:: 01 Haziran 2020 Pazartesi

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

BAŞKAN SEÇER, SİLİFKE'DE ÜRETİCİLERE LAVANTA FİDESİ DAĞITTI

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Erdemli ve Silifke İlçelerini ziyaret ederek, muhtarlar ve üreticiler ile bir araya geldi
BAŞKAN SEÇER, SİLİFKE'DE ÜRETİCİLERE LAVANTA FİDESİ DAĞITTI
13 Mayıs 2020
Çarşamba 11:27

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Erdemli ve Silifke İlçelerini ziyaret ederek,  muhtarlar ve üreticiler ile bir araya geldi. Başkan Seçer, Büyükşehir Belediyesi’nin “Lavanta Fidesi Dağıtımı Projesi” kapsamında yapılacak 100 bin lavanta fidesi dağıtımının ilk etabını gerçekleştirerek, fideleri üreticilere teslim etti. Seçer, Erdemli ve Silifke’de doludan dolayı zarar gören sera ve tarlaları da ziyaret ederek, üreticilere “Geçmiş olsun” dedi. Başkan Seçer, toplam 100 bin lavanta fidesi dağıtacaklarını belirterek, “Bunun yüzde 80’i Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanıyor. Bedelin yüzde 20’lik kısmını da üreticiden alıyoruz. Bunu bilinçli yapıyoruz. Tamamını da verebiliriz. Ama cebinizden para verdiğiniz zaman onun değeri daha farklı” dedi.

Seçer, doludan zarar gören üreticileri ziyaret etti

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’e ziyaretlerinde, CHP Mersin İl Kadın Kolları Başkanı Gülşah Yıldırım Genç, CHP Silifke İlçe Başkanı Bünyamin Uçar, CHP Erdemli İlçe Başkanı Mustafa Kırbaş, İYİ Parti Erdemli İlçe Başkanı Hakan Ak ve meclis üyeleri eşlik etti.  Başkan Seçer, ilk olarak Erdemli İlçesi Esenpınar Mahallesi’ndeki üreticiler ile bir araya gelerek, doludan dolayı zarar gören sera ve tarlaları için “Geçmiş olsun” dileklerinde bulundu. Seçer, ardından Silifke İlçesi Sömek Mahallesi’ndeki muhtarlar ve vatandaşlar ile bir araya geldi ve dolu zararını yerinde inceledi.

Seçer’den üreticilere müjde 

Başkan Seçer, dolu sebebiyle sera ve tarlaları zarar gören mahallelerde üreticilere seslenerek, Büyükşehir Belediyesi’nin tarıma desteklerinin devam edeceğini belirtti. Seçer, Esenpınar Mahallesi’nde 2021-2022 yılı içerisinde 6 kilometre sulama borusu dağıtımı projesinin hayata geçirileceğinin müjdesini verdi.

Sömek’e gitmeden yol üstünde Mara’ya da uğrayan Başkan Seçer, hem esnafa “Hayırlı işler” diledi, hem de vatandaşların sorunlarını dinledi. Sömek Mahallesi’nde dolu ve heyelan nedeniyle bozulan yolların yapıldığını belirten Seçer, zarar gören 400 metrelik sulama borularının da önümüzdeki günlerde üreticilere verileceğinin müjdesini verdi.

Büyükşehir Belediyesi, lavanta fidesi dağıtımına Silifke ile başladı

Seçer, Silifke İlçesi Çaltıbozkır ve Kavak İlçelerine de giderek, yine muhtarlar ve vatandaşlar ile bir araya geldi.  Başkan Seçer, Silifke ve Gülnar İlçelerindeki 50 üreticiye % 20 üretici katkı payı ile toplam 100 bin adedi kapsayacak, lavanta fidesi dağıtımının startını verdi. Seçer, Büyükşehir Belediyesi tarafından hem üreticileri, hem de boş tarım arazilerini canlandırmak amacıyla “Lavanta Fidesi Dağıtımı Projesi” kapsamında yapılan fide dağıtımını gerçekleştirdi.

