:: 27 Mayıs 2020 Çarşamba

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kalkınma Bakanı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı ve Milli Eğitim Bakanından Vali Su'ya Ziyaret

Bir dizi ziyaret gerçekleştirmek ve programlara katılmak üzere ilimize gelen Kalkınma Bakanı Sayın Lütfi Elvan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Ahmet Eşref Fakıbaba ve Milli Eğitim Bakanı (MEB) Sayın İsmet Yılmaz Vali Ali İhsan Su'yu ziyaret etti.
Kalkınma Bakanı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı ve Milli Eğitim Bakanından Vali Su'ya Ziyaret
02 Nisan 2018
Pazartesi 16:53

Bir dizi ziyaret gerçekleştirmek ve programlara katılmak üzere ilimize gelen Kalkınma Bakanı Sayın Lütfi Elvan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Ahmet Eşref Fakıbaba ve Milli Eğitim Bakanı (MEB) Sayın İsmet Yılmaz Vali Ali İhsan Su’yu ziyaret etti.

 

Bakan Elvan; “Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımıza ve Milli Eğitim Bakanımıza Desteklerinden Dolayı Teşekkür Ediyorum”

 

Sahil Valilik makamında gerçekleşen ve hizmet binası önündeki karşılama sonrasında Şeref Defterinin imzalanmasıyla başlayan ziyarette yaptığı konuşmasına, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız ile Milli Eğitim Bakanımızı, Akdeniz’in incisi Mersinimizde ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek başlayan Kalkınma Bakanımız Lütfi Elvan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımızın göreve geldiği ilk günden itibaren Mersinimizin tarımda daha iyi noktalara gelmesine ve rekabet gücünü daha da arttırabilmesine yönelik çok ciddi destekler verdiğini kaydederek, bu desteklerinden ötürü Bakan Fakıbaba’ya teşekkür etti.

 

Milli Eğitim Bakanımızın ise özellikle de son iki yılda, eğitim yatırımlarında Mersinimize çok önemli hizmetler verdiğini belirten Bakan Elvan, 2019 yılı sonu itibariyle tekli eğitime geçme hedefine işaret ederek, “ Tekli eğitime geçme hedefimiz doğrultusunda, özellikle ilköğretim ve ortaöğretim yatırımlarında inanılmaz bir destek veren, destek olmaya da devam eden Milli Eğitim Bakanımız Sayın İsmet Yılmaz’a teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı. Bakan Elvan sözlerini, MEB’in üst düzey bürokrat ve yöneticilerinin yanı sıra 81 İl Milli Eğitim Müdürümüzün katılacağı toplantının ilimizde gerçekleştirilmesinde verdiği destekten dolayı da teşekkürlerini ileterek sonlandırdı.

 

Bakan Fakıbaba; “Mersin Önemli Şehirlerimizin Başında Gelmektedir”

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ise Mersin’de Mersinlilerle bir arada olmaktan mutluluk duyduğunu dile getirdiği konuşmasında, Mersinimizin tarımın merkezi olarak akla geldiğini ifade ederek; “ Mersin en önemli şehirlerimizin başında gelmektedir. Kalkınma Bakanımızın Tarım alanında da, turizm alanında da Mersin’e ve bölgeye kazandırdığı çok büyük güzellikler var.” ifadelerini kullandı ve konuşmasını desteklerinden dolayı Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’a teşekkür ederek noktaladı.

 

Bakan Yılmaz; " İkili Eğitim, Evlatlarımıza Daha Kaliteli Bir Eğitim Verebilmek İçin Kaldırılacak"

 

Konuşmasının başında, Mersin için gösterdiği gayret ve çalışmalarından dolayı Kalkınma Bakanımız Lütfi Elvan’a teşekkür eden Bakan Yılmaz, sözlerini eğitim yatırımlarına değinerek ve eğitim ile ilgili değerlendirmelerde bulunarak sürdürdü.

 

2016 ve 2017 yılının ek yatırımlarının yaklaşık %80’inin Mersinimize yapıldığının üzerinde durarak konuşmasına devam eden Bakan Yılmaz, “Daha kaliteli bir eğitimi evlatlarımıza verebilmek, Türkiye’nin Akdeniz’deki en büyük limanına sahip olan Mersin’de evlatlarımızın çok daha iyi yetiştirilmesi için ikili eğitim kaldırılacak. Bunun için de öncelikle altyapı ile ilgili sorunların çözülmesi lazım. Göreve geldiğimiz ilk yıllarda Mersin’de 1 Milyarın üzerinde eğitim yatırımını gerçekleştirdik, halen devam eden yatırımlarımız da var. Biz geldiğimizde derslik başına düşen öğrenci sayısı 35’ti, şimdi ise 26’ya düştü.” ifadelerini kullandı ve 2019 yılı sonuna kadar ikili eğitimi Mersin’de de sonlandıracaklarına vurgu yaptı.

