:: 21 Mayıs 2019 Salı

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Komisyoncular kurumsallaşmak istiyor

Mersin Toptancı Hali'nde faaliyet gösteren meyve ve sebze komisyoncuları büyüyüp kurumsallaşma yönünde atmak istedikleri adımlarda yollarının tıkanmasından şikayetçi
Komisyoncular kurumsallaşmak istiyor
20 Ekim 2018
Cumartesi 10:22

Mersin Toptancı Hali’nde faaliyet gösteren meyve ve sebze komisyoncuları büyüyüp kurumsallaşma yönünde atmak istedikleri adımlarda yollarının tıkanmasından şikayetçi. Yasal uygulamalar nedeniyle dükkanlarını genişletemediklerini kaydeden MTSO 2 No’lu Meslek Komitesi Başkanı Gürgin Özkan, bu nedenle kapasitelerini artıramadıkları ve büyüyemediklerini anlattı.

 

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) 2 No’lu Meyve ve Sebze Komisyoncuları Meslek Komitesi Başkanı Gürgin Özkan, sektöre yönelik değerlendirmeler yaptı. Haksız uygulamalarla karşı karşıya bulunduklarını belirten Özkan, özellikle dükkan kiralama ve satın almaları noktasında yaşanan sıkıntılara dikkat çekti. Halde faaliyet gösteren her bir firmanın 100 metrekarelik dükkanlarda çalışmasına izin verildiğini anlatan Özkan, “Maalesef 100 metrekarelik alanlara hapsedilmiş durumdayız. Tekelleşmenin önüne geçmek adına bir kişinin kendi şahsına ikinci bir dükkan almasına izin verilmiyor. 1980’lerde çıkan Hal Yasası’nın revize edilmesi gerektiğine inanıyoruz” dedi. Özellikle üretimin yoğun olduğu, malın yoğun geldiği dönemlerde ürünü indirip saklayacak yer bulmakta zorlandıklarını belirten Özkan, ikinci bir dükkan alabilmek için yeni şirketler kurmak durumunda kalmayıp her firmanın istediği gibi büyümesine olanak sağlanması gerektiğini söyledi.

Yalnızca Mersin pazarına değil, dünya pazarına hitap ettiklerini, Mersin Hali’nin bölgenin en büyük hali olduğunu anlatan Özkan, şunları söyledi:

“Eğer ikinci, üçüncü dükkanın ruhsatına izin verilirse firmalarımızın Malezya, Pakistan, Hindistan gibi ülkelerdeki firmalarla çalışma olanağı olur. Yurtdışına açılabiliriz. Böylece oradan getirdiğimiz ürünleri Türkiye genelinde daha uygun fiyatlarla satıp hem firmamızı büyütüp hem de kurumsal yapımızı güçlendirebiliriz. Oysa şu anda yurtdışından gelen bir firma 100 metrekarelik alanımızı görünce bizimle çalışmak istemiyor. Kaliteli mal kaliteli Pazar demek, büyümemizin önüne geçilmemeli.”

Mersin Hali’nin Türkiye’de özelleştirilmiş 4 halden birisi olduğuna da dikkat çeken Gürgin Özkan, burada mülk sahibi olan bir kişinin mülkünü üçüncü bir kişiye kiraya verme yetkisi bulunmamasından da şikayetçi oldu. Bu konunun çözümü adına ilgili bakanlıklara müracaatlarını yaptıklarını ifade eden Özkan, yeni yapılacak kanuni düzenlemelerde bu taleplerine yanıt verileceğinin bildirildiğini söyledi. Sektörde çalışma sisteminin genellikle babadan oğla geçtiğini dile getiren Özkan şu bilgileri verdi:

“Bizler babadan oğla geçen müesseseleriz. Her birimizin okuyan çocukları var. Örnek vermek gerekirse birimize bir şey olsa, eşlerimizin burayı idare edebilmesi çok zor. Ancak çocukların eğitiminin devam etmesi için gelirin de devam etmeye ihtiyacı var. Gelirini burayı kiralayarak sürdürebilmesine imkan tanınmıyor. Her yıl bankalardan varlığımızı devam ettirdiğimize dair teminat mektubu alıp belediyeye veriyoruz. Gerekirse kiracılardan bu mektubun iki katı istensin ama kiraya verilmesine de hak tanınsın.”

