:: 20 Ekim 2020 Salı

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

GÖREVE GELDİĞİMİZ GÜNDEN İTİBAREN TARSUS BÜYÜK BİR DEĞİŞİME UĞRADI

Tarsus Belediye başkanı Dr.Haluk Bozdoğan, göreve geldikleri günden itibaren Tarsus'un büyük bir değişime uğradığını belirterek ''Eksikliklerimiz tabii ki var; ama çalıştık, çalışıyoruz'' dedi
GÖREVE GELDİĞİMİZ GÜNDEN İTİBAREN TARSUS BÜYÜK BİR DEĞİŞİME UĞRADI
16 Ekim 2020
Cuma 09:46

Tarsus Belediye başkanı Dr.Haluk Bozdoğan, göreve geldikleri günden itibaren Tarsus’un  büyük bir değişime uğradığını belirterek’’ Eksikliklerimiz tabii ki var; ama çalıştık; çalışıyoruz dedi.

Tarsus Kent Konseyi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre  Başkan Bozdoğan Avrupa Yerel Demokrasi Haftası etkinlikleri kapsamında Tarsus Kent Konseyince düzenlenen  “Tarsus Ölçeğinde Yerel Demokrasi ve İşleyişi” konulu toplantıda konuştu.

Başkan Bozdoğan, Güner Baykal Toplantı Salonunda yapılan toplantıda  ‘’ şimdiye kadar ilklerin kenti dediğimiz Tarsus’ta  kentin bir master planı olmadığını ve halkın görüşü alınarak bir yapı oluşmadığını, şeffaf bir belediye olarak neler yaptıklarını ve yapacaklarını anlatarak çalışmalara devam ettiklerini belirtti. Göreve geldiğimiz günden itibaren Tarsus büyük bir değişime uğradı. Eksikliklerimiz tabii ki var; ama çalıştık; çalışıyoruz dedi. Konuşmasının sonunda asıl istediğim tek bir şey var; o da tertemiz bir kent yaratmak. Yeşilini bozmadan, bu kentte insandan başka canlıların da olduğunu bilerek çalışmak. Sizlerin yanı başımızda olmanızı istiyoruz, burada bütün halka ihtiyacım var.’’ifadelerini kullandı.

   Kent Konseyi Başkanı Dr. Ali Cerrahoğlu ise Kent Konseyleri bir yönetmelikle kurulmuş ve tüm dernekler, odalar, sendikalar, ve diğer sivil toplum kuruluşları içine dâhil edilmiş. Aslında kamu da yerel yönetimin içinde, ama Türkiye’de yerel yönetim deyince sadece belediye anlaşılıyor. Kamu ve yerel yönetimin birlikte karar alması gerekir. Kent Konseyleri kurulmuş ama bu yapılara çok güç verilmemiş, kaynakları tam anlatılmamış. Bunu geliştirmek için güzel bir ortamımız var dedi. Kent Konseyleri ve belediyeler olarak yapıdaki eksiklikleri gidermemiz lazım.  Bu karar mekanizmalarını nasıl kurmalıyız? Bu konuda çalışmalar yapılarak daha iyi işler yapacağımıza inanıyorum’’ dedi.

 

Tarsus Üniversitesi adına söz alan Doç. Dr. Oya Korkmaz Belediye ve Üniversite arasında işbirliği nasıl olmalı, bu kapsamda neler yapılabilir konusunda açıklamalarda bulundu. Bölgede birçok üniversitenin olmasının belediye için önemli bir katılımcılık fırsatı sunduğunu, şehrin geleceğini planlamak noktasında belediyelere çok görev düştüğünü, üniversitelerdeki insan kaynağını harekete geçirmek için belediyelerin vereceği önemli katkılar olduğunu belirtti.  Üniversitelerin şehrin ekonomisine yön verdiğini, Üniversitelerin bölgedeki projelerde destek vermesinin önemli olduğunu söyledi.

     Tarsus Belediye Başkan Yardımcısı Ünzile Kuru, Avrupa Yerel Demokrasi haftasında  gençlere, kadınlara yaptığımız anketler var, hem radyoda yaydık hem de bilirkişilere gönderdik. Açmış olduğumuz bir çok mekan var (Zübeyde Hanım Bütünleşik Gündüz Yaşam Evi, Kadın Yaşam Destek ve Dayanışma Merkezi, Gençlik Merkezi, Bilim Eğitim Sanat Kültür Akademisi, kütüphaneler vb.) Her etkinliği paylaşıyoruz ve sivil toplum kuruluşları ile birlikte çalışıyoruz.  İhaleler canlı yapılıyor, gelir-gider tabloları açıklanıyor.Mecliste %50 kadın kotası çalıştırılması ile ilgili karar alındı dedi.

