:: 27 Mayıs 2020 Çarşamba

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bakanlar Koyun Keçi Yetiştiricileriyle Buluştu

Kalkınma Bakanı Sayın Lütfi Elvan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Ahmet Eşref Fakıbaba ve Milli Eğitim Bakanı (MEB) Sayın İsmet Yılmaz; Kalkınma Bakanımız Sayın Lütfi Elvan'ın talimatlarıyla, Göçerlerin ekonomik ve sosyal seviyelerinin geliştirilmesi kapsamında ÇKA ile yapılan proje çerçevesinde güneş paneli, kırpım makinesi ve konteynırların dağıtımı; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın yapmış olduğu desteklemeler, ıslah çalışmaları ve ‘Halk Elinde Hayvan Islahı Ülkesel Projeleri' ile; ilimizde kuruluşunun yapılacağı ‘Koç-Teke İstasyonu'nun tanıtımı ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüklerince açılan Çobanlık Kursu Sertifika Dağıtımı' Töreni'ne katıldı.
Bakanlar Koyun Keçi Yetiştiricileriyle Buluştu
02 Nisan 2018
Pazartesi 16:57

Kalkınma Bakanı Sayın Lütfi Elvan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Ahmet Eşref Fakıbaba ve Milli Eğitim Bakanı (MEB) Sayın İsmet Yılmaz; Kalkınma Bakanımız Sayın Lütfi Elvan’ın talimatlarıyla, Göçerlerin ekonomik ve sosyal seviyelerinin geliştirilmesi kapsamında ÇKA ile yapılan proje çerçevesinde güneş paneli, kırpım makinesi ve konteynırların dağıtımı; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın yapmış olduğu desteklemeler, ıslah çalışmaları ve ‘Halk Elinde Hayvan Islahı Ülkesel Projeleri’ ile; ilimizde kuruluşunun yapılacağı ‘Koç-Teke İstasyonu’nun tanıtımı ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüklerince açılan Çobanlık Kursu Sertifika Dağıtımı’ Töreni’ne katıldı.

 

Yenişehir Atatürk Kültür Merkezinde düzenlenen programa Vali Ali İhsan Su’nun yanı sıra, Adana Milletvekili Fatma Güldemet Sarı, Burdur Milletvekili Reşat Petek, il protokolü, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ile çok sayıda üretici katıldı.

 

Toplantı öncesinde, kültür merkezi önünde projelerin tanıtıldığı stantları gezerek, yetkililerden bilgi alan Bakan Elvan, Bakan Fakıbaba ve Bakan Yılmaz, üreticilerle de bir süre sohbet ederek sorun ve taleplerini dinledi.

 

Bakan Elvan; “İlk Etapta 750 Güneş Panelinin Dağıtımı Yapılacak, Geri Kalanın Dağıtımı Peyderpey Sürecek”

 

Saygı duruşunda bulunulması ve akabinde şanlı İstiklal Marşımızın söylenmesiyle başlayan programda yaptığı konuşmasında, Mersinimize yapmış oldukları hizmetlerden ötürü Mersinliler adına Bakan Fakıbaba ve Bakan Yılmaz’a şükranlarını sunan Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, sözlerini proje ve yatırımlar hakkında açıklamalarda bulunarak sürdürdü.

 

Yaklaşık 7 ay önce iki bin rakım ve üzerindeki yaylaların elektrik sorununun çözüleceği konusunda söz verdiğini hatırlatan Bakan Elvan, ilk etapta 750 güneş panelinin dağıtımının yapılacağını, geri kalanının ise dağıtımının peyderpey süreceğini söyledi.

 

Bakan Elvan; “Vatanımızı, Milletimizi ve Devletimizi Bölmeye Çalışanlarla Mücadelemiz Kararlılıkla Devam Edecektir”

 

Konuşmasının devamında, değerlerimize kast eden, Vatanımızı, Milletimizi ve Devletimizi bölmeye çalışanlarla mücadeleye devam etme yönünde kararlık mesajı veren Bakan Elvan; teröre karşı yürütülen mücadelede gerekirse İstiklal Savaşında, Çanakkale’de, 15 Temmuz hain darbe girişiminde, Fırat Kalkanında ve Zeytin Dalı Operasyonlarında olduğu gibi bundan sonra da aynı dersin verilebileceğini söyledi.

