:: 23 Mart 2018 Cuma

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Başkan Can basınla buluştu

Şelale Otağı'nda basın mensuplarıyla bir araya gelen Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can, çalışmalar hakkında bilgi verdi
Başkan Can basınla buluştu
11 Ekim 2017
Çarşamba 18:56

Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can, Büyükşehir yasasında en büyük sıkıntıyı Tarsus Belediyesinin çektiğini, 330 bin Tarsusluya hissettirmediklerini söyledi.

Şelale Otağı Kıl Çadırda basın mensuplarıyla bir araya gelen Belediye Başkanı Şevket Can, çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Tarsus’a hizmet konusunda kendileriyle yarıştıklarını belirten Belediye Başkanı Şevket Can, konuşmasına Tarsus Sebze ve Meyve Halinde meydana gelen yangından dolayı esnaflara geçmiş olsun dileklerini ileterek başladı.

Başkan Can, “Bu güne kadar 23 açılış gerçekleştirdik. Tarsus Belediyesi olarak yol haritamız belli. 10 gün önce Ergenekon Mahallemizde kapalı yüzme havuzu, semt pazarı, düğün salonu, spa, hamam çok amaçlı tesisin açılışını gerçekleştirdik, bir prestij projesiydi. Şu anda da karşımızda bulunan Musa Bey vakfı ile ilgili proje aşaması bitti, keşif aşamasına geçti. Belki bu yılın sonunda yada önümüzdeki yılın başlarında ihalesini gerçekleştirip 2018’in sonuna da karşı tarafı düzenleyip vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. Şuan da yine bir prestij projemiz Kırklarsırtı Mahallemizde gösteri merkezi inşaatımızın ihalesini gerçekleştirdik, inşaatımız şuan da başladı. Türkiye’de bir ilk olacak. Yaklaşık 15 milyonluk proje 1. aşamasının ihalesini gerçekleştirdik. Bunun haricinde 11 mahallemizde kentsel dönüşüm ile ilgili imar uygulaması gerçekleştirdik. Şuan da Duatepe ve İsmetpaşa mahallemizde iki yüklenici firma burayla ilgili çalışmayı başlattı, vatandaşlarımızla sözleşme imzalıyorlar. Malum kentsel dönüşüm ile ilgili süreç uzun bir süreç, en azından başlangıcını yaptık” dedi. 13 Ekim Cuma günü Kemalpaşa Camiini hizmete açacaklarını kaydeden Başkan Can, “Cami inşaatlarımız devam ediyor. Cuma günü 1. Camimizin açılışını gerçekleştireceğiz. Cuma günü Kemalpaşa mahallemizin açılışı var bu vesile ile bütün basın mensuplarımızı davet ediyorum. Cumartesi günü de 606 çocuğumuzun sünnet törenini gerçekleştireceğiz. Bu sünnet merasimine de Cumartesi günü saat 12:00’de Belediye Tesislerimizde yemekli, mevlitli ve özellikle de bir şehir turu yaparak sünnet merasimini yapacağız, şimdiden davetlisiniz. Bu sünnet projesini önemsiyorum. Önümüzdeki sene de inşallah 1000 tane çocuğumuzu sünnet ettirmeyi düşünüyorum” şeklinde konuştu

 

BELEDİYEDEN 1 KURUŞ PARA ÇIKMADAN TARSUS’A HİZMET EDİLECEK

 

Başkan Can, “Tarsus Belediyesi Suriyelileri işe alacak diye basında ve sosyal medyada gündem oluşturuldu. Aslını sizlere anlatmak istiyorum. Yuvam Derneği bizlere müracaat etti, sosyal bir proje. Bu Yuvam Derneğinin işçi çalıştırma projesini birçok belediyede uyguluyor. Bu proje Suriyeli ve Türk vatandaşlarımız olarak yarı yarıya işçi çalıştırma projesi. Biz de ilk etapta 100 kişilik protokol imzaladık, 50 tane Suriyeli, 50 tane Türk. Netice itibariyle bu insanların sigortası, maaşı Yuvam Derneği tarafından ödeniyor. Baktık belediyemizin bütçesinden 1 lira dahi çıkmıyor. Bunu yapan örnek belediyeler var. Biz de bu projeyi gerçekleştirirsek şehrimizde vatandaşlarımıza daha fazla hizmet yapmak için uygun gördük. Ama tabi işin aslını bilmeden eleştirmek kolaydır. Bu bir hükümet projesidir” ifadesini kullandı.