 

“Işıklandırma sorunu çözümlenmeli”

Bir diğer konu olarak ışıklandırma sorununa değinen Gürgin Özkan, halde özellikle sevkiyat bölümünün yeterince aydınlatılmamasından şikayetçi oldu. Konuyu yazılı olarak belediyeye bildirdiklerini ama ilgili kurumun Enerjisa olduğunu öğrendiklerini kaydeden Özkan, bunun üzerine gerekli girişimlerde bulunduklarını ancak henüz istedikleri sonucu alamadıklarını söyledi.

Enerjinin özel sektöre geçmesiyle birlikte karanlıkta kaldıklarını belirten Özkan, şöyle konuştu:

“Yöneticilerin gayretiyle şu anda hal bölümünde sorun çözüldü. Akşam yanan ışıklarımız sabahın erken saatlerine kadar açık kalıyor. Giriş ve çıkışlar kontrol altında, MOBESE kameralarımız olup biteni görüyor ancak aynı şeyi toptancılar, sevkiyatçılar bölümü için söylememiz mümkün değil. Mersin Hal’i için Ortadoğu’nun en büyük hali değerlendirmesi yapılıyor. Ama günde 20 bin kişinin girip çıktığı bir yerin aydınlatmasında sorun yaşanıyor. Elektriksiz alanları özellikle geç saatlerde kontrol altına alabilmek mümkün değil, bu durum bizleri çok rahatsız ediyor. Bu bölümlerde yaşanacak herhangi bir olumsuzluğun hesabını kimse veremez ve tek sorumlu Toroslar Enerjisa olur.”

Halde satış yapan firmalar kadar toptancılar, sevkiyatçılar ya da çok amaçlı faaliyet gösteren firmaların da hal rüsumunu düzenli olarak ödediklerini vurgulayan Özkan, halde satışı yapılan ürünlerin sevkiyatçılar bölümünde paketlenip yurtiçi ya da dışına gönderildiğini, entegre bir yapı bulunduğunu ve her kesin eşit haklara sahip olması gerektiğini söyledi.

Hal Kayıt Sistemi’ne dahil olmaları nedeniyle borçların yatırılmaması ya da geciktirilmesi halinde anında bir tuş ile çalışmalarının durdurulduğunu hatırlatan Özkan, “Hal Kayıt Sistemi Ankara’ya bağlı bir sistem. Bizim satış yapabilmemiz adına hepimiz bu sisteme dahil oluyoruz ve birer şifre veriliyor. Bu şifrelerle faturalarımızı kesebiliyoruz. Borcumuz olması halinde ise anında sistem kapatılıyor ve satış yapamıyoruz. Eğer biz ödemelerimizi zamanında gerçekleştiriyorsak hak ettiğimiz hizmeti de almak istiyoruz” dedi.

 

Cezaları kesmek için acele edilmemeli

Hal Kayıt Sistemi ile alınan fatura bildirimlerinin künyelerin sevkiyatçılar ve ihracatçılar tarafından kullanıldığını anlatan Gürgin Özkan, ancak zaman zaman sistemin hata vermesi nedeniyle bu künyelerin ya da fatura bildirimlerinin TIR’lara yetiştirilemediğini söyledi. Sistemde görülmeyen kamyonların anında durdurulup ceza kesildiğini ifade eden Özkan, “Arkadaşlarımız bu durumda çok ciddi rakamlar ödemek durumunda kalıyor. Sonrasında sistemdeki sorun giderildiğinde gerçek anlaşılıyor ancak bu paraların geri ödenmesi çok zaman alıyor. Bu nedenle ilgililer ceza kesme noktasında acele etmemeli. Sistem açılınca eğer ihracatçı bir hata yapmış ise o zaman kesilmeli” diye konuştu.

