:: 29 Şubat 2020 Cumartesi

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

BAŞKAN SEÇER, KUZEY IRAK HEYETİNİ MAKAMINDA AĞIRLADI

SEÇER: “KUZEY IRAK'LA HER ALANDA İLİŞKİLERİMİZİ DAHA İYİ NOKTAYA GETİREBİLİRİZ”
BAŞKAN SEÇER, KUZEY IRAK HEYETİNİ MAKAMINDA AĞIRLADI
24 Ağustos 2019
Cumartesi 09:56

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Kuzey Irak Ulaştırma Bakan Yardımcısı Sadullah İbrahim İsmayil, Karayolları Genel Müdürü Mahsum İbrahim Sayit ve Dohuk Karayolu Müdürü Teli Mohammed Yonus’u makamında ağırladı.

Kuzey Irak ve Türkiye arasında karayolu taşımacılığı ile Kuzey Irak genelinde yaşanan problemlerin önüne geçmek amacıyla bir takım incelemelerde bulunmak üzere Türkiye’ye gelen Kuzey Irak heyeti, Başkan Seçer’e Mersin lojistiğini örnek almak istediklerini aktardı. Seçer’den destek talep eden Kuzey Irak heyetine, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin ilgili birimlerinin gerekli desteği vereceğini belirten Başkan Seçer, ayrıca Kuzey Irak ile Türkiye arasında kültürel, sosyal ve ekonomik alanlarda her türlü işbirliğine hazır olduklarını söyledi.

“Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi bizim için önemli bir ekonomik partner”

Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi’nin Türkiye ile önemli ticari ilişkileri olan bir bölge olduğunu vurgulayan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, “Orada Türk iş adamlarının müteahhitlik hizmetlerinin olduğu, önemli miktarda farklı kalemlerde ihracatımızın olduğu, bizim için önemli bir ekonomik partner. Mersin için de bir kapı orası. İhracatımız özellikle siyasi ilişkilerimizin olduğu dönemlerde 2013’lü yıllarda çok üst seviyeye ulaşmıştı. Ancak daha sonra bir gerileme yaşandı. O dönemlerde yani ihracatımızın ve ilişkilerimizin çok iyi olduğu, ihracatımızın üst seviyede olduğu dönemlerde bizim en fazla ihracat yaptığımız ülkeler sıralamasında birinci sıraya oturmuştu. Yaklaşık 12 milyar dolar seviyelerine kadar o dönemde ihracatımız yükselmişti. Ancak şu günlerde aldığım rakamlar bu oranın 8 milyar dolar civarına gerilediği yönünde. Bu tamamen siyasi ilişkilere bağlı bir durum. Demek ki ilişkilerimiz ne kadar iyi olursa ekonomik anlamda da işbirliğimiz o kadar fazla olacaktır” dedi.

“Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi ile tarihi bir beraberliğimiz var”

Türkiye’nin Kuzey Irak ile ekonominin yanı sıra geçmişten gelen tarihi bir beraberliğinin de olduğundan söz eden Başkan Seçer, şunları söyledi:

“Ekonomi dışında bizim Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi ile tarihi bir beraberliğimiz var. Bölgede önemli bir yapı. Biz özellikle Körfez Krizi sırasında orada yaşanan iç savaştan kaynaklı bölge halkına o dönemin diktatöryal yönetiminin uyguladığı zulümde kucak açan bir ülke olmuşuz. Bu anlamda tarihi birlikteliğimiz, akraba ilişkilerimiz, kültürel benzerliklerimiz, neticede hepimiz bu bölgenin insanlarıyız. Farklı etnik yapıdan da olsa bu bölgenin bütün olumlu ya da olumsuz olaylarından hep beraber etkileniyoruz. Şu anda Suriye’de de yaşanan olaylar bizi derinden üzüyor. Yine orada yaşananların Türkiye’ye etkisi son derece fazla oldu. 4 milyondan fazla insan Türkiye’ye göç etmek zorunda kaldı. Sadece Mersin’de yaklaşık 350-400 bin civarında Suriyeli misafiri ağırlıyoruz. Bölgede ne kadar huzur, barış, kardeşlik olursa, savaş olmazsa bütün bölge halkları bundan mutlu olacaktır.”

“Her alanda ilişkilerimizi daha iyi noktaya getirebiliriz”

Her iki ülkenin de hem kültürel, hem ekonomik, hem de sosyal anlamda ilişkilerini daha iyi noktalara taşıyabileceklerinden bahseden Seçer, “Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi’ni ülke olarak önemsiyoruz. Benim de görüşüm bu yönde. Kültürel, sosyal ve ekonomik olarak her alanda ilişkilerimizi daha iyi noktaya getirebiliriz. Bu işbirliği her iki ülke insanı için fayda sağlayacaktır. Ben de Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı olarak bu konuda her türlü katkıya hazır olduğumu belirtmek isterim. Bu bölgede de çok sayıda Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi yurttaşı olup, burada iş yapan insanlar var. Birçoğunu da şahsen tanıyorum. Burada Mersinli olup orada iş yapan Türk iş adamları da var. Mersin’in 300 milyon dolar gibi bir ihracatı söz konusu. Bunun artması yönünde bazı girişimler yapabiliriz” ifadelerini kullandı.