 

PAYLAŞIM KUTUSUNDAN GELEN KIYAFETLER HAKKANİYETLE MUHTAÇ SAHİPLERİNE DAĞITILIYOR

Şehrin muhtelif noktalarına yerleştirdikleri paylaşım kutularından toplanan kıyafetlerin hakkaniyetle dağıttıklarının altını çizen Başkan Can, “Ayrıca şehrimizin belirli noktalarına paylaşım kutuları koyarak, kitabından oyuncağına, ayakkabısından ceketine kadar vatandaşlarımızın kullanmadıkları veyahut ta eski diye nitelendirdikleri eşyaları bizim arkadaşlarımız paylaşım kutularından alarak ayrım yapmadan şehrimizin içerisindeki dar gelirli vatandaşlarımıza düzenleyerek, biraz da tamir ederek dağıtımını gerçekleştiriyorlar. Bunların satışı söz konusu değildir, olamazda” dedi.

 

KOKU İÇİN BÜTÜN KURUMLARI GÖREVE DAVET EDİYORUZ

Son günlerde ilçede yaşanan koku için bütün kurumları göreve davet eden Belediye Başkanı Şevket Can, “Yine şehrimizde özellikle yaz aylarında ciddi bir şekilde kötü koku mevcuttur. Bunun sebebi köylülerimizin yada arazi sahiplerinin amonyum nitratlı gübre yerine tavuk ve tavuk atıkları ilgili gübre kullanmalarından kaynaklanıyor. İşin özeti bu. Bu konuda bütün kurumları göreve davet ediyoruz, bu iş sadece belediyenin işi değil” dedi.

 

BÜYÜKŞEHİR YASASINDAN EN ÇOK ETKİLENEN TARSUS BELEDİYESİ’DİR Büyükşehir yasasıyla ilgili en çok etkilenen belediyenin Tarsus Belediyesi olduğunu kaydeden Başkan Can, “Tarsus belediyesi olarak 3 yılda büyükşehir belediyesi yasasına alışmamız kolay olmadı. Çünkü bir bütün olarak belediye yönetmeye alışmışız. Devamlı hizmet eden bir belediyeyiz. %60 gelir azalmışken, 179 mahalleye hizmet yapmaktayız. 330 bin insana hissettirmedik. Bizler etkilendik ama vatandaşa hissettirmedik. Gelirimiz azalmasına rağmen hizmet atağı yapıyoruz. Vatandaşımız belediyeyi değerlendirirken, siyaseti bir kenara bırakıp düşünmesi lazım. Belediye yapmış olduğu hizmetleri yerinde harcıyor mu güzel hizmetler yapıyor mu, buna göre değerlendirmek lazım. Bu yasayla Köylerde çöpümüzü toplamaya başladık. Büyük şehir yasasından en fazla faydalanan köylerdir. Köylerden belediyeye giriş yok. Yasayı da çıkaran büyüklerimiz olduğuna göre helal hoş olsun. Tarsus Belediyesi 3 yılda 23 hizmet aldı” şeklinde konuştu.

