:: 08 Mart 2021 Pazartesi

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

29 No'lu Komite destek bekliyor

29 No'lu Komite destek bekliyor
22 Şubat 2021
Pazartesi 07:46

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) 29 No’lu Kırtasiye, Matbaa, Reklam Ajansları ve Basın Yayın Hizmetleri Meslek Komitesi Meclis Üyeleri pandeminin sektöre yansımalarını değerlendirdi. Meclis Başkan Yardımcısı Yakup Gitmiş ve Meclis Üyesi Turgay Demirtaş bu süreçte yaşanan sıkıntıları anlatarak çözüm önerilerini sundu.

 

29 No’lu Komite bünyesindeki sektör yelpazesinin oldukça geniş olduğunu dile getiren Meclis Üyeleri, basın yayın kuruluşlarından reklam ajanslarına, matbaalardan ambalaja çok sayıda sektörün bünyelerinde yer aldığını bildirdi. Ancak sektörlerin tamamının bu süreçten olumsuz etkilendiğine dikkat çeken Meclis Üyeleri, kimi sektörün mücbir sebep kapsamına alınarak bir takım desteklerden yararlanma talebi bulunduğunu, kimi sektörün devlete yaptıkları işlerden elde ettikleri hak edişleri erken almak istediğini, kimi sektörün de yüksek uydu kiralarından şikayetçi olduğunu anlattı. Değerlendirmede birçok firmanın bu süreçte kapanma noktasına geldiği de vurgulandı.

 

Gitmiş: “Hak edişlerimiz en kısa sürede ödenmeli”

Meclis Başkan Yardımcısı ve Gitmişler Ambalaj Genel Müdürü Yakup Gitmiş, ambalaj sektörünün sorunlarına değindi. Ağırlıklı olarak restoranlara, cafelere hizmet veriyor olmaları nedeniyle bu işletmelerin kapanması sonrasında ambalaj sektöründe de iş haciminin yaklaşık yüzde 70 azaldığını ifade eden Gitmiş, sektörün zor günler geçirdiğini söyledi. İş hacmi düşerken girdi maliyetlerinin ise arttığını, 1,5 ay gibi kısa bir sürede naylon fiyatının 14 liradan 19 liraya yükseldiğini kaydeden Gitmiş, “Bu süreçte personel de çıkaramadık ve gelirimiz olmadan sürekli ödeme yapmak durumunda kaldık. Sattığımızı da yerine koyamadık” diye konuştu. Sadece özele değil kamuya iş yapan firmaların da durumunun iyi olmadığına dikkat çeken Gitmiş, sektörün 2019 yılından kamuda alacakları bulunduğunu belirtti. Ne yapabileceklerini bilmediklerini ifade eden Gitmiş, “Zor bir süreçten geçiyoruz ve şu dönemde hak edişlerimizi alabilmemiz hayat kurtarıcı olurdu. Kurumların esnafın parasını ödemesi yerinde olacaktır” değerlendirmesini yaptı.

Ardından kırtasiyecilerin sorunları hakkında bilgi veren Gitmiş şunları söyledi:

“Kırtasiyeciler de yüz yüze eğitimin sona ermesiyle birlikte ciddi sorunlar yaşadı ve en büyük talepleri mücbir sebep kapsamına alınmak. Bu konuda Odamızın da dahil olduğu birçok Oda kitap, kırtasiye, kantin, servis taşımacılığı gibi sektörlerin mücbir sebep kapsamına alınmasına yönelik taleplerini yazılı olarak bildirdik. Bu işletmelerimizin yaşadığı sorunların takipçisi olmaya devam edeceğiz.”

 

Demirtaş: “Pandemi süresince bazı kiralardan muaf tutulmalıyız”

Meclis Üyesi ve Kanal 33 Televizyonu Sahibi Turgay Demirtaş ise ağırlıklı olarak basın yayın sektörünün sorunlarına değindi. Televizyonlardan radyolara, gazetelerden matbaalara sektörün her alanında sorun yaşandığını bildiren Demirtaş, ilk olarak televizyonları değerlendirdi. Halen TÜRKSAT’a uydu yayıncılık kiralarının dolar üzerinden ödendiğini ifade eden Demirtaş, doları 7 liraya sabitleyerek ödediklerini ancak pandemi sürecinde bunun dahi yüksek olduğunu belirtip, en azından pandemi süresince bazı kiralardan muaf tutulmayı beklediklerini söyledi. Basın yayın kuruluşlarının geçim kaynağının reklamlar olduğunu hatırlatan Demirtaş, “Bu dönemde zor durumda kalan firmalar ilk olarak reklam bütçelerini kıstı, ardından da personel çıkardı. Reklam bütçelerinin kısılmasından doğal olarak sektörümüz de olumsuz etkilendi” değerlendirmesi yaptı. Bu süreçte basın yayın kuruluşlarının personel çıkaramadığını da kaydeden Demirtaş, “Zaten minimum sayıda kişi ile çalışıyoruz. Üstelik özellikle gazetelerin belli bir sayıda personel çalıştırma zorunluluğu var. Gelirimiz azalırken giderimiz sabit kalıyor ve sıkıntı yaşıyoruz” dedi. Benzer şekilde promosyon kullanımının azalmasıyla, reklam verilmemesiyle birlikte reklam ajansları ve matbaaların da zor günler geçirdiğini ifade eden Demirtaş, “Dayanabildiğimiz yere kadar dayanmaya çalışıyoruz. Türkiye genelinde çok sayıda kapanan gazete ve televizyon oldu. Mersin’de henüz kapanan yok ama durum böyle devam ederse Mersin’de başlayacak. Bu süreçte kurumlarımızın, belediyelerimizin, Odalarımızın ve iş dünyasının vereceği reklamlarla sektöre daha çok sahip çıkmasını bekliyoruz” diye konuştu. Zor bir sektör kolu olduğunu, mesai mefhumu bulunmadan 24 saat hizmet verdiklerini, pandemi sürecinde sağlık çalışanları ve emniyet güçleri gibi, halkın haber alma özgürlüğüne hizmet sunabilmek adına sağlığı tehdit eden alanlardan haber yapmak durumunda kaldıklarını hatırlatan Demirtaş, ayakta kalabilmek adına daha fazla destek beklediklerini söyledi. Benzer şekilde radyoların da sorun yaşadığını kaydeden Demirtaş, kiralarını ödeyememeleri nedeniyle çoğu radyonun kapadığını, satıldığını ya da kiraya verildiğini sözlerine ekledi.

