:: 22 Şubat 2019 Cuma

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Komisyoncular kurumsallaşmak istiyor

Mersin Toptancı Hali'nde faaliyet gösteren meyve ve sebze komisyoncuları büyüyüp kurumsallaşma yönünde atmak istedikleri adımlarda yollarının tıkanmasından şikayetçi
Komisyoncular kurumsallaşmak istiyor
20 Ekim 2018
Cumartesi 10:22

Mersin Toptancı Hali’nde faaliyet gösteren meyve ve sebze komisyoncuları büyüyüp kurumsallaşma yönünde atmak istedikleri adımlarda yollarının tıkanmasından şikayetçi. Yasal uygulamalar nedeniyle dükkanlarını genişletemediklerini kaydeden MTSO 2 No’lu Meslek Komitesi Başkanı Gürgin Özkan, bu nedenle kapasitelerini artıramadıkları ve büyüyemediklerini anlattı.

 

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) 2 No’lu Meyve ve Sebze Komisyoncuları Meslek Komitesi Başkanı Gürgin Özkan, sektöre yönelik değerlendirmeler yaptı. Haksız uygulamalarla karşı karşıya bulunduklarını belirten Özkan, özellikle dükkan kiralama ve satın almaları noktasında yaşanan sıkıntılara dikkat çekti. Halde faaliyet gösteren her bir firmanın 100 metrekarelik dükkanlarda çalışmasına izin verildiğini anlatan Özkan, “Maalesef 100 metrekarelik alanlara hapsedilmiş durumdayız. Tekelleşmenin önüne geçmek adına bir kişinin kendi şahsına ikinci bir dükkan almasına izin verilmiyor. 1980’lerde çıkan Hal Yasası’nın revize edilmesi gerektiğine inanıyoruz” dedi. Özellikle üretimin yoğun olduğu, malın yoğun geldiği dönemlerde ürünü indirip saklayacak yer bulmakta zorlandıklarını belirten Özkan, ikinci bir dükkan alabilmek için yeni şirketler kurmak durumunda kalmayıp her firmanın istediği gibi büyümesine olanak sağlanması gerektiğini söyledi.

Yalnızca Mersin pazarına değil, dünya pazarına hitap ettiklerini, Mersin Hali’nin bölgenin en büyük hali olduğunu anlatan Özkan, şunları söyledi:

“Eğer ikinci, üçüncü dükkanın ruhsatına izin verilirse firmalarımızın Malezya, Pakistan, Hindistan gibi ülkelerdeki firmalarla çalışma olanağı olur. Yurtdışına açılabiliriz. Böylece oradan getirdiğimiz ürünleri Türkiye genelinde daha uygun fiyatlarla satıp hem firmamızı büyütüp hem de kurumsal yapımızı güçlendirebiliriz. Oysa şu anda yurtdışından gelen bir firma 100 metrekarelik alanımızı görünce bizimle çalışmak istemiyor. Kaliteli mal kaliteli Pazar demek, büyümemizin önüne geçilmemeli.”

Mersin Hali’nin Türkiye’de özelleştirilmiş 4 halden birisi olduğuna da dikkat çeken Gürgin Özkan, burada mülk sahibi olan bir kişinin mülkünü üçüncü bir kişiye kiraya verme yetkisi bulunmamasından da şikayetçi oldu. Bu konunun çözümü adına ilgili bakanlıklara müracaatlarını yaptıklarını ifade eden Özkan, yeni yapılacak kanuni düzenlemelerde bu taleplerine yanıt verileceğinin bildirildiğini söyledi. Sektörde çalışma sisteminin genellikle babadan oğla geçtiğini dile getiren Özkan şu bilgileri verdi:

“Bizler babadan oğla geçen müesseseleriz. Her birimizin okuyan çocukları var. Örnek vermek gerekirse birimize bir şey olsa, eşlerimizin burayı idare edebilmesi çok zor. Ancak çocukların eğitiminin devam etmesi için gelirin de devam etmeye ihtiyacı var. Gelirini burayı kiralayarak sürdürebilmesine imkan tanınmıyor. Her yıl bankalardan varlığımızı devam ettirdiğimize dair teminat mektubu alıp belediyeye veriyoruz. Gerekirse kiracılardan bu mektubun iki katı istensin ama kiraya verilmesine de hak tanınsın.”

