:: 15 Kasım 2018 Perşembe

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Lojistik sektörü navlun desteklerinin devamını bekliyor

MTSO 41 No'lu Lojistik Hizmetleri Meslek Komitesi Başkanı Bekir Şahin, ekonomideki gelişimin özellikle ihracatla ivme kazanacağına dikkat çekerek ihracatı artıracak her türlü desteğin devam etmesini beklediklerini söyledi. Bazı taşımalarda navlun desteğinin kaldırıldığını hatırlatan Şahin, bu tür desteklere ihtiyaç duyulan bir dönemden geçildiğini bildirdi.
Lojistik sektörü navlun desteklerinin devamını bekliyor
03 Kasım 2018
Cumartesi 10:21

MTSO 41 No’lu Lojistik Hizmetleri Meslek Komitesi Başkanı Bekir Şahin, ekonomideki gelişimin özellikle ihracatla ivme kazanacağına dikkat çekerek ihracatı artıracak her türlü desteğin devam etmesini beklediklerini söyledi. Bazı taşımalarda navlun desteğinin kaldırıldığını hatırlatan Şahin, bu tür desteklere ihtiyaç duyulan bir dönemden geçildiğini bildirdi.

 

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) 41 No’lu Lojistik Hizmetleri Meslek Komitesi Başkanı Bekir Şahin, komite hakkında bilgi vererek sektöre ilişkin değerlendirmeler yaptı. 41 No’lu Komitenin bu yıl faaliyete başladığını ifade eden Şahin, şöyle konuştu:

“Geçmiş yıllarda MTSO bünyesinde, uluslararası taşıma ve yurtiçi taşıma yapan firmaların yer aldığı gruplarda faaliyet gösteriyorduk. Oysa bizim sektörümüzdeki arkadaşlar hem yurtiçi hem uluslararası taşıma yapıyor. Lojistiğin tüm alanlarına hizmet veriyoruz. Kara, hava, demiryolu ve denizyolu taşımalarımız var. Depolamadan paketlemeye lojistiğin tüm alanlarında hizmet veriyoruz. Dolayısıyla bizim çok daha genel sorunlarımız oluyordu. Bu alanda daha çok yoğunlaşabilmek, sorunlarımızın çözümü noktasında lobi çalışmalarını daha güçlü yürütebilmek adına bu dönemde yolumuza ayrı bir komite olarak devam etmeye başladık.”

 

“Yeni bir nakliyeciler sitesi talep ediyoruz”

İlk olarak Mersin’de yeni bir Nakliyeciler Sitesi istediklerini anlatan Bekir Şahin, mevcut sitenin gerek altyapı olarak gerekse konum olarak sıkıntıları bulunduğunu anlattı. “MTSO Başkanımız Sayın Ayhan Kızıltan da sitemizi ziyaret ederek yaşadığımız sıkıntılara bizzat şahit oldu” diyen Şahin, en az 500 dönümlük yeni bir arazi üzerine modern bir Nakliyeciler Sitesi’ne ihtiyaç duyduklarını anlattı. Arazi bulma noktasında ciddi sorunlar yaşandığını hatırlatan Şahin, bu sorunun çözülmesi halinde üst yapı noktasında sektör temsilcilerinin gerekli maddi imkana sahip olduğunu ofisleri yapabileceklerini bildirdi. Mevcut sitede 150 civarında firmanın faaliyet gösterdiğini ancak yer olması halinde bu rakamın 500 adet firmaya dahi çıkabileceğini anlatan Şahin, “Aslında talep çok fazla ancak hem yer yok hem de kimse böyle bir ortama yatırım yapmak istemiyor. Herkes daha modern bir site talep ediyor. Böyle modern bir sitenin kurulmasıyla yatırımcı sayısı da kente sağlanacak istihdam da artacaktır. Sonuç olarak Mersin, lojistik sektörü açısından güçlü bir kent ve mevcut site bu güce yakışmıyor” değerlendirmesini yaptı.

Kurulmasını istedikleri yeni site içerisinde bankalar, restoranlar, TIR garajı gibi sosyal donatı alanlarının olması gerektiğine de değinen Şahin, “Böylece yan sektörler adına da yeni istihdam alanları oluşturulacaktır. Bu yatırım yalnız sektör değil, kent adına da önemlidir” dedi.

Bu sitenin konumunun önem taşıdığına da dikkat çeken Şahin, limana yakın olması yanında site içine kadar demiryolu hattı döşenmesinin önemini de vurguladı. Geçmiş yıllarda bu konularda güzel çalışmalar yürütüldüğünü ve önemli adımlar atıldığını, konunun belli noktalara kadar getirildiğini de hatırlatan Şahin, “Ancak maalesef ilgili bakanlıkların ve bakanların değişmesiyle birlikte tüm çalışmalarımız sıfırlanmış oldu. Komite olarak bu konunun peşini bırakmayı düşünmüyoruz. Gerekli lobi çalışmalarımızı önümüzdeki süreçte de sürdüreceğiz” diye konuştu.

