:: 14 Aralık 2017 Perşembe

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Başkan Can basınla buluştu

Şelale Otağı'nda basın mensuplarıyla bir araya gelen Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can, çalışmalar hakkında bilgi verdi
Başkan Can basınla buluştu
11 Ekim 2017
Çarşamba 18:56

Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can, Büyükşehir yasasında en büyük sıkıntıyı Tarsus Belediyesinin çektiğini, 330 bin Tarsusluya hissettirmediklerini söyledi.

Şelale Otağı Kıl Çadırda basın mensuplarıyla bir araya gelen Belediye Başkanı Şevket Can, çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Tarsus’a hizmet konusunda kendileriyle yarıştıklarını belirten Belediye Başkanı Şevket Can, konuşmasına Tarsus Sebze ve Meyve Halinde meydana gelen yangından dolayı esnaflara geçmiş olsun dileklerini ileterek başladı.

Başkan Can, “Bu güne kadar 23 açılış gerçekleştirdik. Tarsus Belediyesi olarak yol haritamız belli. 10 gün önce Ergenekon Mahallemizde kapalı yüzme havuzu, semt pazarı, düğün salonu, spa, hamam çok amaçlı tesisin açılışını gerçekleştirdik, bir prestij projesiydi. Şu anda da karşımızda bulunan Musa Bey vakfı ile ilgili proje aşaması bitti, keşif aşamasına geçti. Belki bu yılın sonunda yada önümüzdeki yılın başlarında ihalesini gerçekleştirip 2018’in sonuna da karşı tarafı düzenleyip vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. Şuan da yine bir prestij projemiz Kırklarsırtı Mahallemizde gösteri merkezi inşaatımızın ihalesini gerçekleştirdik, inşaatımız şuan da başladı. Türkiye’de bir ilk olacak. Yaklaşık 15 milyonluk proje 1. aşamasının ihalesini gerçekleştirdik. Bunun haricinde 11 mahallemizde kentsel dönüşüm ile ilgili imar uygulaması gerçekleştirdik. Şuan da Duatepe ve İsmetpaşa mahallemizde iki yüklenici firma burayla ilgili çalışmayı başlattı, vatandaşlarımızla sözleşme imzalıyorlar. Malum kentsel dönüşüm ile ilgili süreç uzun bir süreç, en azından başlangıcını yaptık” dedi. 13 Ekim Cuma günü Kemalpaşa Camiini hizmete açacaklarını kaydeden Başkan Can, “Cami inşaatlarımız devam ediyor. Cuma günü 1. Camimizin açılışını gerçekleştireceğiz. Cuma günü Kemalpaşa mahallemizin açılışı var bu vesile ile bütün basın mensuplarımızı davet ediyorum. Cumartesi günü de 606 çocuğumuzun sünnet törenini gerçekleştireceğiz. Bu sünnet merasimine de Cumartesi günü saat 12:00’de Belediye Tesislerimizde yemekli, mevlitli ve özellikle de bir şehir turu yaparak sünnet merasimini yapacağız, şimdiden davetlisiniz. Bu sünnet projesini önemsiyorum. Önümüzdeki sene de inşallah 1000 tane çocuğumuzu sünnet ettirmeyi düşünüyorum” şeklinde konuştu

 

BELEDİYEDEN 1 KURUŞ PARA ÇIKMADAN TARSUS’A HİZMET EDİLECEK

 

Başkan Can, “Tarsus Belediyesi Suriyelileri işe alacak diye basında ve sosyal medyada gündem oluşturuldu. Aslını sizlere anlatmak istiyorum. Yuvam Derneği bizlere müracaat etti, sosyal bir proje. Bu Yuvam Derneğinin işçi çalıştırma projesini birçok belediyede uyguluyor. Bu proje Suriyeli ve Türk vatandaşlarımız olarak yarı yarıya işçi çalıştırma projesi. Biz de ilk etapta 100 kişilik protokol imzaladık, 50 tane Suriyeli, 50 tane Türk. Netice itibariyle bu insanların sigortası, maaşı Yuvam Derneği tarafından ödeniyor. Baktık belediyemizin bütçesinden 1 lira dahi çıkmıyor. Bunu yapan örnek belediyeler var. Biz de bu projeyi gerçekleştirirsek şehrimizde vatandaşlarımıza daha fazla hizmet yapmak için uygun gördük. Ama tabi işin aslını bilmeden eleştirmek kolaydır. Bu bir hükümet projesidir” ifadesini kullandı.