 

Bakan Yılmaz; "Eğitimden Daha Önemli Bir Konu Yoktur"

 

Konuşmasının devamında, eğitim yatırımlarında kaynak probleminin bulunmadığına işaret eden Bakan Yılmaz, bazı yerlerde arsa problemi bulunduğunu dile getirerek, kamuya ait birçok arazinin okul yapımı için Milli Eğitim Bakanlığı’na aktarıldığını söyledi ve “Eğitimden daha önemli bir konu yoktur. Bu nedenle Türkiye’nin önceliği eğitimdir. Eğer eğitim iyi giderse, her alan iyi gider. İlk ve ortaokulların şehir içerisinde kalmasını istiyoruz. Liseleri ise şehir içine yapamıyorsak, şehrin biraz uzağına taşıyabiliriz. Taşımalı eğitimi de azaltmak istiyoruz.” şeklinde konuştu.

 

Okul öncesi eğitimi ise daha da yaygınlaştırmaya yönelik çalışmaların yapıldığını aktaran Bakan Yılmaz, göreve geldikleri dönemde, okul öncesi eğitim oranının %10 olduğunu, yapılan yatırım ve çalışmalar neticesinde ise 5 yaş için okul öncesi eğitime gidenlerin oranının %74’e ulaştığını kaydetti.

 

Sözlerinin sonunda, Milli gelirimizin %6.2 sinin, Merkezi Hükümet bütçesinin ise %18’inden fazlasının eğitime ayrıldığının bilgisini veren Bakan Yılmaz, Türkiye’nin yarınının bugünden daha iyi bir noktaya taşıyacaklarını ifade ederek sözlerini sonlandırdı.

 

Ziyaret, Kalkınma Bakanımız Sayın Lütfi Elvan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Sayın Ahmet Eşref Fakıbaba ve Milli Eğitim Bakanımız Sayın İsmet Yılmaz’ın, Suphi Öner Öğretmenevindeki ‘İl Milli Eğitim Müdürleri Toplantısı’na katılmak üzere Valilik Makamından ayrılmaları ile sona erdi.(kaynak:Mersin Valiliği)

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YENİCE'DE CADDE VE SOKAKLAR BÜYÜKŞEHİR EKİPLERİNCE YIKANDI
GÜNCEL

26 Mayıs 2020 Salı 21:23

YENİCE'DE CADDE VE SOKAKLAR BÜYÜKŞEHİR EKİPLERİNCE YIKANDI

Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarsus-Çamlıyayla Şube Müdürlüğü ekipleri, ilçe merkezlerinin yanı sıra bağlı mahallelerde de temizlik ve dezenfekte çalışması yürütüyor
21:23
TARSUS DOĞA PARKI'NDA 3 DEVE KUŞU YAVRUSU GÖZLERİNİ DÜNYAYA AÇTI
GÜNCEL

26 Mayıs 2020 Salı 21:25

TARSUS DOĞA PARKI'NDA 3 DEVE KUŞU YAVRUSU GÖZLERİNİ DÜNYAYA AÇTI

Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarsus Doğa Parkı'nın nüfusu yeni doğumlarla her geçen gün artıyor
21:25
BAŞKAN SEÇER, BAYRAMIN İLK GÜNÜNDE ŞEHİT AİLELERİNİ YALNIZ BIRAKMADI
GÜNCEL

26 Mayıs 2020 Salı 21:38

BAŞKAN SEÇER, BAYRAMIN İLK GÜNÜNDE ŞEHİT AİLELERİNİ YALNIZ BIRAKMADI

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Ramazan Bayramı'nın ilk gününde şehit ailelerini yalnız bırakmadı
21:38
AKDENİZ'DE HAYAT VAR WHATSAPP DESTEK AĞI KURULDU
GÜNCEL