Tarımsal ve Veteriner Hizmetleri Dairesi Başkanlığı tarafından uygulanan projenin ilk etabında, Silifke İlçesi Çaltıbozkır Mahallesi’nde Çaltıbozkır Mahallesi Eğitim, Kültür, Tanıtım, Kalkınma ve Dayanışma Kültür Derneği üyelerinin de içinde bulunduğu 19 üreticiye 43 bin 100 adet, Kavak Mahallesi’nde ise 7 üreticiye 17 bin 500 adet lavandula angustifolia çeşidi lavanta fidesi dağıtıldı. Mahalle ziyaretlerinde vatandaşlara maske dağıtımı yapılırken, oturma düzeni konusunda sosyal mesafe kuralına uymaları gerektiği belirtildi.

“Tarım olmazsa insan yaşamı olmaz”

Başkan Seçer, mahalleliler ile bir araya geldiği sırada geçtiğimiz günlerde yaşanan afet dolayısıyla duyduğu üzüntüyü dile getirerek, şöyle devam etti:

“Biz daima Mersin'i bir adım daha öteye götürmek için çaba sarf ediyoruz. Bunları da yapmaya devam edeceğiz. 2 aylık süre içerisinde Belediye’nin birçok yatırımını durdurduk. 2 aydır zaruri ihtiyaç maddeleri dışında hiçbir alım yapmıyoruz. İhaleleri durdurduk. Siz de takdir edersiniz ki bu dönem önce ayakta kalma dönemi. Herkesin işi durgun. Tarım sektörü esnafa, fabrikada çalışana, berbere, konfeksiyoncuya, lokantacıya göre biraz daha şanslı. Tarım devam etmek zorunda. Tarım bir ülkenin var olması için mutlaka yaşaması, yaşatılması gereken sektördür. Tarım olmazsa hayat olur mu? Tarım olmazsa buğday olmaz. Buğday olmazsa ekmek olmaz. Tarım olmazsa fasulye olmaz. Fasulye olmazsa yemek olmaz. Tarım olmazsa koyun olmaz, sığır olmaz, süt olmaz, et olmaz, insan yaşamı olmaz. Biz tarım sektörünü unutmadık. Bizim 2020 yılı faaliyetleri içerisinde planımızda yer alan, bütçesini yaptığımız, tarımla ilgili bütün desteklemeler, bütün alımlar devam edecek. Bizim bu yıl 60 kilometre sulama borusu dağıtımımız söz konusu. Alımlarımızı yaptık.”

Seçer: “Üreticilerin sigorta kavramıyla tanışması gerekiyor”

Erdemli, Silifke ve Gülnar’ın 10 gün önce yoğun bir dolu afetiyle karşı karşıya kaldığını hatırlatan Seçer, “Meyve ve sebze bahçeleri önemli hasar görmüş. Örtü altı alanlarda doludan ve rüzgardan dolayı hasar olmuş. Açık tarla meyve ve sebze üreticileri de zarar görmüş” dedi.

Artık bütün üreticilerin sigorta kavramıyla tanışması gerektiğini vurgulayan Seçer, “Tarım teşkilatından arkadaşlar gerekli hasar tespiti yapmış. Bir taraftan Belediye, bir taraftan Bakanlık elinden geleni yapmak zorunda. Böyle durumlarda ‘Devlet ne güne duruyor?’ demek lazım. Devlet, vatandaşın yaşadığı olağanüstü durumlarda uğradığı zararı ziyanı karşılamakla mükelleftir. Nasıl Koronavirüs salgınında tüm dünyada, tüm ülkelerde devletler seferber oldu? Vatandaşlarına bu virüsle nasıl mücadele edileceğini gösterdiği gibi, bir dizi önlemler aldığı gibi, bu önlemleri alırken, yaşayabilecekleri olumsuzlukları da gidermek için yardımda bulundu. Ülkemizde de eksiğiyle gediğiyle önlemler alındı. Vatandaşın mağduriyetini gidermesi için de başta belediyeler önemli görevler yaptı. Belediyeler önemli. Belediyeler yerel yönetimlerin en önemli birimidir. Bir diğeri de muhtarlardır” diye ifade etti.