 

“Işıklandırma sorunu çözümlenmeli”

Bir diğer konu olarak ışıklandırma sorununa değinen Gürgin Özkan, halde özellikle sevkiyat bölümünün yeterince aydınlatılmamasından şikayetçi oldu. Konuyu yazılı olarak belediyeye bildirdiklerini ama ilgili kurumun Enerjisa olduğunu öğrendiklerini kaydeden Özkan, bunun üzerine gerekli girişimlerde bulunduklarını ancak henüz istedikleri sonucu alamadıklarını söyledi.

Enerjinin özel sektöre geçmesiyle birlikte karanlıkta kaldıklarını belirten Özkan, şöyle konuştu:

“Yöneticilerin gayretiyle şu anda hal bölümünde sorun çözüldü. Akşam yanan ışıklarımız sabahın erken saatlerine kadar açık kalıyor. Giriş ve çıkışlar kontrol altında, MOBESE kameralarımız olup biteni görüyor ancak aynı şeyi toptancılar, sevkiyatçılar bölümü için söylememiz mümkün değil. Mersin Hal’i için Ortadoğu’nun en büyük hali değerlendirmesi yapılıyor. Ama günde 20 bin kişinin girip çıktığı bir yerin aydınlatmasında sorun yaşanıyor. Elektriksiz alanları özellikle geç saatlerde kontrol altına alabilmek mümkün değil, bu durum bizleri çok rahatsız ediyor. Bu bölümlerde yaşanacak herhangi bir olumsuzluğun hesabını kimse veremez ve tek sorumlu Toroslar Enerjisa olur.”

Halde satış yapan firmalar kadar toptancılar, sevkiyatçılar ya da çok amaçlı faaliyet gösteren firmaların da hal rüsumunu düzenli olarak ödediklerini vurgulayan Özkan, halde satışı yapılan ürünlerin sevkiyatçılar bölümünde paketlenip yurtiçi ya da dışına gönderildiğini, entegre bir yapı bulunduğunu ve her kesin eşit haklara sahip olması gerektiğini söyledi.

Hal Kayıt Sistemi’ne dahil olmaları nedeniyle borçların yatırılmaması ya da geciktirilmesi halinde anında bir tuş ile çalışmalarının durdurulduğunu hatırlatan Özkan, “Hal Kayıt Sistemi Ankara’ya bağlı bir sistem. Bizim satış yapabilmemiz adına hepimiz bu sisteme dahil oluyoruz ve birer şifre veriliyor. Bu şifrelerle faturalarımızı kesebiliyoruz. Borcumuz olması halinde ise anında sistem kapatılıyor ve satış yapamıyoruz. Eğer biz ödemelerimizi zamanında gerçekleştiriyorsak hak ettiğimiz hizmeti de almak istiyoruz” dedi.

 

Cezaları kesmek için acele edilmemeli

Hal Kayıt Sistemi ile alınan fatura bildirimlerinin künyelerin sevkiyatçılar ve ihracatçılar tarafından kullanıldığını anlatan Gürgin Özkan, ancak zaman zaman sistemin hata vermesi nedeniyle bu künyelerin ya da fatura bildirimlerinin TIR’lara yetiştirilemediğini söyledi. Sistemde görülmeyen kamyonların anında durdurulup ceza kesildiğini ifade eden Özkan, “Arkadaşlarımız bu durumda çok ciddi rakamlar ödemek durumunda kalıyor. Sonrasında sistemdeki sorun giderildiğinde gerçek anlaşılıyor ancak bu paraların geri ödenmesi çok zaman alıyor. Bu nedenle ilgililer ceza kesme noktasında acele etmemeli. Sistem açılınca eğer ihracatçı bir hata yapmış ise o zaman kesilmeli” diye konuştu.

