:: 17 Şubat 2019 Pazar

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

BİLGİ SÖNMEYEN BİR IŞIKTIR

Mersin Valiliği himayesinde, Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından desteklenen ve Çukurova bölgesinin en önemli kültürel etkinliği olan 4. CNR Mersin Kitap Fuarı kapılarını açtı. Başkan Kocamaz'ın da katılım gösterdiği fuara kitapseverler adeta akın etti.
BİLGİ SÖNMEYEN BİR IŞIKTIR
01 Aralık 2018
Cumartesi 11:24

Mersin Valiliği himayesinde, Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından desteklenen ve Çukurova bölgesinin en önemli kültürel etkinliği olan 4. CNR Mersin Kitap Fuarı kapılarını açtı. Başkan Kocamaz’ın da katılım gösterdiği fuara kitapseverler adeta akın etti.

 

Yenişehir CNR EXPO Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilen açılış törenine, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın yanı sıra, Mersin Valisi Ali İhsan Su, Ak Parti Mersin Milletvekili Hacı Özkan, Mersin Barosu Başkanı Avukat Bilgin Yeşilboğaz, MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, MESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Engin, Mersin İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Hamit İzol, CNR Fuarcılık Mersin Bölge Müdürü Mustafa Başar ve çok sayıda Mersinli katıldı.

 

Büyükşehir Belediyesi Kültür Yayınları standı fuarda yerini aldı

 

Mersinli kitapseverlerin dört gözle beklediği kitap fuarı 24 Kasım- 2 Aralık tarihleri arasında kitapseverleri ağırlayacak. Mersin Büyükşehir Belediyesi Kültür Yayınları’ndan çıkan kitapların sergilendiği Büyükşehir Belediyesi standı da vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği stantlardan birisi oldu. Fuarda, Ertan Aykın’ın ‘Çizgilerle Kilikya Kaleleri’, Kudret Ünal’ın ‘Türkiye’nin İlk Kadın İl Belediye Başkanı Müfide İlhan’, Yrd. Doç. Dr. Cihat Yıldırım’ın ‘Milli Mücadele Döneminde Mersin’, ‘Yeniceli Aşık Sıdki Baba ve Popülerlik Çerçevesinde Kültür-Sanat Sempozyumu Bildirileri’ gibi toplam 29 eser stantta yerini aldı. Büyükşehir Belediyesi Kültür yayınları kitapları, standı ziyaret eden Mersinlilere ücretsiz olarak dağıtılıyor.  

Başkan Kocamaz: “İçinde kitap olan bir fuar yön verici ve aydınlatıcıdır”

CNR Mersin Kitap Fuarı’nın açılışında bir konuşma gerçekleştiren ve konuşmasında kentin geçmişten günümüze birçok yazılı ve sözlü esere ilham kaynağı olduğunu belirten Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Mersin’in bereketli toprağından ve tarihinden beslenen bu eserler geçmişten geleceğe bir köprü olmuştur.  Bizlerde bu kadim kentin üzerinde daha modern bir Mersin için çalışıyoruz. Şehir yönetimi kente saygı ve gönüllülük ister düşüncesiyle hizmet sunduğumuz Mersin’e her türlü yatırımı insan odaklı bir bakış açısıyla yapıyoruz. Fuarların, kentlilik kültürüyle doğrudan bağlantısı vardır. Bilhassa içinde kitap olan bir fuar, adeta parlayan bir güneş kadar sıcak, yön verici ve aydınlatıcıdır. Kitaplarımız ve yazılı tüm eserlerimiz, toplumumuzun kültür ve medeniyet birikiminin en önemli hazinesidir. Okumak, öğrenmek, bilgiyi beyinde, yürekte yeniden şekillendirmek nefes alıp vermek kadar doğal, bir o kadar da elzem bir eylemdir. Bilim, kültür, sanat, edebiyat ve tarih gibi alanlarda bir milletin hafızasını oluşturan kitaplar, geçmişi geleceğe taşıyan en değerli yapıtlardır. Bilgiye önem veren, bilgiyi üreten ve kullanan toplumların her zaman ve her yönden güçlü olduğu yadsınamaz bir gerçektir” dedi.

