:: 18 Temmuz 2018 Çarşamba

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Girişimci Ruh Vazgeçemez

Tarsus Ticaret Borsası Meclis Başkan Yardımcısı ve Uygulamalı Girişimcilik Eğitmeni Fatma Temel, gerçekleştirilen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerini değerlendirdi.
Girişimci Ruh Vazgeçemez
10 Temmuz 2018
Salı 10:07

Tarsus Ticaret Borsası Meclis Başkan Yardımcısı ve Uygulamalı Girişimcilik Eğitmeni  Fatma Temel, gerçekleştirilen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerini değerlendirdi.

 

Temel  " Kendine ait olmayan kaynakları kullanabilme becerisine sahip insanlara  girişimci denir" ifadesi ile değerlendirmesinde şu ifadelere yer verdi.

 

" Ülkemizde girişimcilik anlamında ilk eğitimler ne yazık ki 2000'li yıllardan sonra başlamış, ancak geç kalınmış bir uygulama olarak görünse de, TOBB'a bağlı oda ve borsaların aktif girişimcilik faaliyetleri ile güçlü ve sürdürülebilir bir ivme kazanmıştır.

 

Türkiye'de girişimcilik kurslarına katılanların % 52 si lise mezunlarımız. Bu grubun yaş ortalaması 30 civarında. Kurslara katılanların % 35 i en az bir üniversite mezunu. Daha çok çalışmış ve artık kendi işyerlerinin patronu olmak isteyenler. Kendi işyerlerini açan bu girişimcilerde Dünya ortalaması % 10 civarında olmasına rağmen Türkiye de % 5-6 civarındadır.

 

Ancak açılan işyerlerinin sürekliliğinde ise Dünya Ortalaması % 7 iken Türkiye de bu oran % 10-11 seviyesindedir.2017 yılında Türkiye'de düzenlenen 27 bin uygulamalı girişimcilik eğitimlerine katılanlardan 42 bin kişi kendi işyerinin sahibi oldu. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerine katılan ve kendi işyerini açan girişimcilere, yaklaşık 1 milyar lira destek verildi.

 

 

Tarsus'a Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerinin Yansıması Nasıl Oldu?

 

"KOSGEB tarafından akredite bir eğitmen olarak, ilk eğitimimi Tarsus Ticaret Borsası’nda gerçekleştirdim. Borsa bu konuda gerçekten çok fazla yol almış bir kurum. Yani eğiticinin eğitmeni olmuş. Borsa aracılığı ile gerçekleştirilen eğitimlerimizde en çok önem verdiğimiz ve mutlaka inanarak gerçekleştirdiğimiz 4 gün boyunca verilen eğitimlere katılanlara  gönüllü olarak danışmanlık yapıyor olmamız. Bugüne kadar 1000’den fazla kişiye uygulamalı girişimcilik eğitimi verilen Borsa'da iş yeri açanların yarısının bayan girişimci olması en büyük sevincimizdir.Asıl değinmek istediğim konu ise girişimcilik kurslarını tamamlayarak kendi işyerini açanların ortalaması % 20 nin üzerinde ve bu oran Dünya ortalamasının iki katı"

 

 "Girişimci Ruh Vazgeçemez" diyerek sözlerine devam eden Temel,"Maalesef girişimcilerin büyük bir kısmı , sermaye yetersizliği, ödemelerin zamanının gecikmesi konusunda yaşadıkları tereddütler gibi etkenlerden dolayı iş fikirlerini hayata geçirmede zorlanıyorlar. Bir kısım girişimcimiz ise tarım ve hayvancılık gibi köyden kente göçü engelleyecek iş alanlarının da Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerinin kapsamında olmasını istiyor ki, bu fikir gerçekten önemli.

 

Köy yerleşkelerinde kırsal kalkınma hamlelerine farklı bir boyut kazandıracak KOSGEB girişimcilik desteği neden olmasın?

 

Gelen tüm girişimcilerimizi tereddüt ettikleri bu konularda motive ediyor, kurmayı planladıkları işlerinde gönüllü danışmanlıklarını yapıyoruz. Biz " Girişimci Ruh Vazgeçemez"  sözüne inanıyoruz."(kaynak:Tarsus Ticaret Borsası)

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
Tarsus'ta 350 çocuk sünnet edildi
GÜNCEL

18 Temmuz 2018 Çarşamba 08:42

Tarsus'ta 350 çocuk sünnet edildi

Tarsus Belediyesi'nin düzenlediği Sünnet Şöleni tüm hızıyla sürüyor. Belediye Başkanı Şevket Can'ın kirve olduğu şölende şimdiye kadar 350 çocuk sünnet edildi.
08:42
21 yerli ve yabancı öğrenci Tarsus'a geldi
GÜNCEL

18 Temmuz 2018 Çarşamba 08:39

21 yerli ve yabancı öğrenci Tarsus'a geldi

Tarsus Rotary Kulübü'nün davetlisi olarak ilçeye gelen 21 yerli ve yabancı öğrenci Tarsus'a hayran kaldı.
08:39
Meski'den Su Kesintisi Uyarısı
GÜNCEL

