:: 17 Ekim 2017 Salı

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Başkan Can basınla buluştu

Şelale Otağı'nda basın mensuplarıyla bir araya gelen Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can, çalışmalar hakkında bilgi verdi
Başkan Can basınla buluştu
11 Ekim 2017
Çarşamba 18:56

Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can, Büyükşehir yasasında en büyük sıkıntıyı Tarsus Belediyesinin çektiğini, 330 bin Tarsusluya hissettirmediklerini söyledi.

Şelale Otağı Kıl Çadırda basın mensuplarıyla bir araya gelen Belediye Başkanı Şevket Can, çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Tarsus’a hizmet konusunda kendileriyle yarıştıklarını belirten Belediye Başkanı Şevket Can, konuşmasına Tarsus Sebze ve Meyve Halinde meydana gelen yangından dolayı esnaflara geçmiş olsun dileklerini ileterek başladı.

Başkan Can, “Bu güne kadar 23 açılış gerçekleştirdik. Tarsus Belediyesi olarak yol haritamız belli. 10 gün önce Ergenekon Mahallemizde kapalı yüzme havuzu, semt pazarı, düğün salonu, spa, hamam çok amaçlı tesisin açılışını gerçekleştirdik, bir prestij projesiydi. Şu anda da karşımızda bulunan Musa Bey vakfı ile ilgili proje aşaması bitti, keşif aşamasına geçti. Belki bu yılın sonunda yada önümüzdeki yılın başlarında ihalesini gerçekleştirip 2018’in sonuna da karşı tarafı düzenleyip vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. Şuan da yine bir prestij projemiz Kırklarsırtı Mahallemizde gösteri merkezi inşaatımızın ihalesini gerçekleştirdik, inşaatımız şuan da başladı. Türkiye’de bir ilk olacak. Yaklaşık 15 milyonluk proje 1. aşamasının ihalesini gerçekleştirdik. Bunun haricinde 11 mahallemizde kentsel dönüşüm ile ilgili imar uygulaması gerçekleştirdik. Şuan da Duatepe ve İsmetpaşa mahallemizde iki yüklenici firma burayla ilgili çalışmayı başlattı, vatandaşlarımızla sözleşme imzalıyorlar. Malum kentsel dönüşüm ile ilgili süreç uzun bir süreç, en azından başlangıcını yaptık” dedi. 13 Ekim Cuma günü Kemalpaşa Camiini hizmete açacaklarını kaydeden Başkan Can, “Cami inşaatlarımız devam ediyor. Cuma günü 1. Camimizin açılışını gerçekleştireceğiz. Cuma günü Kemalpaşa mahallemizin açılışı var bu vesile ile bütün basın mensuplarımızı davet ediyorum. Cumartesi günü de 606 çocuğumuzun sünnet törenini gerçekleştireceğiz. Bu sünnet merasimine de Cumartesi günü saat 12:00’de Belediye Tesislerimizde yemekli, mevlitli ve özellikle de bir şehir turu yaparak sünnet merasimini yapacağız, şimdiden davetlisiniz. Bu sünnet projesini önemsiyorum. Önümüzdeki sene de inşallah 1000 tane çocuğumuzu sünnet ettirmeyi düşünüyorum” şeklinde konuştu

 

BELEDİYEDEN 1 KURUŞ PARA ÇIKMADAN TARSUS’A HİZMET EDİLECEK

 

Başkan Can, “Tarsus Belediyesi Suriyelileri işe alacak diye basında ve sosyal medyada gündem oluşturuldu. Aslını sizlere anlatmak istiyorum. Yuvam Derneği bizlere müracaat etti, sosyal bir proje. Bu Yuvam Derneğinin işçi çalıştırma projesini birçok belediyede uyguluyor. Bu proje Suriyeli ve Türk vatandaşlarımız olarak yarı yarıya işçi çalıştırma projesi. Biz de ilk etapta 100 kişilik protokol imzaladık, 50 tane Suriyeli, 50 tane Türk. Netice itibariyle bu insanların sigortası, maaşı Yuvam Derneği tarafından ödeniyor. Baktık belediyemizin bütçesinden 1 lira dahi çıkmıyor. Bunu yapan örnek belediyeler var. Biz de bu projeyi gerçekleştirirsek şehrimizde vatandaşlarımıza daha fazla hizmet yapmak için uygun gördük. Ama tabi işin aslını bilmeden eleştirmek kolaydır. Bu bir hükümet projesidir” ifadesini kullandı.

