:: 18 Temmuz 2019 Perşembe

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

BÜYÜKŞEHİR BİLLBOARDLARLA İLGİLİ TEDBİR KARARINI KALDIRTTI

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi'nin 2019 Yılı Temmuz Ayı Toplantısı birinci birleşimi, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında yapıldı
BÜYÜKŞEHİR BİLLBOARDLARLA İLGİLİ TEDBİR KARARINI KALDIRTTI
09 Temmuz 2019
Salı 10:31

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 2019 Yılı Temmuz Ayı Toplantısı birinci birleşimi, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında yapıldı.

Başkan Seçer, Mersin’de billboardları işleten ve Büyükşehir Belediyesi’ne olan borcunu ödemeyen firmaya karşı tedbir kararını kaldırttıklarını ve firmanın billboardları işletme hakkının elinden alındığını ifade ederek, “Tedbiri kaldırttık. Billboardlarla ilgili kullanım hakkını işletmeci firma kaybetmiş durumda. Bu bizim mücadelemizle oldu. Üç ay önce yönetime geldik ve ‘böyle gelmiş böyle gitmez’ dedik. Tüyü bitmemiş yetimin hakkını gözetmek bizim görevimiz” diye konuştu.

AK Parti ve MHP’li meclis üyeleri, geçmiş döneme ait dosyaların incelenmesi için Araştırma Komisyonu kurulması amacıyla önerge verdi. Başkan Seçer, bu komisyonun kurulmasının yasalara uygun olmadığını belirterek, “Eğer oluşturduğunuz komisyonun yasal bir dayanağı yoksa alınan kararların hiçbir kıymeti harbiyesi de yoktur. Bunu adli soruşturmalara konu edemezsiniz. Ben bu komisyon yasalara uygunsa kuralım diyorum ama herhangi bir referansı yok. Buradan alacağımız sonucun bir bağlayıcılığı yok. Bu sebeple beyhude bir emek, beyhude bir zaman kaybından başka bir şey değil” dedi.

Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapılan toplantıda idare tekliflerine ait 14, komisyon raporlarına ait 5 ve gündem dışı 4 madde olmak üzere toplam 23 madde görüşüldü.  Geçmiş döneme ait olan konuları günışığına çıkarma noktasında hemfikir olduklarını, ancak araştırma yöntemi konusunda meclis üyeleri ile farklı düşündüklerini sözlerine ekleyen Başkan Seçer, şunları söyledi:

“Biz bu dosyaları günışığına çıkartırken hangi yöntemi kullanacağımız konusunda ayrışıyoruz. Biz kanunların bize tanıdığı imkânlar çerçevesinde organlarımızı kullanarak bu denetimleri ve soruşturmaları başlattık, bunu daha önce anlattım. Teftiş kurulunu ve iç denetimi harekete geçirdik, Sayıştay zaten rutin görevini yapıyor. Sıkıntılı gördüğüm konularda, dosyalarda, spesifik olaylarda bizzat yasaların bana verdiği yetkiye dayanarak teftiş kurulunu harekete geçirdim, soruşturma başlattım. Bunlardan elde edeceğimiz sonuçlar, eğer bir suç unsuru ortaya çıkarırsa biz bunları adli soruşturmaya konu edebiliriz.”

Konuşmalar sonrası Araştırma Komisyonu kurulması ile ilgili teklif, 12 Temmuz’da gerçekleşecek ikinci birleşimde yeniden görüşülmek üzere geri çekildi.

“Billboardlarla ilgili tedbir kararını kaldırttık”

Gerekli araştırma ve soruşturmaların sonuçlarını almaya başladıklarını vurgulayan Seçer, billboardları kullanan firmanın tedbir kararını kaldırttıklarını ve firmanın billboard kullanma hakkını kaybettiğini müjdeledi. Seçer, “Biz borçlu bir belediyeyiz, aynı zamanda alacaklı bir belediyeyiz. Toplamda 173 milyon TL alacağımız var. Her alacağımızın peşine hafiye gibi düştük. Bugün sabahın erken saatlerinde hukuk müşavirimiz beni aradı. Uzun süredir mücadele ettiğimiz bir kararı mahkemeden aldık. Önceki dönemden, hatta daha önceki dönemden kalma billboard kullanıcısının bize yüklü miktarda borcu vardı. Tedbir almıştı. Hep şikayet ediyorduk, ‘belediyenin malını gözümüzün içine baka baka kullanıyor ama kira vermiyor’ diye. Tedbiri kaldırttık. Billboardlarla ilgili kullanım hakkını işletmeci firma kaybetmiş durumda. Bu bizim mücadelemizle oldu. Üç ay önce yönetime geldik ve ‘böyle gelmiş böyle gitmez’ dedik. Tüyü bitmemiş yetimin hakkını aramak bizim görevimiz” dedi.

