:: 25 Mart 2019 Pazartesi

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hayat Dünyanın Temizlik Kağıdını Mersin'de akıllı fabrikada üretiyor

‘Ortadoğu, Doğu Avrupa ve Afrika'nın En Büyük Temizlik Kağıdı Üreticisi' Hayat Kimya, 400 milyon TL yatırımla faaliyete geçirdiği Mersin tesisinde üretilen her 2 üründen 1'ini Anadolu'ya diğerini 20 ülkeye ihraç ediyor.
Hayat Dünyanın Temizlik Kağıdını Mersin'de akıllı fabrikada üretiyor
30 Haziran 2018
Cumartesi 16:22

‘Ortadoğu, Doğu Avrupa ve Afrika’nın En Büyük Temizlik Kağıdı Üreticisi’ Hayat Kimya, 400 milyon TL yatırımla faaliyete geçirdiği Mersin tesisinde üretilen her 2 üründen 1’ini Anadolu’ya diğerini 20 ülkeye ihraç ediyor.

Endüstri 4.0 teknolojileriyle üretim yapan yeni nesil fabrika, İran, Mısır, Rusya, Nijerya tesisleriyle konuşuyor, sağladığı %88 enerji verimliliği ile Türkiye Kojenerasyon Derneği ve Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü tarafından sektöründe örnek gösteriliyor.

Hızlı tüketim sektörünün globalleşen oyuncularından Hayat Kimya, hijyen, ev bakım ve temizlik kağıtları kategorilerinde 12 markasıyla 9 ülkede 8.000’e yakın çalışanla yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor.

Papia, Familia, Teno ve Focus markalarını Türkiye’den sonra sırasıyla İran, Rusya, Mısır, Nijerya, Pakistan’a taşıyarak kağıt kategorisindeki yatırımlarını sürdüren şirket, Türkiye’de ikinci üretim kampüsünü 400 milyon TL yatırım ve 350 kişilik istihdamla sektöründe örnek gösterilen bir tesisle Mersin’de kurdu. 2015 yılından itibaren 210 bin ton tuvalet kağıdı, kağıt havlu ve peçete üretilen Mersin tesisinden çıkan her 2 üründen biri Anadolu’ya, diğeri İngiltere, Gana, Tanzanya gibi 20 farklı ülkeye ihraç ediliyor. 2017’de 350 milyon dolarlık ihracat yaparak Türk markalarını sınır ötesine taşıyan Hayat Kimya, temizlik kağıdı üretiminde Ortadoğu, Doğu Avrupa ve Afrika liderliğini pekiştiriyor.

Dünya ile Konuşan Akıllı Üretim

Endüstri 4.0 teknolojilerine sahip otomasyon sistemlerle operasyonlarını sürdüren Hayat Temizlik Kağıtları Fabrikası, Hayat Kimya’nın dünyada 5 farklı ülkedeki 6 tesisiyle uzaktan konuşarak verimli üretim gerçekleştiriyor. Türkiye’den Rusya’ya, İran’a, Mısır’dan Nijerya’ya, dünyayla entegre iletişim halinde olan Mersin fabrikası, global verileri takip edebilen altyapı ile çalışıyor. Böylece, global data analiziyle tek seferde doğru üretim, sipariş ve depolama yönetimi yapılıyor. Uçtan uca otomasyon sistemler sayesinde, hammaddeden bitmiş ürüne uzanan tüm üretim süreçlerinde etkin kaynak yönetimi ve global verimlilik sağlanıyor.

 

Hayat Enerjisini Kendi Üretip, Dönüştürüyor

Üretimde kullanılan doğalgazı, “kojenerasyon” adı verilen özel teknolojiyle ısı, buhar ve elektrik olmak üzere 3 farklı enerjiye dönüştüren Hayat Kimya, bu sayede global tesislerinde ortalama %70 enerji verimliliği sağlıyor. Akıllı fabrika, üretim süreçlerinde ve idari operasyonlarında kullanılan tüm enerji ihtiyacını, tek bir enerji girdisiyle karşılıyor. Doğalgaz girdisiyle üretimde ihtiyaç duyulan elektrikten, kağıt kurutmada kullanılan ısı ve buhara, yazın tesisteki havayı soğutmaya, kışın ise ısıtmaya yarayan sıcak su ihtiyaçlarına kadar kendi karşılayabiliyor. Mersin Kağıt Fabrikası’nda bu enerji verimliliği oranını sektörde örneği görülmemiş %88 seviyelerine taşıyan Hayat Kimya, Türkiye Kojenerasyon ve Temiz Enerji Teknolojileri Derneği tarafından da sektörünün en iyi uygulamasına örnek gösterildi. Global Kağıt Üretim Direktörü Lütfi Aydın, “Türkiye’de en az su kullanarak temizlik kağıdı üretimi yapan üreticiyiz, Avrupa’da ise 3. sıradayız. Kojenerasyon teknolojisini Türkiye’den Rusya’daki tesisimize taşıyarak teknoloji ihracatında bir ilk’e imza attık. Gerek kojenerasyon teknolojimizle, gerek su kullanımında tasarruf sağlayan özel süreçlerimizle, doğal enerji kaynaklarını en etkin şekilde kullanarak üretim yapıyoruz. Yenilikçi teknolojileri yakından takip ediyor ve sektöre öncülük ediyoruz.” dedi.

