:: 20 Temmuz 2019 Cumartesi

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Lojistik sektörü navlun desteklerinin devamını bekliyor

MTSO 41 No'lu Lojistik Hizmetleri Meslek Komitesi Başkanı Bekir Şahin, ekonomideki gelişimin özellikle ihracatla ivme kazanacağına dikkat çekerek ihracatı artıracak her türlü desteğin devam etmesini beklediklerini söyledi. Bazı taşımalarda navlun desteğinin kaldırıldığını hatırlatan Şahin, bu tür desteklere ihtiyaç duyulan bir dönemden geçildiğini bildirdi.
Lojistik sektörü navlun desteklerinin devamını bekliyor
03 Kasım 2018
Cumartesi 10:21

MTSO 41 No’lu Lojistik Hizmetleri Meslek Komitesi Başkanı Bekir Şahin, ekonomideki gelişimin özellikle ihracatla ivme kazanacağına dikkat çekerek ihracatı artıracak her türlü desteğin devam etmesini beklediklerini söyledi. Bazı taşımalarda navlun desteğinin kaldırıldığını hatırlatan Şahin, bu tür desteklere ihtiyaç duyulan bir dönemden geçildiğini bildirdi.

 

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) 41 No’lu Lojistik Hizmetleri Meslek Komitesi Başkanı Bekir Şahin, komite hakkında bilgi vererek sektöre ilişkin değerlendirmeler yaptı. 41 No’lu Komitenin bu yıl faaliyete başladığını ifade eden Şahin, şöyle konuştu:

“Geçmiş yıllarda MTSO bünyesinde, uluslararası taşıma ve yurtiçi taşıma yapan firmaların yer aldığı gruplarda faaliyet gösteriyorduk. Oysa bizim sektörümüzdeki arkadaşlar hem yurtiçi hem uluslararası taşıma yapıyor. Lojistiğin tüm alanlarına hizmet veriyoruz. Kara, hava, demiryolu ve denizyolu taşımalarımız var. Depolamadan paketlemeye lojistiğin tüm alanlarında hizmet veriyoruz. Dolayısıyla bizim çok daha genel sorunlarımız oluyordu. Bu alanda daha çok yoğunlaşabilmek, sorunlarımızın çözümü noktasında lobi çalışmalarını daha güçlü yürütebilmek adına bu dönemde yolumuza ayrı bir komite olarak devam etmeye başladık.”

 

“Yeni bir nakliyeciler sitesi talep ediyoruz”

İlk olarak Mersin’de yeni bir Nakliyeciler Sitesi istediklerini anlatan Bekir Şahin, mevcut sitenin gerek altyapı olarak gerekse konum olarak sıkıntıları bulunduğunu anlattı. “MTSO Başkanımız Sayın Ayhan Kızıltan da sitemizi ziyaret ederek yaşadığımız sıkıntılara bizzat şahit oldu” diyen Şahin, en az 500 dönümlük yeni bir arazi üzerine modern bir Nakliyeciler Sitesi’ne ihtiyaç duyduklarını anlattı. Arazi bulma noktasında ciddi sorunlar yaşandığını hatırlatan Şahin, bu sorunun çözülmesi halinde üst yapı noktasında sektör temsilcilerinin gerekli maddi imkana sahip olduğunu ofisleri yapabileceklerini bildirdi. Mevcut sitede 150 civarında firmanın faaliyet gösterdiğini ancak yer olması halinde bu rakamın 500 adet firmaya dahi çıkabileceğini anlatan Şahin, “Aslında talep çok fazla ancak hem yer yok hem de kimse böyle bir ortama yatırım yapmak istemiyor. Herkes daha modern bir site talep ediyor. Böyle modern bir sitenin kurulmasıyla yatırımcı sayısı da kente sağlanacak istihdam da artacaktır. Sonuç olarak Mersin, lojistik sektörü açısından güçlü bir kent ve mevcut site bu güce yakışmıyor” değerlendirmesini yaptı.

