:: 23 Eylül 2019 Pazartesi

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Akaryakıtçılar kaçağın önlenmesi için yeni KDV formülü

MTSO 10 No'lu Akaryakıt, LPG, Madeni Yağın İşlenmesi ve Ticareti Meslek Komitesi, kaçak satışların ve bu nedenle yaşanan haksız rekabetin önlenmesi için akaryakıtta KDV'nin yüzde 1'e indirilmesi talebinde bulundu
Akaryakıtçılar kaçağın önlenmesi için yeni KDV formülü
08 Haziran 2019
Cumartesi 13:44

MTSO 10 No’lu Akaryakıt, LPG, Madeni Yağın İşlenmesi ve Ticareti Meslek Komitesi, kaçak satışların ve bu nedenle yaşanan haksız rekabetin önlenmesi için akaryakıtta KDV’nin yüzde 1’e indirilmesi talebinde bulundu. Kalan yüzde 17’lik KDV farkının ÖTV’ye eklenebileceğini anlatan sektör temsilcileri, bu uygulamanın kesin çözüm getireceği görüşünde birleşiyor.

 

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) 10 No’lu Akaryakıt, LPG, Madeni Yağın İşlenmesi ve Ticareti Meslek Komitesi Başkanı Apti Öztürk, komite çalışmaları hakkında bilgi vererek sektöre ilişkin değerlendirmeler yaptı. İlk olarak sektörde yaşanan haksız rekabet sorununa dikkat çeken Öztürk, bu sorunun çözümü için KDV uygulamalarında değişikliğe gidilmesi önerisinde bulundu. Güncel KDV oranlarının kaçak akaryakıt satışını teşvik eder hale geldiğine değinen Öztürk, akaryakıtta maliyetin altında fiyatlardan satışın tüm hızıyla devam ettiğini vurguladı. Satıcıların KDV’siz satışının hem sektöre zarar verdiğini hem de devletin istenilen ölçüde vergi gelirine ulaşmasını engellediğini kaydeden Öztürk, şunları söyledi:

“Motorin ve benzin satışında KDV’nin yüzde 18’den yüzde 1’e çekilmesi bu noktada büyük önem taşıyor. Oluşacak yüzde 17’lik farkın ÖTV’ye eklenmesi halinde devletin de bir zararı olmayacak, işini hakkıyla sürdüren satıcılar da kazanacak. Bunun kesin bir çözüm olduğuna inanıyoruz. Böylece tek irsaliye ile birden fazla yere teslimatın önüne geçilecek. Devlet de aynı vergiyi sorunsuz şekilde ve daha erken tahsil edebilecek. Üstelik nihai tüketicinin de herhangi bir kaybı olmayacak ve böylece akaryakıtta kayıt dışı ticareti önlemede önemli yol kat edilmiş olacak.”

Öztürk, akaryakıtta maliyetin altındaki satışların denetlenerek taban fiyat getirilmesinin ise artan kaçak satış ve harsız rekabetin önlenmesi adına bir diğer önlem olabileceğini düşündüklerini söyledi.

 

“Tavan fiyat uygulamasından vazgeçilmeli”

Bir diğer önemli konunun akaryakıt fiyatlarının belirlenmesi olduğunu anlatan Apti Öztürk, şunları söyledi:

“Bilindiği üzere Petrol Piyasası Fiyatlandırma Sistemi Yönetmeliği’nde olağanüstü hallerde taban veya tavan fiyat belirleme, tarife veya tavan fiyat oluşturmaya ilişkin hükümler saklı kalmak üzere, piyasaya arz edilen mal ve hizmet fiyatlarının serbestçe oluşacağı belirtiliyor. Günümüzde ise akaryakıt fiyatlarında kur artışı kaynaklı yükselişin önüne geçilmesi için yürürlükte olan tavan fiyat uygulaması, sektörün en büyük sorunlarından birisi olarak karşımıza çıkıyor. Sabitlenmiş pompa fiyatları, kısa vadede tüketiciler açısından akaryakıt fiyatlarında belirsizliği ortadan kaldırsa da orta ve uzun vadede olumsuz sonuçlara yol açacak tehlikeleri barındırdığı söylenebilir. Sektörde uzun vadeli ve dengeli bir fiyat oluşumunun sağlanması adına kendi düzeni içerisinde rekabetçi bir piyasa için tavan fiyat uygulamasından vazgeçilmesi doğru bir politika olacaktır.”