“Büyükşehir Belediyesi olarak, bilginin ve kültürün gücüne inanıyoruz”

Mersin Kitap Fuarı gibi rüştünü ispatlamış etkinliklere halkın katılımının geleceğe dair güzel umutlar beslemelerine vesile olduğunu sözlerine ekleyen Başkan Kocamaz, “Bilgi sönmeyen bir ışıktır. Bizler de Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak, bilginin ve kültürün gücüne inanıyoruz. Bu doğrultuda göreve geldiğimiz günden bu yana Mersin Büyükşehir Kültür Yayınları olarak 29 eseri halkımıza kazandırdık ve kazandırmaya devam ediyoruz. Toplumda okuma alışkanlığı konusunda farkındalık yaratmak ve okumanın yaşam boyu öğrenme üzerindeki vazgeçilmez etkisini göstermek için düzenlenen bu etkinlikleri destekliyoruz. Değinmek istediğim diğer hususta kitap fuarları bizlere yalnızca kitap sunmakla kalmayıp,  sunduğu sergiler ve söyleşilerle de adeta kültür dağıtmaktadır. Kentimizin en değerli kültürel faaliyetlerinden olan 4. Mersin Kitap Fuarı’nın tüm halkımıza güzel izler bırakmasını ve kültürel gelişimine katkı sağlamasını temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri eşliğinde kurdele kesimi gerçekleştirildi ve 4. Mersin CNR Kitap Fuarı kapılarını açtı. Kurdele kesiminin ardından Başkan Kocamaz ve protokol üyeleri stantları gezdi. Mersin ve bölge illerden gelen 100 binin üzerinde kitapseveri ağırlaması beklenilen fuar, her gün 09:30-20:00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

 

500’den fazla etkinlik bu fuarda

 

Kitapseverlerin heyecanla beklediği CNR Mersin Kitap Fuarı ilk gününde dopdolu ve renkli etkinliklere sahne oldu. Çok sayıda yayınevinin okuyucuları kitaplarla buluşturacağı fuarda 9 gün boyunca 500'den fazla etkinlik gerçekleştirilecek. İmza günleri, paneller ve söyleşilerinde gerçekleştirileceği fuar tüm kitapseverleri bekliyor. (kaynak:Mersin Büyükşehir Beleidyesi)

 

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
Eğitim İş Tarsus şube başkanı Yunus Karamık
KÜLTÜR - EĞİTİM

06 Şubat 2019 Çarşamba 10:03

Eğitim İş Tarsus şube başkanı Yunus Karamık

Eğitim İş Tarsus şube başkanı Yunus Karamık, ‘' ''Laiklik Özgürlüktür! asla taviz verilemez '' dedi.
10:03
TARSUS'TA KARDEŞ OKUL ETKİNLİĞİ
KÜLTÜR - EĞİTİM

06 Şubat 2019 Çarşamba 09:53

TARSUS'TA KARDEŞ OKUL ETKİNLİĞİ

Sağlık ve Eğitim Vakfı'na (SEV) bağlı Tarsus SEV İlkokulu'nun 2'nci sınıf öğrencileri, “Birlikten Kuvvet Doğar” sloganıyla, örnek bir proje gerçekleştirdiler.
09:53
BEDRİ RAHMİ EYÜBOĞLU TARSUS'TA ŞİİRLERİ İLE ANILDI
KÜLTÜR - EĞİTİM

04 Şubat 2019 Pazartesi 14:36

BEDRİ RAHMİ EYÜBOĞLU TARSUS'TA ŞİİRLERİ İLE ANILDI

Kısa adı TAŞYAD olan Tarsus Şairler ve Yazarlar Derneğinin konuğu merhum Bedri Rahmi Eyüboğlu idi
14:36
TARSUSLU SANATÇI ALİ HİKMET AYTAŞ, TRT MÜZİKE KONUK OLDU
KÜLTÜR - EĞİTİM

02 Şubat 2019 Cumartesi 17:24

TARSUSLU SANATÇI ALİ HİKMET AYTAŞ, TRT MÜZİKE KONUK OLDU

TRT müzik TV kanalı, ''Müzik hayattır'' programının çekimlerini yaptı.
17:24
Aforizma Denizi adlı kitap büyük beğeni topladı
KÜLTÜR - EĞİTİM

