:: 24 Mart 2019 Pazar

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Lojistik sektörü navlun desteklerinin devamını bekliyor

MTSO 41 No'lu Lojistik Hizmetleri Meslek Komitesi Başkanı Bekir Şahin, ekonomideki gelişimin özellikle ihracatla ivme kazanacağına dikkat çekerek ihracatı artıracak her türlü desteğin devam etmesini beklediklerini söyledi. Bazı taşımalarda navlun desteğinin kaldırıldığını hatırlatan Şahin, bu tür desteklere ihtiyaç duyulan bir dönemden geçildiğini bildirdi.
Lojistik sektörü navlun desteklerinin devamını bekliyor
03 Kasım 2018
Cumartesi 10:21

MTSO 41 No’lu Lojistik Hizmetleri Meslek Komitesi Başkanı Bekir Şahin, ekonomideki gelişimin özellikle ihracatla ivme kazanacağına dikkat çekerek ihracatı artıracak her türlü desteğin devam etmesini beklediklerini söyledi. Bazı taşımalarda navlun desteğinin kaldırıldığını hatırlatan Şahin, bu tür desteklere ihtiyaç duyulan bir dönemden geçildiğini bildirdi.

 

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) 41 No’lu Lojistik Hizmetleri Meslek Komitesi Başkanı Bekir Şahin, komite hakkında bilgi vererek sektöre ilişkin değerlendirmeler yaptı. 41 No’lu Komitenin bu yıl faaliyete başladığını ifade eden Şahin, şöyle konuştu:

“Geçmiş yıllarda MTSO bünyesinde, uluslararası taşıma ve yurtiçi taşıma yapan firmaların yer aldığı gruplarda faaliyet gösteriyorduk. Oysa bizim sektörümüzdeki arkadaşlar hem yurtiçi hem uluslararası taşıma yapıyor. Lojistiğin tüm alanlarına hizmet veriyoruz. Kara, hava, demiryolu ve denizyolu taşımalarımız var. Depolamadan paketlemeye lojistiğin tüm alanlarında hizmet veriyoruz. Dolayısıyla bizim çok daha genel sorunlarımız oluyordu. Bu alanda daha çok yoğunlaşabilmek, sorunlarımızın çözümü noktasında lobi çalışmalarını daha güçlü yürütebilmek adına bu dönemde yolumuza ayrı bir komite olarak devam etmeye başladık.”

 

“Yeni bir nakliyeciler sitesi talep ediyoruz”

İlk olarak Mersin’de yeni bir Nakliyeciler Sitesi istediklerini anlatan Bekir Şahin, mevcut sitenin gerek altyapı olarak gerekse konum olarak sıkıntıları bulunduğunu anlattı. “MTSO Başkanımız Sayın Ayhan Kızıltan da sitemizi ziyaret ederek yaşadığımız sıkıntılara bizzat şahit oldu” diyen Şahin, en az 500 dönümlük yeni bir arazi üzerine modern bir Nakliyeciler Sitesi’ne ihtiyaç duyduklarını anlattı. Arazi bulma noktasında ciddi sorunlar yaşandığını hatırlatan Şahin, bu sorunun çözülmesi halinde üst yapı noktasında sektör temsilcilerinin gerekli maddi imkana sahip olduğunu ofisleri yapabileceklerini bildirdi. Mevcut sitede 150 civarında firmanın faaliyet gösterdiğini ancak yer olması halinde bu rakamın 500 adet firmaya dahi çıkabileceğini anlatan Şahin, “Aslında talep çok fazla ancak hem yer yok hem de kimse böyle bir ortama yatırım yapmak istemiyor. Herkes daha modern bir site talep ediyor. Böyle modern bir sitenin kurulmasıyla yatırımcı sayısı da kente sağlanacak istihdam da artacaktır. Sonuç olarak Mersin, lojistik sektörü açısından güçlü bir kent ve mevcut site bu güce yakışmıyor” değerlendirmesini yaptı.

Kurulmasını istedikleri yeni site içerisinde bankalar, restoranlar, TIR garajı gibi sosyal donatı alanlarının olması gerektiğine de değinen Şahin, “Böylece yan sektörler adına da yeni istihdam alanları oluşturulacaktır. Bu yatırım yalnız sektör değil, kent adına da önemlidir” dedi.

Bu sitenin konumunun önem taşıdığına da dikkat çeken Şahin, limana yakın olması yanında site içine kadar demiryolu hattı döşenmesinin önemini de vurguladı. Geçmiş yıllarda bu konularda güzel çalışmalar yürütüldüğünü ve önemli adımlar atıldığını, konunun belli noktalara kadar getirildiğini de hatırlatan Şahin, “Ancak maalesef ilgili bakanlıkların ve bakanların değişmesiyle birlikte tüm çalışmalarımız sıfırlanmış oldu. Komite olarak bu konunun peşini bırakmayı düşünmüyoruz. Gerekli lobi çalışmalarımızı önümüzdeki süreçte de sürdüreceğiz” diye konuştu.