      Tarsus Belediye Başkan Yardımcısı Ali Dinsever, Kent Konseylerini çok önemsediğini, Yerel Demokrasi için amaca uygun kullanılırsa bir öncü olabileceğini, Kent Konseylerinin kuruluş amacı halkın taleplerini alıp, belediyelere taşımak ve kentin birlikte yönetilmesini sağlamaktır dedi. Bizim yönetim anlayışımızda Kent Konseyi Meclisimizin bileşenidir. Mecliste yeriniz vardır. Bütün meclis toplantılarına katılabilir, Meclis Üyeleri üzerinden fikirlerinizi taşıyabilirsiniz diyerek sözlerini tamamladı.

    Daha sonra Yürütme Kurulu üyeleri Şahin Yücel, Salih Yedican, Beyhan Gürbüz, Gülsevim Kıraç, ayrı ayrı söz alarak Avrupa Yerel Demokrasi Haftasının çok önemli olduğunu; Belediye, Kent Konseyi ve sivil toplum kuruluşlarının bu haftaya gereken önemi vermeleri gerektiğini, demokrasinin olmazsa olmazımız olduğunu, sivil toplum ve Kent Konseyi olarak kentin yönetimine sahip çıkmamız gerektiğini belirttiler ve yetkililere gündeme ilişkin sorular sordular.

      Toplantının kapanış konuşmasında Kent Konseyi Başkanı Dr. Ali Cerrahoğlu, halkın ve sivil toplumun kendileriyle ilgili kararlarda söz sahibi olmaları, karar süreçlerine etkin katılımları çok önemli. Bu konuda Kent Konseylerine büyük görev düşüyor. Kent Konseyleri daha da bağımsızlaştırılırsa daha iyi işler yapabilir. Maddi anlamda karar ve harcama yetkisi bize verilirse daha hızlı ve etkin çalışmalar yapılabileceğini belirterek tüm konuklara ve destek verenlere teşekkür etti.

Toplantıya; Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, Başkan Yardımcıları; Ünzile Kuru, Ali Dinsever, Abdülkerim Özkul, Ali Esirgemez, Özel Kalem Müdürü Nihat Çapar,  Kent Konseyi Başkanı Dr. Ali Cerrahoğlu, Kent Konseyi Genel Sekreteri Reşit Tok, Kadın Meclisi Başkanı Bilgehan Güçtimur, Tarsus Üniversitesi Temsilcisi Doç.Dr.Oya Korkmaz, Yürütme Kurulu üyeleri: Salih Yedican, Şahin Yücel, Gülsevim Kıraç, Beyhan Gürbüz, Leyla Körüklü ve Bisiklet Çalışma Grubu Başkanı Gökhan Özberk katıldılar.

  

  

Paylaş:  Facebook Twitter Google
MHP YENİ İLÇE YÖNETİMİ MEDYAD'I ZİYARET ETTİ
GÜNCEL

19 Ekim 2020 Pazartesi 09:53

MHP YENİ İLÇE YÖNETİMİ MEDYAD'I ZİYARET ETTİ

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Tarsus ilçe yöne yönetimi, Medya Mensupları Derneğini (MEDYAD) ziyaret etti
09:53
İMAM HATİPLİLERE VEFA HAFTASI
GÜNCEL

19 Ekim 2020 Pazartesi 09:49

İMAM HATİPLİLERE VEFA HAFTASI

Tarsus Diyanet Sen ilçe temsilciliği tarafından İmam Hatipliler Haftası münasebetiyle Vefa proğramı tertip edildi
09:49
Haluk Gülbahar'a sürpriz doğum günü kutlaması
GÜNCEL

19 Ekim 2020 Pazartesi 09:43

Haluk Gülbahar'a sürpriz doğum günü kutlaması

CHP Gençlik Kolları CHP Tarsus İlçe başkan yardımcısı Haluk Gülbahar için sürpriz doğum günü kutlaması gerçekleştirdi
09:43
BÜYÜKŞEHİR, ÇAMLIYAYLALI ÜRETİCİLERİN SULAMA SUYU SORUNUNUN ÇÖZÜMÜNE DESTEK OLUYOR
GÜNCEL

19 Ekim 2020 Pazartesi 09:40

BÜYÜKŞEHİR, ÇAMLIYAYLALI ÜRETİCİLERİN SULAMA SUYU SORUNUNUN ÇÖZÜMÜNE DESTEK OLUYOR

Mersin Büyükşehir Belediyesi, üreticileri her konuda desteklemeye devam ediyor
09:40
KAÇAK AVLANMAYA GEÇİT YOK
GÜNCEL