Bunun yanı sıra önümüzdeki süreçte yapmayı planladıkları bir diğer çalışmanın ise üye ziyaretleri olduğunu kaydeden Şahin, Komiteye bağlı tüm üyeleri birer birer yerinde ziyaret ederek sorunlarını yerinde dinlemeyi düşündüklerini anlattı. Bu sayede hem üyeleriyle temaslarını artıracaklarını hem de sorunları kaynağında tespit edebileceklerini belirten Şahin, ardından bu sorunlar arasından çözebileceklerinin takipçisi olacaklarını söyledi.

 

“Demiryolu yatırımlarını önemsiyoruz”

Konuşmasını sektöre ilişkin değerlendirmelerle sürdüren Bekir Şahin, ilk olarak demiryollarının durumuna değindi. Uluslararası taşımacılık modları arasında demiryolu taşımacılığının öneminin her geçen gün arttığını vurgulayan Şahin, bu taşımacılık türünün hem maliyetlerinin daha uygun olması hem daha çevreci olması nedeniyle tercih edildiğini anlattı. “Bugün Çin, ülkesinde ürettiği ürünlerini taşımak için dünyanın bir diğer ucuna Londra’ya kadar demiryolu hattı döşüyor ki maliyetlerini en aza indirip ürünlerinin satışında rekabetçi yapıya kavuşabilsin” diyen Şahin, Türkiye’den de benzer yatırımlar beklediklerini vurguladı. Yıllardır yeni bir demiryolu hattı yapılmadığını kaydeden Şahin, hatların modernize edilmesi, yeni hat ve vagon yatırımları yapılması gerektiğini söyledi. Bu yatırımların yapılması halinde taşıma maliyetlerinin yüzde 50 civarında düşebileceğine işaret eden Şahin, vagon sayısının artması halinde TIR’ların dahi belirli noktalara kadar vagonlarla taşınıp ardından diğer taşıma modlarına geçiş yapılabileceğini söyledi. Böylesi bir yatırım durumunda karayollarında da ciddi bir rahatlama oluşacağını dile getiren Şahin, “Hem egzoz gazı salınımı azalacak hem de trafik rahatlayacak, mazot maliyetleri düşecek. Konun değerlendirilmesi sektörümüz adına da ülkenin kazanımları adına da büyük önem taşıyor” ifadelerini kullandı.

 

“Navlun destekleri devam etmeli”

İthalat ve ihracatın lojistik sektörüne etkilerine de değinen Bekir Şahin, “Döviz kurlarındaki hareketlilik ihracat adına olumlu bir gelişme gibi gözükmesine rağmen bölgenin ihracat pazarlarında yaşanan siyasi ve ekonomik sıkıntılar istenen rakamlara ulaşılmasının önüne geçiyor” dedi. Böylesi sıkıntılı bir dönemde 20’ye yakın ürünün üzerindeki navlun desteklerinin kaldırılmasının da ciddi bir sıkıntı oluşturduğunu vurgulayan Şahin, 24 Eylül 2018 tarihinden sonra ihracatı gerçekleştirilen ürünlerden bir bölümünün gümrük tarife navlun desteği kapsamına çıkarıldığını dile getirerek, bu uygulama nedeniyle taşımaların daha da azalmasını beklediklerini anlattı.

Ekonominin güçlenmesinde dış ticaretin önemli bir rol üstlendiğini hatırlatan Şahin, “Ülkemizin 2023 yılındaki 500 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşabilmesi adına her türlü çalışma önem taşıyor. İhracat adına yapılan kısıtlamalar ise bu hedefe yaklaşmayı bir adım daha zorlaştırıyor” değerlendirmesini yaptı.

Bu dönemde taşıma hizmeti verdikleri başta inşaat ve elektronik olmak üzere birçok sektörün de sıkıntılı günler geçirdiğine değinen Şahin, bu nedenle yalnızca yurtdışı değil, yurtiçi taşımaların da azaldığını, sektör olarak rekabetçi yapılarını güçlendirecek fiyat kolaylıkları ve maliyetleri azaltacak yatırımları beklediklerini söyledi. (kaynak:Mersin Ticaret ve Sanayi odası)

 

 

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
Tarsus Sanayici ve İşadamları Derneği
EKONOMİ

05 Ekim 2018 Cuma 15:39

Tarsus Sanayici ve İşadamları Derneği

Kısa Adı Tarsus Sanayici ve İşadamları Derneği olan (TASİAD) Yönetim Kurulu Hac varizesini yerine getiren Tarsus Kaymakamı Yüksel Ünal ile Tarsus Üniversitesi Rektörlüğüne atanan Prof. Dr. Orhan Aydın'a Hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.
15:39
Tarsus Ticaret Borsası Başkanı Murat Kaya
EKONOMİ

