:: 17 Ekim 2019 Perşembe

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bakanlar Koyun Keçi Yetiştiricileriyle Buluştu

Kalkınma Bakanı Sayın Lütfi Elvan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Ahmet Eşref Fakıbaba ve Milli Eğitim Bakanı (MEB) Sayın İsmet Yılmaz; Kalkınma Bakanımız Sayın Lütfi Elvan'ın talimatlarıyla, Göçerlerin ekonomik ve sosyal seviyelerinin geliştirilmesi kapsamında ÇKA ile yapılan proje çerçevesinde güneş paneli, kırpım makinesi ve konteynırların dağıtımı; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın yapmış olduğu desteklemeler, ıslah çalışmaları ve ‘Halk Elinde Hayvan Islahı Ülkesel Projeleri' ile; ilimizde kuruluşunun yapılacağı ‘Koç-Teke İstasyonu'nun tanıtımı ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüklerince açılan Çobanlık Kursu Sertifika Dağıtımı' Töreni'ne katıldı.
Bakanlar Koyun Keçi Yetiştiricileriyle Buluştu
02 Nisan 2018
Pazartesi 16:57

Kalkınma Bakanı Sayın Lütfi Elvan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Ahmet Eşref Fakıbaba ve Milli Eğitim Bakanı (MEB) Sayın İsmet Yılmaz; Kalkınma Bakanımız Sayın Lütfi Elvan’ın talimatlarıyla, Göçerlerin ekonomik ve sosyal seviyelerinin geliştirilmesi kapsamında ÇKA ile yapılan proje çerçevesinde güneş paneli, kırpım makinesi ve konteynırların dağıtımı; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın yapmış olduğu desteklemeler, ıslah çalışmaları ve ‘Halk Elinde Hayvan Islahı Ülkesel Projeleri’ ile; ilimizde kuruluşunun yapılacağı ‘Koç-Teke İstasyonu’nun tanıtımı ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüklerince açılan Çobanlık Kursu Sertifika Dağıtımı’ Töreni’ne katıldı.

 

Yenişehir Atatürk Kültür Merkezinde düzenlenen programa Vali Ali İhsan Su’nun yanı sıra, Adana Milletvekili Fatma Güldemet Sarı, Burdur Milletvekili Reşat Petek, il protokolü, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ile çok sayıda üretici katıldı.

 

Toplantı öncesinde, kültür merkezi önünde projelerin tanıtıldığı stantları gezerek, yetkililerden bilgi alan Bakan Elvan, Bakan Fakıbaba ve Bakan Yılmaz, üreticilerle de bir süre sohbet ederek sorun ve taleplerini dinledi.

 

Bakan Elvan; “İlk Etapta 750 Güneş Panelinin Dağıtımı Yapılacak, Geri Kalanın Dağıtımı Peyderpey Sürecek”

 

Saygı duruşunda bulunulması ve akabinde şanlı İstiklal Marşımızın söylenmesiyle başlayan programda yaptığı konuşmasında, Mersinimize yapmış oldukları hizmetlerden ötürü Mersinliler adına Bakan Fakıbaba ve Bakan Yılmaz’a şükranlarını sunan Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, sözlerini proje ve yatırımlar hakkında açıklamalarda bulunarak sürdürdü.

 

Yaklaşık 7 ay önce iki bin rakım ve üzerindeki yaylaların elektrik sorununun çözüleceği konusunda söz verdiğini hatırlatan Bakan Elvan, ilk etapta 750 güneş panelinin dağıtımının yapılacağını, geri kalanının ise dağıtımının peyderpey süreceğini söyledi.

 

Bakan Elvan; “Vatanımızı, Milletimizi ve Devletimizi Bölmeye Çalışanlarla Mücadelemiz Kararlılıkla Devam Edecektir”

 

Konuşmasının devamında, değerlerimize kast eden, Vatanımızı, Milletimizi ve Devletimizi bölmeye çalışanlarla mücadeleye devam etme yönünde kararlık mesajı veren Bakan Elvan; teröre karşı yürütülen mücadelede gerekirse İstiklal Savaşında, Çanakkale’de, 15 Temmuz hain darbe girişiminde, Fırat Kalkanında ve Zeytin Dalı Operasyonlarında olduğu gibi bundan sonra da aynı dersin verilebileceğini söyledi.

 

Vatandaşlarımızın destekleriyle ülkemizin büyüdükçe büyüyeceğini, güçlendikçe güçleneceğini ve herkesin gıpta ile bakacağı bir konuma geleceğine olan inancını dile getirerek sözlerine devam eden Bakan Elvan, Türkiye’de Milli İradeyi tesis etmek, Milletimize hizmet etmek için yola çıktıklarına dikkat çekerek, Devletimizin tüm imkanlarıyla vatandaşlarımızın sorunlarını çözmek için seferber olduğunun üzerinde durdu.

 

Bakan Fakıbaba; “Desteklerimiz Tüm Hızıyla Devam Edecek”

 

Konuşmasına, Mersin’in Kalkınma Bakanımız Sayın Lütfi Elvan’ın liderliğinde birlik ve beraberliğin en iyi bir şekilde sergilendiği illerimizden biri olduğunu ifade ederek başlayan Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba, Bakanlık tarafından yapılan destekleme ve çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu.

