar ilgili tüm kesimlerin sorunlarına çare olacak yeni bir kooperatifçilik modeli önerisi getirdi.

Komite Başkanı Baltu, üretici birliklerinin çıkarlarını gözeten, maliyetleri aşağı çeken, ortak kullanım, ortak satış yaparak hem yurtiçi hem yurtdışı pazara hakim bir kooperatifleşme modeli istediklerini anlattı. Bu sistemde kooperatifin bir şirket ya da yapıya bağlı kalmaması gerektiğini ise özellikle vurgulayan Baltu, kurulacak bağımsız kooperatifle ürünlerin istendiği miktarda üretilip istenilen her pazara satılabilmesi gerektiğini söyledi.

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) 1 No’lu Meyve ve Sebzelerin İşlenmesi ve Ticareti Meslek Komitesi Başkanı Kerem Baltu, komite çalışmalarını anlatarak sektöre ilişkin değerlendirmeler yaptı. Son dönemlerde komite olarak özellikle kooperatifleşme modelleri üzerine yoğunlaştıklarını bildiren Baltu, doğru bir sistemin hayata geçirilmesi halinde sektörün tüm paydaşlarının sorunlarına çare olunabileceğini dile getirdi. Sektörün en ciddi sorunu olarak birlikte hareket etme kültürünün yerleşmemiş olmasını gösteren Baltu, şunları söyledi:

“Sektörümüzün en önemli sorunu üretimde ve satışta birlikteliği sağlayamamak olduğunu düşünüyoruz. Bunun için üretici kooperatifleri veya üretici birlikleri kurularak işe başlanması gerektiğine inanıyoruz. Talebimiz, uluslararası sömürgeci zihniyete sahip şirketlerin tekelinden uzak,çiftçinin-köylünün kendi toprağında işçi konumuna düşmeyeceği, toprağında söz hakkını kaybetmeden, kooperatif çatısı altında milli üretim-pazarlama seferberliği gerçekleştirmesidir.”

Dev sermaye şirketlerinin devlet desteklerini arkalarına alıp Türkiye’nin imkanlarınıkullanarak Türkiye’nin tarımına zarar vermesinin en büyük korkuları olduğunu dile getiren Baltu, “Bunun örnekleri maalesef dünyada fazlasıyla mevcut. Bazı ülkelerde üretilen şeker. Kakao, kağıt, muz gibi ürünleri gelirlerinin yaklaşık yüzde 80’di bazı şirketlerin teklinde. Türkiye’de de böyle bir sorun yaşanmasını istemiyoruz. Tarımda bir seferberlik başlayacaksa isimde ve uygulamada milli olması geleceğimiz açısından önemlidir” değerlendirmesini yaptı.

Bu taleplerden hareketle komite olarak Türkiye’nin ihtiyacı olan yeni bir kooperatif modeli üzerinde çalıştıklarını bildiren Baltu, oluşturulacak bu yapının en önemli özelliğinin ise bir şirket ya da bir yapıya bağlı kalmaması olduğunu anlattı. Belirli bir şirket ya da yapıya bağlı kalınması halinde bir süre sonra tekelleşmenin başladığını, yalnızca bu şirketin satış yaptığı pazarlara ürün gönderildiğini, o şirketin ihtiyacı kadar üretim yapılabildiğini kaydeden Baltu, “Oysa kooperatifleşme modeli tabana yayılmalı. Herkes bu kooperatifin üyesi olmalı ve bağımsız bir yapı oluşturulmalı. Üreticiler kendi ürününü kendisi satmak istiyor. İsteyen istediği yere ürün gönderebilmeli, gerektiğinde üretimini artırabilmeli” ifadelerini kullandı.

“Mersin’de çalıştay planlıyoruz”

Sektörün tüm temsilcilerinin görüşünü ortaya koyması ve herkesin beklentisini karşılayacak doğru bir tarım stratejisi geliştirilmesi gerektiğine inandıklarını kaydeden Kerem Baltu, bu noktadan hareketle önümüzdeki aylarda Mersin’de bir Tarım Çalıştay’ı düzenlemeye hazırlandıklarını anlattı. Türkiye’de benzer kooperatif modellerinin farklı illerde uygulandığını ve iyi sonuçlar alındığını kaydeden Baltu, bu modelin geliştirilip ülke genelinde tabana yayılabileceğine inandığını söyledi.