 

PAYLAŞIM KUTUSUNDAN GELEN KIYAFETLER HAKKANİYETLE MUHTAÇ SAHİPLERİNE DAĞITILIYOR

Şehrin muhtelif noktalarına yerleştirdikleri paylaşım kutularından toplanan kıyafetlerin hakkaniyetle dağıttıklarının altını çizen Başkan Can, “Ayrıca şehrimizin belirli noktalarına paylaşım kutuları koyarak, kitabından oyuncağına, ayakkabısından ceketine kadar vatandaşlarımızın kullanmadıkları veyahut ta eski diye nitelendirdikleri eşyaları bizim arkadaşlarımız paylaşım kutularından alarak ayrım yapmadan şehrimizin içerisindeki dar gelirli vatandaşlarımıza düzenleyerek, biraz da tamir ederek dağıtımını gerçekleştiriyorlar. Bunların satışı söz konusu değildir, olamazda” dedi.

 

KOKU İÇİN BÜTÜN KURUMLARI GÖREVE DAVET EDİYORUZ

Son günlerde ilçede yaşanan koku için bütün kurumları göreve davet eden Belediye Başkanı Şevket Can, “Yine şehrimizde özellikle yaz aylarında ciddi bir şekilde kötü koku mevcuttur. Bunun sebebi köylülerimizin yada arazi sahiplerinin amonyum nitratlı gübre yerine tavuk ve tavuk atıkları ilgili gübre kullanmalarından kaynaklanıyor. İşin özeti bu. Bu konuda bütün kurumları göreve davet ediyoruz, bu iş sadece belediyenin işi değil” dedi.

 

BÜYÜKŞEHİR YASASINDAN EN ÇOK ETKİLENEN TARSUS BELEDİYESİ’DİR Büyükşehir yasasıyla ilgili en çok etkilenen belediyenin Tarsus Belediyesi olduğunu kaydeden Başkan Can, “Tarsus belediyesi olarak 3 yılda büyükşehir belediyesi yasasına alışmamız kolay olmadı. Çünkü bir bütün olarak belediye yönetmeye alışmışız. Devamlı hizmet eden bir belediyeyiz. %60 gelir azalmışken, 179 mahalleye hizmet yapmaktayız. 330 bin insana hissettirmedik. Bizler etkilendik ama vatandaşa hissettirmedik. Gelirimiz azalmasına rağmen hizmet atağı yapıyoruz. Vatandaşımız belediyeyi değerlendirirken, siyaseti bir kenara bırakıp düşünmesi lazım. Belediye yapmış olduğu hizmetleri yerinde harcıyor mu güzel hizmetler yapıyor mu, buna göre değerlendirmek lazım. Bu yasayla Köylerde çöpümüzü toplamaya başladık. Büyük şehir yasasından en fazla faydalanan köylerdir. Köylerden belediyeye giriş yok. Yasayı da çıkaran büyüklerimiz olduğuna göre helal hoş olsun. Tarsus Belediyesi 3 yılda 23 hizmet aldı” şeklinde konuştu.

 

TARSUS’UN MENFAATI İÇİN BÜTÜN KURUMLARA YARDIM EDİYORUZ

 