Bakan Fakıbaba, et ithalinin üreticilerin katkılarıyla durdurulacağını dile getirerek devam ettiği konuşmasında, Hükümetimizin en son aldığı kararla birlikte Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifi olarak üreticilere 250 bin düve dağıtılacağını açıklayarak, “Neden 250 bin besilik hayvan değil de 250 bin düve? Çünkü ana, o doğuracak. Her yıl 250 bin hayvan dağıtıldığında 7 yılda 1,5 Milyon hayvan olacak. Bunun yanında 300 anaç koyun projesi kapsamında 500 bin koyun dağıtacağız. Bunların anaç koyunlar olacağını ve 8 yılda bunun 5 milyona ulaşacak. Küçük ve orta ölçekteki işletmeler ile büyük ölçekteki işletmelerin hepsine saygı duyuyoruz. Hepsi kazanacak. Bu kapsamda desteklerimiz tüm hızıyla devam edecek” şeklinde konuştu.

 

Bakan Fakıbaba; “Desteklerimizi Arttıracak, Çiftçimizi Kimseye Muhtaç Etmeyeceğiz”

 

Konuşmasının devamında, ‘Şundan emin olunuz ki bizler sizin için varız.’ diyen Bakan Fakıbaba, imkanlar el verdiği ölçüde çiftçilerimizin ve üreticilerimizin isteklerini yerine getirme gayreti içerisinde olduklarını kaydetti. Sözlerinin sonunda, “Sayın Başbakanımızın talimatıyla çiftçilerimizin mazotun yarısı sizden, yarısı bizden dedik ve destekleri hemen dağıtmaya başladık. Önümüzdeki yıl da gübre ve mazot desteğini bekletmeden vereceğiz; gübre, mazot, sertifikalı tohum ve yemde desteklerimizi arttıracak, çiftçimizi kimseye muhtaç etmeyeceğiz.” ifadelerini kullanan Bakan Fakıbaba, yapılan ve yapılacak olan projeler ile yürütülecek çalışmalarla çiftçilerimizin ve yetiştiricilerimizin refah seviyelerini ve kazançlarını daha da artırmak istediklerini söyledi.

 

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz; “Allah Birliğimizi ve Dirliğimizi Daim Ettikçe Eksiklerimizi Hep Birlikte Giderecek, Türkiye’nin Yarınını Bugünden Daha Güzel Yapacağız

 

Mili Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ise Türkiye’de 2002 yılından bu yana her alanda çok büyük devrimler gerçekleştirildiğini ve bu alanlardan birinin de tarım olduğunu dile getirerek başladığı konuşmasında, ülkemizin tarım ihracatı daha önce 4 milyar dolar iken, bugün 16 Milyar dolara yükseldiğini; buna karşılık olarak nüfusumuzun 61 Milyondan, 81 milyona çıktığına işaret etti.

 

Tarımın yanı sıra, ülkemizde 30 milyonun üzerinde turistin ağırlandığını, bunun yanında da yabancı ülkelere yardım dahi edildiğini söyleyen Bakan Yılmaz, tarımda üretim olmadan tüm bunların yapılamayacağını da sözlerine ekleyerek, köy nüfusunun azalmasına karşılık, et ve süt üretiminin arttığını, ülkemizde her iki köylüden birinin ise traktör sahibi olduğunu dile getirdi.

 

Konuşmasının devamında, yaylalarda yaşayan vatandaşlarımızın durumunu daha da iyileştirmek için çalıştıklarını belirten Milli Eğitim Bakanı Yılmaz; “Güneş panelleri ile elektriği Torosların en başına taşıyoruz. Gerçekten çok iyi bir noktadayız. Ekmek gibi azizleşen dava, emeği ve Milli İradeyi her şeyin üzerinde tutma davasıdır.  Allah birliğimizi, dirliğimizi daim ettikçe eksiklerimizi hep birlikte giderecek, Türkiye’nin yarınını bugünden daha güzel yapacağız.” ifadelerini kullandı.

 

Mersin İli Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mehmet Akdoğan’ın da bir konuşma yaptığı program, proje sahiplerine güneş paneli ve aydınlatma direklerinin temsili çeklerinin, Çoban Eğitim Kursu’nu başarıyla tamamlayanlara ise sertifikalarının verilmesinin ardından günün anısına toplu fotoğraf çekilmesiyle sona erdi

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
Tarsus Kasaplar Odası Başkanı Nail Uçak ''Tarsus'taki vatandaşlar et ürünlerini gönül rahatlığıyla tüketebilirler''
GÜNCEL

16 Ekim 2019 Çarşamba 10:23

Tarsus Kasaplar Odası Başkanı Nail Uçak ''Tarsus'taki vatandaşlar et ürünlerini gönül rahatlığıyla tüketebilirler''

Tarım ve Orman Bakanlığınca, taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen, et ve et ürünlerinin yer aldığı kişi firmaların 3 yıl sonra açıklanmasını manidar bulduklarını bildirdi
10:23
Tarsus'ta kış öncesi bakım çalışmaları gerçekleştiriliyor
GÜNCEL

