:: 18 Temmuz 2019 Perşembe

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

BAŞKAN SEÇER,110 YAŞINDAKİ FATMA TEYZEYE SAHİP ÇIKTI

Tarsus'ta yaşayan 110 yaşındaki kadına Mersin Büyükşehir Belediyesi başkanı Vahap Seçer sahip çıktı
BAŞKAN SEÇER,110 YAŞINDAKİ FATMA TEYZEYE SAHİP ÇIKTI
04 Temmuz 2019
Perşembe 10:37

Tarsus’ta  yaşayan 110 yaşındaki kadına Mersin Büüykşehir Beleidyesi başkanı Vahap Seçer  sahip çıktı.

110 yaşındaki Fatma Teyze, Mersin Büyükşehir Belediyesi Evde Sağlık ve Bakım Hizmetleri ekibinin en yaşlı hastası. 15 günde bir bakımı yapılan Fatma Durmaz ile sağlık personeli arasındaki sevgi ve dostluk görülmeye değer. Yeğeninden başka kimsesi olmayan Fatma Teyze, sağlık personelinin yolunu gözlüyor. Her bakımda gözyaşlarına hakim olamayan Fatma Teyze, sağlık personeline derdini anlatıyor, onlara torunları gibi davranıyor.

Tarsus Eski Ömerli Mahallesi’nde 65 yaşındaki yeğeni Fatma Kurnaz ile birlikte yaşayan 110 yaşındaki Fatma Durmaz, Büyükşehir Belediyesi’nin evde sağlık ve bakım hizmetinden faydalanıyor. Kendisine 15 günde bir bakım hizmeti vermeye gelen yaşlı bakım teknikerleri ile büyükanne-torun ilişkisi kuran Fatma Teyze, her gün personellerin yolunu gözlüyor. Güler yüzleri, özverili çalışmaları ve verdikleri güvenle sevgisini kazanan teknikerleri artık aileden biri olarak gören Fatma Teyze, yaklaşık 1.5 yıldır bakım hizmeti alıyor. Fatma Durmaz, bakım ekibini her seferinde sarılıp öperek ve dualarla uğurluyor.

Yaşından dolayı sadece volkır desteği ile yürüyebilen Fatma Teyze’nin yeğeni Fatma Kurnaz da Büyükşehir Belediyesi’nin evde sağlık ve bakım hizmetlerinden faydalanıyor. Kişisel bakımı yapılan Durmaz’a ekipler banyo yaptırıyor, tırnaklarını ve saçlarını kesiyor. Her ziyaretin ardından personellerin bir sonraki gelecekleri günü hesaplamaya başlayan Fatma Teyze, adeta onların yolunu gözlüyor. Fatma Teyze’nin evi iki ayda bir de belediye temizlik ekipleri tarafından temizleniyor.

Aldıkları bakım hizmetlerinden oldukça memnun olduklarını dile getiren 65 yaşındaki yeğen Fatma Kurnaz, “Geliyorlar, yıkıyorlar, tırnaklarını kesip, kıyafetlerine kadar giydiriyorlar. Fatma Halamın ağrıyan bir yeri yok, yaşlılıktan dolayı böyle. Akşamdan yatıyor, sabaha kadar uyuyor. Bir yeri ağrısa yatamaz. Bir gün ayağı ağrımış. Ayağını eline alıp sabaha kadar sallamış. Başka da bir sorunu yok. Benim de ayaklarım sakat. Bakıcıya başvurduk, rapor da yüksekti. Kabul etmediler. Ben de bu halimle ancak bakıyorum. Fatma Halam 110’u yaşını geçik. Daha da ne kadar yaşar Allah bilir” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin bakım ekiplerine dua eden yeğen Kurnaz, “Allah razı olsun. Bugün de geldiler. Sabah temizlik ekibi evi süpürdü, sildi, camları silip gittiler. Başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Sizi gönderdi. Her şeyden memnunum. Sağ olsunlar, Allah razı olsun. Geldiniz, hoş geldiniz, sefa getirdiniz. Halam da çok memnun. Sabah temizlik ekipleri gelince onları sağlık ekibi sandı. Diyor ki ‘Siz beni yıkamaya mı geldiniz?’ Temizlik ekiplerini sağlıkçılar zannetti” diye konuştu.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Sağlık Hizmetleri Bakım Elemanı Salim Temur, Fatma Teyze’nin bugüne kadar gördüğü en yaşlı hasta olduğundan söz etti. Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne başvuran ve kendi ihtiyaçlarını göremeyen kişilere evde sağlık ve bakım hizmeti verdiklerinden bahseden Temur, “Fatma Teyzemize de 1.5 yıla yakın süredir hizmet veriyoruz. Yaşlılarımızın kişisel bakımlarını yapıyoruz. Banyo, tırnak kesimi, saç tıraşı gibi. Belediyemize müracaatta bulunduklarında tüm hizmetleri veriyoruz. Bu hizmetlerimiz 15 günde bir rutin olarak dönmekte. Bazı talebin yoğun olduğu veya kişinin daha çok ihtiyacının olduğu yerlerde haftada bir yapmaya çalışıyoruz. Belediyemiz Mut’tan Yenice’ye kadar her bölgeye hizmet verdiği için personel olarak gidebildiğimiz yere kadar 15 günde bir rutin olarak gidiyoruz” dedi.