26 Mayıs 2020 Salı 21:31

AKDENİZ'DE HAYAT VAR WHATSAPP DESTEK AĞI KURULDU

Akdeniz Belediyesi, ilk olarak Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından hayata geçirilen whatsapp destek ağını Mersinlilerin hizmetine sundu. “Akdeniz'de Hayat Var Destek Ağı” sayesinde dileyen vatandaşlar, psikolojik destek alabilmenin yanında, Koronavirüs ile ilgili güncel bilgilere ve çeşitli videolara ulaşabilecek.
21:31
MESKİ'DE ASKIDA FATURA DÖNEMİ BAŞLIYOR
GÜNCEL

26 Mayıs 2020 Salı 21:29

MESKİ'DE ASKIDA FATURA DÖNEMİ BAŞLIYOR

MESKİ Genel Müdürlüğü, “Askıda Fatura” kampanyasını Mersin'de de uygulamak için harekete geçti. “Faturasını ödeyemeyenlerle ‘ben öderim' diyenler buluşuyor” sloganıyla düzenlenen kampanya kapsamında hayırsever yurttaşlar, ekonomik durumu iyi olmayan ve su faturalarını ödeyemeyen yurttaşların bir ya da birden fazla faturasını ödeyerek dayanışma gösterecek
21:29
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'NDEN VATANDAŞLARA TARSUS'TA BAYRAM ŞEKERİ
GÜNCEL

26 Mayıs 2020 Salı 21:27

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'NDEN VATANDAŞLARA TARSUS'TA BAYRAM ŞEKERİ

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Ramazan Bayramı öncesinde, vatandaşlara bayram şekeri dağıttı
21:27
MHP MERSİN MİLLETVEKİLİ BAKİ ŞİMŞEK'TEN RAMAZAN BAYRAMI MESAJI
GÜNCEL

26 Mayıs 2020 Salı 21:22

MHP MERSİN MİLLETVEKİLİ BAKİ ŞİMŞEK'TEN RAMAZAN BAYRAMI MESAJI

MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek Ramazan Bayramı münasebetiyle bir mesaj yayınladı
21:22
TARSUS MÜFTÜSÜ ALİ CAN'IN RAMAZAN BAYRAMI MESAJI
GÜNCEL

26 Mayıs 2020 Salı 21:19

TARSUS MÜFTÜSÜ ALİ CAN'IN RAMAZAN BAYRAMI MESAJI

Tarsus Müftüsü Ali Can, Ramazan Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
21:19
ŞEVKET CAN VE BAKİ ŞİMŞEK GÜLNAR'DAYDI
GÜNCEL

26 Mayıs 2020 Salı 12:58

ŞEVKET CAN VE BAKİ ŞİMŞEK GÜLNAR'DAYDI

Can ve Şimşek ‘'MHP Mersin Gülnar İlçe Başkanımız Merhum Mustafa Ateş'e son görevimizi yerine getirdik'' dedi
12:58
KAYMAKAM, POLİS VE JANDARMANIN BAYRAMINI KUTLADI
GÜNCEL

26 Mayıs 2020 Salı 12:47

KAYMAKAM, POLİS VE JANDARMANIN BAYRAMINI KUTLADI

Kaymakam Otcu, Tarsus girişi-çıkışında bulunan polis ve jandarma uygulama noktalarını ziyaret ederek personel ve vatandaşların bayramını kutladı
12:47
TARSUS KAYMAKAMI CAMİLER HAKKINDA TOPLANTI YAPTI
GÜNCEL

26 Mayıs 2020 Salı 12:37

TARSUS KAYMAKAMI CAMİLER HAKKINDA TOPLANTI YAPTI

Kaymakam Kadir Sertel OTCU, protokol ve Müftü ile yapılan toplantının ardından Ulu Cami avlusunda İncelemelerde bulundu
12:37
TÜED BAŞKANI ÖMER KURNAZ , RAMAZAN BAYRAMI'NI KUTLADI
GÜNCEL

25 Mayıs 2020 Pazartesi 12:16

TÜED BAŞKANI ÖMER KURNAZ , RAMAZAN BAYRAMI'NI KUTLADI

Kısa adı TÜED olan Türkiye Emekliler Derneği Tarsus Şubesi Başkanı Ömer Kurnaz, İslam aleminin ve milletimizin Ramazan Bayramını kutlayan bir mesaj yayınladı
12:16
TARSUS'TA ŞEHİTLERE DUA
GÜNCEL

25 Mayıs 2020 Pazartesi 12:15

TARSUS'TA ŞEHİTLERE DUA

Protokol mensupları Tarsus Şehitliğini ziyaret ederek tüm Şehitlerimizin ruhu için dualar ettiler
12:15