Seçer: “100 bin lavanta fidesi dağıtacağız”

Silifke İlçesi Çaltıbozkır Mahallesi’nde 43 bin, Kavak Mahallesi’nde ise 17 bin civarında lavanta fidesi dağıtacaklarını belirten Başkan Seçer, “Toplam 100 bin lavanta fidesi dağıtacağız. Bunun yüzde 80’i Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanıyor. Bedelin yüzde 20’lik kısmını da üreticiden alıyoruz. Bunu bilinçli yapıyoruz. Tamamını da verebiliriz. Ama cebinizden para verdiğiniz zaman onun değeri daha farklı” dedi.

Seçer, bölgede son zamanlarda bu tip aromatik bitkilerin rağbet görmeye başladığını, çünkü iklimin buna müsait olduğunu ifade ederek, “Bu üretimi çok verimli topraklarda da yapmaya gerek yok. Görece olarak daha kıraç dediğimiz arazilerde de bunun üretimini yapıyoruz. Bunlar kozmetik, sağlık ve içecek sektöründe kullanılan önemli tarım üretim kalemleri. Umut ediyorum, bunu tüm Mersin bölgesine yaygınlaştırırız. Birçok üreticimiz bundan faydalanır ve aile gelirlerine katkı yaparız. Bereketli olsun, kolay gelsin” dedi. Başkan Seçer, sözlerine “İnşallah bu Koronavirüs belasını da en kısa sürede bertaraf edeceğiz. Tüm dünya ülkeleri galip gelecek. Artık hayat normalleşecek” diyerek son verdi.

Lavantayla 50 boş ve parçalı arazi tarıma kazandırılıyor

Büyükşehir’in hayata geçirdiği “Lavanta Fidesi Dağıtımı Projesi” ile Mersin’in mevcut tarımsal üretimini zenginleştirecek alternatif ürün faaliyetleri oluşturulacak ve lavantanın meyve-sebze üretimine göre daha az maliyetli olması nedeniyle de parçalı arazilerde yetiştiriciliği desteklenerek, üreticilerin gelir seviyelerine katkıda bulunulacak.

İklim ve toprak özellikleri bakımından tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliğine uygun olan Mersin’in kullanılmayan arazilerinin de canlandırılmasına katkı sağlanırken, dağıtılacak 100 bin adet lavanta fidesi sayesinde 50 boş ve parçalı arazi tarıma kazandırılmış olacak.

Paylaş:  Facebook Twitter Google
Tarsus TSO'da Nefes Kredisi Tanıtım Toplantısı
EKONOMİ

11 Mayıs 2020 Pazartesi 10:30

Tarsus TSO'da Nefes Kredisi Tanıtım Toplantısı

Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası'nda ‘TOBB Nefes Kredisi Tanıtım Toplantısı' düzenlendi. Toplantıda Tarsus TSO Başkanı Koçak, ‘'Bu proje KOBİ düzeyindeki işletmelere soluk verecek, nefes olacak.''dedi
10:30
KAYMAKAM OTCU BANKA MÜDÜRLERİYLE TOPLANTI YAPTI
EKONOMİ

08 Mayıs 2020 Cuma 12:40

KAYMAKAM OTCU BANKA MÜDÜRLERİYLE TOPLANTI YAPTI

Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel Otcu, Tarsus'ta faaliyet gösteren kamu bankalarının müdürleri ile Tarsus Ticaret Borsası Toplantı Salonunda bir toplantı yaptı
12:40
TARSUS PAMUKLUK BARAJI ACİLEN TAMAMLANMALI
EKONOMİ

08 Mayıs 2020 Cuma 12:24

TARSUS PAMUKLUK BARAJI ACİLEN TAMAMLANMALI

MESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Engin, Tarsus'ta 2011 yılı Ocak ayı sonunda temeli atılan ve yapımı yılan hikayesine dönen Pamukluk Barajı'nın aradan geçen 9 yılda tamamlanamadığına dikkat çekerek, projenin acil bir şekilde kamu hizmetine kazandırılması gerektiğini söyledi
12:24
TARSUS BELEDİYESİ ÇİFTÇİLERDEN ALDIĞI MAHSULLER
EKONOMİ

