:: 20 Ekim 2019 Pazar

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

BÜYÜKŞEHİR BİLLBOARDLARLA İLGİLİ TEDBİR KARARINI KALDIRTTI

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi'nin 2019 Yılı Temmuz Ayı Toplantısı birinci birleşimi, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında yapıldı
BÜYÜKŞEHİR BİLLBOARDLARLA İLGİLİ TEDBİR KARARINI KALDIRTTI
09 Temmuz 2019
Salı 10:31

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 2019 Yılı Temmuz Ayı Toplantısı birinci birleşimi, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında yapıldı.

Başkan Seçer, Mersin’de billboardları işleten ve Büyükşehir Belediyesi’ne olan borcunu ödemeyen firmaya karşı tedbir kararını kaldırttıklarını ve firmanın billboardları işletme hakkının elinden alındığını ifade ederek, “Tedbiri kaldırttık. Billboardlarla ilgili kullanım hakkını işletmeci firma kaybetmiş durumda. Bu bizim mücadelemizle oldu. Üç ay önce yönetime geldik ve ‘böyle gelmiş böyle gitmez’ dedik. Tüyü bitmemiş yetimin hakkını gözetmek bizim görevimiz” diye konuştu.

AK Parti ve MHP’li meclis üyeleri, geçmiş döneme ait dosyaların incelenmesi için Araştırma Komisyonu kurulması amacıyla önerge verdi. Başkan Seçer, bu komisyonun kurulmasının yasalara uygun olmadığını belirterek, “Eğer oluşturduğunuz komisyonun yasal bir dayanağı yoksa alınan kararların hiçbir kıymeti harbiyesi de yoktur. Bunu adli soruşturmalara konu edemezsiniz. Ben bu komisyon yasalara uygunsa kuralım diyorum ama herhangi bir referansı yok. Buradan alacağımız sonucun bir bağlayıcılığı yok. Bu sebeple beyhude bir emek, beyhude bir zaman kaybından başka bir şey değil” dedi.

Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapılan toplantıda idare tekliflerine ait 14, komisyon raporlarına ait 5 ve gündem dışı 4 madde olmak üzere toplam 23 madde görüşüldü.  Geçmiş döneme ait olan konuları günışığına çıkarma noktasında hemfikir olduklarını, ancak araştırma yöntemi konusunda meclis üyeleri ile farklı düşündüklerini sözlerine ekleyen Başkan Seçer, şunları söyledi:

“Biz bu dosyaları günışığına çıkartırken hangi yöntemi kullanacağımız konusunda ayrışıyoruz. Biz kanunların bize tanıdığı imkânlar çerçevesinde organlarımızı kullanarak bu denetimleri ve soruşturmaları başlattık, bunu daha önce anlattım. Teftiş kurulunu ve iç denetimi harekete geçirdik, Sayıştay zaten rutin görevini yapıyor. Sıkıntılı gördüğüm konularda, dosyalarda, spesifik olaylarda bizzat yasaların bana verdiği yetkiye dayanarak teftiş kurulunu harekete geçirdim, soruşturma başlattım. Bunlardan elde edeceğimiz sonuçlar, eğer bir suç unsuru ortaya çıkarırsa biz bunları adli soruşturmaya konu edebiliriz.”

Konuşmalar sonrası Araştırma Komisyonu kurulması ile ilgili teklif, 12 Temmuz’da gerçekleşecek ikinci birleşimde yeniden görüşülmek üzere geri çekildi.

“Billboardlarla ilgili tedbir kararını kaldırttık”

Gerekli araştırma ve soruşturmaların sonuçlarını almaya başladıklarını vurgulayan Seçer, billboardları kullanan firmanın tedbir kararını kaldırttıklarını ve firmanın billboard kullanma hakkını kaybettiğini müjdeledi. Seçer, “Biz borçlu bir belediyeyiz, aynı zamanda alacaklı bir belediyeyiz. Toplamda 173 milyon TL alacağımız var. Her alacağımızın peşine hafiye gibi düştük. Bugün sabahın erken saatlerinde hukuk müşavirimiz beni aradı. Uzun süredir mücadele ettiğimiz bir kararı mahkemeden aldık. Önceki dönemden, hatta daha önceki dönemden kalma billboard kullanıcısının bize yüklü miktarda borcu vardı. Tedbir almıştı. Hep şikayet ediyorduk, ‘belediyenin malını gözümüzün içine baka baka kullanıyor ama kira vermiyor’ diye. Tedbiri kaldırttık. Billboardlarla ilgili kullanım hakkını işletmeci firma kaybetmiş durumda. Bu bizim mücadelemizle oldu. Üç ay önce yönetime geldik ve ‘böyle gelmiş böyle gitmez’ dedik. Tüyü bitmemiş yetimin hakkını aramak bizim görevimiz” dedi.