 

PAYLAŞIM KUTUSUNDAN GELEN KIYAFETLER HAKKANİYETLE MUHTAÇ SAHİPLERİNE DAĞITILIYOR

Şehrin muhtelif noktalarına yerleştirdikleri paylaşım kutularından toplanan kıyafetlerin hakkaniyetle dağıttıklarının altını çizen Başkan Can, “Ayrıca şehrimizin belirli noktalarına paylaşım kutuları koyarak, kitabından oyuncağına, ayakkabısından ceketine kadar vatandaşlarımızın kullanmadıkları veyahut ta eski diye nitelendirdikleri eşyaları bizim arkadaşlarımız paylaşım kutularından alarak ayrım yapmadan şehrimizin içerisindeki dar gelirli vatandaşlarımıza düzenleyerek, biraz da tamir ederek dağıtımını gerçekleştiriyorlar. Bunların satışı söz konusu değildir, olamazda” dedi.

 

KOKU İÇİN BÜTÜN KURUMLARI GÖREVE DAVET EDİYORUZ

Son günlerde ilçede yaşanan koku için bütün kurumları göreve davet eden Belediye Başkanı Şevket Can, “Yine şehrimizde özellikle yaz aylarında ciddi bir şekilde kötü koku mevcuttur. Bunun sebebi köylülerimizin yada arazi sahiplerinin amonyum nitratlı gübre yerine tavuk ve tavuk atıkları ilgili gübre kullanmalarından kaynaklanıyor. İşin özeti bu. Bu konuda bütün kurumları göreve davet ediyoruz, bu iş sadece belediyenin işi değil” dedi.

 

BÜYÜKŞEHİR YASASINDAN EN ÇOK ETKİLENEN TARSUS BELEDİYESİ’DİR Büyükşehir yasasıyla ilgili en çok etkilenen belediyenin Tarsus Belediyesi olduğunu kaydeden Başkan Can, “Tarsus belediyesi olarak 3 yılda büyükşehir belediyesi yasasına alışmamız kolay olmadı. Çünkü bir bütün olarak belediye yönetmeye alışmışız. Devamlı hizmet eden bir belediyeyiz. %60 gelir azalmışken, 179 mahalleye hizmet yapmaktayız. 330 bin insana hissettirmedik. Bizler etkilendik ama vatandaşa hissettirmedik. Gelirimiz azalmasına rağmen hizmet atağı yapıyoruz. Vatandaşımız belediyeyi değerlendirirken, siyaseti bir kenara bırakıp düşünmesi lazım. Belediye yapmış olduğu hizmetleri yerinde harcıyor mu güzel hizmetler yapıyor mu, buna göre değerlendirmek lazım. Bu yasayla Köylerde çöpümüzü toplamaya başladık. Büyük şehir yasasından en fazla faydalanan köylerdir. Köylerden belediyeye giriş yok. Yasayı da çıkaran büyüklerimiz olduğuna göre helal hoş olsun. Tarsus Belediyesi 3 yılda 23 hizmet aldı” şeklinde konuştu.

 

TARSUS’UN MENFAATI İÇİN BÜTÜN KURUMLARA YARDIM EDİYORUZ

 

