:: 23 Ocak 2019 Çarşamba

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Lojistik sektörü navlun desteklerinin devamını bekliyor

MTSO 41 No'lu Lojistik Hizmetleri Meslek Komitesi Başkanı Bekir Şahin, ekonomideki gelişimin özellikle ihracatla ivme kazanacağına dikkat çekerek ihracatı artıracak her türlü desteğin devam etmesini beklediklerini söyledi. Bazı taşımalarda navlun desteğinin kaldırıldığını hatırlatan Şahin, bu tür desteklere ihtiyaç duyulan bir dönemden geçildiğini bildirdi.
Lojistik sektörü navlun desteklerinin devamını bekliyor
03 Kasım 2018
Cumartesi 10:21

MTSO 41 No’lu Lojistik Hizmetleri Meslek Komitesi Başkanı Bekir Şahin, ekonomideki gelişimin özellikle ihracatla ivme kazanacağına dikkat çekerek ihracatı artıracak her türlü desteğin devam etmesini beklediklerini söyledi. Bazı taşımalarda navlun desteğinin kaldırıldığını hatırlatan Şahin, bu tür desteklere ihtiyaç duyulan bir dönemden geçildiğini bildirdi.

 

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) 41 No’lu Lojistik Hizmetleri Meslek Komitesi Başkanı Bekir Şahin, komite hakkında bilgi vererek sektöre ilişkin değerlendirmeler yaptı. 41 No’lu Komitenin bu yıl faaliyete başladığını ifade eden Şahin, şöyle konuştu:

“Geçmiş yıllarda MTSO bünyesinde, uluslararası taşıma ve yurtiçi taşıma yapan firmaların yer aldığı gruplarda faaliyet gösteriyorduk. Oysa bizim sektörümüzdeki arkadaşlar hem yurtiçi hem uluslararası taşıma yapıyor. Lojistiğin tüm alanlarına hizmet veriyoruz. Kara, hava, demiryolu ve denizyolu taşımalarımız var. Depolamadan paketlemeye lojistiğin tüm alanlarında hizmet veriyoruz. Dolayısıyla bizim çok daha genel sorunlarımız oluyordu. Bu alanda daha çok yoğunlaşabilmek, sorunlarımızın çözümü noktasında lobi çalışmalarını daha güçlü yürütebilmek adına bu dönemde yolumuza ayrı bir komite olarak devam etmeye başladık.”

 

“Yeni bir nakliyeciler sitesi talep ediyoruz”

İlk olarak Mersin’de yeni bir Nakliyeciler Sitesi istediklerini anlatan Bekir Şahin, mevcut sitenin gerek altyapı olarak gerekse konum olarak sıkıntıları bulunduğunu anlattı. “MTSO Başkanımız Sayın Ayhan Kızıltan da sitemizi ziyaret ederek yaşadığımız sıkıntılara bizzat şahit oldu” diyen Şahin, en az 500 dönümlük yeni bir arazi üzerine modern bir Nakliyeciler Sitesi’ne ihtiyaç duyduklarını anlattı. Arazi bulma noktasında ciddi sorunlar yaşandığını hatırlatan Şahin, bu sorunun çözülmesi halinde üst yapı noktasında sektör temsilcilerinin gerekli maddi imkana sahip olduğunu ofisleri yapabileceklerini bildirdi. Mevcut sitede 150 civarında firmanın faaliyet gösterdiğini ancak yer olması halinde bu rakamın 500 adet firmaya dahi çıkabileceğini anlatan Şahin, “Aslında talep çok fazla ancak hem yer yok hem de kimse böyle bir ortama yatırım yapmak istemiyor. Herkes daha modern bir site talep ediyor. Böyle modern bir sitenin kurulmasıyla yatırımcı sayısı da kente sağlanacak istihdam da artacaktır. Sonuç olarak Mersin, lojistik sektörü açısından güçlü bir kent ve mevcut site bu güce yakışmıyor” değerlendirmesini yaptı.

Kurulmasını istedikleri yeni site içerisinde bankalar, restoranlar, TIR garajı gibi sosyal donatı alanlarının olması gerektiğine de değinen Şahin, “Böylece yan sektörler adına da yeni istihdam alanları oluşturulacaktır. Bu yatırım yalnız sektör değil, kent adına da önemlidir” dedi.

Bu sitenin konumunun önem taşıdığına da dikkat çeken Şahin, limana yakın olması yanında site içine kadar demiryolu hattı döşenmesinin önemini de vurguladı. Geçmiş yıllarda bu konularda güzel çalışmalar yürütüldüğünü ve önemli adımlar atıldığını, konunun belli noktalara kadar getirildiğini de hatırlatan Şahin, “Ancak maalesef ilgili bakanlıkların ve bakanların değişmesiyle birlikte tüm çalışmalarımız sıfırlanmış oldu. Komite olarak bu konunun peşini bırakmayı düşünmüyoruz. Gerekli lobi çalışmalarımızı önümüzdeki süreçte de sürdüreceğiz” diye konuştu.