“Konuyu, birbirimizin bileğini bükme düşüncesi ile gündeme getirmeyelim”

Başkn Seçer, sık sık gündeme getirilen işten çıkarma konusu ile ilgili yeniden değerlendirmelerde bulunarak, “Kimse ‘ben çalışmıyorum, ben çalıştığım kurumu her gün provoke ediyorum, her gün huzursuzluk yaratıyorum, disiplini sıkıntıya sokacak hareketler yaratıyorum’ demez. Bunları burada gündeme getirirken lütfen siyasi olarak birbirimizin bileğini bükme saikıyla yapmayalım, yoksa yol alamayız. Benim bu konulara bakış açımı biliyorsunuz” diye konuştu.

“Herkes sosyete”

Başkan Seçer, “sürgün edilmek” kelimesinin Mersin’in kent merkezine uzak ilçelerine hakaret olduğunu ifade ederek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Buralar Mersin il sınırları içerisinde değil mi? Benim görev alanım değil mi? Herkes sosyete. Herkes gelsin masa başında çalışsın. Mut’ta kim çalışacak? Kim çim biçecek? İlaçlamayı, temizliği kim yapacak? Herkes gelsin, Mersin merkezde sahilde denize nazır bir oda verelim. 10.000 kişi gelsin denizi seyretsin, memlekete kim hizmet edecek? Eğer ki biz ‘bu bizim tarafımızdır’, ‘bu başka tarafın adamıdır’ diye kategorize ederek bir iş yapıyorsak ve siz bunu tespit etmişseniz, kendiniz de inanıyorsanız bunu gelin birebir benimle konuşun” dedi.

 

“Şartlar ve koşullar ne olursa olsun yatırımlar ve hizmetler peşi sıra gelecek”

 

Çavuşlu Deresi’nde DSİ tarafından bir süredir devam eden çalışmaların sona erdiği ve MESKİ’nin çalışmalara başlaması gerektiği yönündeki taleplere yanıt veren Seçer, sorunları çözmek için belirli bir plan dahilinde hareket edeceklerini sözlerine ekledi. Başkan Seçer, “Bir mali sıkıntımız olabilir ama hizmetlerde bir başarısızlık olursa bir can simidi gibi buna yapışmayız. Öyle bir hafiflik içerisinde olmam. Şikâyet etmek için gelmedik. Kaynaklarımızı akılcı şekilde kullanıp Mersin’e hizmet etmek istiyoruz. Şartlar ve koşullar ne olursa olsun bu yatırımlar ve hizmetler peşi sıra gelecek. Takdir edersiniz ki bunlar akşam düşünüp sabah uygulamaya koyacağımız projeler değil. Belirli bir süreç içerisinde yapılacak şeyler. Biz iyi şeyler yapmak istiyoruz. Seçimi şimdi düşünmüyoruz. Beş yıl sonra seçimi düşünüyoruz. Ülkenin mali durumu, toplumsal gerginlik ortada. Siyasi beklentileri Mersin’i heba ederek, olumsuz anlamda faturayı Mersin’e çıkararak, Mersin’e heba etmeyelim. Beş yıl önemli bir süre” diye konuştu.

“Nazım İmar Planı’nda hassasiyetlerimiz var”

1/5000 Nazım İmar Planı’nın otoban bağlantısından itibaren Tarsus istikametinde kalan kısmın hayata geçirilmesinin çok önemli olduğunu ifade eden Seçer, bu konuda hassas olduklarını söyledi. Seçer, “Daha çok işyeri, sanayi yatırımlarını ilgilendiren bir bölüm olduğu için son derece önemli. Ben de gayret ediyorum. Bizden önceki yönetim bunu ihale etmiş, 5000’lik plan çalışması bitmiş. Bunun sunumu da bize yapıldı ancak şimdi Koruma Kurulu, Tarım, DSİ gibi kurum görüşleri bekleniyor” diye konuştu.