Başkan Can, Tarsus’un menfaati için bütün kurumlara yardım ettiklerini ifade ederek, “Kredi yurtlar kurumuna eski belediye binasını ücretsiz verdik. Talep bizden gitti. Kredi yurtlara talebi ben götürdüm. Bu bir nokta atışıdır. Şehir merkezindeki esnafımız faydalansın. Tarsus Belediyesi olarak Milli Eğitimin ve Kaymakamlığın örtülü ödeneği olmadığı için iki tane okul yapılamamış. Bana intikal etti. Biz varız dedik. 500 bin TL’yi meclis onayıyla Milli eğitime aktardık. 2 tane Okul inşaatına başlandı. Resmi kurumlarla çalışma budur. Tarsus organize sanayine gelecek çet raporu için 300 bin TL. yi meclis kararıyla aktardık. Çamtepe gişelerini geçince Gıda ve İhtisas Organize Sanayi için başladığında 5-10 bin hemşerimiz işe başlayacak. Bunun için 300 bin TL.’yi seve seve veririz. Şehrimize yatırım yapan hangi yatırımcıysanız belediye olarak varız, çünkü Belediyeler şehri temsil eder. Talepler uygunsa değerlendiririz. Cezaevini ihtiyacı olan klima ve kadınlar koğuşunda buzdolabı talebi vardı, Meclisimizde karar aldık. Gönderdik. Ceza evi resmi kurumdur. Bizde bundan rahatsızlık değil memnuniyet duyduk” dedi Bunların haricinde yaptığımız hizmetlere kısaca değinmek istiyorum. Hizmetler hakkında bilgi veren Başkan Can, “Berdan projesine giriyoruz Zorbaz vakfıyla takasa girdik. Tozkoparan tarafında 100 küsur dönümü belediye olarak tapusunu aldık. Kavaklı tarafında yol açımına başlıyoruz. Baraj yolundaki tek şerit olan köprüyü iki şerite dönüştürüyoruz. Bunlar hep nokta atış. Dış mahallelerde taziye evi projesini Tarsus’ ta yapmamız bir nokta atışı. Tarsus 45 mahalleden oluşuyor. Her mahallenin talebi farklı oluyor. Mahallenin isteği doğrultusunda o mahallenin ihtiyacını gideriyoruz. Yapılan her hizmet muhtarlarla, mahalle sakinleriyle ortak karar alınarak yapılmıştır. Güneş enerjisinden elektrik üretimi ihalesi başladı. Bir yıl sonra elektrik üreteceğiz. Tarsus belediyesine ilerleyen yılara büyük bir gelir sağlıyoruz. Şehit ailelerine 68 tane konut verdik. Bu vesileyle şehitlerimize rahmet diliyorum. Tarsus’ta nokta atış yerinde harcama ortak düşünce. Ve uygulama. Bizleri bu şekilde değerlendirin. Biz hizmette yarışıyoruz. Biz kendimizle yarışıyoruz. Biz paramızı yerinde ve vatandaşımızın isteği doğrultusunda harcıyoruz. Yeşilyurt mahallesinde boş arsa için vakıfla görüştük son noktadayız. Anıt mahallesinde pazar yeri ve cami yapmak için yer arayışındayız. Her yer bize ait değil, Bunun için 6.5 trilyon para harcadık. Şelale olduğu cadde için sağlı sollu genişleme projesi için 10 milyon para verdik. Şelaleyi cazibe merkezi haline dönüştüreceğiz. Yol haritamız bellidir. İlerleyen zamanlarda her ay bir açılışımız gerçekleşecek. Özellikle otel, Musa Bey Vakfı ve Kleopatra meydanı projelerimiz hazır. Raporlar çıktıktan sonra Kleopatra meydanımız vatandaşlarımıza sunacağız” dedi.(kaynak:Tarsus Belediyesi)

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
Tarsus Ulaşım A.Ş Sürücüsüne Teşekkür
VİDEO

07 Ekim 2017 Cumartesi 16:30

Tarsus Ulaşım A.Ş Sürücüsüne Teşekkür

Tarsus'ta şehir içi ulaşımda hizmet veren Halk Otobüslerinden bir sürücüye örnek çalışmalarından ve davranışlarından dolayı Kaymakam Yüksel Ünal teşekkür yazısı verdi.
16:30
Servet Harputluoğlu Tarsus'ta
VİDEO