 

12 Yılda Türkiye’nin İlk’lerinden Liderliğe Tırmanış

Hijyen ve ev bakım kategorilerindeki başarılarının ardından, temizlik kağıtları kategorisine 2006 yılında giriş yapan Hayat Kimya, sadece 12 sene gibi kısa bir sürede yenilikçi yaklaşımı ve bölgesel liderlikleriyle büyümeye devam ediyor.

 

Türkiye’de 2017 yılını tuvalet kağıdında %22, kağıt havluda %18 pazar payı ile lider kapatan Hayat Kimya, 2018 ilk çeyrekte de liderliklerini sürdürüyor. “12 yılda liderliğe tırmandığımız bu rekabetçi ortamda lider kalmanın temelinde, dünyada herkesin kaliteli ürüne erişim hakkı olduğuna inanarak çalışmak ve yenilik tutkumuz yatıyor.” diyen Aydın, Türkiye'de HAYAT imzası taşıyan bazı ilk'leri sıraladı:

•           Türkiye'de ilk çok katlı tuvalet kağıdı üretimi - PAPIA'dan (2006)

•           İlk çift tarafı da yumuşak tuvalet kağıdı PAPIA'dan (2012)

•           İlk deterjanlı temizlik kağıdı – FAMILIA’dan (2018)

 

Türkiye’de doğan Papia, Familia, Teno ve Focus markalarını 100’e yakın ülkede milyonlarca eve götürerek globalleştiren Hayat Kimya, İran’da 2016 yılından beri %22 pazar payı ile temizlik kağıtları kategori liderliğini sürdürüyor. Markalarının yenilikçi yaklaşımı ile 2015’te girdiği Rusya’da ise pazar alışkanlıklarını kökten değiştirdi. %63 geri dönüşümlü ürünlerden oluşan temizlik kağıtları kategorisinde, tüketicilerin beyaz ve yumuşak ürün beklentisini karşılayan %100 selüloz ve çift taraflı yumuşak ürünlerle 3 senede geri dönüşümlü ürün oranını %35’lere düşürüp, pazar 2.’liğine ulaştı. Pakistan’lı tüketicileri ise Şubat 2018’de yaptığı yatırımla, Familia ve Papia markalarıyla ilk defa %100 selüloz tuvalet kağıdı ve kağıt havlu ile tanıştırdı.

 

12 sene önce Türkiye’de girdiği temizlik kağıtları sektöründe bugün Ortadoğu, Doğu Avrupa ve Afrika’nın en büyük kağıt üreticisi haline gelen Hayat Kimya, teknolojik yatırımlarıyla sektöre öncülük etmeye ve yenilikçi markalarını dünyanın farklı coğrafyalarına taşımaya devam ediyor. (kaynak:Hayat kimya)

 

 

 

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
TARİHİ TEŞVİKLERDEN FAYDALANIN
EKONOMİ

06 Mart 2019 Çarşamba 11:28

TARİHİ TEŞVİKLERDEN FAYDALANIN

Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası başkanı Ruhi Koçak ile Tarsus Ticaret Borsası başkanı Murat Kaya ‘'istihdam seferberliği 2019 kapsamında iş dünyamıza, girişimcilerimize 8 farklı teşvik sunuluyor ve bunları pek çoğu tarihi destekler şeklinde.'dediler
11:28
ÜRETEREK KAZANABİLİRİZ
EKONOMİ

02 Mart 2019 Cumartesi 19:43

ÜRETEREK KAZANABİLİRİZ

Üretimde ana noktanın dünya pazarında talebi olanı, dünya kalitesi ve dünya fiyatıyla üretebilmektir diyen Tarsus Ticaret Borsası Başkanı Murat Kaya, üreterekk kazanabileceklerini bildirdi
19:43
BAŞKAN KOCAMAZ'DAN İŞÇİYE MÜJDE
EKONOMİ

