:: 26 Mart 2019 Salı

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Mersin'de Yaş Meyve Sebze İhracat Şampiyonları Ödülleri verildi

Akdeniz İhracatçılar Birliği (AKİB) 2017 Yılı Yaş Meyve Sebze İhracat Şampiyonları Ödül Töreni, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın katılımıyla gerçekleştirildi.
Mersin'de Yaş Meyve Sebze İhracat Şampiyonları Ödülleri verildi
01 Ocak 2019
Salı 16:29

Akdeniz İhracatçılar Birliği (AKİB) 2017 Yılı Yaş Meyve Sebze İhracat Şampiyonları Ödül Töreni, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

 

Hilton Otel’de gerçekleştirilen törene Vali Ali İhsan Su’nun yanı sıra 65.Dönem Kalkınma Bakanı ve Mersin Milletvekili Lütfi Elvan, 60.Dönem Devlet Bakanı ve 23.Dönem Mersin Milletvekili Kürşad Tüzmen, Mersin Milletvekili Hacı Özkan, AKİB Yönetim Kurulu Başkanı Nejdat Sin, il protokolü, sivil toplum kuruluş temsilcileri, oda başkanları ve iş insanları katıldı.

 

 

Törende yaptığı konuşmasına, Mersin’in yüksek dinamizmi ve iş yapma iştahıyla hem bölgesine hem de Anadolu'daki birçok ile örnek olabilecek bir şehir olduğunu kaydederek başlayan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, temelleri 78 sene önce atılan AKİB’in yürüttüğü faaliyetlerle ülke ekonomisine ciddi katkılar sağladığını ifade etti.

 

Kasım ayında 1,2  milyar dolarlık ihracata imza atan AKİB’in bu performansıyla Türkiye genelinde ilk 5'e girdiğini açıklayan Bakan Varank, üst üste 2 ayda yakalanan yüzde 19'luk ihracat artışını şans ya da tesadüf ile açıklamanın mümkün olmadığını belirterek; “Bu başarı çok çalışmanın ve yaptığı işe güvenmenin bir sonucudur. Ödül törenimizin ana temasını oluşturan yaş sebze ve meyve ihracatı rakamlarını detaylıca inceledik.  İlk 11 ayda ulaşılan rakam 2 milyar dolar.  Ve geçtiğimiz seneye göre yüzde dokuzluk bir artışa tekabül ediyor. AKİB üyeleri tek başına bu iki milyar doların %47'sini gerçekleştiriyor. Gerçekten büyük bir başarı ve bugün aramızda bulunan 45 firma bu başarının mimarları. Sizlerden beklentim mevcut potansiyelinizi daha da ileriye taşıyarak hem bölge hem de ülke ekonomisine sunduğunuz katma değeri çoğaltarak artırmanız. Bunun için pazarlarınızı genişleterek yeni müşteriler bulmanın yanı sıra Ar-Ge faaliyetlerine yönelmeniz de büyük önem taşıyor.” şeklinde konuştu.  

 

Konuşmasının devamında Mersin'deki Tarım ve Gıda İhtisas Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nin Ar-Ge üssü olarak kullanabileceğine işaret eden Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, verimliliği daha da artıracak yeni üretim yöntemlerine odaklanma da  ciddi fayda olduğunu kaydetti. Sözlerinin sonunda bakanlığın her türlü teşvik ve destek mekanizmasıyla ihracatçıların yanında olmaya devam edeceğini vurgulayan BakanVarank,  ödül alan tüm firmaları tebrik ederek konuşmasını noktaladı.

 

Vali Ali İhsan Su ise ilimizde her alanda yatırımların devam ettiğini ifade ederek başladığı konuşmasında, Mersin’in tarım sektöründe de iddialı bir il olduğunu belirterek, ilimizin limon, muz, çilek, yenidünya, şeftali, keçiboynuzu ve yeşil erik üretiminde Türkiye birincisi olduğuna ve bu anlamda ihracatta da önemli bir konumda bulunduğuna dikkat çekti. Tarım Teknoparkı’nın burada tarım sektörüne önemli katkılar sağlayacağını da sözlerine ekleyen Vali Su, ihracat şampiyonlarını tebrik ederek sözlerini noktaladı.