05 Ekim 2017 Perşembe 18:58

Servet Harputluoğlu Tarsus'ta

Tarsus'un Ankara'daki dost kapılarından Gülhane Askeri Tıp Akademisi emekli öğretim üyesi Prof.Dr. (e) tabip Albay Servet Harputluoğlu Tarsus'a gelerek ziyaretlerde bulundu.
18:58
muharrem ayında 13 bin adet aşure dağıtımı
VİDEO

03 Ekim 2017 Salı 08:27

muharrem ayında 13 bin adet aşure dağıtımı

Mersin Büyükşehir Belediyesi, İslam kültür ve medeniyetinde önemli bir gün olan Muharrem ayı etkinlikleri kapsamında 13 bin adet aşure dağıtımı gerçekleştirdi.
08:27
Ak Parti Tarsus İlçe Kongresi Yapıldı
VİDEO

02 Ekim 2017 Pazartesi 08:06

Ak Parti Tarsus İlçe Kongresi Yapıldı

Tek listeyle gidilen seçimlerde İbrahim Gül yeniden ilçe başkanı seçildi
08:06
Tarsus'ta trafik kazası
VİDEO

04 Ekim 2017 Çarşamba 09:04

Tarsus'ta trafik kazası

Kazada alev alan akaryakıt yüklü tanker, tamamen kamyon ise kısmen yandı
09:04
Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası öğrencileri sevindirdi
VİDEO

29 Eylül 2017 Cuma 08:49

Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası öğrencileri sevindirdi

Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası (TSO), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) eğitime destek çalışmaları kapsamında, Tarsus'ta 700 öğrenciye kırtasiye malzemesi yardımı yaptı.
08:49
Arif Kılınç oğlu Nazım Levent evliler kervanına katıldı
VİDEO

28 Eylül 2017 Perşembe 08:29

Arif Kılınç oğlu Nazım Levent evliler kervanına katıldı

Türkiye Emekliler Derneği Tarsus şubesi yöneticilerinden Arif Kılınç ile eşi Selma Kılınç'ın oğulları Nazım Levent Kılınç evliler kervanına katıldı
08:29
Bir Başkentin Tarihi ve Anıtları Tarsus
VİDEO

27 Eylül 2017 Çarşamba 15:02

Bir Başkentin Tarihi ve Anıtları Tarsus

Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası, Tarsus'un tarihi ve arkeolojik yapısını inceleyen ve belgeleyen yeni bir kitabın daha yayınına destek oldu.
15:02
Tarsus'ta 2017-2018 Eğitim ve Öğretim Yılı Kutlama Töreni
VİDEO

26 Eylül 2017 Salı 18:31

Tarsus'ta 2017-2018 Eğitim ve Öğretim Yılı Kutlama Töreni

2017-2018 Eğitim-Öğretim döneminin başlaması ve İlköğretim Haftası sebebiyle Atatürk Ortaokulu'nda tören düzenlendi.
18:31
Esnaf Kooperatifi Başkanı Şahin'den Ahilik Hayrı
VİDEO

26 Eylül 2017 Salı 10:58

Esnaf Kooperatifi Başkanı Şahin'den Ahilik Hayrı

Tarsus Esnaf Kefalet Kooperatifi Ahilik Haftası etkinlikleri kapsamında Cuma namazı sonrası ahirete intikal etmiş esnaf ve sanatkarlar için lokma ve kurabiye dağıtıldı.
10:58
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu Tarsus TSO'da
VİDEO

21 Eylül 2017 Perşembe 18:33

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu Tarsus TSO'da

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği(TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası'nı ziyaret etti.
18:33
Kaymakam Ünal'dan polislere başarı belgesi
VİDEO

19 Eylül 2017 Salı 11:30

Kaymakam Ünal'dan polislere başarı belgesi

Tarsus'ta görev yapan 230 Emniyet mensubuna Kaymakam Yüksel Ünal tarafından başarı belgesiyle ödüllendirildi.
11:30
haşerelere karşı ilaçlama yapıldı
VİDEO

15 Eylül 2017 Cuma 18:10

haşerelere karşı ilaçlama yapıldı

Tarsus genelinde belediye tarafından haşerelere karşı ilaçlama çalışmaları devam ediyor.
18:10