Kurulmasını istedikleri yeni site içerisinde bankalar, restoranlar, TIR garajı gibi sosyal donatı alanlarının olması gerektiğine de değinen Şahin, “Böylece yan sektörler adına da yeni istihdam alanları oluşturulacaktır. Bu yatırım yalnız sektör değil, kent adına da önemlidir” dedi.

Bu sitenin konumunun önem taşıdığına da dikkat çeken Şahin, limana yakın olması yanında site içine kadar demiryolu hattı döşenmesinin önemini de vurguladı. Geçmiş yıllarda bu konularda güzel çalışmalar yürütüldüğünü ve önemli adımlar atıldığını, konunun belli noktalara kadar getirildiğini de hatırlatan Şahin, “Ancak maalesef ilgili bakanlıkların ve bakanların değişmesiyle birlikte tüm çalışmalarımız sıfırlanmış oldu. Komite olarak bu konunun peşini bırakmayı düşünmüyoruz. Gerekli lobi çalışmalarımızı önümüzdeki süreçte de sürdüreceğiz” diye konuştu.

Bunun yanı sıra önümüzdeki süreçte yapmayı planladıkları bir diğer çalışmanın ise üye ziyaretleri olduğunu kaydeden Şahin, Komiteye bağlı tüm üyeleri birer birer yerinde ziyaret ederek sorunlarını yerinde dinlemeyi düşündüklerini anlattı. Bu sayede hem üyeleriyle temaslarını artıracaklarını hem de sorunları kaynağında tespit edebileceklerini belirten Şahin, ardından bu sorunlar arasından çözebileceklerinin takipçisi olacaklarını söyledi.

 

“Demiryolu yatırımlarını önemsiyoruz”

Konuşmasını sektöre ilişkin değerlendirmelerle sürdüren Bekir Şahin, ilk olarak demiryollarının durumuna değindi. Uluslararası taşımacılık modları arasında demiryolu taşımacılığının öneminin her geçen gün arttığını vurgulayan Şahin, bu taşımacılık türünün hem maliyetlerinin daha uygun olması hem daha çevreci olması nedeniyle tercih edildiğini anlattı. “Bugün Çin, ülkesinde ürettiği ürünlerini taşımak için dünyanın bir diğer ucuna Londra’ya kadar demiryolu hattı döşüyor ki maliyetlerini en aza indirip ürünlerinin satışında rekabetçi yapıya kavuşabilsin” diyen Şahin, Türkiye’den de benzer yatırımlar beklediklerini vurguladı. Yıllardır yeni bir demiryolu hattı yapılmadığını kaydeden Şahin, hatların modernize edilmesi, yeni hat ve vagon yatırımları yapılması gerektiğini söyledi. Bu yatırımların yapılması halinde taşıma maliyetlerinin yüzde 50 civarında düşebileceğine işaret eden Şahin, vagon sayısının artması halinde TIR’ların dahi belirli noktalara kadar vagonlarla taşınıp ardından diğer taşıma modlarına geçiş yapılabileceğini söyledi. Böylesi bir yatırım durumunda karayollarında da ciddi bir rahatlama oluşacağını dile getiren Şahin, “Hem egzoz gazı salınımı azalacak hem de trafik rahatlayacak, mazot maliyetleri düşecek. Konun değerlendirilmesi sektörümüz adına da ülkenin kazanımları adına da büyük önem taşıyor” ifadelerini kullandı.

 

“Navlun destekleri devam etmeli”

İthalat ve ihracatın lojistik sektörüne etkilerine de değinen Bekir Şahin, “Döviz kurlarındaki hareketlilik ihracat adına olumlu bir gelişme gibi gözükmesine rağmen bölgenin ihracat pazarlarında yaşanan siyasi ve ekonomik sıkıntılar istenen rakamlara ulaşılmasının önüne geçiyor” dedi. Böylesi sıkıntılı bir dönemde 20’ye yakın ürünün üzerindeki navlun desteklerinin kaldırılmasının da ciddi bir sıkıntı oluşturduğunu vurgulayan Şahin, 24 Eylül 2018 tarihinden sonra ihracatı gerçekleştirilen ürünlerden bir bölümünün gümrük tarife navlun desteği kapsamına çıkarıldığını dile getirerek, bu uygulama nedeniyle taşımaların daha da azalmasını beklediklerini anlattı.

