:: 16 Ekim 2018 Salı

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hayat Dünyanın Temizlik Kağıdını Mersin'de akıllı fabrikada üretiyor

‘Ortadoğu, Doğu Avrupa ve Afrika'nın En Büyük Temizlik Kağıdı Üreticisi' Hayat Kimya, 400 milyon TL yatırımla faaliyete geçirdiği Mersin tesisinde üretilen her 2 üründen 1'ini Anadolu'ya diğerini 20 ülkeye ihraç ediyor.
Hayat Dünyanın Temizlik Kağıdını Mersin'de akıllı fabrikada üretiyor
30 Haziran 2018
Cumartesi 16:22

‘Ortadoğu, Doğu Avrupa ve Afrika’nın En Büyük Temizlik Kağıdı Üreticisi’ Hayat Kimya, 400 milyon TL yatırımla faaliyete geçirdiği Mersin tesisinde üretilen her 2 üründen 1’ini Anadolu’ya diğerini 20 ülkeye ihraç ediyor.

Endüstri 4.0 teknolojileriyle üretim yapan yeni nesil fabrika, İran, Mısır, Rusya, Nijerya tesisleriyle konuşuyor, sağladığı %88 enerji verimliliği ile Türkiye Kojenerasyon Derneği ve Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü tarafından sektöründe örnek gösteriliyor.

Hızlı tüketim sektörünün globalleşen oyuncularından Hayat Kimya, hijyen, ev bakım ve temizlik kağıtları kategorilerinde 12 markasıyla 9 ülkede 8.000’e yakın çalışanla yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor.

Papia, Familia, Teno ve Focus markalarını Türkiye’den sonra sırasıyla İran, Rusya, Mısır, Nijerya, Pakistan’a taşıyarak kağıt kategorisindeki yatırımlarını sürdüren şirket, Türkiye’de ikinci üretim kampüsünü 400 milyon TL yatırım ve 350 kişilik istihdamla sektöründe örnek gösterilen bir tesisle Mersin’de kurdu. 2015 yılından itibaren 210 bin ton tuvalet kağıdı, kağıt havlu ve peçete üretilen Mersin tesisinden çıkan her 2 üründen biri Anadolu’ya, diğeri İngiltere, Gana, Tanzanya gibi 20 farklı ülkeye ihraç ediliyor. 2017’de 350 milyon dolarlık ihracat yaparak Türk markalarını sınır ötesine taşıyan Hayat Kimya, temizlik kağıdı üretiminde Ortadoğu, Doğu Avrupa ve Afrika liderliğini pekiştiriyor.

Dünya ile Konuşan Akıllı Üretim

Endüstri 4.0 teknolojilerine sahip otomasyon sistemlerle operasyonlarını sürdüren Hayat Temizlik Kağıtları Fabrikası, Hayat Kimya’nın dünyada 5 farklı ülkedeki 6 tesisiyle uzaktan konuşarak verimli üretim gerçekleştiriyor. Türkiye’den Rusya’ya, İran’a, Mısır’dan Nijerya’ya, dünyayla entegre iletişim halinde olan Mersin fabrikası, global verileri takip edebilen altyapı ile çalışıyor. Böylece, global data analiziyle tek seferde doğru üretim, sipariş ve depolama yönetimi yapılıyor. Uçtan uca otomasyon sistemler sayesinde, hammaddeden bitmiş ürüne uzanan tüm üretim süreçlerinde etkin kaynak yönetimi ve global verimlilik sağlanıyor.

 

Hayat Enerjisini Kendi Üretip, Dönüştürüyor

Üretimde kullanılan doğalgazı, “kojenerasyon” adı verilen özel teknolojiyle ısı, buhar ve elektrik olmak üzere 3 farklı enerjiye dönüştüren Hayat Kimya, bu sayede global tesislerinde ortalama %70 enerji verimliliği sağlıyor. Akıllı fabrika, üretim süreçlerinde ve idari operasyonlarında kullanılan tüm enerji ihtiyacını, tek bir enerji girdisiyle karşılıyor. Doğalgaz girdisiyle üretimde ihtiyaç duyulan elektrikten, kağıt kurutmada kullanılan ısı ve buhara, yazın tesisteki havayı soğutmaya, kışın ise ısıtmaya yarayan sıcak su ihtiyaçlarına kadar kendi karşılayabiliyor. Mersin Kağıt Fabrikası’nda bu enerji verimliliği oranını sektörde örneği görülmemiş %88 seviyelerine taşıyan Hayat Kimya, Türkiye Kojenerasyon ve Temiz Enerji Teknolojileri Derneği tarafından da sektörünün en iyi uygulamasına örnek gösterildi. Global Kağıt Üretim Direktörü Lütfi Aydın, “Türkiye’de en az su kullanarak temizlik kağıdı üretimi yapan üreticiyiz, Avrupa’da ise 3. sıradayız. Kojenerasyon teknolojisini Türkiye’den Rusya’daki tesisimize taşıyarak teknoloji ihracatında bir ilk’e imza attık. Gerek kojenerasyon teknolojimizle, gerek su kullanımında tasarruf sağlayan özel süreçlerimizle, doğal enerji kaynaklarını en etkin şekilde kullanarak üretim yapıyoruz. Yenilikçi teknolojileri yakından takip ediyor ve sektöre öncülük ediyoruz.” dedi.

