:: 23 Eylül 2019 Pazartesi

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Konfeksiyoncular hammaddeyi eskisi gibi vadeli temin edememekten şikayetçi

Tekstil ve konfeksiyon sektöründe özellikle nakit akışındaki bozulmalar nedeniyle önemli sıkıntılar yaşandığını anlatan MTSO 38 No'lu Tekstil Konfeksiyon ve Ayakkabı Sanayi Meslek Komitesi Başkanı Ali Şimşek, önünü göremeyen hammadde satıcılarının vadeli satışlara ya da çekle satışlara sıcak bakmaması nedeniyle hammaddeye ulaşmakta zorlandıklarını söyledi.
Konfeksiyoncular hammaddeyi eskisi gibi vadeli temin edememekten şikayetçi
07 Haziran 2019
Cuma 15:14

Tekstil ve konfeksiyon sektöründe özellikle nakit akışındaki bozulmalar nedeniyle önemli sıkıntılar yaşandığını anlatan MTSO 38 No’lu Tekstil Konfeksiyon ve Ayakkabı Sanayi Meslek Komitesi Başkanı Ali Şimşek, önünü göremeyen hammadde satıcılarının vadeli satışlara ya da çekle satışlara sıcak bakmaması nedeniyle hammaddeye ulaşmakta zorlandıklarını söyledi.

 

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) 38 No’lu Tekstil Konfeksiyon ve Ayakkabı Sanayi Meslek Komitesi Başkanı Ali Şimşek sektöre ilişkin değerlendirmelerde bulundu. İlk olarak hammaddede teminindeki sıkıntılara dikkat çeken Şimşek, şunları söyledi:

 

“Genel anlamda hammadde alımında büyük zorluklar yaşanıyor. Aldığımız hammaddenin yarısı yerli, yarısı ithal. İthal olanda yüksek döviz kurları bizi zorlarken, yerli hammaddede peşin satış şartlarından zorlanıyoruz. Günümüzde maalesef artık çekle mal satılmıyor. Oysa bizim sektörde işlerin büyük bölümü çekle ya da bir yıllık evraklarla dönüyordu. Açık hesap çalışma imkanı kısıtlandığı için işletme sahipleri de önünü göremiyor. Benzer şekilde hammadde satıcıları da mevcut ekonomik konjonktürde ürünlerini vadeli satacak kadar önünü göremeyince peşin satmak istiyor. Herkes peşin satmak isteyince de ticaret dönmüyor. Zaten birçok işletmenin sermayesi yetersiz ve piyasalar sıkıştı kaldı. Son 8 ayda iş hacmi yaklaşık yüzde 20-25 azaldı. Bu durum 1 – 2 yıl daha devam edecek olursa mevcut işletmelerin büyük bölümünün zorlanacağını söyleyebilirim.”

 

Nakit paraya sıkışan işletmelerin bankalara başvurduğunu ancak bankaların da bu dönemde kredi vermekten kaçındığını vurgulayan Şimşek, sorunun ancak piyasaya sıcak para girişi ile aşılabileceğini, bu nedenle firmaların ayakta kalabilmesi adına uygun faizli kredi verilmesi gerektiğini söyledi.

 

“Ülkeler değil şehirlerarası rekabet arttı”

 

Hammaddeye ulaşımın zorlaşması yanında girdi maliyetlerinin çok arttığına da değinen Ali Şimşek, özellikle teşvikli bölgelerdeki işletmelerle rekabette iyice zorlanmaya başladıklarını anlattı. Geçmişte ülkeler arası rekabet yaşanırken günümüzde teşvikli iller nedeniyle şehirlerarası rekabet yaşanmaya başladığını kaydeden Şimşek, “Ancak teşvikli bölgelerde de yetişmiş eleman sayısı yetersiz. Dolayısıyla kaliteli işe ulaşmak zorlaşıyor. Bu noktada bir denge oluşturulmalı” değerlendirmesini yaptı.