“İşbirliğine hazırım”

Büyükşehir Belediye Başkanı olarak, birçok konuda işbirliğine hazır olduğunu sözlerine ekleyen Seçer, “Her alanda, özellikle Belediye Başkanı olarak bizim yapacağımız katkılarda belediyecilik hizmetleri anlayışında, yeni şehirler oluşturulmasında, birçok alanda iş birliğine hazır olduğumu belirtmek isterim. Ayrıca tabii ki kültürel ve sosyal, bölge insanlarının bir arada olması, birbirlerini daha iyi tanıması konusunda da katkılarımızı yapmaya hazırız” dedi.

“Biz de sizin yürüdüğünüz yoldan gitmek istiyoruz”

Kuzey Irak Ulaştırma Bakan Yardımcısı Sadullah İbrahim İsmayil ise Türkiye’deki karayolları sistemini kendi ülkelerine örnek alıp, uygulamak istediklerini ifade ederek, “Hem din, hem ticaret, hem de kültür açısından birbirimize çok yakınız. Hem Türkiye’deki sistemin, hem de Irak’taki sistemin birbirine daha yakın olması için biz buradayız. Böyle güzel ve temiz bir şehir için çok teşekkür ederiz. Biz de sizin yürüdüğünüz yoldan gitmek istiyoruz. Biz de kendi şehrimize böyle bakmak istiyoruz. Türkiye’nin Kuzey Irak’ta çok büyük bir faydası var. Mersin bize çok yakın olduğu için, hem ticari, hem de siyasi olarak bizim için çok önemli. Hem Kuzey Irak, hem Türkiye, hem Mersin’de bağlantımızın daha yakın olmasını istiyoruz. Hem bizim için hem de Mersin için faydalı olacaktır. Hem burası, hem de Irak’ta ticaret konusunda kolaylık sağlamak için buradayız. Karayolu üzerinden çok sorunlar yaşıyoruz. Buradaki sistemi öğrenip, oraya götürmek ve kullanmak istiyoruz. Çok sorunlarımız oluyor. Çünkü Irak’taki sistem ayrı, Türkiye’deki sistem farklı. Türkiye’deki sistem Avrupa’nın sistemi. Çok düzgün bir sistem. Irak’taki sistemde sıkıntı yaşıyoruz. Buradaki sistemi öğrenmek ve orada uygulamak istiyoruz” dedi. 

“Yetkili birimlerimizle temasınızı sağlayabiliriz”

Başkan Seçer, Kuzey Irak heyetinin lojistik anlamda karayolları için istediği desteğe olumlu baktığını belirterek, “Bizim bu konuda yetkili birimlerimizle temasınızı sağlayabiliriz. Belediyemizin birimlerinden yararlanabiliriz. Bu konuda temas kurdurabiliriz. Ayrıca Bakanlığımıza bağlı Karayolları teşkilatından çok daha önemli bilgiler edinebilirsiniz. Kendilerine faydalı olabileceğini düşünüyorum” diye konuştu.

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
Elektrik Teknisyenleri Odası Başkanı Taş''Kayıt dışı iş yapanlara vatandaşlar itibar etmesin''
EKONOMİ

17 Şubat 2020 Pazartesi 11:14

Elektrik Teknisyenleri Odası Başkanı Taş''Kayıt dışı iş yapanlara vatandaşlar itibar etmesin''

Tarsus Elektrik Teknisyenleri Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Nurettin Taş , gazetemize yaptığı açıklamada “Her zaman esnafımızın yanındayız, sorunlarınız çözümü için çalışıyoruz” dedi.
11:14
Aydın Emlak, yeni yerinde Hizmette
EKONOMİ

17 Şubat 2020 Pazartesi 10:11

Aydın Emlak, yeni yerinde Hizmette

Tarsus'ta Emlak ve konut piyasasında adından bahsettiren Aydın Emlak hizmete sınır tanımıyor
10:11
19 No'lu Komite altyapı yetersizliğinden şikayetçi
EKONOMİ

15 Şubat 2020 Cumartesi 11:52

19 No'lu Komite altyapı yetersizliğinden şikayetçi

MTSO 19 No'lu Meslek Komitesi Meclis Üyeleri yeni yılda sektörde uygulanacak zorunlulukları değerlendirdi.
11:52
MERSİN'DE DÜNYA BAKLİYAT GÜNÜ ETKİNLİĞİ
EKONOMİ

15 Şubat 2020 Cumartesi 11:33

MERSİN'DE DÜNYA BAKLİYAT GÜNÜ ETKİNLİĞİ

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN VEKİLİ GÜLCAN KIŞ, “DÜNYA BAKLİYAT GÜNܔ ETKİNLİĞİNE KATILDI
11:33
Çimsa, World of Concrete (WOC) 2020'ye katıldı
EKONOMİ

