:: 20 Eylül 2020 Pazar

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

BAŞKAN VAHAP SEÇER, ŞEHİR TİYATROSU'NUN YENİ SEZONDAKİ İLK TEMSİLİNE KATILDI

Yeniden yapılandırılan ve kadrosuna yeni sanatçılar kazandırılan Mersin Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu, 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 98. yıl dönümü dolayısıyla “Anadolu Toprağı Uyanıyor” adlı gösterimle perdelerini açtı. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer de Şehir Tiyatrosu'nun 2020-2021 sezonu ilk temsiline katıldı
BAŞKAN VAHAP SEÇER, ŞEHİR TİYATROSU'NUN YENİ SEZONDAKİ İLK TEMSİLİNE KATILDI
29 Ağustos 2020
Cumartesi 11:21

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, yeniden yapılandırılan Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nun “Anadolu Toprağı Uyanıyor”  adlı ilk gösterimini izledi. Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde düşmana karşı Anadolu’da verilen mücadelenin ve küllerinden yeniden yaratılan Türkiye Cumhuriyeti’nin anlatıldığı “Anadolu Toprağı Uyanıyor” gösterimi, salgın tedbirleri kapsamında sınırlı bir seyirci kitlesine sunuldu.

“Bu insanlar modern Türkiye Cumhuriyeti’ni yarattı”

Başkan Vahap Seçer, o yıllarda canlarını hiçe sayarak mücadele eden kahramanların modern Türkiye Cumhuriyeti’ni yarattığını belirterek, “Geçmişini bilmeyen, geleceğini şekillendiremez. İşte Türkiye Cumhuriyeti bu koşullarda bundan 100 yıl önce imkansızlıklar içerisinde küllerinden doğan bir Cumhuriyet. Ulusların kırılma noktaları vardır tarihlerinde. Hayatlarının şeklini, yönünü değiştiren olaylar vardır. Buradaki oyunda Mondros’u reddeden, Sevr’i yırtıp atan, Lozan’ı yapanların hikayesini anlattınız. Daha sonra bu insanlar modern Türkiye Cumhuriyeti’ni yarattı. Toplumun ümmet olmaktan çıkmasını, vatandaş olmasını, millet olmasını, tebaalıktan çıkıp bağımsız bir yurttaş, kimliği olan bir yurttaş, modern, çağdaş, bilime inanan bir toplum yaratılmasını sağladılar” dedi.

“Bu gerçekler ışığında o insanlara layık olmak için çalışıyoruz”

Toplumların yüzyıllar süren mücadeleler sonucunda demokrasi, özgürlük ve bağımsızlık gibi kazanımlar elde ettiklerini vurgulayan Başkan Seçer, “Şimdi geldiğimiz noktada bizler bu gerçekler ışığında o insanlara layık olmak için çalışıyoruz. 100 yıl, çok uzun bir süre, çok kısa bir süre. Hayat da uzun bir süre ama özgürlük, bağımsızlık, demokrasi mücadelesinde aslında Türkiye henüz yeni yürüyen bir çocuk gibi. Bakın gelişmiş toplumlara, tam bağımsız, demokratik, hukuk devleti normlarına erişmiş, laik. Bu toplumlar yüzyıllarca çok büyük bedeller ödemişler. Fırtınalar, yağmurlar, boranlar, karlar, siyasi cinayetler, baskılar. Biz, ulus olarak şu anda hala bu bedelleri ödüyoruz ve bunun farkında olan bir kuşağı temsil ediyorum” diye konuştu.

“Modern, çağdaş, sanat kenti Mersin’i yaratmak istiyoruz”

Mersin’i bu bilinç ve doğrultuda daha çağdaş ve modern bir kent haline getirmek istediklerini söyleyen Başkan Seçer, “Bu bilinçle kendi kentimize, herkes kendi sorumluluk alanı içerisinde çağdaş, modern, insanların birbirini sevdiği saydığı, birbirini renginden, mezhebinden, meşrebinden, dilinden, inancından dolayı öteki görmediği bir kent yaratmak istiyoruz. Modern bir kent, çağdaş bir kent, sanat kenti, kültür kenti, kardeşlik kenti Mersin’i yaratmak istiyoruz. İşte, bu kadrolarla yaratacağız” ifadelerine yer verdi.