 

“Türkiye tekstilde çok güçlü”

 

Türkiye’nin konfeksiyonda iyi olduğu kadar tekstilde de çok güçlü olduğunu vurgulayan Ali Şimşek, mevcut durumda girdi maliyetleri artsa da paralelinde artan kur farkının yurtdışı ile rekabeti az da olsa kolaylaştırdığını söyledi. Yurtdışındaki tanınmış markaların üst segment ürünlerinin üretiminde Türkiye’yi tercih ettiğini vurgulayan Şimşek, şu bilgileri verdi:

 

“Türkiye’nin kaliteli kumaşları Romanya, Bulgaristan, Afrika, Mısır gibi işçilik maliyetleri düşük ülkelere gidiyor. Aynı kumaşın Türkiye’de kullanılarak üretilmesi halinde ise lojistik ve termin süresi kısalıyor. Türkiye bu sayede kaliteli ve seri işçilik gücünü de kullanarak teslimatlarını diğer ülkelere göre yaklaşık 1 hafta önce gerçekleştirilebiliyor ve üst segment üretimlerde tercih ediliyor.”

 

“Türkiye, son yıllarda yüksek montanlı işler alıyor”

 

Türkiye’ye geçmişte daha düşük adetli siparişler gelirken bugün mevcut kalitesi ve hızlı teslim sürelerinin ardından çok daha yüksek montanlı siparişler gelmeye başladığını kaydeden Ali Şimşek, “Buradaki sorun ise geçmişte ithalatçı firma yelpazesi daha genişken bugün sayının birkaç firmaya kadar düşmesi. Bu durum maalesef tekelleşmeyi de beraber getiriyor” dedi.

 

Birkaç firmanın sipariş adetlerini çok yükselttiğini ve Türkiye’deki üretici firmaların da hızlı tahsilat ve rahat çalışma imkanı nedeniyle bu siparişlere yetişebilmeye yöneldiğini, çalıştıkları diğer küçük adetli firmalara üretimden vazgeçtiklerini belirten Şimşek, yaşanan gelişmenin bir süre sonra Türkiye’deki üreticileri yalnızca birkaç firmanın üretimini yapar konuma taşıdığını anlattı. Kısa sürede üretim istenmesi nedeniyle tek bir markadan bir seferde gelen siparişin hazırlanması için yaklaşık birçok fabrikanın aynı anda çalıştığını dile getiren Şimşek, bu durumun çeşitli riskler taşıdığını söyledi. Tekelleşmenin olması halinde Türkiye’deki üretici firmaların tekelleşen firmanın şartlarına uymak zorunda kalacağını, aksi halde iş almakta zorlanacağını dile getiren Şimşek, “Oysa atölyelerin bir gün dahi boş durabilme lüksü yok” dedi. Farklı pazarlardan gelen talepler nedeniyle geçmişte firmaların bir sonraki yılın üretim takvimini dahi planlayarak çalıştıklarını hatırlatan Şimşek, bugün ise birkaç firmadan gelecek parça parça taleplerle çalıştıklarını ve bir sonraki siparişin gelip gelmeyeceği noktasında kesinlik bulunmaması nedeniyle uzun vadeli planlama yapmakta zorlandıklarını söyledi.

 

Çözüm olarak mutlaka pazar çeşitlemesinin yeniden sağlanması gerektiğini ifade eden Şimşek, bunun da kısa vadede olmasının mümkün gözükmediğini söyledi.

 

“Sektör birlikte hareket etmeli”

 

Firmaların büyük bölümünün mevcut durumda yaşadıkları sorunları azaltabilmek, atölyelerini boş bırakmamak adına fiyat düşürüp daha çok iş alabilme yarışına girdiğine değinen Ali Şimşek, bu durumda sektör temsilcilerinin günü kurtardığını ancak uzun vadede hem kendilerine hem de sektöre ciddi zararlar verdiğini vurguladı. Fiyat indiriminin sonu olmadığını, bu uygulamanın zarardan başka getirisinin olmayacağını kaydeden Şimşek, indirim yapmak yerine sektör temsilcilerinin birlikte hareket etmesinin sorunları en aza indireceğini anlattı. Sektör temsilcilerinin taban fiyatların altına inmemesi gerektiğini kaydeden Şimşek, “Maalesef bu sektörde yatırım çok pahalı değil. Bu nedenle işi bilmemesine rağmen sektöre adım atıp ayakta kalmak için fiyat kıran çok firma var. Ancak bu firmalar da bilme ki kalitemiz ve hızlı teslim sürelerimiz için tercih ediliyoruz. Gücümüzün farkında olarak hareket etmeliyiz” ifadelerini kullandı.