13 Şubat 2020 Perşembe 09:36

Çimsa, World of Concrete (WOC) 2020'ye katıldı

Sabancı Holding iştiraki Çimsa, 4-7 Şubat tarihleri arasında Las Vegas'ta dünyanın dört bir yanından inşaat ve çimento sektörünün temsilcilerinin katılımı ile gerçekleşen Uluslararası Yapı ve İnşaat Fuarı World of Concrete (WOC) 2020'de Amerika pazarında yoğun ilgi gören ve fark yaratan beyaz çimento ve özel ürünlerini tanıttı
09:36
BORSA BAŞKANI KAYA, REKABET EDECEĞİMİZ ÜLKELERİ TANIMALIYIZ
EKONOMİ

11 Şubat 2020 Salı 12:00

BORSA BAŞKANI KAYA, REKABET EDECEĞİMİZ ÜLKELERİ TANIMALIYIZ

Başkan Kaya, tarımsal üretim ve ticaretin dün olduğunu gibi bugünde ve yarın da çok önemli ve stratejik olmaya devam edeceğini belirtti
12:00
Koçak, ÇUFAŞ'ın yeniden yönetiminde
EKONOMİ

10 Şubat 2020 Pazartesi 09:22

Koçak, ÇUFAŞ'ın yeniden yönetiminde

Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı H. Ruhi Koçak, Çukurova Fuarcılık Anonim Şirketi'nin (ÇUFAŞ) 2019 yılına ait yapılan Olağan Genel Kurul Toplantısında yeniden Yönetim Kurulu Üyeliğine seçildi
09:22
AKDENİZ'DE TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İMZA TÖRENİ
EKONOMİ

07 Şubat 2020 Cuma 10:58

AKDENİZ'DE TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İMZA TÖRENİ

Belediye konferans salonunda düzenlenen, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan imza törenine, Akdeniz Belediyesi Başkan Yardımcıları, Hizmet-İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Halil Özdemir ile sendika yetkilileri, birim müdürleri ve çalışanlar da katıldı.
10:58
Dinçer ''Geçmiş dönem prim borçlarında cezalar kaldırılsın, aylık primde 10 puan indirime gidilsin''
EKONOMİ

07 Şubat 2020 Cuma 10:51

Dinçer ''Geçmiş dönem prim borçlarında cezalar kaldırılsın, aylık primde 10 puan indirime gidilsin''

Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, ''1 Ocak 2020 tarihinden itibaren ödenecek primlerde 10 puan indirime gidilmesini talep etmekteyiz. Böylece hem esnafımız rahat bir nefes alacak, hemde SGK geçmişe dönük alacaklarını tahsil etme imkanına kavuşacak”
10:51
Tarsus Ticaret Borsası, Letonya ve Talinde Tarsus'u Tanıttı
EKONOMİ

05 Şubat 2020 Çarşamba 09:37

Tarsus Ticaret Borsası, Letonya ve Talinde Tarsus'u Tanıttı

Tarsus Ticaret Borsası, TEBD projesi olan ''Baltık Devletleri Arasındaki İşbirliği'' Çalışma Ziyareti 27-31 Ocak 2020 tarihleri arasında Letonya Ticaret ve Sanayi Odası'nda gerçekleşti
09:37
BORSA BAŞKANI KAYA'DAN ÜRETİM GÜCÜNÜ ARTIRMA ÇAĞRISI
EKONOMİ

04 Şubat 2020 Salı 11:43

BORSA BAŞKANI KAYA'DAN ÜRETİM GÜCÜNÜ ARTIRMA ÇAĞRISI

KAYA: STRATEJİK ÜRÜNLER ARASINDA BULUNAN PAMUK, SOYA FASULYESİ VE AYÇİÇEĞİ GİBİ ÜRÜNLERİNDE ÜRETİM GÜCÜNÜN ARTIRILMALI
11:43
BAKKALLAR ODASI BAŞKANI YALÇIN'DAN ESNAFLARA UYARI
EKONOMİ

04 Şubat 2020 Salı 10:14

BAKKALLAR ODASI BAŞKANI YALÇIN'DAN ESNAFLARA UYARI

Tarsus Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Erdoğan Yalçın gazetemizi ziyaret ederek esnafları ölçü ve tartı aletlerinin muayenesi konusunda uyardı
10:14
ERDEMLİ'NİN 11 YILLIK HAL SORUNU ÇÖZÜLECEK
EKONOMİ

04 Şubat 2020 Salı 10:05

ERDEMLİ'NİN 11 YILLIK HAL SORUNU ÇÖZÜLECEK

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, önceki dönemde ihale edilen ve inşaatı yarım kalan Erdemli Toptancı Hali için yeni bir ihaleye çıkacaklarını, toplam 103 dükkan bulunan halin en kısa sürede Erdemli'nin hizmetine sunulacağını söyledi
10:05