16 Ekim 2019 Çarşamba 09:15

Tarsus'ta kış öncesi bakım çalışmaları gerçekleştiriliyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi ekipleri, rutin işlerinin yanı sıra yaklaşan kış ayları öncesinde de çalışmalarını hızlandırdı
09:15
BÜYÜKŞEHİR'İN EKİM AYI MECLİSİ TOPLANDI
GÜNCEL

16 Ekim 2019 Çarşamba 09:10

BÜYÜKŞEHİR'İN EKİM AYI MECLİSİ TOPLANDI

Başkan Seçer “Tarsus'ta yeni mezarlık alanımız çok kısa bir süre içerisinde hizmete girecek”
09:10
BUHARALI ABDULLAH EFENDİ KUR'AN KURSU 4-6 YAŞ MİNİKLERİNDEN ANLAMLI ZİYARET
GÜNCEL

16 Ekim 2019 Çarşamba 08:52

BUHARALI ABDULLAH EFENDİ KUR'AN KURSU 4-6 YAŞ MİNİKLERİNDEN ANLAMLI ZİYARET

Buharalı Abdullah Efendi Kur'an Kursu 4-6 Yaş Grubu Minik Öğrencileri Müftülüğü ziyaret eden Müftü Ali Can Diyanet çalışanlarının da Camiler ve Din Görevlileri Haftalarını kutladı
08:52
BÜYÜKŞEHİR'İN EKİM AYI MECLİSİ TOPLANDI
GÜNCEL

15 Ekim 2019 Salı 10:43

BÜYÜKŞEHİR'İN EKİM AYI MECLİSİ TOPLANDI

ELDE ETTİĞİM BULGULARI, RAKAMLARI KAMUOYUYLA PAYLAŞIYORUM
10:43
NEPTÜN SOYER'DEN ZEYTİN YAPRAK SALAMURA TESİSİNE TAM NOT
GÜNCEL

15 Ekim 2019 Salı 10:41

NEPTÜN SOYER'DEN ZEYTİN YAPRAK SALAMURA TESİSİNE TAM NOT

İzmir Köy-Kooperatifi Yönetim Kurulu başkanlığını yürüten ve kooperatifleşme konusunda önemli çalışmalar gerçekleştiren Neptün Soyer, Meral Seçer'in daveti üzerine 15 Ekim Dünya Çiftçi Kadınlar Günü etkinliğine katılmak için Mersin'e geldi
10:41
TARSUS'UN YENİ EMNİYET MÜDÜRÜ ERCAN ELBİR'E GAZETEMİZDEN ZİYARET
GÜNCEL

15 Ekim 2019 Salı 09:34

TARSUS'UN YENİ EMNİYET MÜDÜRÜ ERCAN ELBİR'E GAZETEMİZDEN ZİYARET

Tarsus Emniyet Müdürü Ercan Elbir'e gazetemiz yazı ailesi hayırlı olsun ziyaretinde bulundu
09:34
MADENİ SANATKARLAR ODASI BAŞKANI KİLTAŞ, ANKARA'DA ESNAFIN SORUNLARINI DİLE GETİRDİ
GÜNCEL

15 Ekim 2019 Salı 09:33

MADENİ SANATKARLAR ODASI BAŞKANI KİLTAŞ, ANKARA'DA ESNAFIN SORUNLARINI DİLE GETİRDİ

Tarsus Madeni Sanatkarlar Odası Başkanı Kaplan Kiltaş, önceki gün Ankara'da yapılan Federasyon toplantısına katıldı
09:33
JANDARMA KOMUTANI BOYACIOĞLU'NDAN EMNİYET MÜDÜRÜ ELBİR'E ZİYARET
GÜNCEL

15 Ekim 2019 Salı 09:31

JANDARMA KOMUTANI BOYACIOĞLU'NDAN EMNİYET MÜDÜRÜ ELBİR'E ZİYARET

Tarsus Jandarma Komutanı Yüzbaşı Ahmet Boyacıoğlu, Tarsus Emniyet müdürü Ercan Elbir'e ‘'hayırlı olsun'' ziyaretinde bulundu
09:31
KUR'AN KURSLARIMIZDA MEHMETÇİK'E ZAFER DUASI
GÜNCEL

15 Ekim 2019 Salı 09:31

KUR'AN KURSLARIMIZDA MEHMETÇİK'E ZAFER DUASI

Tarsus Merkez Hafızlık Erkek Yatılı Kuran Kursu ve Taşçılı Kız Hafızlık Kur'an Kursu öğrencileri Barış Pınarı Harekâtı´na katılan Mehmetçik için Fetih Suresi okudu ve dua etti
09:31
ÖNCE BAHÇE DUVARINA SONRA AĞACA ÇARPTI
GÜNCEL

15 Ekim 2019 Salı 09:30

ÖNCE BAHÇE DUVARINA SONRA AĞACA ÇARPTI

Tarsus'ta seyir halindeki araç önce bahçe duvarına ardından ağaca çarparak durabildi
09:30