 

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
BAŞKAN SEÇER TARSUS'TA PAZAR YERİNİ ZİYARET ETTİ
GÜNCEL

05 Mart 2021 Cuma 10:20

BAŞKAN SEÇER TARSUS'TA PAZAR YERİNİ ZİYARET ETTİ

Seçer, daha sonra Bağlar Mahallesi Pazar Yeri'nde de pazar esnafı ile bir araya gelip, vatandaşlarla selamlaştı
10:20
BAŞKAN SEÇER, TARSUS ATIKSU ARITMA TESİSİ'NDEKİ ÇALIŞMALARI İNCELEDİ
GÜNCEL

05 Mart 2021 Cuma 10:15

BAŞKAN SEÇER, TARSUS ATIKSU ARITMA TESİSİ'NDEKİ ÇALIŞMALARI İNCELEDİ

Başkan Seçer, Tarsus ilçesi Karabucak mevkiinde yer alan MESKİ Atıksu Arıtma Tesisi'nde incelemelerde bulundu
10:15
TARSUS MÜZESİNE TAHSİS EDİLEN OTOPARKIN YENİDEN HALKA AÇILMASI İSYENİYOR
GÜNCEL

05 Mart 2021 Cuma 09:54

TARSUS MÜZESİNE TAHSİS EDİLEN OTOPARKIN YENİDEN HALKA AÇILMASI İSYENİYOR

Tarsus Halkı, Belediye tarafından Tarsus Müzesi tahsis edilen müzenin arkasındaki otoparkın yeniden halka açılması için belediyeye çağrıda bulundu
09:54
KUVAYİ MİLLİYE DERNEĞİNİN KURULUŞUNUN 70. YILDÖNÜMÜ
GÜNCEL

05 Mart 2021 Cuma 09:53

KUVAYİ MİLLİYE DERNEĞİNİN KURULUŞUNUN 70. YILDÖNÜMÜ

Kuvayi Milliye Derneğinin kuruluşunun 70. yıldönümü nedeniyle Tarsus'ta da bir proğram uygulandı
09:53
Ekonominin çarkları için kontrol şart
GÜNCEL

05 Mart 2021 Cuma 09:50

Ekonominin çarkları için kontrol şart

Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası Bakanı Ruhi Koçak, başlayan yeni normalleşme süreciyle birlikte daha tedbirli olunması gerektiğine dikkat çekti
09:50
TARSUS'TA KAMYONETTE TELEF OLMUŞ 10 BÜYÜKBAŞ HAYVAN BULUNDU
GÜNCEL

05 Mart 2021 Cuma 09:45

TARSUS'TA KAMYONETTE TELEF OLMUŞ 10 BÜYÜKBAŞ HAYVAN BULUNDU

Tarsus'ta jandarma tarafından kapalı kasa kamyonette 10'u telef olmuş 12'i büyükbaş hayvan ele geçirildi
09:45
TARSUS BELEDİYESİ TEMİZLİK İŞLERİ EKİPLERİ BAHAR TEMİZLİĞİNE BAŞLADI
GÜNCEL

05 Mart 2021 Cuma 09:17

TARSUS BELEDİYESİ TEMİZLİK İŞLERİ EKİPLERİ BAHAR TEMİZLİĞİNE BAŞLADI

Tarsus Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü, havaların ısınmasıyla birlikte şehrin yollarında, kaldırımlarda, boş arsalarda 30 personel 2 süpürge aracı,3 açık araç,2 holder ve bir toprak karıştırıcı ekipman ile bahar temizliğine girişti.
09:17
BAŞKAN BOZDOĞAN ''GELECEK SEÇİMİ DEĞİL, GELECEK NESLİ DÜŞÜNÜRÜM''
GÜNCEL

05 Mart 2021 Cuma 09:12

BAŞKAN BOZDOĞAN ''GELECEK SEÇİMİ DEĞİL, GELECEK NESLİ DÜŞÜNÜRÜM''

Tarsus Belediyesi Mart ayı olağan meclis toplantısı Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, başkanlığında gerçekleşti
09:12
BAŞKAN KAYA MASKE ,MESAFE VE TEMZİLİK ÇAĞRISI YAPTI
GÜNCEL

05 Mart 2021 Cuma 09:10

BAŞKAN KAYA MASKE ,MESAFE VE TEMZİLİK ÇAĞRISI YAPTI

Tarsus Ticaret Borsası Yönetim Kurulu toplantısında ''Yeni Normalleşme'' görüşüldü
09:10
EĞİTİM-İŞ'TEN TARSUS CHP'YE ZİYARET
GÜNCEL

05 Mart 2021 Cuma 09:08

EĞİTİM-İŞ'TEN TARSUS CHP'YE ZİYARET

Eğitim-İş Sendikası Tarsus Şube Başkanı Yunus Karamık ve sendika üyesi öğretmenler, CHP Tarsus İlçe Örgütünü ziyaret ettiler
09:08