08 Mayıs 2020 Cuma 12:15

TARSUS BELEDİYESİ ÇİFTÇİLERDEN ALDIĞI MAHSULLER

Tarsus Belediyesi Koronavirüse (COVİD 19) karşı açtığı savaş kapsamında yürüttüğü hummalı çalışmaları sürdürüyor
12:15
TARSUS BELEDİYESİNDEN YENİ BİR PROJE
EKONOMİ

07 Mayıs 2020 Perşembe 15:17

TARSUS BELEDİYESİNDEN YENİ BİR PROJE

Tarsus Belediyesi'ne ait araziler üzerinde ‘'Biyodinamik Tarım'' formu uygulayarak, bilinen en eski ve en sağlıklı tarım modelini Tarsusluların sofrasına getirileceği konuşuldu
15:17
KUNDURACILAR ODASI BAŞKANI DEVECİ
EKONOMİ

04 Mayıs 2020 Pazartesi 10:48

KUNDURACILAR ODASI BAŞKANI DEVECİ

Tarsus Kunduracılar Odası Başkanı Ersin Deveci Koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında satış yapmaları yasaklanan esnafların durumunu gündeme getirerek “pazarlardaki kunduracı esnaflarımızın da çalışmasına izin verilmeli” dedi.
10:48
Borsa Nisan Meclisinde Covid-19 Salgınını Değerlendirdi
EKONOMİ

01 Mayıs 2020 Cuma 13:27

Borsa Nisan Meclisinde Covid-19 Salgınını Değerlendirdi

Tarsus Ticaret Borsası Nisan Ayı Olağan Meclis Toplantısı, COVID - 19 salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında korunma kurallarına uygun olarak gerçekleştirildi
13:27
Tarsus TSO Meclis Toplantısı yapıldı
EKONOMİ

01 Mayıs 2020 Cuma 13:27

Tarsus TSO Meclis Toplantısı yapıldı

Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası'nın Mart ve Nisan Ayı Meclis Toplantısı eş zamanlı olarak video konferans yönetimiyle yapıldı
13:27
TSO'dan Nefes Kredisi seferberliği
EKONOMİ

01 Mayıs 2020 Cuma 12:29

TSO'dan Nefes Kredisi seferberliği

Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası başkanı Ruhi Koçak ''Tüm dünyanın mücadele ettiği Kovid-19 salgınının ticari hayata etkilerini asgariye indirmek için çalışıyoruz..'' dedi
12:29
BORSA BAŞKANI MURAT KAYA
EKONOMİ

27 Nisan 2020 Pazartesi 12:27

BORSA BAŞKANI MURAT KAYA

Tarsus'ta 30 bin dönüm kullanılmayan mera alanı var
12:27
Tarsus TSO üyeleri için bilgilendirme semineri düzenledi
EKONOMİ

27 Nisan 2020 Pazartesi 12:05

Tarsus TSO üyeleri için bilgilendirme semineri düzenledi

Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası üyelerini bilgilendirmeye yönelik eğitimlerine video konferans aracılığıyla devam ediyor
12:05
MERSİN BÜYÜKŞEHİR LİMON ÜRETİCİSİNİN SESİNİ DUYDU
EKONOMİ

22 Nisan 2020 Çarşamba 15:00

MERSİN BÜYÜKŞEHİR LİMON ÜRETİCİSİNİN SESİNİ DUYDU

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında ihracatın durdurulmasından dolayı limonlarını dış piyasaya süremeyen limon üreticilerinin imdadına yetişti
15:00
Borsalar Konsey Toplantısında Koronavirüsün reel sektöre ve tarıma etkileri değerlendirildi
EKONOMİ

20 Nisan 2020 Pazartesi 09:40

Borsalar Konsey Toplantısında Koronavirüsün reel sektöre ve tarıma etkileri değerlendirildi

Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli'ninde katılımıyla, TOBB Ticaret Borsaları Konsey toplantısı ,Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun başkanlığında video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi. Toplantıya Tarsus Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Ticaret Borsaları Konsey Üyesi Murat Kaya 'da video konferans ile katıldı.
09:40