:: 23 Ağustos 2019 Cuma

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

BAŞKAN SEÇER, MECLİS ÜYELERİ İLE BİR ARAYA GELDİ

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeleri ile akşam yemeğinde bir araya geldi.
BAŞKAN SEÇER, MECLİS ÜYELERİ İLE BİR ARAYA GELDİ
20 Nisan 2019
Cumartesi 13:45

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeleri ile akşam yemeğinde bir araya geldi.

Düzenlenen akşam yemeğine, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in yanı sıra Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Muhammet Gültak, Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşin Yılmaz, Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan, Anamur Belediye Başkanı Hidayet Kılınç,  Çamlıyayla Belediye Başkanı İsmail Tepebağlı, Bozyazı Belediye Başkanı Mustafa Çetinkaya, Mut Belediye Başkanı Volkan Şeker, Silifke Belediye Başkanı Mücahit Aktan, Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay ve Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeleri katıldı.

Başkan Seçer: “Uzun çalışma günleri bizi bekliyor”

Yemek öncesinde meclis üyeleri ile tek tek selamlaşan ve sohbet eden Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, gerçekleştirdiği konuşmasında, “Uzun ve yorucu bir süreçten sonra 13 ilçemizde yeni başkanlarımız, ilçe ve Büyükşehir Meclis Üyelerimiz görevlerine seçildi. Artık hep beraber o yoğun ve yorucuyu tempoyu Mersin’e hizmetlerle devam ettireceğiz. İlk Büyükşehir Meclis Toplantımızın öncesinde bir araya gelmenin, arkadaşlarımızın birbirini tanımasının, birbiriyle sohbet etmesinin, hemhal etmesinin uygun olacağını düşündük. Çünkü uzun çalışma günleri bizleri bekliyor” dedi.

“Halkın emrine amadeyiz”

Büyükşehir Belediye Başkanı seçildikten sonra parti kimliğini bir kenara bırakıp, halkın emrine amade olduklarının vurgusunu yapan Başkan Seçer, “31 Mart akşamı sandıklar kapandı, seçim sonuçları açıklandı, adayların hukuki haklarından doğan itiraz süreçleri tamamlandı. Mazbatalarımızı aldıktan sonra artık parti kimliğimizi bir kenara bırakarak, 13 ilçe belediye başkanımız ve ben büyükşehir belediye başkanınız olarak bu memlekete hizmete, bu halkın emrine amadeyiz. İlk başta, ilk buluşmamızda, ilk görüşmemizde ve tanışmamızda 13 ilçede benim mensubu olduğum siyasi partiden belediye başkanı olmuştur ya da olmamıştır, bir diğer siyasi partiden olmuştur, benim çalışma arkadaşımdır, benim mesai arkadaşımdır. Onun mutluluğu benim mutluluğum, onun üzüntüsü, zorluğu, imkansızlıkları benim imkansızlığımdır. Her zaman el ele, kol kola yürümeye hazırım” şeklinde konuştu. 

“Mersin’de demokratik bir olgunlukta bir mücadele oldu”

31 Mart yerel seçimlerini zor bir siyasi iklimde gerçekleştirdiklerini dile getiren Başkan Seçer, “Anayasa gereği Mersin ve diğer 80 vilayette, yani tüm Türkiye sathında yerel seçimler 5 yılda bir yapılıyor. Belki Türkiye’nin yaşadığı konjonktürel siyasi gelişmeler, bu seçimleri mecrasından dışarıya doğru çıkmaya zorladı. Bizim asıl derdimiz ve amacımız, gelecek 5 yılda yerelde yönetici olacak, meclis üyesi olacak siyasi figürleri seçmek, onların ortaya koyacağı hizmetler, siyasi projelerin ya da yerele yönelik bir takım projelerin takipçisi olmaktı. Ama bu seçimde farklı şeyler konuşuldu. Zaman zaman Mersin’e az yansısa da, Türkiye genelinde gerginliklere neden olan bazı polemikler oldu. Ben mutluyum, Mersin’de münferit ufak tefek hadiselerin dışında, birbirimizi zedeleyecek, birbirimizi incitecek, birbirimizin onurunu, izzeti nefsini sıkıntıya sokacak, rencide edecek herhangi bir olay yaşanmadı. Gayet demokratik bir olgunlukta bir mücadele oldu ve çok şükür ki kimsenin tırnağına taş değmeden de bu süreci atlattık” ifadelerini kullandı. 