Bunun yanı sıra önümüzdeki süreçte yapmayı planladıkları bir diğer çalışmanın ise üye ziyaretleri olduğunu kaydeden Şahin, Komiteye bağlı tüm üyeleri birer birer yerinde ziyaret ederek sorunlarını yerinde dinlemeyi düşündüklerini anlattı. Bu sayede hem üyeleriyle temaslarını artıracaklarını hem de sorunları kaynağında tespit edebileceklerini belirten Şahin, ardından bu sorunlar arasından çözebileceklerinin takipçisi olacaklarını söyledi.

 

“Demiryolu yatırımlarını önemsiyoruz”

Konuşmasını sektöre ilişkin değerlendirmelerle sürdüren Bekir Şahin, ilk olarak demiryollarının durumuna değindi. Uluslararası taşımacılık modları arasında demiryolu taşımacılığının öneminin her geçen gün arttığını vurgulayan Şahin, bu taşımacılık türünün hem maliyetlerinin daha uygun olması hem daha çevreci olması nedeniyle tercih edildiğini anlattı. “Bugün Çin, ülkesinde ürettiği ürünlerini taşımak için dünyanın bir diğer ucuna Londra’ya kadar demiryolu hattı döşüyor ki maliyetlerini en aza indirip ürünlerinin satışında rekabetçi yapıya kavuşabilsin” diyen Şahin, Türkiye’den de benzer yatırımlar beklediklerini vurguladı. Yıllardır yeni bir demiryolu hattı yapılmadığını kaydeden Şahin, hatların modernize edilmesi, yeni hat ve vagon yatırımları yapılması gerektiğini söyledi. Bu yatırımların yapılması halinde taşıma maliyetlerinin yüzde 50 civarında düşebileceğine işaret eden Şahin, vagon sayısının artması halinde TIR’ların dahi belirli noktalara kadar vagonlarla taşınıp ardından diğer taşıma modlarına geçiş yapılabileceğini söyledi. Böylesi bir yatırım durumunda karayollarında da ciddi bir rahatlama oluşacağını dile getiren Şahin, “Hem egzoz gazı salınımı azalacak hem de trafik rahatlayacak, mazot maliyetleri düşecek. Konun değerlendirilmesi sektörümüz adına da ülkenin kazanımları adına da büyük önem taşıyor” ifadelerini kullandı.

 

“Navlun destekleri devam etmeli”

İthalat ve ihracatın lojistik sektörüne etkilerine de değinen Bekir Şahin, “Döviz kurlarındaki hareketlilik ihracat adına olumlu bir gelişme gibi gözükmesine rağmen bölgenin ihracat pazarlarında yaşanan siyasi ve ekonomik sıkıntılar istenen rakamlara ulaşılmasının önüne geçiyor” dedi. Böylesi sıkıntılı bir dönemde 20’ye yakın ürünün üzerindeki navlun desteklerinin kaldırılmasının da ciddi bir sıkıntı oluşturduğunu vurgulayan Şahin, 24 Eylül 2018 tarihinden sonra ihracatı gerçekleştirilen ürünlerden bir bölümünün gümrük tarife navlun desteği kapsamına çıkarıldığını dile getirerek, bu uygulama nedeniyle taşımaların daha da azalmasını beklediklerini anlattı.

Ekonominin güçlenmesinde dış ticaretin önemli bir rol üstlendiğini hatırlatan Şahin, “Ülkemizin 2023 yılındaki 500 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşabilmesi adına her türlü çalışma önem taşıyor. İhracat adına yapılan kısıtlamalar ise bu hedefe yaklaşmayı bir adım daha zorlaştırıyor” değerlendirmesini yaptı.

Bu dönemde taşıma hizmeti verdikleri başta inşaat ve elektronik olmak üzere birçok sektörün de sıkıntılı günler geçirdiğine değinen Şahin, bu nedenle yalnızca yurtdışı değil, yurtiçi taşımaların da azaldığını, sektör olarak rekabetçi yapılarını güçlendirecek fiyat kolaylıkları ve maliyetleri azaltacak yatırımları beklediklerini söyledi. (kaynak:Mersin Ticaret ve Sanayi odası)

 

 

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
En büyük sorun kalifiye eleman sorunu
EKONOMİ

05 Ocak 2019 Cumartesi 16:48

En büyük sorun kalifiye eleman sorunu

MTSO 13 No'lu Ulaşım Araçları İmalat, Satış ve Onarımı Meslek Komitesi Başkanı Mehmet Kisin, otomotiv sektöründe kalifiye eleman ve çırak bulamamaktan şikayetçi oldu.
16:48
Tarsus Ticaret Borsası Başkanı Kaya
EKONOMİ

