:: 20 Nisan 2019 Cumartesi

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

BİLGİ SÖNMEYEN BİR IŞIKTIR

Mersin Valiliği himayesinde, Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından desteklenen ve Çukurova bölgesinin en önemli kültürel etkinliği olan 4. CNR Mersin Kitap Fuarı kapılarını açtı. Başkan Kocamaz'ın da katılım gösterdiği fuara kitapseverler adeta akın etti.
BİLGİ SÖNMEYEN BİR IŞIKTIR
01 Aralık 2018
Cumartesi 11:24

Mersin Valiliği himayesinde, Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından desteklenen ve Çukurova bölgesinin en önemli kültürel etkinliği olan 4. CNR Mersin Kitap Fuarı kapılarını açtı. Başkan Kocamaz’ın da katılım gösterdiği fuara kitapseverler adeta akın etti.

 

Yenişehir CNR EXPO Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilen açılış törenine, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın yanı sıra, Mersin Valisi Ali İhsan Su, Ak Parti Mersin Milletvekili Hacı Özkan, Mersin Barosu Başkanı Avukat Bilgin Yeşilboğaz, MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, MESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Engin, Mersin İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Hamit İzol, CNR Fuarcılık Mersin Bölge Müdürü Mustafa Başar ve çok sayıda Mersinli katıldı.

 

Büyükşehir Belediyesi Kültür Yayınları standı fuarda yerini aldı

 

Mersinli kitapseverlerin dört gözle beklediği kitap fuarı 24 Kasım- 2 Aralık tarihleri arasında kitapseverleri ağırlayacak. Mersin Büyükşehir Belediyesi Kültür Yayınları’ndan çıkan kitapların sergilendiği Büyükşehir Belediyesi standı da vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği stantlardan birisi oldu. Fuarda, Ertan Aykın’ın ‘Çizgilerle Kilikya Kaleleri’, Kudret Ünal’ın ‘Türkiye’nin İlk Kadın İl Belediye Başkanı Müfide İlhan’, Yrd. Doç. Dr. Cihat Yıldırım’ın ‘Milli Mücadele Döneminde Mersin’, ‘Yeniceli Aşık Sıdki Baba ve Popülerlik Çerçevesinde Kültür-Sanat Sempozyumu Bildirileri’ gibi toplam 29 eser stantta yerini aldı. Büyükşehir Belediyesi Kültür yayınları kitapları, standı ziyaret eden Mersinlilere ücretsiz olarak dağıtılıyor.  

Başkan Kocamaz: “İçinde kitap olan bir fuar yön verici ve aydınlatıcıdır”

CNR Mersin Kitap Fuarı’nın açılışında bir konuşma gerçekleştiren ve konuşmasında kentin geçmişten günümüze birçok yazılı ve sözlü esere ilham kaynağı olduğunu belirten Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Mersin’in bereketli toprağından ve tarihinden beslenen bu eserler geçmişten geleceğe bir köprü olmuştur.  Bizlerde bu kadim kentin üzerinde daha modern bir Mersin için çalışıyoruz. Şehir yönetimi kente saygı ve gönüllülük ister düşüncesiyle hizmet sunduğumuz Mersin’e her türlü yatırımı insan odaklı bir bakış açısıyla yapıyoruz. Fuarların, kentlilik kültürüyle doğrudan bağlantısı vardır. Bilhassa içinde kitap olan bir fuar, adeta parlayan bir güneş kadar sıcak, yön verici ve aydınlatıcıdır. Kitaplarımız ve yazılı tüm eserlerimiz, toplumumuzun kültür ve medeniyet birikiminin en önemli hazinesidir. Okumak, öğrenmek, bilgiyi beyinde, yürekte yeniden şekillendirmek nefes alıp vermek kadar doğal, bir o kadar da elzem bir eylemdir. Bilim, kültür, sanat, edebiyat ve tarih gibi alanlarda bir milletin hafızasını oluşturan kitaplar, geçmişi geleceğe taşıyan en değerli yapıtlardır. Bilgiye önem veren, bilgiyi üreten ve kullanan toplumların her zaman ve her yönden güçlü olduğu yadsınamaz bir gerçektir” dedi.