 

“Yetişmiş personel sıkıntısı sürüyor”

 

İşlerdeki artışın yanı sıra halen yetişmiş personel bulmakta zorlandıklarını da dile getiren Ali Şimşek, hükümet tarafından çok ciddi personel teşvikleri verilmesine rağmen istedikleri sayıda personel bulamamaları nedeniyle bu teşviklerden yeterince yararlanamadıklarını söyledi. Yine de bu teşviklerin sektöre önemli destekler sağladığını ve uzatılmasının sevindirici olduğunu ifade eden Şimşek, sektörel eğitimlerin artırılması gerektiğini belirtti. Ülkede uygulanan yanlış eğitim politikaları ve çocukların aileleri tarafından hatalı yetiştirilmesi nedeniyle yeni neslin fabrikalarda çalışmayı tercih etmediğini, hatta utandığını anlatan Şimşek, bu sorunun çözülmesi gerektiğini vurguladı.

 

Döviz kurlarındaki anlık değişimlerin de sektörü rahatsız ettiğini anlatan Şimşek, “Bu değişimler müşteri tarafından indirim talebiyle karşılanıyor. Yıl içinde istikrarlı şekilde yükselmesi sorun olmaz ama anlık değişiklikler çeşitli sıkıntıları da beraberinde getiriyor” değerlendirmesini yaptı.

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
Tarsus Zeytin Platformu Tarsus Sarıulak Slowfood ekib Borsada toplandı
EKONOMİ

28 Ağustos 2019 Çarşamba 11:12

Tarsus Zeytin Platformu Tarsus Sarıulak Slowfood ekib Borsada toplandı

Tarsus Zeytin Platformu Tarsus Sarıulak Slowfood ekibinin katılımıyla Borsa Başkanlık Toplantı salonunda toplandı
11:12
Tarsus TSO Sigorta Acenteleri Kurultayı'nda
EKONOMİ

26 Ağustos 2019 Pazartesi 09:43

Tarsus TSO Sigorta Acenteleri Kurultayı'nda

Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası Sigorta Meslek Komitesi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) ev sahipliğinde düzenlenen Sigorta Acenteleri Kurultayı'na katıldı
09:43
TARSUS TİCARET BORSASINDA BELGE DAĞITIM TÖRENİ
EKONOMİ

26 Ağustos 2019 Pazartesi 09:33

TARSUS TİCARET BORSASINDA BELGE DAĞITIM TÖRENİ

Ticaret Bakanlığı Güneydoğu Anadolu Bölge Müdürlüğü tarafından 21-22 Ağustos tarihlerinde düzenlenen pamuk ve çırçır işletmelerine yönelik Pamuk Sorumlu Denetçi eğitiminin son gününde katılımcılar bakanlık onaylı '' Pamuk Sorumlu Denetçi '' belgelerini alabilmek için sınava tabii tutuldular
09:33
BAŞKAN SEÇER, KUZEY IRAK HEYETİNİ MAKAMINDA AĞIRLADI
EKONOMİ

24 Ağustos 2019 Cumartesi 09:56

BAŞKAN SEÇER, KUZEY IRAK HEYETİNİ MAKAMINDA AĞIRLADI

SEÇER: “KUZEY IRAK'LA HER ALANDA İLİŞKİLERİMİZİ DAHA İYİ NOKTAYA GETİREBİLİRİZ”
09:56
MESİAD'IN “MERSİN NEFES İSTİYOR” PROJESİ HAYATA GEÇİYOR
EKONOMİ