“Herkes plan için el versin hep birlikte çalışalım”

Seçer, 1/5000’lik Nazım İmar Planı’nda kamuoyunu buna hazırlamanın önemli bir nokta olduğunun altını çizerek, şunları söyledi:

“Bu konuda arkadaşlarımı uyardım. Konuyla alakalı STK’ların da görüşünü almak gerekiyor. Bunun bir ayarını tutturmak lazım. Onlarla konuşalım ama suistimal edilmesine müsaade etmeyelim. Ortalama bir yöntem belirlemek lazım. Kamuoyunun önüne geldiği zaman bu yanlış olmuş diye pandomim kopmasın. Herkes bizim üzerimize gelmesin, herkes bunu göğüslesin. Bu son derece önemli. Ben de 1/5000’lik planın bir an önce gerçekleşmesini istiyorum çünkü Büyükşehir Belediyesi’nin de içinde olacağı önemli yatırımlar var, seçim vaatlerimiz var. Bunları o bölgelerde yerine getireceğiz. Uygulama planlarının da bir an önce devreye girmesi için ilçe belediyeleri de çalışacak. Bir an önce ayrım yapmadan siyasi partiler gelsin buna el versin. Her zaman söylüyorum benim kafamın arkasında gizli bir ajanda yok. Onun için rahat olun” dedi.

Yaklaşan Kurban Bayramı için Büyükşehir’den müjde

Veteriner Hizmetleri Dairesi Başkanlığı tarafından Kurban Bayramı’nda mobil kesim üniteleri ve kesimhanelerde vatandaşlara verilen kurban kesim hizmetinin ücretsiz olması ile ilgili madde görüşülerek ilgili komisyona havale edildi. Komisyonlarda görüşülecek olan madde kabul edilirse hayvan kesim ücreti Kurban Bayramı’nda ücretsiz olacak.

Festivallere destek sürüyor

Meclis gündeminde yer alan Çamlıyayla Belediyesi tarafından gerçekleştirilecek olan “5. Geleneksel Çamlıyayla İğne Oyası” ve “5. Uluslararası Çamlıyayla Motor (Motofest) Festivali”ne, Erdemli Belediyesi tarafından 34.’sü gerçekleştirilecek olan “30 Ağustos Zafer Bayramı ve Güreş Etkinlikleri”ne, Tarsus Belediyesi tarafından yapılacak olan “Doğa Festivali”ne maddi destek verilmesi ile ilgili maddeler de görüşülerek ilgili komisyonlara havale edildi.

Meclis’in dilek ve temenniler kısmında ilçe belediye başkanları görev alanlarındaki sıkıntıları Başkan Seçer ile paylaştı. İlçe belediye başkanlarının ilçeleri ile eksikleri dinleyerek not eden Seçer, sorunların en kısa sürede çözüleceğini vurguladı

Paylaş:  Facebook Twitter Google
MERSİN POLİSİ'NDEN ASAYİŞ UYGULAMASI
GÜNCEL

19 Ekim 2019 Cumartesi 10:08

MERSİN POLİSİ'NDEN ASAYİŞ UYGULAMASI

Mersin Emniyeti, toplumun huzur ve güvenliğini, kişi dokunulmazlığını ve kamu esenliğini sağlayabilmek amacıyla, okul servislerine, elektronik oyun salonlar, internet Cafe ile Umuma açık yerlerde, terör örgütüne müzahir şahısların yoğun olarak bulunabilecekleri yerler, kahvehaneler, metruk binalar ve park-bahçelerde, umuma açık yerlerde, eğlence mekanlarında ve metruk binalarda uygulama yaptı
10:08
MESKİ KENDİ ARAÇ BAKIMINI KENDİSİ YAPIYOR
GÜNCEL

19 Ekim 2019 Cumartesi 10:02

MESKİ KENDİ ARAÇ BAKIMINI KENDİSİ YAPIYOR

Mersin Büyükşehir Belediyesi Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü, Mersinliler'e hızlı ve kesintisiz hizmet vermek için her alanda olduğu gibi hizmet araç ve iş makinelerinin bakım ve onarımı konusunda da kendi bünyesinde çalışmalar yürütüyor
10:02
TARSUS'TA TRAFİK KAZASI
GÜNCEL

19 Ekim 2019 Cumartesi 09:56

TARSUS'TA TRAFİK KAZASI

Tarsus'ta meydana gelen trafik kazasında 1 kişi yaralandı
09:56
KAYMAKAM OTCU, TARIM MÜDÜRLÜĞÜNÜ ZİYARET ETTİ
GÜNCEL