 

TARSUS’UN MENFAATI İÇİN BÜTÜN KURUMLARA YARDIM EDİYORUZ

 

Başkan Can, Tarsus’un menfaati için bütün kurumlara yardım ettiklerini ifade ederek, “Kredi yurtlar kurumuna eski belediye binasını ücretsiz verdik. Talep bizden gitti. Kredi yurtlara talebi ben götürdüm. Bu bir nokta atışıdır. Şehir merkezindeki esnafımız faydalansın. Tarsus Belediyesi olarak Milli Eğitimin ve Kaymakamlığın örtülü ödeneği olmadığı için iki tane okul yapılamamış. Bana intikal etti. Biz varız dedik. 500 bin TL’yi meclis onayıyla Milli eğitime aktardık. 2 tane Okul inşaatına başlandı. Resmi kurumlarla çalışma budur. Tarsus organize sanayine gelecek çet raporu için 300 bin TL. yi meclis kararıyla aktardık. Çamtepe gişelerini geçince Gıda ve İhtisas Organize Sanayi için başladığında 5-10 bin hemşerimiz işe başlayacak. Bunun için 300 bin TL.’yi seve seve veririz. Şehrimize yatırım yapan hangi yatırımcıysanız belediye olarak varız, çünkü Belediyeler şehri temsil eder. Talepler uygunsa değerlendiririz. Cezaevini ihtiyacı olan klima ve kadınlar koğuşunda buzdolabı talebi vardı, Meclisimizde karar aldık. Gönderdik. Ceza evi resmi kurumdur. Bizde bundan rahatsızlık değil memnuniyet duyduk” dedi Bunların haricinde yaptığımız hizmetlere kısaca değinmek istiyorum. Hizmetler hakkında bilgi veren Başkan Can, “Berdan projesine giriyoruz Zorbaz vakfıyla takasa girdik. Tozkoparan tarafında 100 küsur dönümü belediye olarak tapusunu aldık. Kavaklı tarafında yol açımına başlıyoruz. Baraj yolundaki tek şerit olan köprüyü iki şerite dönüştürüyoruz. Bunlar hep nokta atış. Dış mahallelerde taziye evi projesini Tarsus’ ta yapmamız bir nokta atışı. Tarsus 45 mahalleden oluşuyor. Her mahallenin talebi farklı oluyor. Mahallenin isteği doğrultusunda o mahallenin ihtiyacını gideriyoruz. Yapılan her hizmet muhtarlarla, mahalle sakinleriyle ortak karar alınarak yapılmıştır. Güneş enerjisinden elektrik üretimi ihalesi başladı. Bir yıl sonra elektrik üreteceğiz. Tarsus belediyesine ilerleyen yılara büyük bir gelir sağlıyoruz. Şehit ailelerine 68 tane konut verdik. Bu vesileyle şehitlerimize rahmet diliyorum. Tarsus’ta nokta atış yerinde harcama ortak düşünce. Ve uygulama. Bizleri bu şekilde değerlendirin. Biz hizmette yarışıyoruz. Biz kendimizle yarışıyoruz. Biz paramızı yerinde ve vatandaşımızın isteği doğrultusunda harcıyoruz. Yeşilyurt mahallesinde boş arsa için vakıfla görüştük son noktadayız. Anıt mahallesinde pazar yeri ve cami yapmak için yer arayışındayız. Her yer bize ait değil, Bunun için 6.5 trilyon para harcadık. Şelale olduğu cadde için sağlı sollu genişleme projesi için 10 milyon para verdik. Şelaleyi cazibe merkezi haline dönüştüreceğiz. Yol haritamız bellidir. İlerleyen zamanlarda her ay bir açılışımız gerçekleşecek. Özellikle otel, Musa Bey Vakfı ve Kleopatra meydanı projelerimiz hazır. Raporlar çıktıktan sonra Kleopatra meydanımız vatandaşlarımıza sunacağız” dedi.(kaynak:Tarsus Belediyesi)

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
Tarsus'ta Tıp Bayramı Kutlaması
VİDEO

15 Mart 2018 Perşembe 09:09

Tarsus'ta Tıp Bayramı Kutlaması

14 Mart Tıp Bayramı Tarsus'ta törenlerle kutlandı
09:09
Acun'dan İHL Öğrencilerine Farkındalık Semineri
VİDEO

15 Mart 2018 Perşembe 09:04

Acun'dan İHL Öğrencilerine Farkındalık Semineri

İstanbul Fatih Akbaba Mehmet Efendi Cami Müezzin kayyımı ve Yeni Söz gazetesi yazarı Bülent Acun, Tarsus Anadolu İmam Hatip Lisesi (Yatılı öğrencilerine) bir farkındalık semineri verdi.
09:04
Mahmut Şahin'in acı günü
VİDEO