 

12 Yılda Türkiye’nin İlk’lerinden Liderliğe Tırmanış

Hijyen ve ev bakım kategorilerindeki başarılarının ardından, temizlik kağıtları kategorisine 2006 yılında giriş yapan Hayat Kimya, sadece 12 sene gibi kısa bir sürede yenilikçi yaklaşımı ve bölgesel liderlikleriyle büyümeye devam ediyor.

 

Türkiye’de 2017 yılını tuvalet kağıdında %22, kağıt havluda %18 pazar payı ile lider kapatan Hayat Kimya, 2018 ilk çeyrekte de liderliklerini sürdürüyor. “12 yılda liderliğe tırmandığımız bu rekabetçi ortamda lider kalmanın temelinde, dünyada herkesin kaliteli ürüne erişim hakkı olduğuna inanarak çalışmak ve yenilik tutkumuz yatıyor.” diyen Aydın, Türkiye'de HAYAT imzası taşıyan bazı ilk'leri sıraladı:

•           Türkiye'de ilk çok katlı tuvalet kağıdı üretimi - PAPIA'dan (2006)

•           İlk çift tarafı da yumuşak tuvalet kağıdı PAPIA'dan (2012)

•           İlk deterjanlı temizlik kağıdı – FAMILIA’dan (2018)

 

Türkiye’de doğan Papia, Familia, Teno ve Focus markalarını 100’e yakın ülkede milyonlarca eve götürerek globalleştiren Hayat Kimya, İran’da 2016 yılından beri %22 pazar payı ile temizlik kağıtları kategori liderliğini sürdürüyor. Markalarının yenilikçi yaklaşımı ile 2015’te girdiği Rusya’da ise pazar alışkanlıklarını kökten değiştirdi. %63 geri dönüşümlü ürünlerden oluşan temizlik kağıtları kategorisinde, tüketicilerin beyaz ve yumuşak ürün beklentisini karşılayan %100 selüloz ve çift taraflı yumuşak ürünlerle 3 senede geri dönüşümlü ürün oranını %35’lere düşürüp, pazar 2.’liğine ulaştı. Pakistan’lı tüketicileri ise Şubat 2018’de yaptığı yatırımla, Familia ve Papia markalarıyla ilk defa %100 selüloz tuvalet kağıdı ve kağıt havlu ile tanıştırdı.

 

12 sene önce Türkiye’de girdiği temizlik kağıtları sektöründe bugün Ortadoğu, Doğu Avrupa ve Afrika’nın en büyük kağıt üreticisi haline gelen Hayat Kimya, teknolojik yatırımlarıyla sektöre öncülük etmeye ve yenilikçi markalarını dünyanın farklı coğrafyalarına taşımaya devam ediyor. (kaynak:Hayat kimya)

 

 

 

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
Tarsus Ticaret Borsası Başkanı Murat Kaya
EKONOMİ

29 Ağustos 2018 Çarşamba 17:18

Tarsus Ticaret Borsası Başkanı Murat Kaya

Tarsus Ticaret Borsası Başkanı Murat Kaya, Tarsus'u bir adım daha ileriye taşıyabilmek için çalıştıklarını belirtti
17:18
Global Ticaret Hukuku Ağı
EKONOMİ

29 Ağustos 2018 Çarşamba 16:57

Global Ticaret Hukuku Ağı

Global Ticaret Hukuku Ağı Genel Koordinatörü Cansu Anılan Mtosb'yi Ziyaret Etti.
16:57
ANTEP FISTIGI HASADI ÜÇÜNCÜ YILINDA DA YÜZ GÜLDÜRÜYOR
EKONOMİ

20 Ağustos 2018 Pazartesi 11:12

ANTEP FISTIGI HASADI ÜÇÜNCÜ YILINDA DA YÜZ GÜLDÜRÜYOR

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen ‘Antepfıstığı Tomurcuğunu Mersin'de Yeniliyor' projesi üçüncü yılında da meyvelerini vermeye devam ediyor. Sunulan destekler sayesinde Mersin'de katlanarak artan Antep fıstığı hasadı, üreticilerin yüzünü güldürüyor.
11:12
MÜSİAD Heyetinden Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Ziyaret
EKONOMİ