“Daha nice nice 30 Ağustoslar, 29 Ekimler yaşayacağız”

Seçer, gelecek 30 Ağustoslarda daha geniş kitlelerle coşku dolu bir bayram kutlayacaklarını sözlerine ekleyerek, “Keşke bu pandemi belası olmasaydı, bu güzel gösteriyi biz vatandaşlarımızla, halkımızla beraber izleyebilseydik. O beni gerçekten çok üzdü. İnşallah dünya bu illetten kurtulur, gelecek 30 Ağustoslarda, burada da bir not düşmek istiyorum, çok daha görkemli çok daha ses getiren, çok daha tarihimizi anımsatan çocuklarımıza öğreten daha nice nice 30 Ağustoslar, 29 Ekimler yaşayacağız. Bunu da bir not olarak düşmenizi istiyorum. Bayramımız kutlu olsun” dedi.

Başkan Seçer, Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Bengi İspir Özdülger ile Şehir Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Murat Atak’ın nezdinde sanatçılara teşekkür edip, çiçek takdiminde bulundu.

Mersin Şehir Tiyatrosu’nun gösterisi büyük beğeni topladı

Mersin Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu ekibi yenilenen kadrosuyla coşku dolu bir program gerçekleştirdi. 90’ı sahne önünde olmak üzere 120 kişilik ekiple hazırlıkları tamamlayan sanat ve teknik ekip performanslarıyla büyük beğeni topladı. Mersin Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu Sanat Yönetmeni  Murat Atak’ın rejisörlüğünde gerçekleşen oyunda Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Koordinatörü Bengi İspir Özdülger de Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün sevdiği şarkıları seslendirdi. Ankara Devlet Opera ve Balesi sanatçıları da konuk sanatçı olarak oyunda yerini aldı ve yine Atatürk’ün sevdiği ve dinlediği eserlere ses verdi.

Anadolu topraklarının bütünlüğünün ne zorluklarla korunduğunu, cephelerde yaşananların canlandırıldığı oyunda “Ya İstiklal Ya Ölüm” sesleri yankılandı, tarihi günün duygusu seyirciye yansıtıldı. Oyunda Şehir Tiyatrosu ekibinin yanı sıra Klasik Türk Müziği korosu, belediye bandosu, kent orkestrası, Türk halk müziği sanatçıları da  yer aldı. Hem sözlü hem müzikli geçen etkinlikle halk dansları ekibinin performansı da göz doldurdu.

Özdülger: “Atatürk’ün bir evladı olmaktan, onun açtığı bu aydınlık yolda yürümekten dolayı çok gururluyum”

Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Koordinatörü Bengi İspir Özdülger, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı ruhuna yaraşır şekilde coşkuyla kutladıklarını belirterek, çok mutlu ve gururlu olduğunu ifade etti. Özdülger, “Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı’na bağlı tüm sanatsal birimlerle birlikte Mersin ve Ankara Devlet Opera ve Balesi’nden sanatçı arkadaşlarımızın da katılımıyla olağanüstü bir gece geçirdik. Zafer Bayramımız’ın 98. yılı kutlu olsun. Atatürk’ün bir evladı olmaktan, onun açtığı bu aydınlık yolda yürümekten dolayı çok gururluyum. Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin çatısı altında Başkanımız Sayın Vahap Seçer’in önderliğinde sanatı, kültürü, bu kazanımları ayakta tutmak için verdiğimiz bu güzel birliktelik için çok gururluyum ve mutluyum. Gözleri parlayan, mutlulukla, zaferle büyük bir güçle Atatürk’ün genci, Atatürk’ün kadını, Atatürk’ün evladı olmaktan duyduğum gururla herkese selam olsun, saygılarımı sunuyorum” dedi.