04 Ocak 2019 Cuma 09:10

Tarsus Ticaret Borsası Başkanı Kaya

Daha Çok Çalışmaya, Daha Çok Üretmeye Devam Edeceğiz
09:10
EMEKLİ AYLIKLARINA YÜZDELİ ZAMLAR YERİNE SEYYANEN ZAMLARIN YAPILMASI DAHA ADİL OLUR
EKONOMİ

04 Ocak 2019 Cuma 09:06

EMEKLİ AYLIKLARINA YÜZDELİ ZAMLAR YERİNE SEYYANEN ZAMLARIN YAPILMASI DAHA ADİL OLUR

Türkiye Emekliler Derneği Genel mali sekreteri ve Tarsus şube başkanı Ömer Kurnaz, Ocak 2019 emekli zammı, yüzde 10,19 olarak açıklandığını bildirdi.
09:06
Mersin'de Yaş Meyve Sebze İhracat Şampiyonları Ödülleri verildi
EKONOMİ

01 Ocak 2019 Salı 16:29

Mersin'de Yaş Meyve Sebze İhracat Şampiyonları Ödülleri verildi

Akdeniz İhracatçılar Birliği (AKİB) 2017 Yılı Yaş Meyve Sebze İhracat Şampiyonları Ödül Töreni, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın katılımıyla gerçekleştirildi.
16:29
TARSUS YENİ ESNAF KEFALET KOOPERATİFİ'NDEN 2018 YILINDA 42 MİLYON 750 BİN TL KREDİ
EKONOMİ

21 Aralık 2018 Cuma 09:49

TARSUS YENİ ESNAF KEFALET KOOPERATİFİ'NDEN 2018 YILINDA 42 MİLYON 750 BİN TL KREDİ

Tarsus Yeni Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Bektaş Aslan, 2018 yılının sonuna yaklaştığımız şu günlerde 560 esnafa toplam 42 milyon 750 bin TL kredi dağıttıklarını bildirdi.
09:49
BAKKALLAR ODASI BAŞKANI YALÇIN SİGORTA PRİM YÜZDESİ AŞAĞI ÇEKİLMELİ
EKONOMİ

20 Aralık 2018 Perşembe 10:05

BAKKALLAR ODASI BAŞKANI YALÇIN SİGORTA PRİM YÜZDESİ AŞAĞI ÇEKİLMELİ

Tarsus Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Erdoğan Yalçın,sigorta prim yüzdelerin aşağıya çekilmesi gerektiğini bildirdi.
10:05
MERYAD Başkanı Coşkun Doğmuş Çukurova Bölgesel Havalimanı durma noktasına geldi
EKONOMİ

19 Aralık 2018 Çarşamba 09:36

MERYAD Başkanı Coşkun Doğmuş Çukurova Bölgesel Havalimanı durma noktasına geldi

Mersin Yatırım Dış Ticaret ve Markalaşma Derneği (MERYAD) Başkanı Coşkun Doğmuş, Tarsus'ta yapımı devam eden Çukurova Bölgesel Havalimanı'nın durma noktasına geldiğini belirterek, projenin tamamlanması için lobi faaliyetlerinde bulunulması gerektiğini belirterek, “tek yürek” olma çağrısı yaptı.
09:36
Başkan Dinçer'den sahte alkolü içecek uyarısı
EKONOMİ

19 Aralık 2018 Çarşamba 09:33

Başkan Dinçer'den sahte alkolü içecek uyarısı

Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, yaklaşan yeni yıl öncesi esnaf ve sanatkarları kaçak, sahte ve kayıt dışı alkollü içecekleri alıp satmamaları; üketicileri de hayatlarını tehlikeye atmamaları adına sorgulayıcı olmaları konusunda uyardı.
09:33
E-ticaret, KOBİ'leri dijital çağa hazırlıyor
EKONOMİ

08 Aralık 2018 Cumartesi 17:57

E-ticaret, KOBİ'leri dijital çağa hazırlıyor

Dijital çağın popüler kavramlarından olan, ticaretin elektronik versiyonu da denilen e-ticaret, KOBİ'lerin dijital dönüşüme ayak uydurabilmelerinin en temel yolu. Bütünleşik pazarlama yöntemleri içeren e-ticaret, firmalara zamandan maliyet tasarrufuna, müşteri potansiyelini arttırmadan, ürünlerin satılabileceği yeni bir kanal oluşumuna kadar birçok alanda fayda sağlıyor.
17:57
Tarsus Bakkallar ve Bayiler odası başkanı Erdoğan Yalçın
EKONOMİ

06 Aralık 2018 Perşembe 09:13

Tarsus Bakkallar ve Bayiler odası başkanı Erdoğan Yalçın

Tarsus Bakkallar ve Bayiler odası başkanı Erdoğan Yalçın,2018'in 11 aylık döneminde en çok açılışı yapılan meslek kolunun bakkallık olduğunu bildirdi.
09:13