“Biz birbirimize daha hoşgörülü davrandığımız sürece toplum gerilmiyor”

Siyasette yaşanan çatışma, gerginlik ve kavgaların Türkiye’ye hiçbir zaman bir fayda getirmediğinin altını çizen Başkan Seçer, “Biz üslubumuzu, tavır ve davranışlarımızı nasıl ortaya koyarsak, inanın aynısı topluma yansıyor. Biz birbirimize daha anlayışlı, hoşgörülü ve nezaketli davrandığımız sürece toplum daha rahat oluyor, gerilmiyor. Bu sebeple önce biz kendi bölgemizde Mersin’de bunu hep birlikte sağlayabilme imkanına sahibiz. Ben diğer belediye başkanlarımızın birçoğunu daha önceden de tanıyorum. Bu demokratik olgunluğa sahipler. Bu insani olgunluğa da sahipler. Bu süreci de hep beraber götürme arzusu içerisindeyim” diye belirtti.

“Vatandaş işsiz çocuğuna iş, aşsız evine aş istiyor”

Mersin’in çok önemli bir kent olduğunu, fakat en önemli probleminin de işsizlik olduğunu vurgulayan Başkan Seçer, “Mersin Anamur’undan, Kaledran’ından, Tarsus’un Çukobirlik sınırına kadar muazzam zenginlikleri ve önemli potansiyelleri olan bir kent. Bu beni son derece mutlu ediyor ve rahatlatıyor. Çok zor bir dönemde bu görevi bizler aldık. İlk günler hepimize çok yoğun ziyaretçiler geliyor. Kimisi haber ve bilgi vererek, randevu talep ederek yapıyor. Birçoğu da çat kapı geliyor. Hayırlı olsun diye geldim diyor ama bizi ziyarete gelen her 10 vatandaşın 9’unun talebi iş. Bir tanesi hayırlı olsun deyip gidiyor ama o da nezaketinden isteyemiyor. Bir dahaki sefere geleceğim, oğluma iş isteyeceğim diyor. Şimdi böyle bir tabloyla karşı karşıyayız. Vatandaş haklı. Vatandaş işsiz çocuğuna iş, aşsız evine aş istiyor. Bundan doğal bir şey olamaz. Bizi de çok sıkıntılı ve zor günler bekliyor. Yükümlülüğümüz ağır. Borcumuz var, oy istedik oy aldık bu sorunları çözeceğiz diye bunları bize verdiler. Bize itibar gösterdiler” dedi.

“Bundan sonraki süreçte daha kapsayıcı bir dil kullanmak zorundayım”

Yeni siyasi süreçte seçmenlerin siyasi ve ideolojik sahiplerle sandığa gidip, oy kullanmalarının yanı sıra, farklı siyasi görüşteki kişilerin, diğer farklı partilerin adaylarına da oy verebildiklerini belirten Başkan Seçer, konuşmasında, “Yeni konseptte böyle. Ben bundan sonraki süreçte kendi partililerim alınmasın ama çok daha kapsayıcı bir dil kullanmak zorundayım. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nden sonra, Türkiye’nin siyasi yapısı ve yönü farklı bir yola doğru evriliyor. Deneyimli siyasetçiler bunu takip ediyor. Çıta yüksek. Cumhurbaşkanlığı’nda yüzde 50+1 oy alan Cumhurbaşkanı oluyor ve bakın ilk yerel seçimlerde yani Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonraki ilk yerel seçimlerde, 31 Mart seçimlerinde birçok ilde adaylar yüzde 50+1 oy almak zorunda oldular. İstanbul’da, Ankara’da, Adana’da, Antalya’da. Bu zorunluluk ittifakları getirdi. Bir tarafta Cumhur İttifakı, diğer tarafta Millet İttifakı. Mersin gibi örnekler Türkiye’de çok az. Burada Cumhur İttifakı adayı vardı, diğer tarafta Cumhuriyet Halk Partisi’nin adayı ve Demokrat Parti’nin adayı vardı. Bu da bizi artık ideolojik kamplaşmayı, keskin çizgileri bir tarafa bırakmaya, daha kapsayıcı, daha kucaklayıcı olmaya zorladı. Çünkü geniş halk kitlelerinin desteğine ihtiyaç var. Bu açıkçası benim bundan sonra takip edeceğim siyasi güzergahımın en temel ilkesi olacak. Ben diğer arkadaşlarıma da bunu tavsiye ediyorum” sözlerine yer verdi.