 

“Kar marjlarında enflasyon önemli”

Akaryakıt şirketleriyle bayiler arasında yaşanan sıkıntılara da dikkat çeken Apti Öztürk, özellikle dağıtım şirketi ile bayi arasında paylaşılan kar marjlarının giderek düşmesinden şikayetçi oldu. Satılan her litre akaryakıttan belli tutarda alınan payın bir bölümünü dağıtım şirketi bir bölümünü de bayilerin aldığını hatırlatan Öztürk, “Son dönemde kar payları düşünce dağıtım şirketleri de çözüm olarak bayi paylarını azaltma yoluna gitti. Maalesef kar payları tek yanlı olarak belirleniyor. Akaryakıt dağıtım şirketlerinin depolama gibi tüm giderleri bayilere yansıtılıyor. Bu durum dağıtım şirketleri ile bayileri karşı karşıya getiriyor” değerlendirmesini yaptı. Döviz kurlarında ve enflasyonda son dönemlerde ciddi artışlar yaşandığını hatırlatan Öztürk, bu durumda akaryakıt bayilerinin koşullar gereği düşük olan kar paylarında herhangi bir iyileştirme yapılamamasının sıkıntı yarattığını anlattı.

Bayilerin omzunda sorumlu müdür, tehlikeli madde güvenlik danışmanı, iş güvenliği uzmanı gibi ek istihdam yükünün yanı sıra kredi kartı komisyonu, elektronik satışlar ve finansal promosyonlar ile bayilerden tahsil edilen akaryakıt dağıtım şirketlerinin depolama gibi giderleri nedeniyle önemli bir finansman yükü bulunduğunu vurgulayan Öztürk, ciddi ölçüde zarar etmeye başladıklarını belirtti.

Artan benzin ve motorin fiyatları nedeniyle işletme sermayelerinin de bozulduğunu kaydeden Öztürk, dağıtıcı ve bayilerin kar marjlarının enflasyon oranında artırılmasının adil bir çözüm olabileceğine işaret etti.

 

“Kredi kartı komisyonları düşürülmeli”

Günümüzde kredi kartları ya da banka kartlarının kullanımı için satış yapan yerlerdeki pos cihazlarından ödeme işlemleri yapılırken bankaların belirlediği oranda komisyon alındığını hatırlatan Apti Öztürk, bu komisyon bedellerinin özellikle akaryakıt istasyonları gibi kar marjlarının düşük olduğu sektörlerde ciddi bir maliyet ve sorun olarak karşılarına çıktığını söyledi. İstasyonlardaki toplam satışın yaklaşık yüzde 60’ının kredi kartı ile yapıldığını anlatan Öztürk, şunları söyledi:

“Akaryakıt bayilerinin karı brüt yüzde 5 civarındayken kredi kartı komisyon oranları yüzde 3’lere ulaştı. Kredi kartı komisyon oranları bayilerimiz açısından karşılanamaz boyutlara ulaştı. Bu nedenle oranların acilen düşürülmesi ve akaryakıt bayilerinin mağduriyetini ortadan kaldıracak yeni bir düzenlemeye gidilmesi için BDDK ve Türkiye Bankalar Birliği nezdinde girişimlerde bulunulması yararlı olacaktır.”

Kredi kartlarında anında indirim ya da sadakat karlarla tüketiciye sunulan ücretsiz akaryakıt promosyonlarında da ciddi sorunlar yaşandığına değinen Öztürk, bu durumun da bayilere ekstra yük getirmesi nedeniyle tamamen kaldırılmasını talep ettiklerini vurguladı.