02 Şubat 2019 Cumartesi 17:19

Aforizma Denizi adlı kitap büyük beğeni topladı

Tarsuslu şair Fatma Özger Bilgiç ile Çan-Çanakkale'li Orhan Oyanık'ın birlikte yazdığı “Aforizma denizi” adlı kitap büyük beğeni topladı.
17:19
MEB DUYURDU:ÖZEL ÖĞRETİM KURSLARI KAPATILACAK
KÜLTÜR - EĞİTİM

31 Ocak 2019 Perşembe 10:45

MEB DUYURDU:ÖZEL ÖĞRETİM KURSLARI KAPATILACAK

Tarsus'ta da 23 adet özel öğretim kursları da kapatılacak
10:45
KÖKLÜ TEMEL LİSESİ KÖKLÜ LİSAN FEN ANADOLU LİSESİ OLUYOR
KÜLTÜR - EĞİTİM

31 Ocak 2019 Perşembe 10:44

KÖKLÜ TEMEL LİSESİ KÖKLÜ LİSAN FEN ANADOLU LİSESİ OLUYOR

Tarsus'ta Özel Köklü Temel Lisesi 2019-2020 eğitim ve öğretim yılından itibaren ‘'Köklü Lisan Fen Anadolu Lisesi''adı altından eğitim ve öğretimini sürdürecek
10:44
İLKLERİN ŞEHRİ TARSUS
KÜLTÜR - EĞİTİM

28 Ocak 2019 Pazartesi 09:52

İLKLERİN ŞEHRİ TARSUS

Tarsuslu Şair Fatma Özger Bilgiç ve Çanakkaleli şair Orhan Oyanık, Tarsus ile İstanbul arasında köprü kuran bir şiir antolojisi hazırlıyor.
09:52
TARSUS'LU ŞAİRLER NİYAZİ YILDIRIM GENÇOSMANOĞLU'NU ANDI
KÜLTÜR - EĞİTİM

28 Ocak 2019 Pazartesi 09:33

TARSUS'LU ŞAİRLER NİYAZİ YILDIRIM GENÇOSMANOĞLU'NU ANDI

Tarsus Şairler ve Yazarlar Derneği'nin önceki günkü konuğu merhum Niyazi Yıldırım Gençosmanoğlu idi.
09:33
CEMRE SANAT MERKEZİ'NİN DÖNEM SONU GÖSTERİSİ BEĞENİLDİ
KÜLTÜR - EĞİTİM

28 Ocak 2019 Pazartesi 09:32

CEMRE SANAT MERKEZİ'NİN DÖNEM SONU GÖSTERİSİ BEĞENİLDİ

Tarsus'ta faaliyet gösteren Cemre Sanat Merkezinin düzenlediği konser büyük beğeni kazandı.
09:32
REKTÖR AYDIN'DAN BAŞKAN CAN'A ZİYARET
KÜLTÜR - EĞİTİM

26 Ocak 2019 Cumartesi 17:22

REKTÖR AYDIN'DAN BAŞKAN CAN'A ZİYARET

Tarsus Üniversitesi rektörü Prof.Dr.Orhan Aydın, Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can'ı makamında ziyaret etti.
17:22
Ressam Ergen, kadını tuvale yansıttı
KÜLTÜR - EĞİTİM

26 Ocak 2019 Cumartesi 17:14

Ressam Ergen, kadını tuvale yansıttı

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Sanat Galerisi'nde, Ressam Ceren Yonuk Ergen'in ‘kadın' isimli sergisinin açılışı gerçekleşti.
17:14
Evde Eğitim Alan Öğrenci Siyajin İlhan, Karne Sevincini İl Millî Eğitim Müdürüyle Yaşadı
KÜLTÜR - EĞİTİM

26 Ocak 2019 Cumartesi 17:11

Evde Eğitim Alan Öğrenci Siyajin İlhan, Karne Sevincini İl Millî Eğitim Müdürüyle Yaşadı

Bedensel Engeli dolayısıyla eğitimine evde devam etmek zorunda olan Dr Hakan Kundak İlkokulu 1. sınıf Öğrencisi Siyajin İlhan karnesini Milli Eğitim Müdürü Adem Koca'nın elinden aldı.
17:11