Başkan Can, Tarsus’un menfaati için bütün kurumlara yardım ettiklerini ifade ederek, “Kredi yurtlar kurumuna eski belediye binasını ücretsiz verdik. Talep bizden gitti. Kredi yurtlara talebi ben götürdüm. Bu bir nokta atışıdır. Şehir merkezindeki esnafımız faydalansın. Tarsus Belediyesi olarak Milli Eğitimin ve Kaymakamlığın örtülü ödeneği olmadığı için iki tane okul yapılamamış. Bana intikal etti. Biz varız dedik. 500 bin TL’yi meclis onayıyla Milli eğitime aktardık. 2 tane Okul inşaatına başlandı. Resmi kurumlarla çalışma budur. Tarsus organize sanayine gelecek çet raporu için 300 bin TL. yi meclis kararıyla aktardık. Çamtepe gişelerini geçince Gıda ve İhtisas Organize Sanayi için başladığında 5-10 bin hemşerimiz işe başlayacak. Bunun için 300 bin TL.’yi seve seve veririz. Şehrimize yatırım yapan hangi yatırımcıysanız belediye olarak varız, çünkü Belediyeler şehri temsil eder. Talepler uygunsa değerlendiririz. Cezaevini ihtiyacı olan klima ve kadınlar koğuşunda buzdolabı talebi vardı, Meclisimizde karar aldık. Gönderdik. Ceza evi resmi kurumdur. Bizde bundan rahatsızlık değil memnuniyet duyduk” dedi Bunların haricinde yaptığımız hizmetlere kısaca değinmek istiyorum. Hizmetler hakkında bilgi veren Başkan Can, “Berdan projesine giriyoruz Zorbaz vakfıyla takasa girdik. Tozkoparan tarafında 100 küsur dönümü belediye olarak tapusunu aldık. Kavaklı tarafında yol açımına başlıyoruz. Baraj yolundaki tek şerit olan köprüyü iki şerite dönüştürüyoruz. Bunlar hep nokta atış. Dış mahallelerde taziye evi projesini Tarsus’ ta yapmamız bir nokta atışı. Tarsus 45 mahalleden oluşuyor. Her mahallenin talebi farklı oluyor. Mahallenin isteği doğrultusunda o mahallenin ihtiyacını gideriyoruz. Yapılan her hizmet muhtarlarla, mahalle sakinleriyle ortak karar alınarak yapılmıştır. Güneş enerjisinden elektrik üretimi ihalesi başladı. Bir yıl sonra elektrik üreteceğiz. Tarsus belediyesine ilerleyen yılara büyük bir gelir sağlıyoruz. Şehit ailelerine 68 tane konut verdik. Bu vesileyle şehitlerimize rahmet diliyorum. Tarsus’ta nokta atış yerinde harcama ortak düşünce. Ve uygulama. Bizleri bu şekilde değerlendirin. Biz hizmette yarışıyoruz. Biz kendimizle yarışıyoruz. Biz paramızı yerinde ve vatandaşımızın isteği doğrultusunda harcıyoruz. Yeşilyurt mahallesinde boş arsa için vakıfla görüştük son noktadayız. Anıt mahallesinde pazar yeri ve cami yapmak için yer arayışındayız. Her yer bize ait değil, Bunun için 6.5 trilyon para harcadık. Şelale olduğu cadde için sağlı sollu genişleme projesi için 10 milyon para verdik. Şelaleyi cazibe merkezi haline dönüştüreceğiz. Yol haritamız bellidir. İlerleyen zamanlarda her ay bir açılışımız gerçekleşecek. Özellikle otel, Musa Bey Vakfı ve Kleopatra meydanı projelerimiz hazır. Raporlar çıktıktan sonra Kleopatra meydanımız vatandaşlarımıza sunacağız” dedi.(kaynak:Tarsus Belediyesi)

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
Tarsus Belediye lidere boyun eğdi
VİDEO

07 Kasım 2017 Salı 18:05

Tarsus Belediye lidere boyun eğdi

Türkiye 2.Lig Bayanlar Ligi 5'inci grup'ta mücadele eden Tarsus Belediye ligin 4'üncü haftasında evinde lider Konya Ereğli Gençlik Merkezi'ne 3-0'lık skorla yenildi.
18:05
Vahap Seçer,CHP Tarsus İlçe Teşkilati'ni ziyaret etti
VİDEO

06 Kasım 2017 Pazartesi 17:13

Vahap Seçer,CHP Tarsus İlçe Teşkilati'ni ziyaret etti

CHP Mersin Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı Vahap Seçer,CHP Tarsus İlçe Teşkilatı'nı ziyaret etti
17:13
Türk-Alman İlişkileri Konulu Konferans
VİDEO