Ayrıştırmak, bölmek ve bölüştürmenin kimseye bir fayda getirmeyeceğinden bahseden Başkan Seçer, “Bundan kimse bir fayda görmeyecek. Şimdi tabi ki rutin işlerimiz de var. Burada çok değerli ve deneyimli belediye başkanlarımız var. Hem MHP’den, hem CHP’den, hem AK Parti’den birçok belediye başkanımız ile birlikte yeni arkadaşlar da var.  Ben de yeni bir belediye başkanıyım. Siyasi deneyiyim 2 dönem milletvekili olmam. Şimdi bir tarafta da rutin, bizi bekleyen önemli işlerimiz var. İnsanlar daha temiz bir çevrede yaşamak istiyor. Bu bir anayasal hak. Bunu vermek zorundayız. Hizmetlere ulaşımda daha çabukluk istiyor. Manevra kabiliyeti yüksek yönetim anlayışları istiyor. Fakir, kendisine yardım istiyor. Hasta, engelli, dezavantajlı gruplar sosyal projeler istiyor. Daha yaşanabilir bir kentim, daha geniş caddelerim, toplu taşıma hizmetlerim, raylı sistemlerim olsun istiyor. Talep çok. İnsanlarda ihtiyaçlar sonsuza gidiyor. Bir ihtiyaç bir diğerini getiriyor” şeklinde konuştu.

“Bu süreci eşgüdüm içinde götürmemiz bizlere rahatlık sağlayacak”

Ne tek başına bir ilçe belediyesinin, ne de büyükşehir belediyesinin vatandaşların memnuniyetlerini yükseltmek adına tek başlarına yeterli olmayacağını ifade eden Başkan Seçer, “Biz mümkünse eşgüdüm içinde, koordineli, konuşarak, oturarak, birbirimizi dinleyerek ve birbirimize yardımcı olma anlayışı içerisinde bu süreci götürmemizin hem ilçe belediyelerimize hem de büyükşehir belediyemize önemli rahatlık sağlayacağını düşünüyorum. Bu bir diğer avantajı da beraberinde getirecek. Bizim her kuruşu çok dikkatli harcamaya ihtiyacımız var. Belediyelerin durumu ortada. Hiçbir belediye rahat değil. Bilançolar öyle lüks bilançolar değil. Ya borç alacağı ya da gelir gideri dengeliyor. Ucu ucuna ay sonunu getiriyor ya da sürekli açık devrederek gidiyor. Bütün belediyeler borçlu, gelirleri sınırlı. Türkiye’de genel bir ekonomik sorun yaşanıyor. Bu durum insanların gelirini düşürüyor. Gelir düşmesi devletin vergi gelirlerini düşürüyor ve bu da bizim belediyelere merkezi bütçeden gelen payları düşürüyor. Bunlar birbirine zincirleme. Paranın olmadığı yerde verdiğimiz sözleri yerine getirmemiz mümkün değil. Bu sebeple çok idareli, planlı ve sistemli gitmemiz lazım. Ama Mersin gibi önemli bir kentte biz bu görevi yapacağız. Önemli potansiyellerimiz var. Gerçekten birikimli, liyakat sahibi, ne yaptığını bilen yöneticilerle biz bu süreci götürürsek ve bu gemiyi yüzdürürsek inanın bize havada, karada, denizde ölüm yok. Çok rahat bir şekilde bu işleri hep beraber yapabiliriz diye düşünüyorum. Bu da beni umutlandırıyor. Mersinimiz ve Türkiye’miz için güzel şeyler yapacağız. Ben buna canı gönülden inanıyorum. Bu dönem güzel ve farklı şeyler olacak” sözlerini kullandı.

Başkan Seçer’in yanı sıra Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Muhammet Gültak da yemek sonrasında bir konuşma gerçekleştirdi.

Paylaş:  Facebook Twitter Google
JANDARMA KOMUTANI BOYACIOĞLU'NA ZİYARET
SİYASET

15 Ağustos 2019 Perşembe 09:05

JANDARMA KOMUTANI BOYACIOĞLU'NA ZİYARET

Ak Parti Tarsus İlçe başkanı Nevzat Çetin, Tarsus Jandarma Komutanlığına atanan Yüzbaşı Ahmet Boyacıoğlu'na hayırlı olsun ziyaretinde bulundu
09:05
CHP'DE BAYRAMLAŞMA TÖRENİ
SİYASET

10 Ağustos 2019 Cumartesi 17:05

CHP'DE BAYRAMLAŞMA TÖRENİ

CHP Tarsus İlçe Teşkilatı'nda Kurban bayramı nedeniyle bayramlaşma töreni gerçekleştirildi
17:05
BAŞKAN ÇETİN'DEN KURBAN BAYRAMI MESAJI
SİYASET

09 Ağustos 2019 Cuma 14:23

BAŞKAN ÇETİN'DEN KURBAN BAYRAMI MESAJI

Ak Parti İlçe Başkanı Nevzat Çetin, Kurban Bayramı vesilesi ile bir tebrik mesajı yayınladı
14:23
MİLLETVEKİLİ TAŞKIN'DAN BAYRAM MESAJI
SİYASET

