:: 25 Mayıs 2022 Çarşamba

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

EV İŞÇİSİ KADINLAR YALNIZ DEĞİLSİNİZ; ÇÜNKÜ CHP VAR

EV İŞÇİSİ KADINLAR YALNIZ DEĞİLSİNİZ; ÇÜNKÜ CHP VAR
06 Ekim 2021
Çarşamba 08:50

CHP  Tarsus İlçe Başkanı Av. Ozan Varal, bilek gücüyle, alın teriyle yaşam mücadelesi veren, güvencesiz çalışan ve çok sayıda hak ihlallerine maruz bırakılan ev işçisi kadınların yaşadığı sorunlara dikkat çekti. Başkan Varal, “Ev işçilerinin diğer tüm işçilerle benzer haklardan faydalanmaları için gerekli koşullar vakit kaybedilmeden oluşturulmalıdır” dedi.

Ev işçisi kadınların yeterli yasal haklardan faydalanabilmeleri için acil düzenleme yapılması gerektiğine vurgu yapan Başkan Ozan Varal, “Bugün TÜİK rakamlarına göre 300 bin, ev işçilerini örgütlemeye çalışan sendikalara göre ise Türkiye genelinde 1 milyon ev işçisi bulunmakta. Büyük bölümünü kadınların oluşturduğu ev işçilerinden Tarsus’ta da binlercesi bulunmakta, yeri geldiğinde hayati tehlike altında evine ekmek götürebilmek için çaba sarf etmektedirler. Yaşadıkları sıkıntıları dile getirmeye çalışan ev işçileri maalesef ki AKP iktidarının yok hükmünde saydığı kesimler arasında yer almışlardır” dedi.

Sigortasız, yasal bir hakkı olmadan oradan oraya koşturan ev işçilerinin güvenceli istihdama erişmeleri adına alternatif modellerin gündeme alınması gerektiğinin altını çizen CHP Tarsus İlçe Başkanı Av. Ozan Varal, ev işçilerinin öncelikli olarak yapılacak yasal çalışmalar ile İş Kanunu kapsamına alınması gerektiğini söyledi.

Çoğu ev işçisinin gündelik olarak farklı ev/işyerlerinde çalıştığından dolayı birçok ev işçisi için “bir ay içerisinde bir işyerinde 10 günden fazla çalışmak” kriterini karşılamanın imkansız bir durum olduğunu belirten Başkan Ozan Varal, “CHP iktidarında ev işçileri güvenceye kavuşacak. Ev işçilerinin; güvencesiz ve kayıtdışı istihdamına, düşük ücretlerle uzun saatler çalıştırılmasına ve yasal güvenceden yoksun olmasına son vereceğiz. Bunların yanı sıra yasal düzenlemeleri yaparak ev işçilerimizi İş Kanunu kapsamına dahil edeceğiz.  Sürekli ya da kısmi süreli çalışmasına bakılmaksızın, bütün ev işçilerinin 5510 sayılı kanunda sigortalı sayılanlar içinde yer almasını sağlayacağız. Ev işçilerinin örgütlenmelerinin önündeki engelleri kaldıracağız. İş kazası ve meslek hastalıklarının yaşanmaması için ev ve işyerlerinde, önleyici tedbirleri zorunlu tutacak; işçi sağlığı ve güvenliği risklerini düzenlemek amacıyla iş sağlığı ve güvenliği kanununda gerekli düzenlemeyi yapacağız. ILO’nun 189 No’lu “Ev İşçileri İçin İnsana Yakışır İş” sözleşmesini Mecliste yasal güvence altına alacağız. Tabi sadece temizlik işçilerini değil, çocuk ve hasta bakımını üstlenen ev işçilerinin haklarını da gözeteceğiz” dedi.

Tarsus’ta da yüzlerce ev işçisinin benzer şartlar altında yarınlarından endişe duyarak çalıştıklarının altını çizen Başkan Ozan Varal, “Hem Tarsus’ta, hem de tüm Türkiye’de ev işçisi insanlarımızı yalnız bırakmayacağız, sıkıntılarına ortak, dertlerine çözüm olacağız. Bu kapsamda Tarsus’ta etkinlikler düzenleyerek ev işçisi kadınlarımızı toplayacağız. Sizler gündelikçi, yardımcı, temizlikçi, kadın değilsiniz; ev işçisiniz! Çünkü ev işi iştir, ev işçisi de işçidir” ifadesini kullandı.

Başkan Av. Ozan Varal, “Ev işçisi kadınlar yalnız değilsiniz; çünkü Cumhuriyet Halk Partisi var” şeklinde konuştu.

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
MERSİN'İN EN BAŞARILI MİLLETVEKİLİ BELLİ OLDU
SİYASET

29 Aralık 2021 Çarşamba 17:57

MERSİN'İN EN BAŞARILI MİLLETVEKİLİ BELLİ OLDU

Ankette Mersin'den sadece Milliyetçi Hareket Partisi Mersin Milletvekili Baki Şimşek 46.1 başarı ortalaması ile 9. sırada yer aldı
17:57
MEMLEKET PARTİSİ TARSUS İLÇE BAŞKANLIĞINDA KAN DEĞİŞİMİ
SİYASET

15 Aralık 2021 Çarşamba 19:56

MEMLEKET PARTİSİ TARSUS İLÇE BAŞKANLIĞINDA KAN DEĞİŞİMİ

Yeni yönetimini oluşturan Başkan Kalmış, Memleket Partisi'nin Tarsus'ta hak ettiği noktaya erişeceğini kaydetti
19:56
CHP 98. KURULUŞ YILDÖNÜMÜNÜ KUTLUYOR
SİYASET

10 Eylül 2021 Cuma 09:18

CHP 98. KURULUŞ YILDÖNÜMÜNÜ KUTLUYOR

CHP Tarsus İlçe başkanı av.Ozan Varal partisinin 98. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla beraberindeki partililerle Atatürk Anıtı'nı ziyaret etti
09:18
SEÇİMELERDE YÜZDE YÜZ ADAYIM
SİYASET

03 Eylül 2021 Cuma 13:40

SEÇİMELERDE YÜZDE YÜZ ADAYIM

13:40