Fatma Teyze ile aralarının çok iyi olduğundan söz eden Temur, “Fatma Teyzemiz bizim bugüne kadar gördüğümüz en yaşlı hastamız. Fatma Teyzemiz ile sürekli geçmiş hakkında sohbet ediyoruz. Bundan 40 yıl öncesi hakkında konuşuyoruz. Yaşlandıkça çocuklaşıyorlar ve bizler de çocuk gibi konuşmak zorunda kalıyoruz. Bir hafta geçirdikten sonra bizi beklemeye başlıyor. Kim gelse ‘yıkayıcılar mı geldi, banyocular mı geldi, bize bakmaya mı geldiler’ diye kapıda bekliyor. Çünkü ‘gelenim gidenim yok’ diyor. ‘Kimsem olmadığı için sizi görünce mutlu oluyorum’ diyor ve biz de rutin olarak geliyoruz” diye konuştu.

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
Tarsus'ta 68 bin prezervatif dağıtıldı
SAĞLIK

28 Haziran 2019 Cuma 13:34

Tarsus'ta 68 bin prezervatif dağıtıldı

Tarsus İlçe Sağlık müdürlüğü Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması (AÇSAP) birimince, aile planlaması kapsamında bu yılın ilk 6 aylık döneminde 68 bin prezervatif(kondom) dağıtıldı
13:34
MEDİCAL PARK TARSUS HASTANESİ ACİL DOKTORU KINDAN'DAN ÖVGÜYLE BAHSEDİLİYOR
SAĞLIK

24 Haziran 2019 Pazartesi 10:19

MEDİCAL PARK TARSUS HASTANESİ ACİL DOKTORU KINDAN'DAN ÖVGÜYLE BAHSEDİLİYOR

Medical Park Tarsus Hastanesi acil doktoru Veli Mehmet Kından'dan vatandaşlar övgüyle bahsediyor
10:19
Her Kan Bağışı Bir Can
SAĞLIK

26 Haziran 2019 Çarşamba 09:47

Her Kan Bağışı Bir Can

Mersin Orman Bölge Müdürlüğünde Kızılay tarafından yürütülen kan bağışı kampanyası kurum amirleri öncülüğünde başladı
09:47
Aybars bebek ameliyat oldu
SAĞLIK

21 Haziran 2019 Cuma 11:45

Aybars bebek ameliyat oldu

Omuriliği kemiği içinde tümör bulunan 9 aylık Aybars bebek, Tarsuslu hayırseverlerin yardımlarıyla ameliyat oldu
11:45
Borsa Üyelerine Medcial Park 'tan İndirim
SAĞLIK