10 Ağustos 2018 Cuma 10:45

MÜSİAD Heyetinden Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Ziyaret

Genel Başkan Abdurrahman Kaan başkanlığındaki MÜSİAD heyeti, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ziyarette bulundu
10:45
TOBB Akdeniz bölge toplantısı
EKONOMİ

09 Ağustos 2018 Perşembe 11:11

TOBB Akdeniz bölge toplantısı

TSO Başkanı Koçak TOBB Akdeniz bölge toplantısına katıldı
11:11
Sigorta sektöründe kayıtdışı yapılanmalarla mücadele başladı
EKONOMİ

09 Ağustos 2018 Perşembe 10:50

Sigorta sektöründe kayıtdışı yapılanmalarla mücadele başladı

MTSO 30 No'lu Sigortacılık Hizmetleri Meslek Komitesi Başkanı Abdülcelil Alkış, Komite olarak önümüzdeki süreçte merdiven altı sigortacılık olarak tabir edilen kayıtdışı yapılanmalara karşı mücadele başlatacaklarını söyledi
10:50
Gayrimenkul sektörüne yönelik yeni düzenlemeler anlatıldı
EKONOMİ

04 Ağustos 2018 Cumartesi 22:39

Gayrimenkul sektörüne yönelik yeni düzenlemeler anlatıldı

MTSO Üyelerine, 5 Haziran 2018 tarihinde Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren, gayrimenkul sektöründe hizmet kalitesinin artırılması hedefiyle hazırlanıp, sektöre yeni standartlar getiren ‘Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik” ile ilgili bilgi verildi.
22:39
Tarsus Ticaret Borsası Temmuz Ayı Personel Toplantısı Gerçekleşti
EKONOMİ

02 Ağustos 2018 Perşembe 15:14

Tarsus Ticaret Borsası Temmuz Ayı Personel Toplantısı Gerçekleşti

Tarsus Ticaret Borsası Temmuz ayı personel toplantısı gerçekleşti
15:14
TURİZM GELİRLERİNDE REKOR ARTIŞ
EKONOMİ

02 Ağustos 2018 Perşembe 15:00

TURİZM GELİRLERİNDE REKOR ARTIŞ

2018 yılının ikinci çeyreğindeki turizm gelirleri bir önceki yılın aynı çeyreğine oranla yüzde 30,1 artarak, 7 milyar 44 milyon 591 bin dolara ulaştığı görüldü
15:00
Tarsus Süt Üreticileri Birliği başkanı Avşar
EKONOMİ

31 Temmuz 2018 Salı 10:17

Tarsus Süt Üreticileri Birliği başkanı Avşar

Ulusal Süt Konseyinin fiyatlarda yaptığı yeni düzenlemeyle çiğ süt fiyatının 1 lira 70 kuruşa çıkması, üreticileri sevindirdi.
10:17
Yapılandırmada son başvuru 31 Temmuz
EKONOMİ

30 Temmuz 2018 Pazartesi 07:40

Yapılandırmada son başvuru 31 Temmuz

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, vergi, SGK prim ve diğer bazı alacakların yeniden yapılandırılmasından yararlanmak için başvuru yapılmasının bir zorunluluk olduğunu bildirerek, “yapılandırmada son başvuru tarihi 31 Temmuz. Çiftçilerimizin, borç yapılandırmalarından faydalanabilmeleri için 31 Temmuz 2018'e kadar başvurmaları gerekiyor” dedi.
07:40
Konya Ereğli Ticaret Borsası Tarsus'ta
EKONOMİ

30 Temmuz 2018 Pazartesi 07:33

Konya Ereğli Ticaret Borsası Tarsus'ta

Ereğli Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Ünlü Başkanlığındaki Borsa heyeti bir dizi incelemeler ve TOBB Akreditasyon Sistemi kapsamında Tarsus Ticaret Borsası'na ziyaret gerçekleştirdiler.
07:33
Tekstilde yüksek girdi maliyetleri rekabeti zorluyor
EKONOMİ

28 Temmuz 2018 Cumartesi 19:09

Tekstilde yüksek girdi maliyetleri rekabeti zorluyor

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) 38 No'lu Tekstil, Konfeksiyon ve Ayakkabı Sanayi Meslek Komitesi Başkanı Ali Şimşek, sektörün artan girdi maliyetleri nedeniyle sıkıntı yaşadığını anlattı
19:09