:: 24 Haziran 2018 Pazar

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İstiklal Marşı'nın Kabul Edilişinin Yıl Dönümü

Tarsus'ta İstiklal Marşı'nın Kabul Edilişinin Yıl Dönümü Törenle Kutlandı
İstiklal Marşı'nın Kabul Edilişinin Yıl Dönümü
13 Mart 2018
Salı 09:00

İstiklal Marşı'nın Kabul edilişinin 97. yıl dönümü dolayısıyla Tarsus’ta  tören düzenlendi.

Tarsus Hasan Ali Yücel  Ortaokulu  tarafından 75.Yıl Kültür Merkezinde düzenlenen  etkinliğe Tarsus Kaymakamı Yüksel Ünal, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Sabri Kılıç, Garnizon Komutanı Yüzbaşı Selim Onaran, Belediye Başkan yardımcısı Rıdvan Aksoy, Emniyet Müdürü Halis Ünal, Jandarma komutanı Binbaşı Mahmut Erin,Milli Eğitim müdürü Mehmet Kalaycı,Ak Parti tarsus ilçe başkanı İbrahim Gül,daire müdürleri  ve milli eğitim şube müdürleri ile öğretmenler ve öğrenciler  katıldı.

Açılışta saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasının ardından açış konuşmasını Hasan Ali Yücel Ortaokulu müdürü Soner Pehlivan yaptı.

Pehlivan konuşmasında şunları kaydetti:

‘’ İstiklal ve istikbal mücadelemizin en çetin geçtiği dönemlerde yüreği vatan-millet sevgisiyle ve bağımsızlık aşkıyla yanan Mehmet Akif Ersoy’un kaleme aldığı İstiklal Marşı, aziz milletimizin Milli ve Manevi hissiyatına tercüman olmuştur.Milletimizin milli ve manevi değerlerini, acılarını ve duygularını yüreğinde hisseden Mehmet Akif, bilgisini, heyecanını, umudunu milletiyle paylaşmış; Diriliş harekâtının başlamasına, milli mücadele ruhunun alevlenmesine de öncülük etmiştir.

İstiklal Marşı’nı merhum Akif rahat ve konforlu mekânlarda yazmamıştır; İstiklal Marşı cephelerde, kahraman ordumuzun içinde, Anadolu’nun her karış toprağında şekillenen İstiklal ruhuyla kaleme alınmıştır. İstiklal Marşı’nda medeniyetimizin en mümtaz değerleri bulunur.

   İstiklal Marşı’nda Gazi Mustafa Kemalin Ben size Savaşmayı değil Ölmeyi Emrediyorum dediği zamanki inancı, Haçlı’yı durduran Kılıçaslan’ın imanı, Alparslan’ın Anadolu’yu vatan kılan azmi ve iradesi, Kudüs Fatihi Selahaddin Eyyubi’nin halis niyeti. İstanbul’un Fethinin, Fatih’in en büyük rüyalarının izleri. Biz Türklerin en büyük mesuliyeti olan Avrupa’dan Asya’ya Kutuplardan Afrika’ya Kadar, KIZILELMA Yani Tüm Âlemin Bir Nizam içerisinde olmasını sağlamak görevi ve inancı vardır.

Milli birlik ve beraberliğimizi, milletimizin bağımsızlığa olan tutkusunu en veciz biçimde ortaya koyan İstiklal Marşı, istiklal mücadelesini geleceğe taşıyan ve bugün en çok ihtiyaç duyduğumuz ‘Milli Mutabakat Metin’dir.

Milli şairimiz Mehmet Akif, ‘Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın’ derken de, İstiklal mücadelesinde ödenen bedellerin büyüklüğünü dile getirmiş, milletimizin o zor şartlar altında gösterdiği kahramanlığı tarihe altın harflerle kazımıştır.

