:: 17 Aralık 2018 Pazartesi

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İstiklal Marşı'nın Kabul Edilişinin Yıl Dönümü

Tarsus'ta İstiklal Marşı'nın Kabul Edilişinin Yıl Dönümü Törenle Kutlandı
İstiklal Marşı'nın Kabul Edilişinin Yıl Dönümü
13 Mart 2018
Salı 09:00

İstiklal Marşı'nın Kabul edilişinin 97. yıl dönümü dolayısıyla Tarsus’ta  tören düzenlendi.

Tarsus Hasan Ali Yücel  Ortaokulu  tarafından 75.Yıl Kültür Merkezinde düzenlenen  etkinliğe Tarsus Kaymakamı Yüksel Ünal, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Sabri Kılıç, Garnizon Komutanı Yüzbaşı Selim Onaran, Belediye Başkan yardımcısı Rıdvan Aksoy, Emniyet Müdürü Halis Ünal, Jandarma komutanı Binbaşı Mahmut Erin,Milli Eğitim müdürü Mehmet Kalaycı,Ak Parti tarsus ilçe başkanı İbrahim Gül,daire müdürleri  ve milli eğitim şube müdürleri ile öğretmenler ve öğrenciler  katıldı.

Açılışta saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasının ardından açış konuşmasını Hasan Ali Yücel Ortaokulu müdürü Soner Pehlivan yaptı.

Pehlivan konuşmasında şunları kaydetti:

‘’ İstiklal ve istikbal mücadelemizin en çetin geçtiği dönemlerde yüreği vatan-millet sevgisiyle ve bağımsızlık aşkıyla yanan Mehmet Akif Ersoy’un kaleme aldığı İstiklal Marşı, aziz milletimizin Milli ve Manevi hissiyatına tercüman olmuştur.Milletimizin milli ve manevi değerlerini, acılarını ve duygularını yüreğinde hisseden Mehmet Akif, bilgisini, heyecanını, umudunu milletiyle paylaşmış; Diriliş harekâtının başlamasına, milli mücadele ruhunun alevlenmesine de öncülük etmiştir.

İstiklal Marşı’nı merhum Akif rahat ve konforlu mekânlarda yazmamıştır; İstiklal Marşı cephelerde, kahraman ordumuzun içinde, Anadolu’nun her karış toprağında şekillenen İstiklal ruhuyla kaleme alınmıştır. İstiklal Marşı’nda medeniyetimizin en mümtaz değerleri bulunur.

   İstiklal Marşı’nda Gazi Mustafa Kemalin Ben size Savaşmayı değil Ölmeyi Emrediyorum dediği zamanki inancı, Haçlı’yı durduran Kılıçaslan’ın imanı, Alparslan’ın Anadolu’yu vatan kılan azmi ve iradesi, Kudüs Fatihi Selahaddin Eyyubi’nin halis niyeti. İstanbul’un Fethinin, Fatih’in en büyük rüyalarının izleri. Biz Türklerin en büyük mesuliyeti olan Avrupa’dan Asya’ya Kutuplardan Afrika’ya Kadar, KIZILELMA Yani Tüm Âlemin Bir Nizam içerisinde olmasını sağlamak görevi ve inancı vardır.

Milli birlik ve beraberliğimizi, milletimizin bağımsızlığa olan tutkusunu en veciz biçimde ortaya koyan İstiklal Marşı, istiklal mücadelesini geleceğe taşıyan ve bugün en çok ihtiyaç duyduğumuz ‘Milli Mutabakat Metin’dir.

Milli şairimiz Mehmet Akif, ‘Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın’ derken de, İstiklal mücadelesinde ödenen bedellerin büyüklüğünü dile getirmiş, milletimizin o zor şartlar altında gösterdiği kahramanlığı tarihe altın harflerle kazımıştır.

; Önemli bir konuya değinmeden geçemeyeceğim, Türkün Yıldızı ile İslam’ın Hilalini AFRİN’de en iyi şekilde temsil eden ve Dünyaya Nizam veren Ya istiklal ya ölüm parolası ile hareket eden, bugün biz yataklarımızda rahat uyuyalım diye mücadele eden sokaklarımızda bombalar patlamasın diye göğsünü siper eden, Hat’ı Müdafaa değil Sathı Müdafaa yapan Kahraman Türk Ordumuza ve Güvenlik kuvvetlerimize seslenmek istiyorum. Biz İlk defa yedi düvele karşı savaşmıyoruz. Biz 80 Milyon Üniformasız asker olarak sizlerin yanında durmaktayız. Bizler sizlerle birlikte BİR olacağız, Beraber olacağız, Bizler sizinle beraber mazluma karşı umut, zalime karşı Azrail olacağız, Açıl Ey gökyüzü Bedrin Aslanları Geliyor Aç kollarını ya Resul Allah Müslüman Türk Ordusu Geliyor.  Aziz Şehitlerimize Cenabı Allahtan Rahmet Gazilerimize acil şifalar diliyorum. Kalbimiz, Gölümüz Ve Dualarımız, sizlerle birlikte Allah’a emanet olunuz.’’

Ardından Milli Eğitim Müdürü Mehmet Kalaycı ve Kaymakam  Yüksel Ünal birer konuşma yaptılar.

Daha sonra Hasan Ali Yücel Ortaokulu öğrencisi şiir okudu.

Ardından İstiklal Marşı’nın 10 kıtası söyledi. İstiklal Marşı oratoryosu sahnelendi.

 

Akif adlı kısa film gösterisi sunuldu.

İstiklal marşını en güzel okuma yarışmasında dereceye girenlere ödülleri takdim edildi.