Ekonominin güçlenmesinde dış ticaretin önemli bir rol üstlendiğini hatırlatan Şahin, “Ülkemizin 2023 yılındaki 500 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşabilmesi adına her türlü çalışma önem taşıyor. İhracat adına yapılan kısıtlamalar ise bu hedefe yaklaşmayı bir adım daha zorlaştırıyor” değerlendirmesini yaptı.

Bu dönemde taşıma hizmeti verdikleri başta inşaat ve elektronik olmak üzere birçok sektörün de sıkıntılı günler geçirdiğine değinen Şahin, bu nedenle yalnızca yurtdışı değil, yurtiçi taşımaların da azaldığını, sektör olarak rekabetçi yapılarını güçlendirecek fiyat kolaylıkları ve maliyetleri azaltacak yatırımları beklediklerini söyledi. (kaynak:Mersin Ticaret ve Sanayi odası)

 

 

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
Tarsus'ta Sosyal Çalışma Programı ile öğrenciler iş başında
EKONOMİ

11 Temmuz 2019 Perşembe 10:11

Tarsus'ta Sosyal Çalışma Programı ile öğrenciler iş başında

Tarsus'ta İŞKUR'un üniversite öğrencilerine yönelik yaz dönemi için başlattığı Sosyal Çalışma Programı kapsamında 20 üniversite öğrencisi başta Tarsus Kaymakamlığı olmak üzere çeşitli kurumlarda göreve başladı
10:11
MERSİN'DEN HİNTLİ YATIRIMCILARA ÇAĞRI
EKONOMİ

10 Temmuz 2019 Çarşamba 09:09

MERSİN'DEN HİNTLİ YATIRIMCILARA ÇAĞRI

BAŞKAN SEÇER'DEN HİNDİSTAN'A KÜLTÜREL VE EKONOMİK İŞBİRLİĞİ ÇAĞRISI
09:09
Tarsus'ta Akdeniz Meyve Sineği ile mücadele sürüyor
EKONOMİ

09 Temmuz 2019 Salı 10:15

Tarsus'ta Akdeniz Meyve Sineği ile mücadele sürüyor

Tarsus'ta özellikle sert çekirdekli meyveler ile narenciye üzerinde ciddi ekonomik kayıplara neden olan Akdeniz Meyve Sineği ile mücadele devam ediyor
10:15
TSO BAŞKANI KOÇAK Türkiye - KKTC Ticaret Odası Forumu 1. Ekonomi Konferansın katıldı
EKONOMİ

09 Temmuz 2019 Salı 10:41

TSO BAŞKANI KOÇAK Türkiye - KKTC Ticaret Odası Forumu 1. Ekonomi Konferansın katıldı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Kıbrıs Türk Ticaret Odası'nın (KTTO) organize ettiği ''Türkiye - KKTC Ticaret Odası Forumu 1. Ekonomi Konferansı'' Lefkoşa'da gerçekleşti
10:41
LAVANTA ÇAMLIYAYLA'DA TUTTU
EKONOMİ

09 Temmuz 2019 Salı 10:28

LAVANTA ÇAMLIYAYLA'DA TUTTU

Çamlıyayla'da 1 yıl önce başlatılan proje kapsamında deneme amaçlı ekilen ve hasadına başlanan lavanta artık gelir kapısı oldu
10:28
Toroslar EDAŞ yaz ayları için hazırlıklarını tamamladı
EKONOMİ