Baltu, Komite olarak tasarladıkları kooperatif modelinin detaylarını ise şöyle özetledi:

“Öncelik üretimde belirli bir standardı yakalamak olmalı. Kooperatifleşme bu noktada önemli katkılar sağlayacaktır. Kooperatifler kanalıyla köylerde, yerleşim birimlerinde teknik bilgi ve tecrübe sahibi ehil kişiler tarafından ürün yetiştirilmesi konusunda ilaçlamadan budamaya ve ürün toplamaya kadar her aşamada teknik destek verilip, üretici eğitilebilir. Yine kooperatifler ya da üretici birlikleri traktör gibi teknik ekipmana ya da teknik personele sahip olup yakıt, ilaç gibi büyük maddi gideri olan ihtiyaçları üreticiye uygun maliyetlerle temin edebilir ya da kiralayabilir. Küçük üreticiler bilinçlendirilerek devlet desteklerinden faydalanmaları sağlanabilir. Fiyat birliğine gidilip kalitede olduğu gibi fiyat konusunda da istikrar sağlanabilir.”

Sektörde yaşanan sıkıntılar ve zorluklar nedeniyle artık gençlerin tarımla uğraşmak istemediğini vurgulayan Baltu, bu durumun da sektör adına ciddi bir handikap olduğunu söyledi. Sorunların çözümüyle gençlerin yeniden tarım sektöründe çalıştırılmaya özendirilmesi gerektiğini anlatan Baltu, “Eğer üretici çocukları işi devralmazsa tarımın geleceği tehdit altında demektir. Bizim gençlerimiz tarımı terk ederken yurtdışındaki gençler tarım ekonomisi okuyup girdi maliyetlerini aşağı çekme yöntemleri üzerinde çalışıyor. Sorunların çözümüne yönelik kooperatifleşme çalışması bu nedenle de önemlidir” değerlendirmesini yaptı.

“Kalıntı ciddi sorun”

Mevcut durumda üretimde karşılaştıkları bir diğer sorunun da zirai ilaç kalıntısı olduğunu kaydeden Kerem Baltu, bunda mevut durumda uygulanan reçete sisteminin önemli rol üstlendiğine değindi. Bu sistemin çalışmadığını ve acil değişmesini istediklerini kaydeden Baltu, “Mevcut durumda maalesef ilacı yazan ile satan yakın ilişkide. Oysa böyle olmamalı. Sorumlu ve zorunlu danışmanlık sistemleriyle bunların önüne geçilebileceğini düşünüyoruz” dedi. Önerdikleri kooperatifleşme modeliyle kalıntı sorununun da en aza indirilebileceğine dikkat çeken Baltu, kooperatif ya da üretici birliklerinin yapacağı eğitimlerle ya da teknik desteklerle sağlanacak standart üretim ve kalite artışı sayesinde kalıntı oranlarının da düşeceğine inandığını söyledi.

Hükümetlere göre tarım politikalarının değişmemesi gerektiğini de dile getiren Baltu, bu durumun sektöre zarar verdiğini anlattı.

“Komite olarak birlikte hareket etmeliyiz”

Komite olarak yürüttükleri çalışmalarda sektördeki en büyük eksikliğin birlikte hareket edememek olduğunu gördüklerini ve bu sorunun çözümüne de odaklandıklarını kaydeden Kerem Baltu, sektörün ihtiyacı olan kaynaşmayı sağlamak, birlikte hareket etme kültürünü oluşturmak adına çalışmalara başladıklarını söyledi. Her ay düzenli olarak bir sektör temsilcisinin evsahipliğinde sohbet toplantıları düzenlemeye başladıklarını bildiren Baltu, “Bu toplantılarda sorunlarımızı tartışıp ihtiyacımız olan yetkilileri davet ederek bilgiler alıyoruz. Küme modeliyle birliktelik kurmaya çalışıyoruz. Artık bunu kurumsal hale getirmek için mücadele edeceğiz” dedi.