 

“A kalite ürünün fiyatını tespitte zorlanıyoruz”

Haller dışında satılan ürünlerden duydukları rahatsızlıkları da dile getiren Gürgin Özkan, şu bilgileri verdi:

“Hal arz talep dengesini sağlar. Tüm ürünlerin günlük fiyat listesi halde belirlenir. Ancak tedarikçiler malın en iyisini üreticinin elinden alıyor kendi hesaplarına çok uluslu firmalara satıyorlar. Serbest ticarete elbette karşı değiliz ancak hale kaliteli mal girmezse A kalite ürünlerin fiyatlarını tespit edebilmemiz mümkün olmaz. Bu nedenle hal dışında satılan mallarda eskiden olduğu gibi zirai stojapların ve hal rüsumu uygulamasının artırılmasını istiyoruz. Böylece hem belediyelerin, hem devletin kazancını artırmış hem de hallerin cazibesi artırılmış olur.”

Son olarak halde faaliyet gösteren komisyoncuların üreticiyi desteklediğine de değinen Özkan, ekim desteği verdiği çiftçinin ürünlerini alıp sattıklarını anlattı. Bu nedenle komisyoncuların gelişmesinin önemli olduğunu ifade eden Özkan, “Her bir dükkanda katipten hamala, işçiden, nakliyeciye çok sayıda kişiye istihdam sağlanıyor. Ancak dışarıda faaliyet gösteren kişilerle rekabet etmekte zorlanıyoruz. Bunun önüne geçilmesi için stopaj ve hal rüsumu konusundaki önerilerimiz gözden geçirilmeli” diye konuştu. (kaynak:MTSO)

 

 

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
KARAOĞLU SAYESİNDE MERSİN LİMONU ‘''MERLİN''' MARKASI ADI ALTINDA SANAYİDE ÜRETİME DÖNÜŞTÜ
EKONOMİ

15 Şubat 2019 Cuma 09:54

KARAOĞLU SAYESİNDE MERSİN LİMONU ‘''MERLİN''' MARKASI ADI ALTINDA SANAYİDE ÜRETİME DÖNÜŞTÜ

Fikir babalığını Mersin Ziraat Mühendisleri Odası Dönem Başkanı Mustafa Kemal Karaoğlu'nun yaptığı Mersin'de üretilen meyvelerin sanayiye dönüştürülmesi fikri ilk meyvesini verdi
09:54
TÜYAP Adana İnşaat Kent ve IHS 2019 Fuarı
EKONOMİ

15 Şubat 2019 Cuma 09:24

TÜYAP Adana İnşaat Kent ve IHS 2019 Fuarı

Tarsus Ticaret ve Sanayi odası başkanı Ruhi Koçak TÜYAP Adana İnşaat Kent ve IHS 2019 Fuarına katıldı
09:24
TARSUS TİCARET BORSASI'NDAN İSTİHDAMA KATKI
EKONOMİ

12 Şubat 2019 Salı 10:34

TARSUS TİCARET BORSASI'NDAN İSTİHDAMA KATKI

Tarsus Ticaret Borsası'nın Kosgeb ve Tarsus İşkur'la ortaklaşa düzenlediği Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri sayesinde 249 kişi kendi işyerini açtı.
10:34
4 No'lu Komiteden Hayvancılık Kurultayı talebi
EKONOMİ

09 Şubat 2019 Cumartesi 17:16

4 No'lu Komiteden Hayvancılık Kurultayı talebi

MTSO 4 No'lu Hayvansal Ürünler Meslek Komitesi sektörün sorunlarının saptanması ve çözüm yollarının bulunması adına tüm tarafların katılımıyla kentte bir Hayvancılık Kurultayı düzenlenmesi çağrısında bulundu.
17:16
TARSUS'TA İSTİHDAM GARANTİLİ KURS
EKONOMİ

06 Şubat 2019 Çarşamba 10:00

TARSUS'TA İSTİHDAM GARANTİLİ KURS

İşkur ile TOBB arasında işgücü piyasasının talep ettiği niteliklerde işgücünün yetiştirilmesi için kamu-özel sektör işbirliğinde, Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İşbirliği Protokolü kapsamında Merkez Müdürlüğü bünyesinde Türkiye İş Kurumu Tarsus Hizmet Merkezi ve Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğinde Öğretmenler Mah. Sait Polat Bulvarı'nda (Eski Çukurova Fabrikası İçi) faaliyet gösteren NF Tekstil San. ve Tic. Ltd.Şti. işletmesiyle, 15 işsiz erkek ve bayanlara yönelik istihdam garantili kurs açıldı.
10:00
TARSUS TİCARET BORSASININ İŞLEM HACMİ YÜZDE 15 ARTTI
EKONOMİ