“Büyükşehir Belediyesi olarak, bilginin ve kültürün gücüne inanıyoruz”

Mersin Kitap Fuarı gibi rüştünü ispatlamış etkinliklere halkın katılımının geleceğe dair güzel umutlar beslemelerine vesile olduğunu sözlerine ekleyen Başkan Kocamaz, “Bilgi sönmeyen bir ışıktır. Bizler de Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak, bilginin ve kültürün gücüne inanıyoruz. Bu doğrultuda göreve geldiğimiz günden bu yana Mersin Büyükşehir Kültür Yayınları olarak 29 eseri halkımıza kazandırdık ve kazandırmaya devam ediyoruz. Toplumda okuma alışkanlığı konusunda farkındalık yaratmak ve okumanın yaşam boyu öğrenme üzerindeki vazgeçilmez etkisini göstermek için düzenlenen bu etkinlikleri destekliyoruz. Değinmek istediğim diğer hususta kitap fuarları bizlere yalnızca kitap sunmakla kalmayıp,  sunduğu sergiler ve söyleşilerle de adeta kültür dağıtmaktadır. Kentimizin en değerli kültürel faaliyetlerinden olan 4. Mersin Kitap Fuarı’nın tüm halkımıza güzel izler bırakmasını ve kültürel gelişimine katkı sağlamasını temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri eşliğinde kurdele kesimi gerçekleştirildi ve 4. Mersin CNR Kitap Fuarı kapılarını açtı. Kurdele kesiminin ardından Başkan Kocamaz ve protokol üyeleri stantları gezdi. Mersin ve bölge illerden gelen 100 binin üzerinde kitapseveri ağırlaması beklenilen fuar, her gün 09:30-20:00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

 

500’den fazla etkinlik bu fuarda

 

Kitapseverlerin heyecanla beklediği CNR Mersin Kitap Fuarı ilk gününde dopdolu ve renkli etkinliklere sahne oldu. Çok sayıda yayınevinin okuyucuları kitaplarla buluşturacağı fuarda 9 gün boyunca 500'den fazla etkinlik gerçekleştirilecek. İmza günleri, paneller ve söyleşilerinde gerçekleştirileceği fuar tüm kitapseverleri bekliyor. (kaynak:Mersin Büyükşehir Beleidyesi)

 

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
BAŞKAN SEÇER, ASIRLIK ÇINAR HEMŞEHRİMİZ ÇALIŞKAN İLE BİR ARAYA GELDİ
KÜLTÜR - EĞİTİM

17 Nisan 2019 Çarşamba 10:06

BAŞKAN SEÇER, ASIRLIK ÇINAR HEMŞEHRİMİZ ÇALIŞKAN İLE BİR ARAYA GELDİ

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer,Türk hattat, gazeteci ve ressam hemşehrimiz Etem Çalışkan ile bir araya geldi.
10:06
İSTANBUL'UN KALBİNDE TARSUS KONUŞULACAK
KÜLTÜR - EĞİTİM

17 Nisan 2019 Çarşamba 09:53

İSTANBUL'UN KALBİNDE TARSUS KONUŞULACAK

Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan'ın ve Tarsus Belediyesi'nin katkılarıyla İstanbul'un kalbinde, Beşiktaş'ta Kilikya'da Bir Başkent “TARSUS“ konulu bir konferans düzenlenecek.
09:53
Tarsus-Kardeş Langen Bolatlı İlkokulu Öğrencilerini Sevindirdi
KÜLTÜR - EĞİTİM

16 Nisan 2019 Salı 10:17

Tarsus-Kardeş Langen Bolatlı İlkokulu Öğrencilerini Sevindirdi

Tarsus'un Bolatlı köyünde, 1993 yılında Almanya'nın Langen şehrinin katkılarıyla yaptırılan yedi derslikli ilkokulun öğrencileri, Kardeş Kentten gelen 60 kilo okul-ders-kırtasiye yardım malzemeleri ile sevindi
10:17
TARSUS'TAN KOCATEPE TEMSİL EDECEK
KÜLTÜR - EĞİTİM

16 Nisan 2019 Salı 10:15

TARSUS'TAN KOCATEPE TEMSİL EDECEK

TÜBİTAK 13.Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasında Bölge Finali Dereceleri Belli Oldu
10:15
Anadolu'da Yaşam konulu resim sergisi açıldı
KÜLTÜR - EĞİTİM