 

Program şehitlerimizin anılmasıyla sona erdi.

 

 

 

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
BAŞKAN CAN'DAN ANKARA'DAKİ DOST KAPISI ÖMER KURNAZ'A ZİYARET
GÜNCEL

13 Aralık 2018 Perşembe 09:03

BAŞKAN CAN'DAN ANKARA'DAKİ DOST KAPISI ÖMER KURNAZ'A ZİYARET

Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can, Ankara'daki dost kapısı Türkiye Emekliler Derneği Genel Mali Sekreteri ve Tarsus şube başkanı Ömer Kurnaz'ı genel merkezde ziyaret etti.
09:03
Tarım Ekonomisi Bölümü Öğrencileri Ticaret Borsasında
GÜNCEL

13 Aralık 2018 Perşembe 09:03

Tarım Ekonomisi Bölümü Öğrencileri Ticaret Borsasında

Tarsus Ticaret Borsası'na teknik inceleme gezisi ve uygulamalı ders anlatımı kapsamında ; Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü IV. Sınıf öğrencilerinin almakta olduğu “Tarımda Örgütlenme” dersinin uygulama çalışması Borsamızda yapıldı.
09:03
Best Süt Ürünleri
GÜNCEL

13 Aralık 2018 Perşembe 09:01

Best Süt Ürünleri

Tarsus Kaymakamı Yüksel Ünal, Tarsus'un ilk ve tek Ari İşletme sertifikalı tesisi olan Best Süt Ürünleri büyükbaş tesislerinde incelemelerde bulundu.
09:01
MALUM YERDE YİNE TRAFİK KAZASI
GÜNCEL

13 Aralık 2018 Perşembe 09:00

MALUM YERDE YİNE TRAFİK KAZASI

Tarsus'ta Atatürk caddesi yayla yolu Yeşildirek ilerisi petrol istasyonu karşısında Carrefour yanındaki kavşakta kazalar bitmek bilmiyor.
09:00
BOZDOĞAN'IN KÖY ZİYARETLERİ
GÜNCEL

13 Aralık 2018 Perşembe 08:59

BOZDOĞAN'IN KÖY ZİYARETLERİ

Tarsus'ta Cumhuriyet Halk Partisi'nin Belediye Başkan Aday Adayı olan Dr. Haluk Bozdoğan, köy ve mahalle ziyaretlerine devam ediyor.
08:59
Yeşiltepe Mahallesi
GÜNCEL

13 Aralık 2018 Perşembe 08:57

Yeşiltepe Mahallesi

Yeşiltepe Mahallesi'nde bulunan eski belediye binası, çok amaçlı sosyal tesis ve taziye evi olarak hizmet vermek üzere restore edildi
08:57
GÜVEN VEREN SES 39 YAŞINDA
GÜNCEL

12 Aralık 2018 Çarşamba 09:45

GÜVEN VEREN SES 39 YAŞINDA

Bu meşaleyi bizlerle birlikte taşıyan okuyucularımıza binlerce kez teşekkür ediyoruz
09:45
Tarsus Türk Sanat Musiki Derneği yeni yönetimi'nden ziyaret
GÜNCEL

12 Aralık 2018 Çarşamba 09:06

Tarsus Türk Sanat Musiki Derneği yeni yönetimi'nden ziyaret

Tarsus Türk Sanat Musiki Derneği yeni yönetimi belli olduktan sonra gazetemize tanışma ziyareti gerçekleştirdi.
09:06
Tarsus Bakkallar ve Bayiler Odası Erdoğan Yalçın
GÜNCEL

12 Aralık 2018 Çarşamba 09:03

Tarsus Bakkallar ve Bayiler Odası Erdoğan Yalçın

Tarsus Bakkallar ve Bayiler Odası Erdoğan Yalçın, 12 - 18 Aralık haftasını kapsayan Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası nedeniyle bir açıklama yaptı.
09:03
Ak Parti'li Çetin'den Rektör Aydın'a hayırlı olsun ziyareti
GÜNCEL

12 Aralık 2018 Çarşamba 09:02

Ak Parti'li Çetin'den Rektör Aydın'a hayırlı olsun ziyareti

Ak Parti Tarsus Belediye başkan aday adayı İşadamı Nevzat Çetin Tarsus Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Aydın'a 'hayırlı olsun' ziyaretinde bulundu.
09:02
Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer
GÜNCEL

11 Aralık 2018 Salı 19:17

Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer

uzatımına gidilmeli” Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, hükümetçe açıklanan ve 1 Kasım 31 Aralık 2018 dönemini kapsayan Vergide İndirim Paketiyle otomotiv, beyaz eşya ve mobilya sektöründeki ÖTV ve KDV indiriminin durağan piyasaya can suyu olduğunu belirterek, indirimin diğer sektörleri de kapsayarak 2019 yılı içerisinde de devam etmesini istediklerini söyledi.
19:17
Serkan Sürücü Kursu ailesine ziyaret
GÜNCEL

11 Aralık 2018 Salı 19:12

Serkan Sürücü Kursu ailesine ziyaret

Gazetemiz yazı İşleri müdürü Ahmet Can Erdoğan Serkan Sürücü Kursunu ziyaret ederek, Serkan Esendemir ve Turan Afşin ile görüştü.
19:12
Ali Uyan'dan ziyaret
GÜNCEL

11 Aralık 2018 Salı 19:06

Ali Uyan'dan ziyaret

Tarsus'un sevilen simalarından CHP Tarsus Belediye Meclis üyesi Ali Uyan, gazetemizi ziyaret ederek, yazı ailemizle görüştü.
19:06