09 Temmuz 2019 Salı 10:04

Toroslar EDAŞ yaz ayları için hazırlıklarını tamamladı

Müşterilerine kesintisiz hizmet verme hedefi ile sorumluluk bölgesinde olan 6 ilde seferberlik ilan eden Toroslar EDAŞ, yaz aylarında mevsimsel sıcaklıklar sebebiyle ortaya çıkabilecek problemleri önlemek için hazırlık çalışmaları gerçekleştirerek önlemlerini aldı.
10:04
YAZ BOYUNCA 20 ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİ YAZ BOYUNCA RESMİ KURUMLARDA ÇALIŞACAK
EKONOMİ

08 Temmuz 2019 Pazartesi 10:21

YAZ BOYUNCA 20 ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİ YAZ BOYUNCA RESMİ KURUMLARDA ÇALIŞACAK

İŞKUR'un üniversite öğrencilerine yönelik yaz dönemi için başlattığı Sosyal Çalışma Programı kura sonuçları tamamlandı. Tarsus'ta bu sosyal programdan yararlanacak 20 üniversite öğrencisi kurayla belirlendi. 20 kişide yedek olarak belirlendi
10:21
Tarsus TSO yabancı öğrencileri konuk etti
EKONOMİ

08 Temmuz 2019 Pazartesi 09:30

Tarsus TSO yabancı öğrencileri konuk etti

Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası, Çukurova Rotary Kulübü'nün değişim programı kapsamında 6 ülkeden misafir ettiği öğrencileri konuk etti
09:30
TOBB YÖNETİM KURULU ÜYESİ ÜLKEN'DEN TSO'YA TEŞEKKÜR
EKONOMİ

04 Temmuz 2019 Perşembe 10:41

TOBB YÖNETİM KURULU ÜYESİ ÜLKEN'DEN TSO'YA TEŞEKKÜR

Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası'nın 140.yıl etkinliğine katılan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Ülken, kaliteli hizmetinden dolayı Tarsus Ticaret ve Sanayi Odasını tebrik etti
10:41
TSO BAŞKANI KOÇAK,ICC TÜRKİYE MİLLİ KOMİTESİNE GENEL KURLUNA KATILDI
EKONOMİ

03 Temmuz 2019 Çarşamba 09:42

TSO BAŞKANI KOÇAK,ICC TÜRKİYE MİLLİ KOMİTESİNE GENEL KURLUNA KATILDI

MTO – Türkiye Milli Komitesi Yönetim Kurulu Üyesi, Tarsus Ticaret ve Sanayi odası başkanı Ruhi Koçak, TOBB'da düzenlenen Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) Türkiye Milli Komitesinin 65'inci Genel Kurul Toplantısına katıldı
09:42
TSO ve SAİK YÖNETİM KURULU ÜYESİ İNANDIOĞLU'NDAN TEŞEKKÜR
EKONOMİ

03 Temmuz 2019 Çarşamba 09:38

TSO ve SAİK YÖNETİM KURULU ÜYESİ İNANDIOĞLU'NDAN TEŞEKKÜR

TSO Yönetim kurulu Üyesi ve Tarsus Lider Sigorta Grup yönetim kurulu başkanı Osman İnandıoğlu, bir teşekkür mesajı yayınlayarak,'' Her zaman dediğim gibi “ Başarı tesadüf değildir”…''dedi.
09:38
İMO TARSUS TEMSİLCİSİ BÜYÜKASLAN İNŞAAT SEKTÖRÜNDE PİYASA ÇOK DURGUN
EKONOMİ

03 Temmuz 2019 Çarşamba 09:35

İMO TARSUS TEMSİLCİSİ BÜYÜKASLAN İNŞAAT SEKTÖRÜNDE PİYASA ÇOK DURGUN

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Tarsus temsilcisi Namık Kemal Büyükaslan son aylarda inşaat sektöründe hareket yok. Piyasa çok durgun durumda.dedi
09:35
Mersin'de Fsc Ana Denetimi Tamamlandı
EKONOMİ

03 Temmuz 2019 Çarşamba 08:40

Mersin'de Fsc Ana Denetimi Tamamlandı

Mersin Orman Bölge Müdürlüğü 2019 yılı FSC (Forest Stewardship Council-Orman Yönetim Konseyi) programının ana denetimi tamamlandı
08:40