Bunun yanı sıra önümüzdeki süreçte yapmayı planladıkları bir diğer çalışmanın ise üye ziyaretleri olduğunu kaydeden Şahin, Komiteye bağlı tüm üyeleri birer birer yerinde ziyaret ederek sorunlarını yerinde dinlemeyi düşündüklerini anlattı. Bu sayede hem üyeleriyle temaslarını artıracaklarını hem de sorunları kaynağında tespit edebileceklerini belirten Şahin, ardından bu sorunlar arasından çözebileceklerinin takipçisi olacaklarını söyledi.

 

“Demiryolu yatırımlarını önemsiyoruz”

Konuşmasını sektöre ilişkin değerlendirmelerle sürdüren Bekir Şahin, ilk olarak demiryollarının durumuna değindi. Uluslararası taşımacılık modları arasında demiryolu taşımacılığının öneminin her geçen gün arttığını vurgulayan Şahin, bu taşımacılık türünün hem maliyetlerinin daha uygun olması hem daha çevreci olması nedeniyle tercih edildiğini anlattı. “Bugün Çin, ülkesinde ürettiği ürünlerini taşımak için dünyanın bir diğer ucuna Londra’ya kadar demiryolu hattı döşüyor ki maliyetlerini en aza indirip ürünlerinin satışında rekabetçi yapıya kavuşabilsin” diyen Şahin, Türkiye’den de benzer yatırımlar beklediklerini vurguladı. Yıllardır yeni bir demiryolu hattı yapılmadığını kaydeden Şahin, hatların modernize edilmesi, yeni hat ve vagon yatırımları yapılması gerektiğini söyledi. Bu yatırımların yapılması halinde taşıma maliyetlerinin yüzde 50 civarında düşebileceğine işaret eden Şahin, vagon sayısının artması halinde TIR’ların dahi belirli noktalara kadar vagonlarla taşınıp ardından diğer taşıma modlarına geçiş yapılabileceğini söyledi. Böylesi bir yatırım durumunda karayollarında da ciddi bir rahatlama oluşacağını dile getiren Şahin, “Hem egzoz gazı salınımı azalacak hem de trafik rahatlayacak, mazot maliyetleri düşecek. Konun değerlendirilmesi sektörümüz adına da ülkenin kazanımları adına da büyük önem taşıyor” ifadelerini kullandı.

 

“Navlun destekleri devam etmeli”

İthalat ve ihracatın lojistik sektörüne etkilerine de değinen Bekir Şahin, “Döviz kurlarındaki hareketlilik ihracat adına olumlu bir gelişme gibi gözükmesine rağmen bölgenin ihracat pazarlarında yaşanan siyasi ve ekonomik sıkıntılar istenen rakamlara ulaşılmasının önüne geçiyor” dedi. Böylesi sıkıntılı bir dönemde 20’ye yakın ürünün üzerindeki navlun desteklerinin kaldırılmasının da ciddi bir sıkıntı oluşturduğunu vurgulayan Şahin, 24 Eylül 2018 tarihinden sonra ihracatı gerçekleştirilen ürünlerden bir bölümünün gümrük tarife navlun desteği kapsamına çıkarıldığını dile getirerek, bu uygulama nedeniyle taşımaların daha da azalmasını beklediklerini anlattı.

Ekonominin güçlenmesinde dış ticaretin önemli bir rol üstlendiğini hatırlatan Şahin, “Ülkemizin 2023 yılındaki 500 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşabilmesi adına her türlü çalışma önem taşıyor. İhracat adına yapılan kısıtlamalar ise bu hedefe yaklaşmayı bir adım daha zorlaştırıyor” değerlendirmesini yaptı.

Bu dönemde taşıma hizmeti verdikleri başta inşaat ve elektronik olmak üzere birçok sektörün de sıkıntılı günler geçirdiğine değinen Şahin, bu nedenle yalnızca yurtdışı değil, yurtiçi taşımaların da azaldığını, sektör olarak rekabetçi yapılarını güçlendirecek fiyat kolaylıkları ve maliyetleri azaltacak yatırımları beklediklerini söyledi. (kaynak:Mersin Ticaret ve Sanayi odası)

 

 

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
TARİHİ TEŞVİKLERDEN FAYDALANIN
EKONOMİ

06 Mart 2019 Çarşamba 11:28

TARİHİ TEŞVİKLERDEN FAYDALANIN

Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası başkanı Ruhi Koçak ile Tarsus Ticaret Borsası başkanı Murat Kaya ‘'istihdam seferberliği 2019 kapsamında iş dünyamıza, girişimcilerimize 8 farklı teşvik sunuluyor ve bunları pek çoğu tarihi destekler şeklinde.'dediler
11:28
ÜRETEREK KAZANABİLİRİZ
EKONOMİ

02 Mart 2019 Cumartesi 19:43

ÜRETEREK KAZANABİLİRİZ

Üretimde ana noktanın dünya pazarında talebi olanı, dünya kalitesi ve dünya fiyatıyla üretebilmektir diyen Tarsus Ticaret Borsası Başkanı Murat Kaya, üreterekk kazanabileceklerini bildirdi
19:43
BAŞKAN KOCAMAZ'DAN İŞÇİYE MÜJDE
EKONOMİ