 

Vatandaşlarımızın destekleriyle ülkemizin büyüdükçe büyüyeceğini, güçlendikçe güçleneceğini ve herkesin gıpta ile bakacağı bir konuma geleceğine olan inancını dile getirerek sözlerine devam eden Bakan Elvan, Türkiye’de Milli İradeyi tesis etmek, Milletimize hizmet etmek için yola çıktıklarına dikkat çekerek, Devletimizin tüm imkanlarıyla vatandaşlarımızın sorunlarını çözmek için seferber olduğunun üzerinde durdu.

 

Bakan Fakıbaba; “Desteklerimiz Tüm Hızıyla Devam Edecek”

 

Konuşmasına, Mersin’in Kalkınma Bakanımız Sayın Lütfi Elvan’ın liderliğinde birlik ve beraberliğin en iyi bir şekilde sergilendiği illerimizden biri olduğunu ifade ederek başlayan Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba, Bakanlık tarafından yapılan destekleme ve çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu.

Bakan Fakıbaba, et ithalinin üreticilerin katkılarıyla durdurulacağını dile getirerek devam ettiği konuşmasında, Hükümetimizin en son aldığı kararla birlikte Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifi olarak üreticilere 250 bin düve dağıtılacağını açıklayarak, “Neden 250 bin besilik hayvan değil de 250 bin düve? Çünkü ana, o doğuracak. Her yıl 250 bin hayvan dağıtıldığında 7 yılda 1,5 Milyon hayvan olacak. Bunun yanında 300 anaç koyun projesi kapsamında 500 bin koyun dağıtacağız. Bunların anaç koyunlar olacağını ve 8 yılda bunun 5 milyona ulaşacak. Küçük ve orta ölçekteki işletmeler ile büyük ölçekteki işletmelerin hepsine saygı duyuyoruz. Hepsi kazanacak. Bu kapsamda desteklerimiz tüm hızıyla devam edecek” şeklinde konuştu.

 

Bakan Fakıbaba; “Desteklerimizi Arttıracak, Çiftçimizi Kimseye Muhtaç Etmeyeceğiz”

 

Konuşmasının devamında, ‘Şundan emin olunuz ki bizler sizin için varız.’ diyen Bakan Fakıbaba, imkanlar el verdiği ölçüde çiftçilerimizin ve üreticilerimizin isteklerini yerine getirme gayreti içerisinde olduklarını kaydetti. Sözlerinin sonunda, “Sayın Başbakanımızın talimatıyla çiftçilerimizin mazotun yarısı sizden, yarısı bizden dedik ve destekleri hemen dağıtmaya başladık. Önümüzdeki yıl da gübre ve mazot desteğini bekletmeden vereceğiz; gübre, mazot, sertifikalı tohum ve yemde desteklerimizi arttıracak, çiftçimizi kimseye muhtaç etmeyeceğiz.” ifadelerini kullanan Bakan Fakıbaba, yapılan ve yapılacak olan projeler ile yürütülecek çalışmalarla çiftçilerimizin ve yetiştiricilerimizin refah seviyelerini ve kazançlarını daha da artırmak istediklerini söyledi.

 

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz; “Allah Birliğimizi ve Dirliğimizi Daim Ettikçe Eksiklerimizi Hep Birlikte Giderecek, Türkiye’nin Yarınını Bugünden Daha Güzel Yapacağız

 

Mili Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ise Türkiye’de 2002 yılından bu yana her alanda çok büyük devrimler gerçekleştirildiğini ve bu alanlardan birinin de tarım olduğunu dile getirerek başladığı konuşmasında, ülkemizin tarım ihracatı daha önce 4 milyar dolar iken, bugün 16 Milyar dolara yükseldiğini; buna karşılık olarak nüfusumuzun 61 Milyondan, 81 milyona çıktığına işaret etti.