; Önemli bir konuya değinmeden geçemeyeceğim, Türkün Yıldızı ile İslam’ın Hilalini AFRİN’de en iyi şekilde temsil eden ve Dünyaya Nizam veren Ya istiklal ya ölüm parolası ile hareket eden, bugün biz yataklarımızda rahat uyuyalım diye mücadele eden sokaklarımızda bombalar patlamasın diye göğsünü siper eden, Hat’ı Müdafaa değil Sathı Müdafaa yapan Kahraman Türk Ordumuza ve Güvenlik kuvvetlerimize seslenmek istiyorum. Biz İlk defa yedi düvele karşı savaşmıyoruz. Biz 80 Milyon Üniformasız asker olarak sizlerin yanında durmaktayız. Bizler sizlerle birlikte BİR olacağız, Beraber olacağız, Bizler sizinle beraber mazluma karşı umut, zalime karşı Azrail olacağız, Açıl Ey gökyüzü Bedrin Aslanları Geliyor Aç kollarını ya Resul Allah Müslüman Türk Ordusu Geliyor.  Aziz Şehitlerimize Cenabı Allahtan Rahmet Gazilerimize acil şifalar diliyorum. Kalbimiz, Gölümüz Ve Dualarımız, sizlerle birlikte Allah’a emanet olunuz.’’

Ardından Milli Eğitim Müdürü Mehmet Kalaycı ve Kaymakam  Yüksel Ünal birer konuşma yaptılar.

Daha sonra Hasan Ali Yücel Ortaokulu öğrencisi şiir okudu.

Ardından İstiklal Marşı’nın 10 kıtası söyledi. İstiklal Marşı oratoryosu sahnelendi.

 

Akif adlı kısa film gösterisi sunuldu.

İstiklal marşını en güzel okuma yarışmasında dereceye girenlere ödülleri takdim edildi.

 

Program şehitlerimizin anılmasıyla sona erdi.

 

 

 

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
İmar Barışı Ve Vergi Yapılandırma Hareketliliği
GÜNCEL

23 Haziran 2018 Cumartesi 12:27

İmar Barışı Ve Vergi Yapılandırma Hareketliliği

Akdeniz Belediyesi, imar barışı ve vergi yapılandırması başvurularındaki yığılmaları önlemek amacıyla, merkez binada yeni hizmet bölümleri oluşturup, gelen vatandaşlara yardımcı olmak için personel görevlendirdi.
12:27
Bayram Forum Mersin'de dolu dolu yaşandı
GÜNCEL

23 Haziran 2018 Cumartesi 12:25

Bayram Forum Mersin'de dolu dolu yaşandı

Forum Mersin'de bu yıl ikinci kez düzenlenen “Kum Heykel Festivali” kapsamında kumdan heykeller, atölye çalışmaları, gösteriler, ikramlar ve çeşitli etkinliklerle zengin bir program sunarken festival alanındaki Ramazan Panayırı çadırında pek çok sürpriz ziyaretçilerle buluştu
12:25
Mersin'de Dev Boyutlarda Botanik Heykeller İnşa Ediliyor
GÜNCEL

23 Haziran 2018 Cumartesi 12:24

Mersin'de Dev Boyutlarda Botanik Heykeller İnşa Ediliyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından, şehir merkezine yerleştirilen ve boyları 6 metreyi bulan dev botanik heykeller, görenleri kendine hayran bırakıyor
12:24
MGC yönetiminden Emniyet Müdürü Şahne'ye ziyaret
GÜNCEL

23 Haziran 2018 Cumartesi 12:23

MGC yönetiminden Emniyet Müdürü Şahne'ye ziyaret

Mersin Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, Emniyet Müdürü Mehmet Şahne'yi makamında ziyaret etti.
12:23
İçmesuyu Depolarının Bakım Ve Onarım Çalışmalarına Devam Ediyor
GÜNCEL

