::
17 Haziran 2024 Pazartesi

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP Tarsus Belediye Başkan adayı Haluk Bozdoğan'la söyleşi

30 Mart 2014 Pazar günü yapılacak yerel seçimlere çok kısa bir süre kalan Tarsus Belediye Başkan adayları ile A'dan Z'ye bir söyleşi yaptık. Gazetemiz ofisinde konuk ettiğimiz Belediye Başkan adaylarından ilki CHP Tarsus Belediye Başkan adayı Dr. Haluk Bozdoğan oldu.
CHP Tarsus Belediye Başkan adayı Haluk Bozdoğan'la söyleşi
Haber Giriş:
20 Mart 2014 Perşembe 14:07

30 Mart 2014 Pazar günü yapılacak yerel seçimlere çok kısa bir süre kalan  Tarsus Belediye Başkan adayları ile  A’dan Z’ye bir söyleşi yaptık.

Gazetemiz ofisinde konuk ettiğimiz Belediye Başkan adaylarından ilki CHP Tarsus Belediye Başkan adayı Dr. Haluk Bozdoğan oldu.

Göreve geldiği zaman yapacağı hizmetleri kısmen de olsa açıklayan Doktor  Haluk Bozdoğan’la merak edilen konuları masaya yatırdık.

Bozdoğan’la projelerini konuştuk. Ele aldığımız ve görüştüğümüz  konuların, projelerin hepsi de dolu dolu. Bozdoğan’ın elinde  elinde projelerini anlatan  100 sayfalık bir  kitap var. 

Bozdoğan belediye başkanı seçildiği takdirde  Tarsus’ta yapmayı düşündüklerini, hayallerindeki hizmetleri bu kitapçığa  doldurmuş.

Okuduğunuzda sizlerde başkanın nelen düşündüğünü, neler yapmak istediklerini öğreneceksiniz.

 

-Değerli Haluk bey, seçime çok kısa bir zaman kalmışken sizden seçim çalışmalarınız, Başkanlık planlarınız ve bu süreçte yaşananlar ile ilgili birkaç soru sormak istiyorum. Öncelikle Çalışmalarınız nasıl gidiyor, memnun musunuz?

İlginize teşekkür ederim. Çalışmalara başlayalı neredeyse 1 yıl oldu ve ilk günkü kadar heyecanlı ve bir o kadar da mutluyum. Gerçekten çok büyük bir ilgi ve sevgi var. Her gittiğimiz yerde insanların koşulsuz sevgisiyle karşılaşıyorum.

-Bu sevgiyi tüm Tarsus'ta görüyoruz aslında, peki sizce bu neden kaynaklanıyor?

Bu sevgi beni tanıdıkları için bu kadar yoğun. Herkes emekçi Haluk Bozdoğan'ı tanıyor. Kimini muayene kimini tedavi etmişiz, kimisinin mutlu gününde yanında olmuş kimisininse acısını paylaşmışız. 27 Yıllık devlet memurluğu ile Tarsus'un çalışmadığım ücra yeri kalmadı diyebilirim. Ben hep emek harcayarak hayatımı kazandım. Emekçi bir insanım, halktan haktan yanayım. Ama gelin görün ki şimdi bir dedikodu yaymaya çalışıyorlar. Neymiş, ben göreve gelince belediye çalışanlarını işten çıkaracakmışım.

-Ben de bu soruyu size sormak istiyordum. Bize de bu söylentiler geldi. Cevabı ilk ağızdan duymak ve okuyucularımızla paylaşmak bizi mutlu eder.

Böyle şey olur mu? Benim gibi bir adam için bir sürü karalama yapıldı ama kimsenin inanmayacağı herhalde bir tek bu vardır. Bakın ben önce insan diyen birisiyim. Ben yıllarca çalışmışım, halkın yanında olmuşum. Her gittiğim yerde diyorum ki ben halkın adamıyım, emeğin adamıyım. Tabi ki bu sevginin sonucunda Başkan olarak seçilirsem emekçi hiç kimsenin kılına dokunmam, dokundurtmam. Ama şunu da unutmamak lazım, bankamatik çalışanlar bunun dışında. Tarsus'a hizmet etmeyen kimseyi de orada tutmam. Yıllarca yüzlerce bankamatik çalışanlara harcanan paralar yüzünden Tarsus gelişemedi. Bir de bu adamlar benim emekçi belediye çalışanlarıma, büyüklük taslayıp, emirler verdiler.