18 Temmuz 2018 Çarşamba 08:38

Meski'den Su Kesintisi Uyarısı

Meski'den Yenişehir İlçesi'nin Bazı Mahallerinde Su Kesintisi Uyarısı
08:38
Büyükşehirle Cazibe Kazandı
GÜNCEL

18 Temmuz 2018 Çarşamba 08:34

Büyükşehirle Cazibe Kazandı

Mersin'in Gülnar İlçesi'ne bağlı Zeyne Mahallesi'nde bakımsızlıktan kaderine terkedilen mesire alanı, Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan bakım, onarım ve yenileme çalışmalarının ardından, cazibe merkezi haline geldi.
08:34
Otogar-Otoban Bağlantı Yolu'nda Asfalt Çalışmaları Başladı
GÜNCEL

18 Temmuz 2018 Çarşamba 08:32

Otogar-Otoban Bağlantı Yolu'nda Asfalt Çalışmaları Başladı

Kent giriş-çıkış trafiğini rahatlatması beklenen Otogar-Otoban Bağlantı Yolu Projesi'nde sona yaklaşıldı. Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen projede asfaltlama çalışmaları başladı.
08:32
Mezitli Belediyesi Su Parkı Sıcak yaz aylarının vazgeçilmezi oldu
GÜNCEL

18 Temmuz 2018 Çarşamba 08:31

Mezitli Belediyesi Su Parkı Sıcak yaz aylarının vazgeçilmezi oldu

Mezitli Belediyesi Su Parkı, yaz sıcaklarının etkisini göstermesi ile birlikte Mersinlilerin vazgeçilmezleri arasında yerini aldı. Sıcaklardan bunalan vatandaşlar hem serinleme imkânı buluyor hem de lüks tatil siteleri ayarında olan su parkında eğlenme şansı yakalıyorlar.
08:31
Büyükşehir'in Yaz Konserleri Başladı
GÜNCEL

18 Temmuz 2018 Çarşamba 08:28

Büyükşehir'in Yaz Konserleri Başladı

Mersin Büyükşehir Belediyesi, tatilini Mersin sahillerinde geçiren turistler için plajda konser düzenledi. Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası sanatçılarının verdiği konseri yüzlerce tatilci izledi.
08:28
KÖYLER HER ALANDA EN İYİ HİZMETİ HAK EDİYOR
GÜNCEL

17 Temmuz 2018 Salı 17:41

KÖYLER HER ALANDA EN İYİ HİZMETİ HAK EDİYOR

Erdemli Belediyesi'nin Karaahmetli Mahallesi'nde başlattığı kapsamlı çalışmada aynı tempoda ilerliyor.
17:41
Tüed Yöneticilerinden Madeni Sanatkarlar Odasına Ziyaret
GÜNCEL

17 Temmuz 2018 Salı 17:37

Tüed Yöneticilerinden Madeni Sanatkarlar Odasına Ziyaret

Kısa adı TÜED olan Türkiye Emekliler Derneği Tarsus Şubesi yöneticilerinden bazıları Tarsus Madeni Sanatkarlar Odası mevcut binasının yıkılacak olması nedeniyle taşınıp yeni yerinde hizmet vermeye başlaması münasebetiyle hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.
17:37
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Mesajı
GÜNCEL

17 Temmuz 2018 Salı 10:26

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Mesajı

Mersin Valisi Ali İhsan Su, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı.
10:26
Tarsuslu ve Eyüpoğlu Tarsus Şehitliğini Ziyaret Etti
GÜNCEL

17 Temmuz 2018 Salı 10:19

Tarsuslu ve Eyüpoğlu Tarsus Şehitliğini Ziyaret Etti

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016 hain darbe girişiminin ikinci yılında, tüm Türkiye'de olduğu gibi Tarsus'ta da ''15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü'' etkinlikleri düzenlendi.
10:19
15 Temmuz'un Yıl Dönümünde Mersin Tek Yürek Oldu
GÜNCEL

17 Temmuz 2018 Salı 10:17

15 Temmuz'un Yıl Dönümünde Mersin Tek Yürek Oldu

15 Temmuz hain darbe girişiminde birlik ve beraberlik destanının yazıldığı Mersin, 15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü'nde yine tek yürek oldu.
10:17
Tarsus Hayvan Parkı'nın Yeni Misafirleri; Lemurlar
GÜNCEL

17 Temmuz 2018 Salı 10:16

Tarsus Hayvan Parkı'nın Yeni Misafirleri; Lemurlar

Çukurova'nın en büyük ve tek hayvan parkı olma özelliğine sahip olan Tarsus Hayvan Parkı yeni misafirlerine kucak açtı. Sevimli Lemurlar hayvan parkının adeta neşe kaynağı haline geldi.
10:16