09 Ağustos 2019 Cuma 14:07

MİLLETVEKİLİ TAŞKIN'DAN BAYRAM MESAJI

AK Parti Mersin Milletvekili Ali Cumhur Taşkın Kurban Bayramı nedeniyle bir mesaj yayınladı
14:07
CHP TARSUS İLÇE BAŞKANI İLK''GÜZEL HİZMETLERİN YANINDAYIZ''
SİYASET

07 Ağustos 2019 Çarşamba 09:45

CHP TARSUS İLÇE BAŞKANI İLK''GÜZEL HİZMETLERİN YANINDAYIZ''

Başkan İlk, beraberinde yönetim kurulu üyeleri Özcan Bulut, Ahmet Daban Murat Çalışır, Mustafa Özcan, Nuri Kaçar ile birlikte gazetemiz ziyaret etti
09:45
CHP TARSUS İLÇE TEŞKİLATI İLÇE DANIŞMA KURULU TOPLANDI
SİYASET

05 Ağustos 2019 Pazartesi 09:20

CHP TARSUS İLÇE TEŞKİLATI İLÇE DANIŞMA KURULU TOPLANDI

Danışma toplantısında konuşan CHP Tarsus İlçe Başkanı İlk ‘Sorumluluğumuzun bilincindeyiz' derken, Mersin Büyükşehir Belediye başkanı Seçer ise '''artık senin adamın, benim adamım dönemi kapandı'' ifadelerini kullandı
09:20
CHP'DEN MEZİTLİ SOKAKLARINDA BİRLİK-BERABERLİK MESAJI
SİYASET

03 Ağustos 2019 Cumartesi 10:09

CHP'DEN MEZİTLİ SOKAKLARINDA BİRLİK-BERABERLİK MESAJI

CHP Mezitli İlçe Örgütü, Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, 26.Dönem Mersin Milletvekili Hüseyin Çamak, Mezitli İlçe Başkanı Ahmet Serkan Tuncer, Yönetim Kurulu Üyeleri ve Parti Üyeleri bir araya gelerek Mezitli sokaklarında ‘Biz Birlikte Güçlüyüz' mesajı verdiler
10:09
BAŞKAN ÇETİN VE YÖNETİMİNDEN ELVAN'A ZİYARET
SİYASET

02 Ağustos 2019 Cuma 11:40

BAŞKAN ÇETİN VE YÖNETİMİNDEN ELVAN'A ZİYARET

Ak Parti Tarsus İlçe başkanı Nevzat Çetin beraberindeki yönetim kurulu üyeleriyle Ankara'ya giderek, Ak Parti Mersin milletvekili TBMM Plan ve Bütçe komisyonu başkanı Lütfi Elvan'ı ziyaret etti
11:40
CHP İLÇE DANIŞMA KURULU TOPLANACAK
SİYASET

01 Ağustos 2019 Perşembe 09:44

CHP İLÇE DANIŞMA KURULU TOPLANACAK

CHP Tarsus İlçe teşkilatı'nın İlçe Danışma Kurulu toplantısı yarın yapılacak
09:44
SUAT TUNÇ'A CHP'Lİ KADINLARDAN HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ
SİYASET

31 Temmuz 2019 Çarşamba 09:33

SUAT TUNÇ'A CHP'Lİ KADINLARDAN HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ

Cumhuriyet Halk Partili kadınlar, Tarsus Belediyesi yöneticisi Suat Tunç'a hayırlı olsun ziyaretinde bulundular
09:33
AKTAY: CHP OLARAK BOZDOĞAN VE İLK'İN YANINDAYIZ
SİYASET

30 Temmuz 2019 Salı 11:19

AKTAY: CHP OLARAK BOZDOĞAN VE İLK'İN YANINDAYIZ

CHP Mersin İl Başkanı Av.Adil Aktay, Cumhuriyet Halk Partisi Mersin İl Başkanlığı , tüm ilçe başkanlarımız ve milletvekillerimizle birlikte elbette Sayın İlk'in ve Sayın Tarsus Belediye Başkanımız Bozdoğan'ın yanındayız. dedi
11:19
DR.YUNUS SEVEN,MHP'DEN İSTİFA ETTİ
SİYASET

29 Temmuz 2019 Pazartesi 09:37

DR.YUNUS SEVEN,MHP'DEN İSTİFA ETTİ

Tarsus'un tanınmış ve sevilen simalarından Göz hastalıkları uzmanı Opr.Dr.Mehmet Yunus Seven, partisi MHP'den istifa ettiğini duyurdu
09:37