31 Ekim 2017 Salı 03:44

Türk-Alman İlişkileri Konulu Konferans

Tarsus Kent Konseyi “Geçmişten Günümüze Türk-Alman İlişkileri” konulu konferans düzenledi
03:44
Berkay Akçora, son yolculuğuna dualarla uğurlandı
VİDEO

30 Ekim 2017 Pazartesi 08:56

Berkay Akçora, son yolculuğuna dualarla uğurlandı

Tarsus'un tanınmış simalarından Aktol Ticaretin sahiplerinden işadamı Ahmet Akçora'nın vefat eden oğlu Bayram Berkay Akçora, son yolculuğuna dualarla uğurlandı
08:56
Tuğrul Cihan ile Ece dünya evine girdi
VİDEO

26 Ekim 2017 Perşembe 19:07

Tuğrul Cihan ile Ece dünya evine girdi

On Köy Sulama Birliği Başkanı Miktad Topak'ın oğlu Elektrik Elektronik mühendisi Tuğrul Cihan Topak, Hakan Yılmaz'ın kızı doktor Ece Yılmaz ile gerçekleştirilen görkemli bir nikah merasimiyle dünya evine girdi
19:07
Tarsus şehidini dualarla uğurladı
VİDEO

24 Ekim 2017 Salı 18:01

Tarsus şehidini dualarla uğurladı

Hakkari'nin Çukurca ilçesi kırsalında, PKK'lı teröristlerce tuzaklanan el yapımı patlayıcının infilak etmesi sonucu yaralanan ve kaldırıldığı hastanede şehit olan Üsteğmen Ozan Olgu Köreke Tarsus'ta toprağa verildi
18:01
Halit Koç'un mutlu günü
VİDEO

24 Ekim 2017 Salı 08:43

Halit Koç'un mutlu günü

Tarsus Ulaşım A.Ş başkan yardımcısı Halit Koç,oğlu Cihan'ın evlendirdi.
08:43
Tarsus bir şehit daha verdi
VİDEO

23 Ekim 2017 Pazartesi 20:11

Tarsus bir şehit daha verdi

Hakkari'nin Çukurca ilçesi'nde terör saldırısı sonucu şehit olan Üsteğmen Ozan Olgu Köreke'nin Tarsus'taki baba ocağında yas var.
20:11
CHP Tarsus İlçe Başkanlığına yeniden Ali İlk seçildi
VİDEO

23 Ekim 2017 Pazartesi 12:50

CHP Tarsus İlçe Başkanlığına yeniden Ali İlk seçildi

CHP Tarsus İlçe Başkanlığına yeniden Ali İlk seçildi
12:50
Tarsus'a Söz Verilen Üniversitenin Kurulması
VİDEO

19 Ekim 2017 Perşembe 19:29

Tarsus'a Söz Verilen Üniversitenin Kurulması

Türkav Tarsus Şubesi Başkanı Abdullah Seki, Tarsus'a söz verilen üniversitenin kurulmasını istedi ve Tarsus Yarenlik Alanı'nda bir basın açıklaması yaptı
19:29
Tarsus Sivaslılar Derneğinin geleneksel Aşure günü etkinliği
VİDEO

18 Ekim 2017 Çarşamba 16:49

Tarsus Sivaslılar Derneğinin geleneksel Aşure günü etkinliği

Tarsus Sivaslılar Derneğinin geleneksel Aşure günü etkinliği yapıldı.
16:49
Umut Çor Tarsus'ta Kitabını İmzaladı
VİDEO

16 Ekim 2017 Pazartesi 18:42

Umut Çor Tarsus'ta Kitabını İmzaladı

Tarsus'ta '' Kilikya'nın Hatıra Defteri'' isimli kitabını imzalayan Basın İlan Kurumu (BİK) Mersin Şube müdürü Umut Çor'a kitapseverler yoğun ilgi gösterdi.
18:42
Tarsus'ta zehirlenme şüphesi
VİDEO

13 Ekim 2017 Cuma 16:54

Tarsus'ta zehirlenme şüphesi

Tarsus'ta 15 öğrenci, zehirlenme şüphesiyle hastaneye kaldırıldı.
16:54