19 Eylül 2018 Çarşamba 08:53

Tarsus Ticaret Borsası Başkanı Murat Kaya

Tarsus Ticaret Borsası Başkanı Murat Kaya, ‘'Dünyanın en önemli ve iyi kalitede pamuk üreticilerinden biri olan Türkiye'de pamuk ekim alanları son 15 yılda neredeyse yüzde 60 azaldı. ‘'dedi.
08:53
Tarsus Gıda İhtisas OSB
EKONOMİ

03 Eylül 2018 Pazartesi 08:24

Tarsus Gıda İhtisas OSB

Tarsus Gıda İhtisas OSB Yönetim Kurulu ile Müteşebbis Heyeti Vali Su Başkanlığında Toplandı
08:24
Bulgaristan'dan yatırım çağrısı
EKONOMİ

30 Ağustos 2018 Perşembe 17:10

Bulgaristan'dan yatırım çağrısı

Bulgaristan'ın Kaynarca Belediye Başkanı Luben Siev ve ekibi, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Meclis Başkanı Hamit İzol'u ziyaret etti.
17:10
Tarsus Ticaret Borsası Başkanı Murat Kaya
EKONOMİ

29 Ağustos 2018 Çarşamba 17:18

Tarsus Ticaret Borsası Başkanı Murat Kaya

Tarsus Ticaret Borsası Başkanı Murat Kaya, Tarsus'u bir adım daha ileriye taşıyabilmek için çalıştıklarını belirtti
17:18
Global Ticaret Hukuku Ağı
EKONOMİ

29 Ağustos 2018 Çarşamba 16:57

Global Ticaret Hukuku Ağı

Global Ticaret Hukuku Ağı Genel Koordinatörü Cansu Anılan Mtosb'yi Ziyaret Etti.
16:57
ANTEP FISTIGI HASADI ÜÇÜNCÜ YILINDA DA YÜZ GÜLDÜRÜYOR
EKONOMİ

20 Ağustos 2018 Pazartesi 11:12

ANTEP FISTIGI HASADI ÜÇÜNCÜ YILINDA DA YÜZ GÜLDÜRÜYOR

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen ‘Antepfıstığı Tomurcuğunu Mersin'de Yeniliyor' projesi üçüncü yılında da meyvelerini vermeye devam ediyor. Sunulan destekler sayesinde Mersin'de katlanarak artan Antep fıstığı hasadı, üreticilerin yüzünü güldürüyor.
11:12
MÜSİAD Heyetinden Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Ziyaret
EKONOMİ

10 Ağustos 2018 Cuma 10:45

MÜSİAD Heyetinden Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Ziyaret

Genel Başkan Abdurrahman Kaan başkanlığındaki MÜSİAD heyeti, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ziyarette bulundu
10:45
TOBB Akdeniz bölge toplantısı
EKONOMİ

09 Ağustos 2018 Perşembe 11:11

TOBB Akdeniz bölge toplantısı

TSO Başkanı Koçak TOBB Akdeniz bölge toplantısına katıldı
11:11
Sigorta sektöründe kayıtdışı yapılanmalarla mücadele başladı
EKONOMİ

09 Ağustos 2018 Perşembe 10:50

Sigorta sektöründe kayıtdışı yapılanmalarla mücadele başladı

MTSO 30 No'lu Sigortacılık Hizmetleri Meslek Komitesi Başkanı Abdülcelil Alkış, Komite olarak önümüzdeki süreçte merdiven altı sigortacılık olarak tabir edilen kayıtdışı yapılanmalara karşı mücadele başlatacaklarını söyledi
10:50
Gayrimenkul sektörüne yönelik yeni düzenlemeler anlatıldı
EKONOMİ

04 Ağustos 2018 Cumartesi 22:39

Gayrimenkul sektörüne yönelik yeni düzenlemeler anlatıldı

MTSO Üyelerine, 5 Haziran 2018 tarihinde Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren, gayrimenkul sektöründe hizmet kalitesinin artırılması hedefiyle hazırlanıp, sektöre yeni standartlar getiren ‘Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik” ile ilgili bilgi verildi.
22:39
Tarsus Ticaret Borsası Temmuz Ayı Personel Toplantısı Gerçekleşti
EKONOMİ

02 Ağustos 2018 Perşembe 15:14

Tarsus Ticaret Borsası Temmuz Ayı Personel Toplantısı Gerçekleşti

Tarsus Ticaret Borsası Temmuz ayı personel toplantısı gerçekleşti
15:14
TURİZM GELİRLERİNDE REKOR ARTIŞ
EKONOMİ

02 Ağustos 2018 Perşembe 15:00

TURİZM GELİRLERİNDE REKOR ARTIŞ

2018 yılının ikinci çeyreğindeki turizm gelirleri bir önceki yılın aynı çeyreğine oranla yüzde 30,1 artarak, 7 milyar 44 milyon 591 bin dolara ulaştığı görüldü
15:00