19 Ekim 2020 Pazartesi 09:31

KAÇAK AVLANMAYA GEÇİT YOK

Tarsus'ta kaçak balık avladıkları tespit edilen kişilere 500 TL idari para cezası uygulandığı bildirildi.
09:31
BÜYÜKŞEHİR'İN TARSUS TENCERESİ PAYLAŞIM İÇİN KAYNAMAYA DEVAM EDİYOR
GÜNCEL

19 Ekim 2020 Pazartesi 09:22

BÜYÜKŞEHİR'İN TARSUS TENCERESİ PAYLAŞIM İÇİN KAYNAMAYA DEVAM EDİYOR

Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin merkez ve Tarsus'taki Aşhanesi'nde pişirilen yemekler, pandemi sürecinin başladığı tarihten itibaren yarım milyon insanın karnını doyurdu
09:22
Kaymakam Otcu'dan taziye ziyareti
GÜNCEL

19 Ekim 2020 Pazartesi 09:16

Kaymakam Otcu'dan taziye ziyareti

Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel Otcu, Ceyhan'da motosiklet kazasında hayatını kaybeden Ast. Çvş. Ayhan Gül'ün Kırklarsırtı Mahallesinde ikamet eden ailesini ziyaret ederek, ziyaret ederek, taziye dileklerini iletti
09:16
TARSUS ORMAN İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ'NE KÖSE ATANDI
GÜNCEL

19 Ekim 2020 Pazartesi 09:08

TARSUS ORMAN İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ'NE KÖSE ATANDI

Tarsus Orman İşletme Müdürlüğüne atanan Muhammet Köse görevine başladı.
09:08
BAŞKAN SEÇE “VATANDAŞLA İÇ İÇE OLMAK BİZLERE HUZUR VERİYOR”
GÜNCEL

18 Ekim 2020 Pazar 17:38

BAŞKAN SEÇE “VATANDAŞLA İÇ İÇE OLMAK BİZLERE HUZUR VERİYOR”

Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, saha gezileri kapsamında bu kez Mezitli'nin Eski Mezitli ve Seymenli Mahalleleri'ni ziyaret edip, vatandaşları dinledi
17:38
BAŞKAN SEÇER'DEN MUHTARLAR GÜNÜ MESAJI
GÜNCEL

18 Ekim 2020 Pazar 17:36

BAŞKAN SEÇER'DEN MUHTARLAR GÜNÜ MESAJI

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, “19 Ekim Muhtarlar Günü” dolayısıyla bir mesaj yayınladı
17:36
MERSİN BÜYÜKŞEHİR'DEN YENİ BİR HİZMET MOBİL KUAFÖR
GÜNCEL

18 Ekim 2020 Pazar 17:34

MERSİN BÜYÜKŞEHİR'DEN YENİ BİR HİZMET MOBİL KUAFÖR

Sosyal belediyeciliğin en güzel örneklerini hayata geçiren Mersin Büyükşehir Belediyesi, vatandaşlar için faydalı bir projeyi daha başlattı. “Yar Saçların Lüle Lüle” sloganıyla hizmete giren “Mobil Kuaför” kentin özellikle kırsal kesimlerinde ilçe ilçe dolaşarak kuaförlük hizmetini vatandaşların ayağına götürüyor
17:34
MERSİN BÜYÜKŞEHİR, TARSUS GENÇLİK KAMPI'NDA ŞEHİT YAKINLARINI AĞIRLIYOR
GÜNCEL

18 Ekim 2020 Pazar 17:33

MERSİN BÜYÜKŞEHİR, TARSUS GENÇLİK KAMPI'NDA ŞEHİT YAKINLARINI AĞIRLIYOR

Mersin Büyükşehir Belediyesi, şehit yakınlarını ağırlıyor. Mersin'de yaşayan şehit yakınlarını Tarsus'a götüren Büyükşehir ekipleri, şehitlik ziyaretinin ardından Doğa Parkı'nı gezdirip, Gençlik Kampı'nda aileleri misafir ediyor
17:33
ŞİNASİ DEVELİ MERSİN KENT ÖDÜLÜ İÇİN BAŞVURULAR DEVAM EDİYOR
GÜNCEL

17 Ekim 2020 Cumartesi 11:07

ŞİNASİ DEVELİ MERSİN KENT ÖDÜLÜ İÇİN BAŞVURULAR DEVAM EDİYOR

BÜYÜKŞEHİR'DEN ŞİNASİ DEVELİ MERSİN KENT ÖDÜLÜ'NE DESTEK
11:07