Atak: “Mersin seyircisine layık olmak için elimizden geleni yapıyoruz”

Mersin Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Murat Atak, “Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı’na bağlı ne kadar sanat topluluğu varsa hepsiyle bir aradaydık. Halk dansları ekibimiz, Klasik Türk Müziği koromuz, Türk Halk Müziği sanatçılarımız, belediye bandomuz, kent orkestramız ve şehir tiyatromuzun sanatçıları 90 kişiye yakın bir prodüksiyon, sahne arkasını da hesap ettiğimiz zaman 120 kişiye ulaşıyor. Arzu ettiğimiz tek şey kaldı seyircimizle buluşmak. Bu eserle, başka eserlerimizle ilk fırsatta seyircilerimize de buluşacağız. Mersin seyircisine layık olmak için elimizden geleni yapıyoruz” diye konuştu.

“Bu gece burada gerçekten tiyatro adına çok büyük bir devrim yapıldı”

Mersin Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nun 30 Ağustos’a özel gösterisinde konuk sanatçılar sahne aldı. Ankara Devlet Opera ve Balesi sanatçısı Ezgi Karakaya, “Öncelikle Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne çok teşekkür etmek istiyorum çünkü bu gece burada gerçekten tiyatro adına çok büyük bir devrim yapıldı. Hem tiyatronun bu güzel gününü hem de 30 Ağustos Zafer Bayramımızı öncelikle kutlamak istiyorum” ifadelerine yer verdi.

“O dönemde zorluk çekmiş insanları bir nebze anlatmaya çalıştık”

Yakın zamanda açılan oyuncu ve teknik ekip sınavı ile kadroya dahil olan tiyatro sanatçısı Mehmet Naci İdişçi, interaktif geçen gösteride Zafer Bayramı coşkusunun seyirciye geçtiğini söyledi. İdişçi, “O dönemde zorluk çekmiş insanları bir nebze anlatmaya çalıştık, umarım da anlatmışızdır. Belediye Başkanımız’ın bize böyle bir imkan sunmasından bütün ekip olarak gerçekten çok memnunuz. Umarım daha çok bayramlarımızı, milli bayramlarımızı daha iyi şekilde kutlarız” dedi.

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
“EZOP” SAHNELENİYOR
KÜLTÜR - EĞİTİM

19 Ağustos 2020 Çarşamba 18:33

“EZOP” SAHNELENİYOR

Tarsus'ta Şehir Tiyatrosu, 20 Ağustos günü 'Ezop' adlı oyunla prömiyerini gerçekleştiriyor
18:33
AHMET MERCAN VE HASAN ŞAHİNSOY TARSUS'TA SAHNE ALDI
KÜLTÜR - EĞİTİM

12 Ağustos 2020 Çarşamba 09:59

AHMET MERCAN VE HASAN ŞAHİNSOY TARSUS'TA SAHNE ALDI

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından ‘Yaz Dostum' sloganıyla her hafta Cuma ve Cumartesi akşamları il genelinde düzenlenen konserler aralıksız sürüyor.
09:59
Çapar'ın ilk kitabı raflardaki yerini aldı
KÜLTÜR - EĞİTİM

12 Ağustos 2020 Çarşamba 09:51

Çapar'ın ilk kitabı raflardaki yerini aldı

Tarsus Belediyesi Özel Kalem müdürü oyun yazarı ve yönetmen Nihat Çapar'ın ilk kitabı ‘''Orhan Kamil'in Odası'' kitabı okuyucuyla buluştu
09:51
MERSİN BÜYÜKŞEHİR'DEN ÇOCUKLARA “TAŞ BOYAMA ATÖLYESİ”
KÜLTÜR - EĞİTİM

09 Ağustos 2020 Pazar 20:33

MERSİN BÜYÜKŞEHİR'DEN ÇOCUKLARA “TAŞ BOYAMA ATÖLYESİ”

Mersin Büyükşehir Belediyesi, kadın ve çocuklara yönelik ücretsiz olarak düzenlediği atölyelerine devam ediyor
20:33
AHMET MERCAN VE HASAN ŞAHİNSOY TARSUS'TA SAHNE ALACAKLAR
KÜLTÜR - EĞİTİM