“Konuyu, birbirimizin bileğini bükme düşüncesi ile gündeme getirmeyelim”

Başkn Seçer, sık sık gündeme getirilen işten çıkarma konusu ile ilgili yeniden değerlendirmelerde bulunarak, “Kimse ‘ben çalışmıyorum, ben çalıştığım kurumu her gün provoke ediyorum, her gün huzursuzluk yaratıyorum, disiplini sıkıntıya sokacak hareketler yaratıyorum’ demez. Bunları burada gündeme getirirken lütfen siyasi olarak birbirimizin bileğini bükme saikıyla yapmayalım, yoksa yol alamayız. Benim bu konulara bakış açımı biliyorsunuz” diye konuştu.

“Herkes sosyete”

Başkan Seçer, “sürgün edilmek” kelimesinin Mersin’in kent merkezine uzak ilçelerine hakaret olduğunu ifade ederek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Buralar Mersin il sınırları içerisinde değil mi? Benim görev alanım değil mi? Herkes sosyete. Herkes gelsin masa başında çalışsın. Mut’ta kim çalışacak? Kim çim biçecek? İlaçlamayı, temizliği kim yapacak? Herkes gelsin, Mersin merkezde sahilde denize nazır bir oda verelim. 10.000 kişi gelsin denizi seyretsin, memlekete kim hizmet edecek? Eğer ki biz ‘bu bizim tarafımızdır’, ‘bu başka tarafın adamıdır’ diye kategorize ederek bir iş yapıyorsak ve siz bunu tespit etmişseniz, kendiniz de inanıyorsanız bunu gelin birebir benimle konuşun” dedi.

 

“Şartlar ve koşullar ne olursa olsun yatırımlar ve hizmetler peşi sıra gelecek”

 

Çavuşlu Deresi’nde DSİ tarafından bir süredir devam eden çalışmaların sona erdiği ve MESKİ’nin çalışmalara başlaması gerektiği yönündeki taleplere yanıt veren Seçer, sorunları çözmek için belirli bir plan dahilinde hareket edeceklerini sözlerine ekledi. Başkan Seçer, “Bir mali sıkıntımız olabilir ama hizmetlerde bir başarısızlık olursa bir can simidi gibi buna yapışmayız. Öyle bir hafiflik içerisinde olmam. Şikâyet etmek için gelmedik. Kaynaklarımızı akılcı şekilde kullanıp Mersin’e hizmet etmek istiyoruz. Şartlar ve koşullar ne olursa olsun bu yatırımlar ve hizmetler peşi sıra gelecek. Takdir edersiniz ki bunlar akşam düşünüp sabah uygulamaya koyacağımız projeler değil. Belirli bir süreç içerisinde yapılacak şeyler. Biz iyi şeyler yapmak istiyoruz. Seçimi şimdi düşünmüyoruz. Beş yıl sonra seçimi düşünüyoruz. Ülkenin mali durumu, toplumsal gerginlik ortada. Siyasi beklentileri Mersin’i heba ederek, olumsuz anlamda faturayı Mersin’e çıkararak, Mersin’e heba etmeyelim. Beş yıl önemli bir süre” diye konuştu.

“Nazım İmar Planı’nda hassasiyetlerimiz var”

1/5000 Nazım İmar Planı’nın otoban bağlantısından itibaren Tarsus istikametinde kalan kısmın hayata geçirilmesinin çok önemli olduğunu ifade eden Seçer, bu konuda hassas olduklarını söyledi. Seçer, “Daha çok işyeri, sanayi yatırımlarını ilgilendiren bir bölüm olduğu için son derece önemli. Ben de gayret ediyorum. Bizden önceki yönetim bunu ihale etmiş, 5000’lik plan çalışması bitmiş. Bunun sunumu da bize yapıldı ancak şimdi Koruma Kurulu, Tarım, DSİ gibi kurum görüşleri bekleniyor” diye konuştu.