02 Mart 2019 Cumartesi 19:34

BAŞKAN KOCAMAZ'DAN İŞÇİYE MÜJDE

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile belediye işçilerine seslenerek sendika üyesi olabilmelerinin önünün açıldığını kaydetti
19:34
ÜRETİCİ ÜRETTİĞİNİN DEĞERİNİ ALACAK
EKONOMİ

28 Şubat 2019 Perşembe 09:25

ÜRETİCİ ÜRETTİĞİNİN DEĞERİNİ ALACAK

Tarsus Eshab-ı Kehf Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı ve Sayköy muhtarı Mehmet Keven gazetemizi ziyaret etti
09:25
YAVUZ ''PÜİS ÜLKE EKONOMİSİNİN CAN DAMARIDIR''
EKONOMİ

28 Şubat 2019 Perşembe 09:18

YAVUZ ''PÜİS ÜLKE EKONOMİSİNİN CAN DAMARIDIR''

Püis yöneticileri Ankara genel merkezde İmran Okumuş başkanlığında toplandı
09:18
ÜYE ZİYARETLERİMİZ DEVAM EDECEK
EKONOMİ

27 Şubat 2019 Çarşamba 12:49

ÜYE ZİYARETLERİMİZ DEVAM EDECEK

Tarsus Ticaret Borsası başkanı Murat Kaya, üyelerine yönelik gerçekleştirilen ziyaretlerin devam edeceğini bildirdi
12:49
TOBB Sigorta Acenteleri İcra Komitesi'nden Hisarcıklıoğlu'na ziyaret
EKONOMİ

25 Şubat 2019 Pazartesi 08:34

TOBB Sigorta Acenteleri İcra Komitesi'nden Hisarcıklıoğlu'na ziyaret

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Sigorta Acenteleri İcra Komitesi üyesi olan Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası yönetim kurulu üyesi Osman İnandıoğlu,icra kömitesi üyeleriyle beraber TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile görüştü.
08:34
TARSUS'TA ÇİFTÇİYE TARIMSAL DESTEK
EKONOMİ

22 Şubat 2019 Cuma 12:06

TARSUS'TA ÇİFTÇİYE TARIMSAL DESTEK

Tarsus'ta Çiftçiye 2018 yılı destekleme ödemeleri kapsamında bugünden itibaren 14 milyon 683 bin 834 TL tarımsal destek ödemesi yapılacak
12:06
ÜRETMEYE VE DAHA ÇOK ÇALIŞMAYA MECBURUZ
EKONOMİ

22 Şubat 2019 Cuma 12:00

ÜRETMEYE VE DAHA ÇOK ÇALIŞMAYA MECBURUZ

Tarsus Ticaret Borsası Murat Kaya, özel sektör olarak ticari ve ekonomik süreçte zor bir dönemi geride bırakmak için ilk hedefin daha çok üretmekle ve daha çok çalışmakla başlayacağına belirtti
12:00
Tarsus'ta Girişimci İstihdam Atağı
EKONOMİ

22 Şubat 2019 Cuma 11:45

Tarsus'ta Girişimci İstihdam Atağı

Girişimcilik eğitimlerini 2015 yılından bu yana Tarsus İŞKUR ile birlikte sürdüren Tarsus Ticaret Borsası bu süre boyunca 52 eğitim yaparak 1300 'ü aşkın kişiyi sertifikalandırarak, işyerlerini açmalarına öncü oldu.
11:45
TSO'DAN SANAYİ SİCİL BELGELİ ÜYELERE DUYURU
EKONOMİ

18 Şubat 2019 Pazartesi 10:54

TSO'DAN SANAYİ SİCİL BELGELİ ÜYELERE DUYURU

Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası sanayi sicil belgeli üyelerimize yıllık işetme cetveli duyurusunda bulundu
10:54
TSO BAŞKANI KOÇAK , ICC TÜRKİYE TAHKİM GÜNÜ TOPLANTISINA KATILDI
EKONOMİ

18 Şubat 2019 Pazartesi 10:47

TSO BAŞKANI KOÇAK , ICC TÜRKİYE TAHKİM GÜNÜ TOPLANTISINA KATILDI

Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası başkanı Ruhi Koçak,Milletlerarası Ticaret Odası – ICC Türkiye Milli Komitesi, ICC Milletlerarası Tahkim Divanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği işbirliğinde, İstanbul'da Wyndham Grand Otel'de düzenlenen “ICC Türkiye Tahkim Günü toplantısına katıldı.
10:47
Mersin turizminin kurtuluşu butik oteller
EKONOMİ

16 Şubat 2019 Cumartesi 09:46

Mersin turizminin kurtuluşu butik oteller

MTSO 25 No'lu Meslek Komitesi Başkanı Murat Demir, Mersin turizminin sektörel pastadan daha fazla pay alabilmesinin yolu olarak butik otelleri gösterdi. Demir, turizm alanı olarak ilan edilen bölgelerde butik oteller inşa edilmesi gerekliliğine dikkat çekti.
09:46