“Üretim dışa bağımlılıktan kurtulmalı”

Sektörün bir diğer sorununun dışa bağımlılık olduğunu kaydeden Kerem Baltu, tohumdan fidana, gübreden ilaca kadar birçok kalemin ithal edildiğini hatırlattı. Devlet destekli ar-ge çalışmaları ile bölgesel şartlara uygun yerli ve milli tohumlar, fidanlar üretmek gerektiğini dile getiren Baltu, “Bu noktada Agropark ile Hasat ve Hasat Sonrası Ar-Ge ve Uygulama Merkezi Projesi modelleri oldukça güzel ve öncü örneklerdir” değerlendirmesini yaptı. Ürünlerin yurtdışından gelmesinin maliyetleri de arttığını, küçük ürecinin dövizdeki dalgalanmalara paralel ihtiyaç duyduğu ürünlere erişemediğini anlatan Baltu, yerli üretimin küçük üreticiyi destekleme anlamında da büyük önem taşıyacağını söyledi.

Paylaş:  Facebook Twitter Google
ÖĞRENCİLER, BAŞARILI ÇALIŞMALARINI PROJE PAZARI'NDA MESİAD İÇİN SERGİLEDİ
EKONOMİ

04 Mayıs 2019 Cumartesi 11:21

ÖĞRENCİLER, BAŞARILI ÇALIŞMALARINI PROJE PAZARI'NDA MESİAD İÇİN SERGİLEDİ

MESİAD ve Mersin Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu iş birliğinde düzenlenen ‘Proje Pazarı' kapsamında öğrencilerin birbirinden yaratıcı onlarca projesi sergilendi. Başarılı görülen projeler kategorilerine göre MESİAD tarafından ödüllendirilecek.
11:21
1 No'lu komiteden tabana yayılan kooperatifçilik modeli önerisi
EKONOMİ

04 Mayıs 2019 Cumartesi 11:17

1 No'lu komiteden tabana yayılan kooperatifçilik modeli önerisi

MTSO 1 No'lu Meyve ve Sebzelerin İşlenmesi ve Ticareti Meslek Komitesi, tarım sektöründe çiftçiden, lojistikçiye, marketten ihracatçıya kadar ilgili tüm kesimlerin sorunlarına çare olacak yeni bir kooperatifçilik modeli önerisi getirdi.
11:17
TSO TOBB GENEL KURULU İÇİN ANKARA'DA
EKONOMİ

03 Mayıs 2019 Cuma 16:09

TSO TOBB GENEL KURULU İÇİN ANKARA'DA

Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası yönetim kurulu Başkanı Ruhi Koçak, Meclis Başkanı Eyüphan Eyüpoğlu, yönetim Kurulu ve meclis üyeleri, genel kurul delegeleri, TOBB 75. Genel Kurulu için Ankara'daydı.
16:09
RASİM SARI AB EĞİTMİNE KATILDI
EKONOMİ

03 Mayıs 2019 Cuma 15:51

RASİM SARI AB EĞİTMİNE KATILDI

Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası genel sekreter yardımcısı Rasim Sarı, Türkiye-AB İş Dünyası Diyaloğu” (TEBD) projesi kapsamında düzenlenen “Akademi 2019 Eğitim Programı”, na katıldı.
15:51
Slow Food Tarsus Sarıulak Zeytini Toplantısı Borsada Gerçekleşti
EKONOMİ

02 Mayıs 2019 Perşembe 10:34

Slow Food Tarsus Sarıulak Zeytini Toplantısı Borsada Gerçekleşti

Mersin Kent Konseyi kurucu Başkanı Yasmina Lokmanoğlu ile beraberinde Slow Food ekibi ''Slow Food – Slow City” kapsamında hazırlanan Tarsus yol haritası kapsamında Tarsus Ticaret Borsasında Slow Food Tarsus Sarıulak Zeytin Grubunun çalışmalarının anlatıldığı toplantıya katıldı.
10:34
''Derman'' büyük ilgi gördü
EKONOMİ