24 Ağustos 2019 Cumartesi 09:54

MESİAD'IN “MERSİN NEFES İSTİYOR” PROJESİ HAYATA GEÇİYOR

MESİAD'ın girişimleri ile başlatılan “Mersin Nefes İstiyor” projesi hayata geçiyor
09:54
TARSUS'TA 40 BİN DEKARLIK ALANDA AYÇİÇEĞİ ÜRETİMİ YAPILIYOR
EKONOMİ

23 Ağustos 2019 Cuma 14:47

TARSUS'TA 40 BİN DEKARLIK ALANDA AYÇİÇEĞİ ÜRETİMİ YAPILIYOR

Yıllar önce Çukurova yöresinde pamuğa alternatif olarak ekimine başlanan ayçiçeğinde, Tarsus2ta 40 bin dekarlık alanda ayçiçeği ekim alanı bulunuyor
14:47
LÜTFİ ELVAN'DAN MTOSB ZİYARETİ
EKONOMİ

23 Ağustos 2019 Cuma 14:02

LÜTFİ ELVAN'DAN MTOSB ZİYARETİ

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Mersin Milletvekili Lütfi Elvan Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesini ziyaret etti
14:02
ELVAN ,YILBOR'DA İNCELEMELERDE BULUNDU
EKONOMİ

22 Ağustos 2019 Perşembe 10:50

ELVAN ,YILBOR'DA İNCELEMELERDE BULUNDU

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu başkanı ve Ak Parti Mersin Milletvekili Lütfi Elvan, Mersin-Tarsus Organize Sanayi bölgesinde faaliyet gösteren Yılbor'u ziyaret ederek incelemelerde bulundu
10:50
BORSA BAŞKAN MURAT KAYA''TARSUS'TA PAMUK EKİM ALANI ARTTI''
EKONOMİ

22 Ağustos 2019 Perşembe 10:37

BORSA BAŞKAN MURAT KAYA''TARSUS'TA PAMUK EKİM ALANI ARTTI''

Tarsus Ticaret Borsası Başkanı Murat Kaya, Tarsus'ta pamuk ekim alanlarının geçmiş yıllara nazaran çok büyük oranda arttığını bildirdi
10:37
ELVAN, MTOSB 3'ÜNCÜ BÖLGEDE İNCELEMELRDE BULUNDU
EKONOMİ

22 Ağustos 2019 Perşembe 10:35

ELVAN, MTOSB 3'ÜNCÜ BÖLGEDE İNCELEMELRDE BULUNDU

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Mersin Milletvekili Lütfi Elvan, Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi'nde yapımı devam eden MTOSB 3ncü Bölgede incelemelerde bulundu
10:35
Ev Aldıran Faizler Geldi, Konut Almak İçin Uygun Zaman Şimdi
EKONOMİ

10 Ağustos 2019 Cumartesi 10:39

Ev Aldıran Faizler Geldi, Konut Almak İçin Uygun Zaman Şimdi

Mersin Yapı Müteahhitleri Derneği Başkanı Nesim Ekinci, Faizlerin yüzde 1'in altına inmesi sektörümüze can suyu oldu
10:39
BAŞKAN SEÇER'DEN MERSİN-TARSUS OSB'DE İNCELEME
EKONOMİ

10 Ağustos 2019 Cumartesi 10:34

BAŞKAN SEÇER'DEN MERSİN-TARSUS OSB'DE İNCELEME

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyeti Ağustos ayı olağan toplantısına katıldı
10:34
TARSUS'TA AĞUSTOS AYI SÜT FİYATLARI BELİRLENDİ
EKONOMİ

08 Ağustos 2019 Perşembe 10:47

TARSUS'TA AĞUSTOS AYI SÜT FİYATLARI BELİRLENDİ

Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası 4. Meslek Komitesi ve Tarsus Süt Üreticileri Birliği süt fiyatlarını belirlemek üzere bir araya geldi.
10:47