20 Haziran 2019 Perşembe 08:52

Borsa Üyelerine Medcial Park 'tan İndirim

Medical Park Tarsus Hastanesi Başhekimi Mustafa Ozan Levent, Genel Müdür yardımcısı Yasemin Halefoğlu ve Anlaşmalı Kurumlar Uzmanı Çağla Avcı' dan oluşan hastane ekibi Borsa üyelerine ve personellere yönelik indirimli sağlık ve tedavi uygulamaları kapsamında uygulayacakları protokol kapsamında Borsaya ziyarette bulundular
08:52
DR.AHMET KIRAÇ VEFAT ETTİ
SAĞLIK

19 Haziran 2019 Çarşamba 09:25

DR.AHMET KIRAÇ VEFAT ETTİ

Tarsus'un en eski hekimlerinden Bevliye uzmanı Opr.Dr.Ahmet Kıraç vefat etti
09:25
Tıp Mesleğinde 40 yılını tamamlayan Dr.Haluk Tan'a plaket verildi
SAĞLIK

18 Haziran 2019 Salı 10:14

Tıp Mesleğinde 40 yılını tamamlayan Dr.Haluk Tan'a plaket verildi

Tıp mesleğinde 40 yılını tamamlayan şehrimizin tanınınmış doktorlarından Dahiliye uzmanı Dr.Haluk Tan'a plaket takdim edildi
10:14
600 Yataklı Tarsus Devlet Hastanesi İnşaatı Hızla Devam Ediyor
SAĞLIK

18 Haziran 2019 Salı 10:08

600 Yataklı Tarsus Devlet Hastanesi İnşaatı Hızla Devam Ediyor

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın teşrifleriyle 7 Haziran 2018 tarihinde temeli atılan 600 yataklı Tarsus Devlet Hastanesi hizmet binasının inşaatı hızla devam ediyor
10:08
BAŞKAN GÜLTAK, ONKOLOJİ SERVİSİNDE TEDAVİ GÖREN MİNİKLERİN BAYRAMINI KUTLADI
SAĞLIK

15 Haziran 2019 Cumartesi 16:17

BAŞKAN GÜLTAK, ONKOLOJİ SERVİSİNDE TEDAVİ GÖREN MİNİKLERİN BAYRAMINI KUTLADI

Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Onkoloji Servisi'nde tedavi gören küçük çocuklar ve aileleriyle bir araya gelerek bayramlarını kutlayan Başkan Mustafa Gültak, müzik ve palyaçoların da eşlik ettiği eğlencede çocuklara çeşitli hediyeler takdim etti.
16:17
HAYATI İLMEK İLMEK İŞLEDİLER, ALZHEİMERA YENİLMEDİLER
SAĞLIK

15 Haziran 2019 Cumartesi 15:54

HAYATI İLMEK İLMEK İŞLEDİLER, ALZHEİMERA YENİLMEDİLER

Tarsus'ta bir yıl boyunca arı gibi çalışıp birbirinden güzel eserler ortaya çıkaran Alzheimera karşı koyan , Ülker Aydın Yaşlı Dayanışma ve Erinç Evi'ndeki kursiyerlerin eserleri dün sergilendi
15:54
SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNE SESLENİYORUZ, İNSAN SAĞLIĞI BU KADAR UCUZ MU?
SAĞLIK

29 Mayıs 2019 Çarşamba 10:53

SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNE SESLENİYORUZ, İNSAN SAĞLIĞI BU KADAR UCUZ MU?

Özellikle cami çevrelerinde sere serpe satılan peynirler, şekerlemeler ve daha birçok yiyecek kontrol ediliyor mu?
10:53
TARSUS İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNE ACEHAN VEKALET EDECEK
SAĞLIK

24 Mayıs 2019 Cuma 11:20

TARSUS İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNE ACEHAN VEKALET EDECEK

Tarsus İlçe Sağlık müdürlüğüne Başhekim yardımcısı Dr.Orhan Acehan vekalet edecek
11:20
AYNI ODADA KALDIKLARI İDDİASI
SAĞLIK

23 Mayıs 2019 Perşembe 10:26

AYNI ODADA KALDIKLARI İDDİASI

Devlet Hastanesi ek binasında Bulaşıcı hastalığı olan çocuklarla normal hastaların aydı oda kaldığı ileri sürüldü
10:26