 

“Satış faturaları şeffaf olmalı”

Dağıtım firmaları tarafından bayilere kesilen faturalara da değinen Apti Öztürk, bu faturalarda tek taraflı ve şeffaf olmayan uygulamaların söz konusu olduğuna dikkat çekti. Bayilerin faturalarda belirtilen giderlerin detayı hakkında net bilgi sahibi olmadığını belirten Öztürk, “Dağıtım firmaları tarafından giderler mümkünse bayilere yansıtılmamalı. Olmuyorsa da giderlerin daha şeffaf olarak açıklanması sektörü rahatlatacak, dağıtım şirketleri arasındaki tartışmaları sonlandıracaktır” dedi.

 

“Sözleşmelere EPDK müdahil olmalı”

Son olarak akaryakıt dağıtım şirketleri ile bayiler arasında yapılan sözleşmelere değinen Öztürk, bu sözleşmelerde bayi aleyhine haksız hüküm içeren ve bayilerin müdahil olma şansı bulunmayan konularda bayileri maddi ve manevi olarak zor durumda bırakacak hükümlerin EPDK tarafından iptal edilmesi veya yeniden düzenlenmesi talebinde bulundu. Öztürk, bu sayede daha adil bir bayilik sisteminin kurulmasının mümkün olabileceğini anlattı.

 

“Sektör temsilcilerini bir araya getireceğiz”

Sektör olarak çok sayıda sıkıntı yaşadıklarını kaydeden Apti Öztürk, bu sorunların belirlenmesi ve çözüm önerilerinin daha detaylı konuşulabilmesi adına Komite olarak sektör temsilcilerini bir araya getirecekleri toplantı planladıklarını anlattı. Öztürk, önümüzdeki aylarda düzenleyecekleri bu toplantı ile yol haritalarını belirleyeceklerini sözlerine ekledi.

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
Tarsus Zeytin Platformu Tarsus Sarıulak Slowfood ekib Borsada toplandı
EKONOMİ

28 Ağustos 2019 Çarşamba 11:12

Tarsus Zeytin Platformu Tarsus Sarıulak Slowfood ekib Borsada toplandı

Tarsus Zeytin Platformu Tarsus Sarıulak Slowfood ekibinin katılımıyla Borsa Başkanlık Toplantı salonunda toplandı
11:12
Tarsus TSO Sigorta Acenteleri Kurultayı'nda
EKONOMİ

26 Ağustos 2019 Pazartesi 09:43

Tarsus TSO Sigorta Acenteleri Kurultayı'nda

Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası Sigorta Meslek Komitesi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) ev sahipliğinde düzenlenen Sigorta Acenteleri Kurultayı'na katıldı
09:43
TARSUS TİCARET BORSASINDA BELGE DAĞITIM TÖRENİ
EKONOMİ

26 Ağustos 2019 Pazartesi 09:33

TARSUS TİCARET BORSASINDA BELGE DAĞITIM TÖRENİ

Ticaret Bakanlığı Güneydoğu Anadolu Bölge Müdürlüğü tarafından 21-22 Ağustos tarihlerinde düzenlenen pamuk ve çırçır işletmelerine yönelik Pamuk Sorumlu Denetçi eğitiminin son gününde katılımcılar bakanlık onaylı '' Pamuk Sorumlu Denetçi '' belgelerini alabilmek için sınava tabii tutuldular
09:33
BAŞKAN SEÇER, KUZEY IRAK HEYETİNİ MAKAMINDA AĞIRLADI
EKONOMİ

24 Ağustos 2019 Cumartesi 09:56

BAŞKAN SEÇER, KUZEY IRAK HEYETİNİ MAKAMINDA AĞIRLADI

SEÇER: “KUZEY IRAK'LA HER ALANDA İLİŞKİLERİMİZİ DAHA İYİ NOKTAYA GETİREBİLİRİZ”
09:56
MESİAD'IN “MERSİN NEFES İSTİYOR” PROJESİ HAYATA GEÇİYOR
EKONOMİ