 

Tarımın yanı sıra, ülkemizde 30 milyonun üzerinde turistin ağırlandığını, bunun yanında da yabancı ülkelere yardım dahi edildiğini söyleyen Bakan Yılmaz, tarımda üretim olmadan tüm bunların yapılamayacağını da sözlerine ekleyerek, köy nüfusunun azalmasına karşılık, et ve süt üretiminin arttığını, ülkemizde her iki köylüden birinin ise traktör sahibi olduğunu dile getirdi.

 

Konuşmasının devamında, yaylalarda yaşayan vatandaşlarımızın durumunu daha da iyileştirmek için çalıştıklarını belirten Milli Eğitim Bakanı Yılmaz; “Güneş panelleri ile elektriği Torosların en başına taşıyoruz. Gerçekten çok iyi bir noktadayız. Ekmek gibi azizleşen dava, emeği ve Milli İradeyi her şeyin üzerinde tutma davasıdır.  Allah birliğimizi, dirliğimizi daim ettikçe eksiklerimizi hep birlikte giderecek, Türkiye’nin yarınını bugünden daha güzel yapacağız.” ifadelerini kullandı.

 

Mersin İli Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mehmet Akdoğan’ın da bir konuşma yaptığı program, proje sahiplerine güneş paneli ve aydınlatma direklerinin temsili çeklerinin, Çoban Eğitim Kursu’nu başarıyla tamamlayanlara ise sertifikalarının verilmesinin ardından günün anısına toplu fotoğraf çekilmesiyle sona erdi

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YENİCE'DE CADDE VE SOKAKLAR BÜYÜKŞEHİR EKİPLERİNCE YIKANDI
GÜNCEL

26 Mayıs 2020 Salı 21:23

YENİCE'DE CADDE VE SOKAKLAR BÜYÜKŞEHİR EKİPLERİNCE YIKANDI

Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarsus-Çamlıyayla Şube Müdürlüğü ekipleri, ilçe merkezlerinin yanı sıra bağlı mahallelerde de temizlik ve dezenfekte çalışması yürütüyor
21:23
TARSUS DOĞA PARKI'NDA 3 DEVE KUŞU YAVRUSU GÖZLERİNİ DÜNYAYA AÇTI
GÜNCEL

26 Mayıs 2020 Salı 21:25

TARSUS DOĞA PARKI'NDA 3 DEVE KUŞU YAVRUSU GÖZLERİNİ DÜNYAYA AÇTI

Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarsus Doğa Parkı'nın nüfusu yeni doğumlarla her geçen gün artıyor
21:25
BAŞKAN SEÇER, BAYRAMIN İLK GÜNÜNDE ŞEHİT AİLELERİNİ YALNIZ BIRAKMADI
GÜNCEL

26 Mayıs 2020 Salı 21:38

BAŞKAN SEÇER, BAYRAMIN İLK GÜNÜNDE ŞEHİT AİLELERİNİ YALNIZ BIRAKMADI

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Ramazan Bayramı'nın ilk gününde şehit ailelerini yalnız bırakmadı
21:38
AKDENİZ'DE HAYAT VAR WHATSAPP DESTEK AĞI KURULDU
GÜNCEL

26 Mayıs 2020 Salı 21:31

AKDENİZ'DE HAYAT VAR WHATSAPP DESTEK AĞI KURULDU

Akdeniz Belediyesi, ilk olarak Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından hayata geçirilen whatsapp destek ağını Mersinlilerin hizmetine sundu. “Akdeniz'de Hayat Var Destek Ağı” sayesinde dileyen vatandaşlar, psikolojik destek alabilmenin yanında, Koronavirüs ile ilgili güncel bilgilere ve çeşitli videolara ulaşabilecek.
21:31
MESKİ'DE ASKIDA FATURA DÖNEMİ BAŞLIYOR
GÜNCEL