“Herkes plan için el versin hep birlikte çalışalım”

Seçer, 1/5000’lik Nazım İmar Planı’nda kamuoyunu buna hazırlamanın önemli bir nokta olduğunun altını çizerek, şunları söyledi:

“Bu konuda arkadaşlarımı uyardım. Konuyla alakalı STK’ların da görüşünü almak gerekiyor. Bunun bir ayarını tutturmak lazım. Onlarla konuşalım ama suistimal edilmesine müsaade etmeyelim. Ortalama bir yöntem belirlemek lazım. Kamuoyunun önüne geldiği zaman bu yanlış olmuş diye pandomim kopmasın. Herkes bizim üzerimize gelmesin, herkes bunu göğüslesin. Bu son derece önemli. Ben de 1/5000’lik planın bir an önce gerçekleşmesini istiyorum çünkü Büyükşehir Belediyesi’nin de içinde olacağı önemli yatırımlar var, seçim vaatlerimiz var. Bunları o bölgelerde yerine getireceğiz. Uygulama planlarının da bir an önce devreye girmesi için ilçe belediyeleri de çalışacak. Bir an önce ayrım yapmadan siyasi partiler gelsin buna el versin. Her zaman söylüyorum benim kafamın arkasında gizli bir ajanda yok. Onun için rahat olun” dedi.

Yaklaşan Kurban Bayramı için Büyükşehir’den müjde

Veteriner Hizmetleri Dairesi Başkanlığı tarafından Kurban Bayramı’nda mobil kesim üniteleri ve kesimhanelerde vatandaşlara verilen kurban kesim hizmetinin ücretsiz olması ile ilgili madde görüşülerek ilgili komisyona havale edildi. Komisyonlarda görüşülecek olan madde kabul edilirse hayvan kesim ücreti Kurban Bayramı’nda ücretsiz olacak.

Festivallere destek sürüyor

Meclis gündeminde yer alan Çamlıyayla Belediyesi tarafından gerçekleştirilecek olan “5. Geleneksel Çamlıyayla İğne Oyası” ve “5. Uluslararası Çamlıyayla Motor (Motofest) Festivali”ne, Erdemli Belediyesi tarafından 34.’sü gerçekleştirilecek olan “30 Ağustos Zafer Bayramı ve Güreş Etkinlikleri”ne, Tarsus Belediyesi tarafından yapılacak olan “Doğa Festivali”ne maddi destek verilmesi ile ilgili maddeler de görüşülerek ilgili komisyonlara havale edildi.

Meclis’in dilek ve temenniler kısmında ilçe belediye başkanları görev alanlarındaki sıkıntıları Başkan Seçer ile paylaştı. İlçe belediye başkanlarının ilçeleri ile eksikleri dinleyerek not eden Seçer, sorunların en kısa sürede çözüleceğini vurguladı

Paylaş:  Facebook Twitter Google
BAŞKAN BOZDOĞAN'DAN ADANA BELEDİYE BAŞKANLARINA ZİYARET
GÜNCEL

17 Temmuz 2019 Çarşamba 08:59

BAŞKAN BOZDOĞAN'DAN ADANA BELEDİYE BAŞKANLARINA ZİYARET

Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ile Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay ve Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin' i ziyaret ederek, görevlerinde başarılar diledi
08:59
Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan
GÜNCEL

17 Temmuz 2019 Çarşamba 08:38

Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan

Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, 15 Temmuz darbe girişiminin parlamenterlerin, siyasi partilerin ve halkın direnme hakkıyla geri püskürtüldüğünü belirterek, “15 Temmuz seçilmişlerin değil, inananların zaferidir. Ülkemiz defalarca ateş çukurunun kenarına getirildi. Türkiye Cumhuriyeti, bizlere altın tepside sunulmadı. Ülkemiz gözyaşı, kan ve acı ile kuruldu” ifadelerini kullandı
08:38
TARSUS TEK YÜREK OLDU
GÜNCEL