 

“A kalite ürünün fiyatını tespitte zorlanıyoruz”

Haller dışında satılan ürünlerden duydukları rahatsızlıkları da dile getiren Gürgin Özkan, şu bilgileri verdi:

“Hal arz talep dengesini sağlar. Tüm ürünlerin günlük fiyat listesi halde belirlenir. Ancak tedarikçiler malın en iyisini üreticinin elinden alıyor kendi hesaplarına çok uluslu firmalara satıyorlar. Serbest ticarete elbette karşı değiliz ancak hale kaliteli mal girmezse A kalite ürünlerin fiyatlarını tespit edebilmemiz mümkün olmaz. Bu nedenle hal dışında satılan mallarda eskiden olduğu gibi zirai stojapların ve hal rüsumu uygulamasının artırılmasını istiyoruz. Böylece hem belediyelerin, hem devletin kazancını artırmış hem de hallerin cazibesi artırılmış olur.”

Son olarak halde faaliyet gösteren komisyoncuların üreticiyi desteklediğine de değinen Özkan, ekim desteği verdiği çiftçinin ürünlerini alıp sattıklarını anlattı. Bu nedenle komisyoncuların gelişmesinin önemli olduğunu ifade eden Özkan, “Her bir dükkanda katipten hamala, işçiden, nakliyeciye çok sayıda kişiye istihdam sağlanıyor. Ancak dışarıda faaliyet gösteren kişilerle rekabet etmekte zorlanıyoruz. Bunun önüne geçilmesi için stopaj ve hal rüsumu konusundaki önerilerimiz gözden geçirilmeli” diye konuştu. (kaynak:MTSO)

 

 

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
ÖĞRENCİLER, BAŞARILI ÇALIŞMALARINI PROJE PAZARI'NDA MESİAD İÇİN SERGİLEDİ
EKONOMİ

04 Mayıs 2019 Cumartesi 11:21

ÖĞRENCİLER, BAŞARILI ÇALIŞMALARINI PROJE PAZARI'NDA MESİAD İÇİN SERGİLEDİ

MESİAD ve Mersin Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu iş birliğinde düzenlenen ‘Proje Pazarı' kapsamında öğrencilerin birbirinden yaratıcı onlarca projesi sergilendi. Başarılı görülen projeler kategorilerine göre MESİAD tarafından ödüllendirilecek.
11:21
1 No'lu komiteden tabana yayılan kooperatifçilik modeli önerisi
EKONOMİ

04 Mayıs 2019 Cumartesi 11:17

1 No'lu komiteden tabana yayılan kooperatifçilik modeli önerisi

MTSO 1 No'lu Meyve ve Sebzelerin İşlenmesi ve Ticareti Meslek Komitesi, tarım sektöründe çiftçiden, lojistikçiye, marketten ihracatçıya kadar ilgili tüm kesimlerin sorunlarına çare olacak yeni bir kooperatifçilik modeli önerisi getirdi.
11:17
TSO TOBB GENEL KURULU İÇİN ANKARA'DA
EKONOMİ

03 Mayıs 2019 Cuma 16:09

TSO TOBB GENEL KURULU İÇİN ANKARA'DA

Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası yönetim kurulu Başkanı Ruhi Koçak, Meclis Başkanı Eyüphan Eyüpoğlu, yönetim Kurulu ve meclis üyeleri, genel kurul delegeleri, TOBB 75. Genel Kurulu için Ankara'daydı.
16:09
RASİM SARI AB EĞİTMİNE KATILDI
EKONOMİ

03 Mayıs 2019 Cuma 15:51

RASİM SARI AB EĞİTMİNE KATILDI

Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası genel sekreter yardımcısı Rasim Sarı, Türkiye-AB İş Dünyası Diyaloğu” (TEBD) projesi kapsamında düzenlenen “Akademi 2019 Eğitim Programı”, na katıldı.
15:51
Slow Food Tarsus Sarıulak Zeytini Toplantısı Borsada Gerçekleşti
EKONOMİ

02 Mayıs 2019 Perşembe 10:34

Slow Food Tarsus Sarıulak Zeytini Toplantısı Borsada Gerçekleşti

Mersin Kent Konseyi kurucu Başkanı Yasmina Lokmanoğlu ile beraberinde Slow Food ekibi ''Slow Food – Slow City” kapsamında hazırlanan Tarsus yol haritası kapsamında Tarsus Ticaret Borsasında Slow Food Tarsus Sarıulak Zeytin Grubunun çalışmalarının anlatıldığı toplantıya katıldı.
10:34
''Derman'' büyük ilgi gördü
EKONOMİ