05 Şubat 2019 Salı 11:56

TARSUS TİCARET BORSASININ İŞLEM HACMİ YÜZDE 15 ARTTI

Tarsus Ticaret Borsası'nın 2018 yılı işlem hacminde yeni bir rekor geldi ve yıllık işlem hacmi 2 milyar 6 milyon TL ile zirveye ulaştı.
11:56
Tarsus Ticaret Borsası 2018 Yılı Faaliyet Raporunu Açıkladı
EKONOMİ

05 Şubat 2019 Salı 11:37

Tarsus Ticaret Borsası 2018 Yılı Faaliyet Raporunu Açıkladı

Tarsus Ticaret Borsası 2018 Yılı Faaliyet Raporunu Açıkladı
11:37
BORSA MECLİSİ BAŞKAN EKİNCİOĞLU'NUN BAŞKANLIĞINDA TOPLANDI
EKONOMİ

01 Şubat 2019 Cuma 09:04

BORSA MECLİSİ BAŞKAN EKİNCİOĞLU'NUN BAŞKANLIĞINDA TOPLANDI

Tarsus Ticaret Borsası 2019 yılının ilk Meclis toplantısını meclis başkanı Hakkı Ekincioğlu'nun başkanlığında gerçekleştirdi.
09:04
TASİAD'ın Genel Kurulu Yapıldı
EKONOMİ

31 Ocak 2019 Perşembe 10:58

TASİAD'ın Genel Kurulu Yapıldı

Tarsus Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (TASİAD) olağan genel kurul toplantısı yapıldı ve Yakup Ateş yeniden başkan olmazken, tek liste ile gidilen seçimlerde Hamza Kara Başkanlığa seçildi.
10:58
MESLEK EDİNDİRME MERKEZİ FABRİKA GİBİ ÇALIŞIYOR
EKONOMİ

30 Ocak 2019 Çarşamba 09:26

MESLEK EDİNDİRME MERKEZİ FABRİKA GİBİ ÇALIŞIYOR

Tarsus Belediyesi Meslek Edindirme Merkezi Tekstil ve Konfeksiyon bölümü fabrika gibi çalışmaya devam ediyor.
09:26
ÜRETİCİ DE, TÜKETİCİ DE MAĞDUR
EKONOMİ

29 Ocak 2019 Salı 09:40

ÜRETİCİ DE, TÜKETİCİ DE MAĞDUR

CHP Mersin Büyükşehir Belediye Başkan adayı Vahap Seçer, Türkiye'nin yaş meyve sebze ihtiyacını karşılayan 3 büyük halden biri olan Tarsus Yaş Meyve ve Sebze Hali'nde incelemelerde bulundu.
09:40
MESİAD, BAŞARI SAĞLAYAN FİRMALARI ÖDÜLLENDİRDİ
EKONOMİ

26 Ocak 2019 Cumartesi 17:13

MESİAD, BAŞARI SAĞLAYAN FİRMALARI ÖDÜLLENDİRDİ

MESİAD 12. Yılın İş İnsanları Ödül Töreni gerçekleştirildi. Çok sayıda protokol üyesi ve üst düzey davetlinin katıldığı törende; işbirliği, uyumlu çalışma, motivasyon ve bölge ekonomisine vurgu yapıldı.
17:13
Türkiye Emekliler Derneği genel mali sekreteri ve Tarsus şube başkanı Ömer Kurnaz
EKONOMİ

15 Ocak 2019 Salı 10:34

Türkiye Emekliler Derneği genel mali sekreteri ve Tarsus şube başkanı Ömer Kurnaz

Türkiye Emekliler Derneği genel mali sekreteri ve Tarsus şube başkanı Ömer Kurnaz, emeklilerin maaş farkları bu ay ödeneceğini bildirdi.
10:34