07 Ağustos 2020 Cuma 15:07

AHMET MERCAN VE HASAN ŞAHİNSOY TARSUS'TA SAHNE ALACAKLAR

Tarsus'ta 7 Ağustos Cuma (bugün) saat 21.00'de Ahmet Mercan ve 8 Ağustos Cumartesi akşamı saat 21.00'de Hasan Şahinsoy sahne alacaklar. Her iki konserde Tarsus Kültür Parkta gerçekleştirilecek.
15:07
BAYRAMDA TARSUS'TAN ANAMUR'A KADAR 61 NOKTADA KONSER
KÜLTÜR - EĞİTİM

29 Temmuz 2020 Çarşamba 18:05

BAYRAMDA TARSUS'TAN ANAMUR'A KADAR 61 NOKTADA KONSER

BÜYÜKŞEHİR'DEN BAYRAM BOYUNCA 61 KONSER
18:05
İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ KOCA, TARSUSLU ŞAMPİYON ÖĞRENCİLERLE BULUŞTU
KÜLTÜR - EĞİTİM

27 Temmuz 2020 Pazartesi 09:13

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ KOCA, TARSUSLU ŞAMPİYON ÖĞRENCİLERLE BULUŞTU

Mersin İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca TÜBİTAK Türkiye 3.'sü Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Öğrencileri Cafer Yalavaç ile Mehmet Er ile buluştu
09:13
TSO'DAN EĞİTİME KATKI
KÜLTÜR - EĞİTİM

27 Temmuz 2020 Pazartesi 09:05

TSO'DAN EĞİTİME KATKI

Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası, üyeleri ve birinci derece yakınlarına eğitim hizmeti konusunda da çeşitli kurumlarla işbirliği protokolü imzalayarak hizmet sunmaya devam ediyor
09:05
BÜYÜKŞEHİR'DEN TARSUS'TA İKİ KONSER DAHA
KÜLTÜR - EĞİTİM

26 Temmuz 2020 Pazar 18:14

BÜYÜKŞEHİR'DEN TARSUS'TA İKİ KONSER DAHA

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından normalleşme adımlarının atılmasıyla birlikte uygulamaya konulan ve her hafta Cuma ve Cumartesi akşamları il genelinde düzenlenen konserler kapsamında Tarsus'ta iki konser daha gerçekleştirildi
18:14
ÖZNUR EKİCİ TARSUS'TA SAHNE ALACAK
KÜLTÜR - EĞİTİM

25 Temmuz 2020 Cumartesi 11:36

ÖZNUR EKİCİ TARSUS'TA SAHNE ALACAK

Bugün akşamı saat 21.00'de Öznur Ekici Tarsus'ta sahne alacak. “Sandalyeni Kap Gel” sloganıyla Tarsus Kültür Park'ın doğal ortamında yapılacak konserlerde halk oyunları gösterisi de yer alacak.
11:36
SEÇER, TİYATRO USTALARINI AĞIRLADI
KÜLTÜR - EĞİTİM

22 Temmuz 2020 Çarşamba 18:54

SEÇER, TİYATRO USTALARINI AĞIRLADI

SEÇER: “ŞEHİR TİYATROSU'NDA ÜSTATLARIN GÖSTERECEĞİ FİKİRLE YOLA DEVAM EDECEĞİZ”
18:54
BAŞKAN YILMAZ ''ÜYE SAYIMIZ BİN 366'YA YÜKSELDİ''
KÜLTÜR - EĞİTİM

21 Temmuz 2020 Salı 17:28

BAŞKAN YILMAZ ''ÜYE SAYIMIZ BİN 366'YA YÜKSELDİ''

Türk Eğitim Sen Tarsus şube başkanı Yaşar Yılmaz, Tarsus İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bazında geçtiğimiz yıl 1306 olan üye sayılarının bu yıl 1366'ya yükseldiğini, geçen yıl 217 olan farkında 88'e düştüğünü bildirdi
17:28
HALUK ŞAŞ TARSUS'TA SAHNE ALDI
KÜLTÜR - EĞİTİM

19 Temmuz 2020 Pazar 18:34

HALUK ŞAŞ TARSUS'TA SAHNE ALDI

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı'nın il genelinde her hafta sonu gerçekleştirdiği sosyal mesafeli konserleri devam ediyor
18:34