19 Ekim 2019 Cumartesi 09:55

KAYMAKAM OTCU, TARIM MÜDÜRLÜĞÜNÜ ZİYARET ETTİ

Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel Otcu, Tarsus İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü'nü ziyaret ederek, çalışmaları ile ilgili brifing aldı
09:55
MERSİN'İN KADINLARI BÜYÜKŞEHİR İLE GÜÇLENİYOR
GÜNCEL

19 Ekim 2019 Cumartesi 09:53

MERSİN'İN KADINLARI BÜYÜKŞEHİR İLE GÜÇLENİYOR

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, “Kadınlara pozitif ayrımcılık yapacağım!' sözünün altını 6 ay gibi kısa bir sürede doldurarak, yaptığı çalışmalarla adından sıkça söz ettiren bir Belediye Başkanı oldu
09:53
BÜYÜKŞEHİR'DEN PERSONELE ÖFKE VE STRES KONTROLÜ SEMİNERİ
GÜNCEL

19 Ekim 2019 Cumartesi 09:52

BÜYÜKŞEHİR'DEN PERSONELE ÖFKE VE STRES KONTROLÜ SEMİNERİ

Büyükşehir Belediyesi Taş Bina Eski Meclis Salonu'nda gerçekleştirilen seminer, belediye bünyesinde görev yapan Uzman Klinik Psikolog Yücel Şavklı tarafından gerçekleştirildi
09:52
BAŞKAN SEÇER, BARIŞ HEYKELİ'NİN AÇILIŞINA KATILDI
GÜNCEL

19 Ekim 2019 Cumartesi 09:51

BAŞKAN SEÇER, BARIŞ HEYKELİ'NİN AÇILIŞINA KATILDI

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Yenişehir Belediyesi tarafından Barış Parkı içerisine inşa edilen Barış Heykeli'nin açılış törenine katıldı
09:51
ESKİ ECZACILARDAN HAKKI SUCUGİL VEFAT ETTİ
GÜNCEL

19 Ekim 2019 Cumartesi 09:49

ESKİ ECZACILARDAN HAKKI SUCUGİL VEFAT ETTİ

Tarsus'un eski tanınmış eczacılarından Hakkı Sucugil vefat etti
09:49
TARSUS'TA KUŞ FOTOĞRAFÇILIĞI SUNUMU
GÜNCEL

19 Ekim 2019 Cumartesi 09:48

TARSUS'TA KUŞ FOTOĞRAFÇILIĞI SUNUMU

Tarsus Fotoğraf Derneğinde ilginç bir fotoğraf sunumu yapıldı
09:48
ÇAMLIYAYLA KAYMAKAMI YILDIRIM'DAN ZİYARET
GÜNCEL

19 Ekim 2019 Cumartesi 09:47

ÇAMLIYAYLA KAYMAKAMI YILDIRIM'DAN ZİYARET

Çamlıyayla Kaymakamı Resul Yıldırım evde eğitim alan bir öğrenciyi ziyaret etti
09:47
MERSİN ERASMUS+ PROJELERİNDEKİ BİRİNCİLİĞİNİ ETKİNLİKLERLE KUTLADI
GÜNCEL

19 Ekim 2019 Cumartesi 09:41

MERSİN ERASMUS+ PROJELERİNDEKİ BİRİNCİLİĞİNİ ETKİNLİKLERLE KUTLADI

İlki 2017 yılında düzenlenen ''Erasmusdays'' Avrupa feslivali bu yıl 10-13 Ekim 2019 tarihlerinde 20 farklı ülkede gerçekleştirildi
09:41
TSO YÖNETİMİNDEN MÜDÜR ELBİR'E ZİYARET
GÜNCEL

18 Ekim 2019 Cuma 12:19

TSO YÖNETİMİNDEN MÜDÜR ELBİR'E ZİYARET

Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ruhi Koçak ve beraberinde yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Tarsus Emniyet Müdürlüğü görevine atanan Ercan Elbir'e ziyaret gerçekleştirdi
12:19
KURUCUMUZ ERDOĞAN'DAN MUSTAFA SERDAR ÖZDEMİR'E ZİYARET
GÜNCEL

18 Ekim 2019 Cuma 12:15

KURUCUMUZ ERDOĞAN'DAN MUSTAFA SERDAR ÖZDEMİR'E ZİYARET

Gazetemiz Kurucusu Mustafa Erdoğan,Özak İnşaat sahibi Mustafa Serdar Özdemir'e nezaket ziyaretinde bulundu
12:15