Tekrar söylüyorum, çok net anlaşılsın istiyorum. Çalışan, Tarsus'a hizmet eden, emek harcayan kimsenin işiyle ekmeğiyle oynamam, oynatmam.

-Bu gerçekten önemli bir açıklamaydı sayın Bozdoğan, Belediye başkanlığından söz ediyorken hemen ilk icraatinizin ne olacağını da sorayım.

Aslında ilk olarak 1-2 gün dinlenip, biraz hasta muayene etmek istiyorum. Çünkü bu beni dinlendiriyor, mutlu ediyor. Belediye başkanı olarak derseniz de hemen Sayıştaya başvuracağım. Gelsinler ve belediyenin durumunu ortaya çıkarsınlar.

-Sevgili doktorum, adaylığınız belli olduktan sonra biraz karışıklık oldu gibi hatta belediye meclis üyeleri listesiyle ilgili biraz sıkıntı aksettirilmişti bizlere.

Aslında biz somut bir sıkıntı yaşamadık. Doğrusunu söylemek gerekirse, sadece Mersin'de değil tüm Türkiye'de uyum içinde çalışan nadir teşkilatlardan birisiyiz. Benim adaylığım açıklandığı andan itibaren, arkamda çok güçlü bir ilçe ve il teşkilatı buldum. Büyükşehir Belediye Başkanımız olsun, Milletvekillerimiz olsun, içlerinin rahatladığını ve her zaman destekçimiz olacaklarını belirttiler.

Bu da bizi çok mutlu etti. Ama tabi sağ olsun bizim basınımız birilerinin elinde kuklaya dönüştüğü için beni bir gün ilçe başkanımla bir gün Mersin başkanımla bozukmuş gibi göstermeye çalıştılar. Ama gelin görün ki her çabadan sonra biz çok daha güçlü çıktık karşılarına. Meclis adayları listesine gelince, o konuda da açık konuşmak gerekirse sayı sınırı var, sıralama önemli, ama Partinin de bazı kuralları, öncelikleri var. Biz bunlara uyduk. Son rakam 68-69 du galiba aday arkadaşımız vardı. Bizler masa başında çok emek harcayıp bir liste oluşturduk. Ve şu adan bakıyorum da hiç fena olmamış. Hepsi koşturuyor, çalışıyor, emek harcıyorlar. Bakın biz Tarsus'u kurtarmak için yola çıktık. Şu anda tüm CHP'de tek bir hedef var, Tarsus'ta CHP bayrağını sallandırmak. CHP'nin sosyal demokrat yönetimi ile halkı yüceltmek. Benim bütün arkadaşlarım bu amaçla yanımdalar.

-Haluk bey, konuşmanızda basına da atıf yaptınız? Bu genel olarak sıkıntılı bir konu. Neden bir türlü uyuşamadınız basınla?

Tek taraflı olmuyor bu işler. Biz çalışıyoruz, diğer tüm adaylar gibi, esnaf ziyareti, miting, toplantı yapıyoruz. Basının sorumluluğu nedir? Vatandaşa bilgi vermek! Ama bizi yayınlamadılar, yayınlamıyorlar. Onların haber yapma anlayışıdır,alıştık artık. Çok da ihtiyacımız olmuyor aslında çünkü vatandaşlarıma birebir ulaşıyorum. Beni asıl üzen haberlerimizi yayınlamamaları değil, asılsız iddialar, haberler, photoshop ürünü fotolarla çamur atmaya kalktılar. Tabi bunların hepsi ekonomiye dayanıyor. Bizim bütçemiz belli. Bizim elimizde koskoca Tarsus belediyesi bütçesi yok, bizim, ihalelerle beslediğimiz, büfelerle zengin ettiğimiz kişiler yok. Bizim haberimizi yapan gazeteciler de bizim gibi Tarsus sevdası peşinde koşanlar.  Biz çalışıyoruz, halka ulaşıyoruz. Bizim için önemli olan bu.