02 Mayıs 2019 Perşembe 10:21

''Derman'' büyük ilgi gördü

Koluman A.Ş tarafından üretilen ‘'Derman'' adındaki zırhlı askeri lojistik destek aracı ve diğer ürünleri Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı'nda (IDEF 2019) görücüye çıktı.
10:21
HASOĞLU İSTİKBAL MOBİLYA'DA 2018 EKİM FİYATLARIYLA SATIŞA DEVAM
EKONOMİ

02 Mayıs 2019 Perşembe 10:16

HASOĞLU İSTİKBAL MOBİLYA'DA 2018 EKİM FİYATLARIYLA SATIŞA DEVAM

Tarsusun seçkin mağazalarından Hasoğlu istikbal Mobilya AVM'de Ekim 2018 fiyatlarıyla satışa devam ediliyor.
10:16
Borsa Akreditasyon Denetiminde
EKONOMİ

29 Nisan 2019 Pazartesi 12:39

Borsa Akreditasyon Denetiminde

TOBB Akreditasyon Sistemi kapsamında üyelerine 5 yıldızlı hizmet sunan Tarsus Ticaret Borsası 'nın Akreditasyon Sistemine bağlı geliştirme çalışmaları Türk Loydu Denetçisi Serkan Şahin tarafından denetlendi
12:39
BAŞKAN SEÇER,YATIRIMCILARIN MİHMANDARI OLURUZ
EKONOMİ

27 Nisan 2019 Cumartesi 10:07

BAŞKAN SEÇER,YATIRIMCILARIN MİHMANDARI OLURUZ

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası'nın eski ve yeni meclis üyeleri adına düzenlenen yemeğe katıldı.
10:07
17 No'lu komite korsan taşımalardan şikayetçi
EKONOMİ

27 Nisan 2019 Cumartesi 10:01

17 No'lu komite korsan taşımalardan şikayetçi

MTSO 17 No'lu Yolcu Taşımacılığı Meslek Komitesi Başkanı Selçuk Kılıç “Her yıl şehir dışında faaliyet gösteren servisler yaz aylarıyla birlikte şehirlerarası taşımaya yöneliyor. Mersin'e yapılan korsan taşımalar nedeniyle iş hacmimiz bu dönemde yaklaşık yüzde 60 azalıyor.” dedi.
10:01
MERSİN'DE MOBİLYA FUARI AÇILDI
EKONOMİ

23 Nisan 2019 Salı 09:43

MERSİN'DE MOBİLYA FUARI AÇILDI

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, mobilya sektörüne yön veren ve Türk mobilya sektörünü Mersin'de bir araya getiren CNR İMOB Mersin Mobilya Fuarı'nın açılışına katıldı
09:43
AKDENİZ BELEDİYESİ'NDEN PERSONELE İŞ GÜVENLİĞİ EĞİTİMİ
EKONOMİ

23 Nisan 2019 Salı 09:38

AKDENİZ BELEDİYESİ'NDEN PERSONELE İŞ GÜVENLİĞİ EĞİTİMİ

Akdeniz Belediyesi; iş kazaları, meslek hastalıkları ve istenmeyen olaylara karşı Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında, belediyenin farklı birimlerinde göreve başlayan personele yönelik iş sağlığı ve iş güvenliği eğitimi düzenledi
09:38
Tarsus Ticaret Borsası URGE İhracat Takımı Moskova'da
EKONOMİ

22 Nisan 2019 Pazartesi 08:47

Tarsus Ticaret Borsası URGE İhracat Takımı Moskova'da

Yaş meyve sebze sektörünü URGE projesi kapsamında ciddi iş bağlantıları kurmasını hedefleyen Borsa proje kapsamındaki üyelerini bir yıl içinde farklı ülkelere ihracat yapmasına olanak sağlayacak Moskova ticari ikili görüşmelerini gerçekleştirdi.
08:47