02 Mayıs 2019 Perşembe 10:21

''Derman'' büyük ilgi gördü

Koluman A.Ş tarafından üretilen ‘'Derman'' adındaki zırhlı askeri lojistik destek aracı ve diğer ürünleri Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı'nda (IDEF 2019) görücüye çıktı.
10:21
HASOĞLU İSTİKBAL MOBİLYA'DA 2018 EKİM FİYATLARIYLA SATIŞA DEVAM
EKONOMİ

02 Mayıs 2019 Perşembe 10:16

HASOĞLU İSTİKBAL MOBİLYA'DA 2018 EKİM FİYATLARIYLA SATIŞA DEVAM

Tarsusun seçkin mağazalarından Hasoğlu istikbal Mobilya AVM'de Ekim 2018 fiyatlarıyla satışa devam ediliyor.
10:16
Borsa Akreditasyon Denetiminde
EKONOMİ

29 Nisan 2019 Pazartesi 12:39

Borsa Akreditasyon Denetiminde

TOBB Akreditasyon Sistemi kapsamında üyelerine 5 yıldızlı hizmet sunan Tarsus Ticaret Borsası 'nın Akreditasyon Sistemine bağlı geliştirme çalışmaları Türk Loydu Denetçisi Serkan Şahin tarafından denetlendi
12:39
BAŞKAN SEÇER,YATIRIMCILARIN MİHMANDARI OLURUZ
EKONOMİ

27 Nisan 2019 Cumartesi 10:07

BAŞKAN SEÇER,YATIRIMCILARIN MİHMANDARI OLURUZ

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası'nın eski ve yeni meclis üyeleri adına düzenlenen yemeğe katıldı.
10:07
17 No'lu komite korsan taşımalardan şikayetçi
EKONOMİ

27 Nisan 2019 Cumartesi 10:01

17 No'lu komite korsan taşımalardan şikayetçi

MTSO 17 No'lu Yolcu Taşımacılığı Meslek Komitesi Başkanı Selçuk Kılıç “Her yıl şehir dışında faaliyet gösteren servisler yaz aylarıyla birlikte şehirlerarası taşımaya yöneliyor. Mersin'e yapılan korsan taşımalar nedeniyle iş hacmimiz bu dönemde yaklaşık yüzde 60 azalıyor.” dedi.
10:01
MERSİN'DE MOBİLYA FUARI AÇILDI
EKONOMİ

23 Nisan 2019 Salı 09:43

MERSİN'DE MOBİLYA FUARI AÇILDI

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, mobilya sektörüne yön veren ve Türk mobilya sektörünü Mersin'de bir araya getiren CNR İMOB Mersin Mobilya Fuarı'nın açılışına katıldı
09:43
AKDENİZ BELEDİYESİ'NDEN PERSONELE İŞ GÜVENLİĞİ EĞİTİMİ
EKONOMİ

23 Nisan 2019 Salı 09:38

AKDENİZ BELEDİYESİ'NDEN PERSONELE İŞ GÜVENLİĞİ EĞİTİMİ

Akdeniz Belediyesi; iş kazaları, meslek hastalıkları ve istenmeyen olaylara karşı Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında, belediyenin farklı birimlerinde göreve başlayan personele yönelik iş sağlığı ve iş güvenliği eğitimi düzenledi
09:38
Tarsus Ticaret Borsası URGE İhracat Takımı Moskova'da
EKONOMİ

22 Nisan 2019 Pazartesi 08:47

Tarsus Ticaret Borsası URGE İhracat Takımı Moskova'da

Yaş meyve sebze sektörünü URGE projesi kapsamında ciddi iş bağlantıları kurmasını hedefleyen Borsa proje kapsamındaki üyelerini bir yıl içinde farklı ülkelere ihracat yapmasına olanak sağlayacak Moskova ticari ikili görüşmelerini gerçekleştirdi.
08:47