17 Temmuz 2019 Çarşamba 08:36

TARSUS TEK YÜREK OLDU

Hain darbe girişiminin üçüncü yılında, ''15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü'' anma etkinlikleri çerçevesinde Tarsus'ta binlerce vatandaş meydanlara akın etti
08:36
Tarsus'ta yıldırım 25 küçükbaş hayvanı telef etti
GÜNCEL

16 Temmuz 2019 Salı 10:17

Tarsus'ta yıldırım 25 küçükbaş hayvanı telef etti

Tarsus'un Karakütük mahallesinin Kıralı mevkisinde yıldırım düşmesi sonucu 25 küçükbaş hayvan telef oldu
10:17
TARSUS BEYAZI ÜZÜM ÇEŞİDİNİN TANELEME SORUNU ÇÖZÜLDÜ
GÜNCEL

16 Temmuz 2019 Salı 10:15

TARSUS BEYAZI ÜZÜM ÇEŞİDİNİN TANELEME SORUNU ÇÖZÜLDÜ

Tarsus Beyazı Üzüm çeşidinin taneleme sorunu çözüldü
10:15
Tarsus'ta dolu üzüme zarar verdi
GÜNCEL

16 Temmuz 2019 Salı 09:52

Tarsus'ta dolu üzüme zarar verdi

Tarsus'ta etkili olan dolu bazı köylerde üzüm alanlarında zarar yol açtı
09:52
Tarsus'ta yıldırım 25 küçükbaş hayvanı telef etti
GÜNCEL

16 Temmuz 2019 Salı 09:48

Tarsus'ta yıldırım 25 küçükbaş hayvanı telef etti

Tarsus'un Karakütük mahallesinin Kıralı mevkisinde yıldırım düşmesi sonucu 25 küçükbaş hayvan telef oldu
09:48
BAŞKAN BOZDOĞAN, İLK NİKÂHINI KIYDI
GÜNCEL

16 Temmuz 2019 Salı 09:47

BAŞKAN BOZDOĞAN, İLK NİKÂHINI KIYDI

Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, ilk nikâhını kıyarak, Hasan Sarıkaya ile Kübra Söker ve Özhan Kıpçak ile Zeynep Gencer çiftlerin mutluluklarına ortak oldu
09:47
Tarsus Kaymakamlığı ''Açık Kapı'' Bürosu Açıldı
GÜNCEL

16 Temmuz 2019 Salı 09:43

Tarsus Kaymakamlığı ''Açık Kapı'' Bürosu Açıldı

Tarsus Kaymakamlığı'nda , İçişleri Bakanlığı tarafından başlatılan ''Açık Kapı Projesi''nin faaliyetlerinin yürütüleceği Açık Kapı Bürosu açıldı
09:43
KAYMAKAM ÜNAL'DAN 15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ MESAJI
GÜNCEL

16 Temmuz 2019 Salı 09:38

KAYMAKAM ÜNAL'DAN 15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ MESAJI

Tarsus Kaymakamı Yüksel Ünal: 15 Temmuz her yönüyle şanlı tarihimizin en önemli dönüm noktası oldu
09:38
Tarsus'ta balıkları elektrikle avlayanlar yakalandı
GÜNCEL

16 Temmuz 2019 Salı 09:27

Tarsus'ta balıkları elektrikle avlayanlar yakalandı

Tarsus‘un Çatalca Köyü mevkii eski ırmak yatağında elektrikle avlanan 4 kişiye 3 bin 290 TL İdari para cezası kesildi
09:27
TARSUS'TA SEYİR HALİNDEKİ ARAÇTA YANGIN
GÜNCEL

16 Temmuz 2019 Salı 09:25

TARSUS'TA SEYİR HALİNDEKİ ARAÇTA YANGIN

Tarsus'ta seyir halindeki hafif ticari araçta yangın çıktı
09:25
ALİ AKÜZÜM DUALARLA UĞURLANDI
GÜNCEL

16 Temmuz 2019 Salı 09:18

ALİ AKÜZÜM DUALARLA UĞURLANDI

Ak Parti Tarsus İlçe yönetim kurulu üyesi Hasan Aküzüm'ü vefat eden babası,Tarsus'un tanınmış simalardan ve tanınmış otogalericilerden Ali Aküzüm son yolculuğuna dualarla uğurlandı
09:18