24 Ağustos 2019 Cumartesi 09:54

MESİAD'IN “MERSİN NEFES İSTİYOR” PROJESİ HAYATA GEÇİYOR

MESİAD'ın girişimleri ile başlatılan “Mersin Nefes İstiyor” projesi hayata geçiyor
09:54
TARSUS'TA 40 BİN DEKARLIK ALANDA AYÇİÇEĞİ ÜRETİMİ YAPILIYOR
EKONOMİ

23 Ağustos 2019 Cuma 14:47

TARSUS'TA 40 BİN DEKARLIK ALANDA AYÇİÇEĞİ ÜRETİMİ YAPILIYOR

Yıllar önce Çukurova yöresinde pamuğa alternatif olarak ekimine başlanan ayçiçeğinde, Tarsus2ta 40 bin dekarlık alanda ayçiçeği ekim alanı bulunuyor
14:47
LÜTFİ ELVAN'DAN MTOSB ZİYARETİ
EKONOMİ

23 Ağustos 2019 Cuma 14:02

LÜTFİ ELVAN'DAN MTOSB ZİYARETİ

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Mersin Milletvekili Lütfi Elvan Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesini ziyaret etti
14:02
ELVAN ,YILBOR'DA İNCELEMELERDE BULUNDU
EKONOMİ

22 Ağustos 2019 Perşembe 10:50

ELVAN ,YILBOR'DA İNCELEMELERDE BULUNDU

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu başkanı ve Ak Parti Mersin Milletvekili Lütfi Elvan, Mersin-Tarsus Organize Sanayi bölgesinde faaliyet gösteren Yılbor'u ziyaret ederek incelemelerde bulundu
10:50
BORSA BAŞKAN MURAT KAYA''TARSUS'TA PAMUK EKİM ALANI ARTTI''
EKONOMİ

22 Ağustos 2019 Perşembe 10:37

BORSA BAŞKAN MURAT KAYA''TARSUS'TA PAMUK EKİM ALANI ARTTI''

Tarsus Ticaret Borsası Başkanı Murat Kaya, Tarsus'ta pamuk ekim alanlarının geçmiş yıllara nazaran çok büyük oranda arttığını bildirdi
10:37
ELVAN, MTOSB 3'ÜNCÜ BÖLGEDE İNCELEMELRDE BULUNDU
EKONOMİ

22 Ağustos 2019 Perşembe 10:35

ELVAN, MTOSB 3'ÜNCÜ BÖLGEDE İNCELEMELRDE BULUNDU

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Mersin Milletvekili Lütfi Elvan, Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi'nde yapımı devam eden MTOSB 3ncü Bölgede incelemelerde bulundu
10:35
Ev Aldıran Faizler Geldi, Konut Almak İçin Uygun Zaman Şimdi
EKONOMİ

10 Ağustos 2019 Cumartesi 10:39

Ev Aldıran Faizler Geldi, Konut Almak İçin Uygun Zaman Şimdi

Mersin Yapı Müteahhitleri Derneği Başkanı Nesim Ekinci, Faizlerin yüzde 1'in altına inmesi sektörümüze can suyu oldu
10:39
BAŞKAN SEÇER'DEN MERSİN-TARSUS OSB'DE İNCELEME
EKONOMİ

10 Ağustos 2019 Cumartesi 10:34

BAŞKAN SEÇER'DEN MERSİN-TARSUS OSB'DE İNCELEME

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyeti Ağustos ayı olağan toplantısına katıldı
10:34
TARSUS'TA AĞUSTOS AYI SÜT FİYATLARI BELİRLENDİ
EKONOMİ

08 Ağustos 2019 Perşembe 10:47

TARSUS'TA AĞUSTOS AYI SÜT FİYATLARI BELİRLENDİ

Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası 4. Meslek Komitesi ve Tarsus Süt Üreticileri Birliği süt fiyatlarını belirlemek üzere bir araya geldi.
10:47