23 Haziran 2018 Cumartesi 12:21

İçmesuyu Depolarının Bakım Ve Onarım Çalışmalarına Devam Ediyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü, Mersin genelinde vatandaşlara sağlıklı ve kaliteli içme suyu ulaştırmak amacıyla hizmet sınırları içerinde yer alan mahallelere içme suyu dağıtımı yapılan depoların bakım ve onarımlarına devam ediyor.
12:21
TISİAD Yönetim Kurulu, Bakan Lütfi Elvan'ı ağırladı
GÜNCEL

23 Haziran 2018 Cumartesi 12:20

TISİAD Yönetim Kurulu, Bakan Lütfi Elvan'ı ağırladı

Türkiye-Irak Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TISİAD), Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan'ı ağırladı. TISİAD Yönetim Kurulu Başkanı Nevaf Kılıç, derneğin faaliyetleri hakkında bilgi verdiği konuşmasında; 2023 yılında Mersin'in Türkiye'nin 4. büyük ili olacağını dile getirdi.
12:20
Akdeniz'de Hizmet Yağmuru Devam Ediyor
GÜNCEL

23 Haziran 2018 Cumartesi 12:19

Akdeniz'de Hizmet Yağmuru Devam Ediyor

Akdeniz Belediyesi, merkez -kırsal ayırımı yapmadan ilçeye bağlı her mahalleye ihtiyaç duyulan hizmetleri götürmeye, böylece Akdeniz'in çehresini değiştirip dönüştürmeye devam ediyor
12:19
AK Parti Mersin Milletvekili Ali Cumhur Taşkın
GÜNCEL

23 Haziran 2018 Cumartesi 12:11

AK Parti Mersin Milletvekili Ali Cumhur Taşkın

AK Parti Mersin Milletvekili adayları Mersin'i 2023 hedeflerine taşımak için 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçim çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.
12:11
AKUT'TAN TARSUS'TA NEFES KESEN OPERASYON
GÜNCEL

22 Haziran 2018 Cuma 16:20

AKUT'TAN TARSUS'TA NEFES KESEN OPERASYON

Arama Kurtarma Derneği (AKUT)Mersin Ekibi, dağda mahsur kalan 3 keçiyi nefes kesen operasyonla kurtardı
16:20
Tarsus Belediyesi'nin Sünnet Etkinliği
GÜNCEL

22 Haziran 2018 Cuma 08:52

Tarsus Belediyesi'nin Sünnet Etkinliği

Tarsus Belediyesi'nin geleneksel hale getirdiği sünnet etkinliğinin 2018 yılı kayıtları başladı
08:52
Mutlu Kadınlar Arı Gibi Çalışacak
GÜNCEL

22 Haziran 2018 Cuma 09:07

Mutlu Kadınlar Arı Gibi Çalışacak

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Mersin İli Arıcılığı Yaygınlaştırma Projesi kapsamında arıcılıkla geçimini sağlayan üreticilere Mut'ta arı kovanı dağıttı
09:07
Tarsus TÜİOSB Müteşebbis Heyet Toplantısı Vali Su Başkanlığında Gerçekleştirildi
GÜNCEL

22 Haziran 2018 Cuma 09:04

Tarsus TÜİOSB Müteşebbis Heyet Toplantısı Vali Su Başkanlığında Gerçekleştirildi

Vali Ali İhsan Su, Mersin-Tarsus Tarımsal Ürün İşleme İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'nin (TÜİOSB) Müteşebbis Heyet Toplantısına başkanlık etti
09:04
TARSUS'TA PAZAR GÜNÜ 234 BİN 373 SEÇMEN SANDIK BAŞINA GİDECEK
GÜNCEL

22 Haziran 2018 Cuma 09:02

TARSUS'TA PAZAR GÜNÜ 234 BİN 373 SEÇMEN SANDIK BAŞINA GİDECEK

Pazar günü 24 Haziran 2018 Pazar günü yapılacak olan Cumhurbaşkanı seçimi ile 27.Dönem Milletvekili genel seçimlerinde Tarsus genelinde 234 bin 373 seçmen toplam 721 sandıkta oy kullanacak.
09:02