14 Mart 2018 Çarşamba 09:02

Mahmut Şahin'in acı günü

Tarsus Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Mahmut Şahin'in ablası Güngör Kaya vefat etti
09:02
Güner Hala son yolculuğuna uğurlandı
VİDEO

13 Mart 2018 Salı 08:56

Güner Hala son yolculuğuna uğurlandı

Tarsus'ta önceki gün vefat eden herkesin hala diye hitap ettiği emekli Ziraat Yüksek Mühendisi Güner Yüksek, toprağa verildi.
08:56
Başkan Kurnaz güven tazeledi
VİDEO

12 Mart 2018 Pazartesi 07:24

Başkan Kurnaz güven tazeledi

Türkiye Emekliler Derneği Tarsus Şube kongresinde Ömer Kurnaz üyelerden güven oyu alarak yeniden başkanlığa seçildi.
07:24
Adile Onbaşı Köşesi Açıldı
VİDEO

09 Mart 2018 Cuma 11:34

Adile Onbaşı Köşesi Açıldı

Tarsus Adile Onbaşı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde, okula adı verilen kahraman Türk kadınına ait bir köşe oluşturuldu.
11:34
Kahveciler ve Eğlence Yerleri Esnaf Odası
VİDEO

08 Mart 2018 Perşembe 12:39

Kahveciler ve Eğlence Yerleri Esnaf Odası

Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can, Kahveciler ve Eğlence Yerleri Esnaf Odası üyeleriyle kahvaltıda buluştu
12:39
İBT Medya 1. yılını kutladı
VİDEO

07 Mart 2018 Çarşamba 12:32

İBT Medya 1. yılını kutladı

Tarsus İBT Medyanın kuruluşunun 1.yılılını kutladı
12:32
Tarsus Belediyespor 4'te 4 Yaptı
VİDEO

06 Mart 2018 Salı 11:41

Tarsus Belediyespor 4'te 4 Yaptı

Tarsus Belediyespor evinde karşılaştığı Demirtaşgücü'nü 2-1'lik skorla geçti
11:41
Tarsus İdmanyurdu Payasspos'u 2-0 yendi
VİDEO

05 Mart 2018 Pazartesi 08:59

Tarsus İdmanyurdu Payasspos'u 2-0 yendi

TFF 3.lig 3 grupta mücadele eden Tarsus İdmanyurdu 25. haftasında evinde ağırladığın Payaspsor'u 2-0 yendi.
08:59
İmparator Mücadele Sporları Kulübü
VİDEO

02 Mart 2018 Cuma 09:24

İmparator Mücadele Sporları Kulübü

İmparator Mücadele Sporları Kulübü yönetim kurulu başkanı Arif Matur, mücadele sporlarına vermiş olduğu hizmet ve katkılarından dolayı Kurucumuz Mustafa Erdoğan'a teşekkür ederek bir plaket verdi.
09:24
Tarsus Terziler Odasında Topacık ile devam
VİDEO

01 Mart 2018 Perşembe 10:02

Tarsus Terziler Odasında Topacık ile devam

Tarsus Terziler Odası'nın üç adayın başkanlık için yarıştığı genel kurulunda ipi göğüsleyen taraf mevcut başkan Nevzat Topacık ve ekibi oldu.
10:02
Taşyad'dan Aşk, Gurbet ve Ayrılık Şiirleri
VİDEO

28 Şubat 2018 Çarşamba 18:37

Taşyad'dan Aşk, Gurbet ve Ayrılık Şiirleri

Kısa adı TAŞYAD olan Tarsus Şairler ve Yazarlar Derneği şairleri Aşk, Gurbet ve ayrılık şiirlerini okudular
18:37