15 Nisan 2019 Pazartesi 09:39

Anadolu'da Yaşam konulu resim sergisi açıldı

Tarsus İlçe Milli Eğitim müdürlüğü ile Tarsus Halk Eğitim müdürülüğünün ''Anadolu'da Yaşam'' konulu resim sergisi açılışı törenle yapıldı.
09:39
Tarsus'ta gönüllü öğretmenler Eğitim Verdi
KÜLTÜR - EĞİTİM

12 Nisan 2019 Cuma 11:37

Tarsus'ta gönüllü öğretmenler Eğitim Verdi

Rehber Öğretmenim Gönüllü projesi kapsamında Tarsus ve Çamlıyayla ilçelerimizde, Tarsus Rehberlik ve Araştırma Merkezi tarafından Rehber Öğretmeni olmayan 43 okulda, 33 Rehber Öğretmenin gönüllü katılımıyla eğitim verildi
11:37
25 yıllık koleksiyon sanatseverlerle buluştu
KÜLTÜR - EĞİTİM

06 Nisan 2019 Cumartesi 09:13

25 yıllık koleksiyon sanatseverlerle buluştu

Mali Müşavir ve Koleksiyoner Osman Yılmaz, 25 yıldır biriktirdiği resim koleksiyonuyla Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Sanat Galerisi'nde sergi açtı.
09:13
Kodla Tarsus” Öğretmenlerle Buluşmaya Devam Ediyor
KÜLTÜR - EĞİTİM

02 Nisan 2019 Salı 20:21

Kodla Tarsus” Öğretmenlerle Buluşmaya Devam Ediyor

Tarsus Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından desteklenen ´Kodla Tarsus´ başlıklı proje kapsamında 10 gün süren “Oyun Temelli Blok Kodlama ve STEM” eğitimlerinin başarıyla tamamlayan öğretmenler sertifikalarını aldı.
20:21
Kent Konseyi Çevre Komisyonu Haftalık toplantısını yaptı
KÜLTÜR - EĞİTİM

30 Mart 2019 Cumartesi 10:03

Kent Konseyi Çevre Komisyonu Haftalık toplantısını yaptı

Tarsus Kent Konseyi Çevre Komisyonu Haftalık olarak yaptığı yeni bir toplantısını yaptı.
10:03
Ceddimizi Neslimizle Buluşturuyoruz projesi
KÜLTÜR - EĞİTİM

29 Mart 2019 Cuma 09:23

Ceddimizi Neslimizle Buluşturuyoruz projesi

Tarsus Mesleki Eğitim merkezi müdürü Nurettin Ambaroğlu, Ceddimizi Neslimizle Buluşturuyoruz projesi kasamında Tarsus Milli Eğitim müdürü Mehmet Metini ziyaret etti.
09:23
TARSUSTA ÖĞRENCİLERİNE KİTAP HEDİYESİ
KÜLTÜR - EĞİTİM

28 Mart 2019 Perşembe 09:43

TARSUSTA ÖĞRENCİLERİNE KİTAP HEDİYESİ

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Tarsus Fahri Yardım Komitesi Kaleburcu Mahallesi'ndeki İlk Okulda eğitim gören öğrencilere kitap hediye etti
09:43
TARSUS SEV DE 6. EĞİTİM SEMPOZYUMU
KÜLTÜR - EĞİTİM

28 Mart 2019 Perşembe 09:41

TARSUS SEV DE 6. EĞİTİM SEMPOZYUMU

Özel Tarsus SEV İlköğretim Kurumları, geleneksel Eğitim Sempozyumu'na altıncı kez ev sahipliği yaptı.
09:41
SADIK ELİYEŞİL OKULUNDAN KÜTÜPHANE ZİYARETİ
KÜLTÜR - EĞİTİM

28 Mart 2019 Perşembe 09:37

SADIK ELİYEŞİL OKULUNDAN KÜTÜPHANE ZİYARETİ

Sadık Eliyeşil ortaokulu öğrencilerinden bir grup, okul müdürü Ahmet Karagöz ve Okul Aile Birliği başkanı Levent Özsu ile birlikte Kütüphane haftası nedeniyle Tarsus Halk Kütüphanesini ziyaret etti.
09:37