-Anketlerle aranız nasıl? Siz bir anket yaptırdınız mı?

Dedikodu anketlerini çok yaptırıyorlar ama asıl olan tarafsız anketlerdir. Uluslar arası anket firmaları yapıyor bu işi. Bakın mesela Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarsus'la ilgili 4 anket yaptırdı. Gezici ekip anketleri yapıldı. Hepsinde de CHP olarak açık ara öndeyiz. Yani şunu diyebilirim ki Allah izin verirse 31 Mart'ta Tarsus Belediye Başkanıyım.

-Projeleriniz çok ses getirdi. Özellikle Kent Kart üzerinde duruyorsunuz. Bize biraz anlatır mısınız?

Tabi ki… Bizim temel 3-4 projemiz var. Bu 3-4 proje diğer yüz küsür projeyi taşıyacak. Mesela Kent Kart, bunu kurduk muydu, tüm sosyal hizmetleri kent kart verilerine göre hazırlayacağız. Kent kartı tüm Tarsuslu kullanacak. En zengininden en ihtiyaç sahibine kadar. Mesela bakın çocuğunu okutmak isteyen kent kartıyla bunu yapacak ya da evine ekmek alamayacak durumda olan vatandaşımızın kapısına yardım getirip de onurunu kırmayacağız. Gidecek Sosyal Market'ten kent kartı ile alışverişini yapacak. Mesela konut edindirme projemiz var, gezici aş evi, teknik yardım ekibi projelerimiz var tüm bunları kent kartlı vatandaşlarımıza sunacağız. Ayrıca Belediye bisikletlerimiz olacak, kent kartlı vatandaşımız gelecek ve kartıyla o bisikleti kiralayabilecek. Bir sonraki park alanına yine kartıyla teslim edebilecek.

Yine temel projelerimizden sismik araştırma çok önemli bir konu. 10 bin yıllık bir kentten bahsediyoruz, 4 uygarlık yaşamış üstünde. Ve biz var olanlar dışında nice tarihi eserler olduğunu düşünüyoruz. Bu sismik araştırma hem antik kenti ortaya çıkaracak hem de nereye ne çalışmayı yapabileceğimizi ortaya çıkaracak. Ben şimdikiler gibi “Aman tarihi eser çıkar kazmayın üstüne beton dökerek yapın” diyecek zihniyette bir insan değilim. Bu kenti kurtaracak her taşın altına elimi koyarım.

Mesela bakın bir ulaşım master planımız yok, adam gibi bir imar planımız yok, Neymiş efendim 20 yıldır bu kenti yönetiyorlarmış. İyi yaptınız aferin. Bu kadar eşsiz bir kent ancak bu kadar kötü yönetilebilirdi herhalde. Bir de gidip Mersin'e talip oldular. Sizin kapasiteniz ufkunuz Mersin'e yeter mi? Mersin canlı bir şehir, cıvıl cıvıl, çıkın gidin gecenin on ikisinde kente herkes sokakta. Yemyeşil, her yer çiçek bahçesi gibi. Sinemalar, tiyatrolar her türlü sosyal faaliyet var. Bir de dönüp benim güzel kentime bakın. Saat sekide bir kadın sokakta yürüyemez. Doğru düzgün yeşillik bulamazsınız. Allah aşkına adamlar Berdan'ı bile değerlendiremediler. Mesela bakın diğer önemli temel projemiz Berdan Nehrinin turizm ve kültür merkezi haline getirilmesi. Eskişehir'i model aldık. Yılmaz Büyükerşen Başkanımıza gittik. Çok da kolay bir proje olduğunu gördük. Yapsalardı şunu 5-10 yıl önce inanın Tarsus bambaşka bir kent olurdu.