26 Mayıs 2020 Salı 21:29

MESKİ'DE ASKIDA FATURA DÖNEMİ BAŞLIYOR

MESKİ Genel Müdürlüğü, “Askıda Fatura” kampanyasını Mersin'de de uygulamak için harekete geçti. “Faturasını ödeyemeyenlerle ‘ben öderim' diyenler buluşuyor” sloganıyla düzenlenen kampanya kapsamında hayırsever yurttaşlar, ekonomik durumu iyi olmayan ve su faturalarını ödeyemeyen yurttaşların bir ya da birden fazla faturasını ödeyerek dayanışma gösterecek
21:29
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'NDEN VATANDAŞLARA TARSUS'TA BAYRAM ŞEKERİ
GÜNCEL

26 Mayıs 2020 Salı 21:27

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'NDEN VATANDAŞLARA TARSUS'TA BAYRAM ŞEKERİ

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Ramazan Bayramı öncesinde, vatandaşlara bayram şekeri dağıttı
21:27
MHP MERSİN MİLLETVEKİLİ BAKİ ŞİMŞEK'TEN RAMAZAN BAYRAMI MESAJI
GÜNCEL

26 Mayıs 2020 Salı 21:22

MHP MERSİN MİLLETVEKİLİ BAKİ ŞİMŞEK'TEN RAMAZAN BAYRAMI MESAJI

MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek Ramazan Bayramı münasebetiyle bir mesaj yayınladı
21:22
TARSUS MÜFTÜSÜ ALİ CAN'IN RAMAZAN BAYRAMI MESAJI
GÜNCEL

26 Mayıs 2020 Salı 21:19

TARSUS MÜFTÜSÜ ALİ CAN'IN RAMAZAN BAYRAMI MESAJI

Tarsus Müftüsü Ali Can, Ramazan Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
21:19
ŞEVKET CAN VE BAKİ ŞİMŞEK GÜLNAR'DAYDI
GÜNCEL

26 Mayıs 2020 Salı 12:58

ŞEVKET CAN VE BAKİ ŞİMŞEK GÜLNAR'DAYDI

Can ve Şimşek ‘'MHP Mersin Gülnar İlçe Başkanımız Merhum Mustafa Ateş'e son görevimizi yerine getirdik'' dedi
12:58
KAYMAKAM, POLİS VE JANDARMANIN BAYRAMINI KUTLADI
GÜNCEL

26 Mayıs 2020 Salı 12:47

KAYMAKAM, POLİS VE JANDARMANIN BAYRAMINI KUTLADI

Kaymakam Otcu, Tarsus girişi-çıkışında bulunan polis ve jandarma uygulama noktalarını ziyaret ederek personel ve vatandaşların bayramını kutladı
12:47
TARSUS KAYMAKAMI CAMİLER HAKKINDA TOPLANTI YAPTI
GÜNCEL

26 Mayıs 2020 Salı 12:37

TARSUS KAYMAKAMI CAMİLER HAKKINDA TOPLANTI YAPTI

Kaymakam Kadir Sertel OTCU, protokol ve Müftü ile yapılan toplantının ardından Ulu Cami avlusunda İncelemelerde bulundu
12:37
TÜED BAŞKANI ÖMER KURNAZ , RAMAZAN BAYRAMI'NI KUTLADI
GÜNCEL

25 Mayıs 2020 Pazartesi 12:16

TÜED BAŞKANI ÖMER KURNAZ , RAMAZAN BAYRAMI'NI KUTLADI

Kısa adı TÜED olan Türkiye Emekliler Derneği Tarsus Şubesi Başkanı Ömer Kurnaz, İslam aleminin ve milletimizin Ramazan Bayramını kutlayan bir mesaj yayınladı
12:16
TARSUS'TA ŞEHİTLERE DUA
GÜNCEL

25 Mayıs 2020 Pazartesi 12:15

TARSUS'TA ŞEHİTLERE DUA

Protokol mensupları Tarsus Şehitliğini ziyaret ederek tüm Şehitlerimizin ruhu için dualar ettiler
12:15