02 Mart 2019 Cumartesi 19:34

BAŞKAN KOCAMAZ'DAN İŞÇİYE MÜJDE

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile belediye işçilerine seslenerek sendika üyesi olabilmelerinin önünün açıldığını kaydetti
19:34
ÜRETİCİ ÜRETTİĞİNİN DEĞERİNİ ALACAK
EKONOMİ

28 Şubat 2019 Perşembe 09:25

ÜRETİCİ ÜRETTİĞİNİN DEĞERİNİ ALACAK

Tarsus Eshab-ı Kehf Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı ve Sayköy muhtarı Mehmet Keven gazetemizi ziyaret etti
09:25
YAVUZ ''PÜİS ÜLKE EKONOMİSİNİN CAN DAMARIDIR''
EKONOMİ

28 Şubat 2019 Perşembe 09:18

YAVUZ ''PÜİS ÜLKE EKONOMİSİNİN CAN DAMARIDIR''

Püis yöneticileri Ankara genel merkezde İmran Okumuş başkanlığında toplandı
09:18
ÜYE ZİYARETLERİMİZ DEVAM EDECEK
EKONOMİ

27 Şubat 2019 Çarşamba 12:49

ÜYE ZİYARETLERİMİZ DEVAM EDECEK

Tarsus Ticaret Borsası başkanı Murat Kaya, üyelerine yönelik gerçekleştirilen ziyaretlerin devam edeceğini bildirdi
12:49
TOBB Sigorta Acenteleri İcra Komitesi'nden Hisarcıklıoğlu'na ziyaret
EKONOMİ

25 Şubat 2019 Pazartesi 08:34

TOBB Sigorta Acenteleri İcra Komitesi'nden Hisarcıklıoğlu'na ziyaret

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Sigorta Acenteleri İcra Komitesi üyesi olan Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası yönetim kurulu üyesi Osman İnandıoğlu,icra kömitesi üyeleriyle beraber TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile görüştü.
08:34
TARSUS'TA ÇİFTÇİYE TARIMSAL DESTEK
EKONOMİ

22 Şubat 2019 Cuma 12:06

TARSUS'TA ÇİFTÇİYE TARIMSAL DESTEK

Tarsus'ta Çiftçiye 2018 yılı destekleme ödemeleri kapsamında bugünden itibaren 14 milyon 683 bin 834 TL tarımsal destek ödemesi yapılacak
12:06
ÜRETMEYE VE DAHA ÇOK ÇALIŞMAYA MECBURUZ
EKONOMİ

22 Şubat 2019 Cuma 12:00

ÜRETMEYE VE DAHA ÇOK ÇALIŞMAYA MECBURUZ

Tarsus Ticaret Borsası Murat Kaya, özel sektör olarak ticari ve ekonomik süreçte zor bir dönemi geride bırakmak için ilk hedefin daha çok üretmekle ve daha çok çalışmakla başlayacağına belirtti
12:00
Tarsus'ta Girişimci İstihdam Atağı
EKONOMİ

22 Şubat 2019 Cuma 11:45

Tarsus'ta Girişimci İstihdam Atağı

Girişimcilik eğitimlerini 2015 yılından bu yana Tarsus İŞKUR ile birlikte sürdüren Tarsus Ticaret Borsası bu süre boyunca 52 eğitim yaparak 1300 'ü aşkın kişiyi sertifikalandırarak, işyerlerini açmalarına öncü oldu.
11:45
TSO'DAN SANAYİ SİCİL BELGELİ ÜYELERE DUYURU
EKONOMİ

18 Şubat 2019 Pazartesi 10:54

TSO'DAN SANAYİ SİCİL BELGELİ ÜYELERE DUYURU

Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası sanayi sicil belgeli üyelerimize yıllık işetme cetveli duyurusunda bulundu
10:54
TSO BAŞKANI KOÇAK , ICC TÜRKİYE TAHKİM GÜNÜ TOPLANTISINA KATILDI
EKONOMİ

18 Şubat 2019 Pazartesi 10:47

TSO BAŞKANI KOÇAK , ICC TÜRKİYE TAHKİM GÜNÜ TOPLANTISINA KATILDI

Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası başkanı Ruhi Koçak,Milletlerarası Ticaret Odası – ICC Türkiye Milli Komitesi, ICC Milletlerarası Tahkim Divanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği işbirliğinde, İstanbul'da Wyndham Grand Otel'de düzenlenen “ICC Türkiye Tahkim Günü toplantısına katıldı.
10:47