Tarihi evlerimiz hala turizme kazandırılamadı, Turist gelmiyor diye üzülüyoruz. Turist gelse ne yapacak diye düşünüyorum. Misal adamlar gezerken tuvaleti gelse nereye yapacak? 2 Otobüs turist gelse bırakın tarihi yerleri gezdirmeyi gece konaklatacak yatağımız yok. Gerçi bunun farkına varmış olacaklar ki en büyük projeleri 33 katlı bir otel yapmak. Allah aşkına Tarsus gibi tarihi bir kente 33 katlı otel mi olur? Zaten eski projeleri yatırımcı bile bulamadılar. Yap Tarsus evlerini yap butik otelleri ıslah et, Berdan Irmağını turizm merkezine dönüştür. İşte biz bunları planlıyoruz. Değerli arkadaşım, kentimizde yatırımcı kalmadı, fabrikalarımız kapandı, iş yapacak adam geliyor, makbuzsuz milyarlık bağışlarla karşılaşınca Tarsus'tan kaçıyor. Mesel bunun sözünü veriyorum. Kentime yatırım yapacak yatırımcıya her türlü desteği vereceğim. Kente katkısı ne kadar çok olursa bizim de desteğimiz o kadar çok olacak. İstihdamı Tarsus'tan alsın, hammaddeyi Tarsus'tan karşılasın, kente katkı versin, biz almayalım belediye olara hiçbir şey, öteleyelim, erteleyelim, hibe edelim. Yeter ki Tarsus artık aydınlığa kavuşsun.

Haluk Bey çok özel projeler bunlar. Bir Tarsuslu olarak ümit ediyorum ki hayata geçerler. Bize zaman ayırdığınız için sıcak ilginize  çok teşekkür ederim.

Asıl ben Teşekkür ederim Mustafa bey...  Vakit ayırdığınız ve sayfalarınızı açtığınız için... Ben de umuyorum ki bu seçim Tarsus'un aydınlığa açılan kapısı olacak. Aydınlığın kenti derken hem mecaz  olarak, hem de gerçekten söylüyorum. Rengarenk, cıvıl cıvıl bir kent kurup yöneteceğiz hep birlikte…

Paylaş:  Facebook Twitter Google
TARSUS ESKİ BELEDİYE BAŞKANLARINDAN MUVAFFAK UYGUR'UN OĞLU TURHAN UYGUR'LA SÖYLEŞİ
RÖPORTAJ

17 Ağustos 2014 Pazar 21:10

TARSUS ESKİ BELEDİYE BAŞKANLARINDAN MUVAFFAK UYGUR'UN OĞLU TURHAN UYGUR'LA SÖYLEŞİ

Tarsus eski Belediye Başkanlarından Muvaffak Uygur'un oğlu Turhan Uygur'u 200 yıllık tarihi konakta ziyaret ettik.
21:10
MHP Tarsus Belediye Başkan Adayı Şevket Can ile Söyleşi
RÖPORTAJ

27 Mart 2014 Perşembe 08:50

MHP Tarsus Belediye Başkan Adayı Şevket Can ile Söyleşi

30 Mart yerel seçimleri öncesinde MHP Tarsus Belediye başkan adayı Şevket Can ile söyleşiyoruz. 20 yıla yakındır Tarsus Belediyesinin çeşitli birimlerinde görev yapan ve halkın her kesimiyle iyi ilişkiler içerisinde olan Şevket Can“45 mahallemiz, 5 beldeniz ve 129 köyümüzle BİZ BÜYÜK BİR AİLEYİZ”diyor
08:50
CHP Tarsus Belediye Başkan adayı Haluk Bozdoğan'la söyleşi
RÖPORTAJ

20 Mart 2014 Perşembe 14:07

CHP Tarsus Belediye Başkan adayı Haluk Bozdoğan'la söyleşi

30 Mart 2014 Pazar günü yapılacak yerel seçimlere çok kısa bir süre kalan Tarsus Belediye Başkan adayları ile A'dan Z'ye bir söyleşi yaptık. Gazetemiz ofisinde konuk ettiğimiz Belediye Başkan adaylarından ilki CHP Tarsus Belediye Başkan adayı Dr. Haluk Bozdoğan oldu.
14:07
Dünya Kur'an-ı Kerim Güzel okuma birincisi hafız Ali Tel ile söyleşi
RÖPORTAJ

25 Ekim 2013 Cuma 14:25

Dünya Kur'an-ı Kerim Güzel okuma birincisi hafız Ali Tel ile söyleşi

Evrensel Hafızlar Derneği Mersin İl Başkanı Bülent Acun sordu, Dünya Kur'an-ı Kerim Güzel okuma birincisi hafız Ali Tel yanıtladı
14:25