 

65.Dönem Kalkınma Bakanı ve Mersin Milletvekili Lütfi Elvan da yaş sebze ve meyve sektörünün 200 binin üzerinde insanı ilgilendiren bir sektör olduğunu kaydederek, bu sektörün her bir aşamasının büyük bir hassasiyet ve büyük bir dikkat gerektirdiğini belirtti. Sektörün zorluklarına dikkat çeken Milletvekili Elvan; “Ama bugün Toroslar’dan Akdeniz'e kadar uzanan bu güzergahta hem dağlık hem de ovalık alanda her türlü yaş sebze ve meyvenin üretimini görebiliyoruz ve her geçen gün verimliliğimizi daha da artırıyoruz. Bir diğer önemli husus Tarım Teknoparkı.  Türkiye'de ilk tarım teknoparkı Mersin'de kuruldu. Bu alanda özellikle üniversite camiasıyla yaş sebze ve meyve ihracatçılarımız ve tarımla uğraşan vatandaşlarımızın işbirliği halinde verimliliği artırıcı çok önemli projeler gerçekleştirebileceği ne inanıyorum.”şeklinde konuştu.  

 

Protokol konuşmalarının ardından AKİB 2017 Yılı Yaş Meyve Sebze İhracat Şampiyonu 45 firma temsilcisi ödüllerini Bakan Varank ve protokol üyelerinin elinden alırken program, toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.(kaynak:Mersin Valiliği)

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
TARİHİ TEŞVİKLERDEN FAYDALANIN
EKONOMİ

06 Mart 2019 Çarşamba 11:28

TARİHİ TEŞVİKLERDEN FAYDALANIN

Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası başkanı Ruhi Koçak ile Tarsus Ticaret Borsası başkanı Murat Kaya ‘'istihdam seferberliği 2019 kapsamında iş dünyamıza, girişimcilerimize 8 farklı teşvik sunuluyor ve bunları pek çoğu tarihi destekler şeklinde.'dediler
11:28
ÜRETEREK KAZANABİLİRİZ
EKONOMİ

02 Mart 2019 Cumartesi 19:43

ÜRETEREK KAZANABİLİRİZ

Üretimde ana noktanın dünya pazarında talebi olanı, dünya kalitesi ve dünya fiyatıyla üretebilmektir diyen Tarsus Ticaret Borsası Başkanı Murat Kaya, üreterekk kazanabileceklerini bildirdi
19:43
BAŞKAN KOCAMAZ'DAN İŞÇİYE MÜJDE
EKONOMİ

02 Mart 2019 Cumartesi 19:34

BAŞKAN KOCAMAZ'DAN İŞÇİYE MÜJDE

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile belediye işçilerine seslenerek sendika üyesi olabilmelerinin önünün açıldığını kaydetti
19:34
ÜRETİCİ ÜRETTİĞİNİN DEĞERİNİ ALACAK
EKONOMİ

28 Şubat 2019 Perşembe 09:25

ÜRETİCİ ÜRETTİĞİNİN DEĞERİNİ ALACAK

Tarsus Eshab-ı Kehf Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı ve Sayköy muhtarı Mehmet Keven gazetemizi ziyaret etti
09:25
YAVUZ ''PÜİS ÜLKE EKONOMİSİNİN CAN DAMARIDIR''
EKONOMİ

28 Şubat 2019 Perşembe 09:18

YAVUZ ''PÜİS ÜLKE EKONOMİSİNİN CAN DAMARIDIR''

Püis yöneticileri Ankara genel merkezde İmran Okumuş başkanlığında toplandı
09:18
ÜYE ZİYARETLERİMİZ DEVAM EDECEK
EKONOMİ

27 Şubat 2019 Çarşamba 12:49

ÜYE ZİYARETLERİMİZ DEVAM EDECEK

Tarsus Ticaret Borsası başkanı Murat Kaya, üyelerine yönelik gerçekleştirilen ziyaretlerin devam edeceğini bildirdi
12:49
TOBB Sigorta Acenteleri İcra Komitesi'nden Hisarcıklıoğlu'na ziyaret
EKONOMİ

25 Şubat 2019 Pazartesi 08:34

TOBB Sigorta Acenteleri İcra Komitesi'nden Hisarcıklıoğlu'na ziyaret

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Sigorta Acenteleri İcra Komitesi üyesi olan Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası yönetim kurulu üyesi Osman İnandıoğlu,icra kömitesi üyeleriyle beraber TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile görüştü.
08:34
TARSUS'TA ÇİFTÇİYE TARIMSAL DESTEK
EKONOMİ

22 Şubat 2019 Cuma 12:06

TARSUS'TA ÇİFTÇİYE TARIMSAL DESTEK

Tarsus'ta Çiftçiye 2018 yılı destekleme ödemeleri kapsamında bugünden itibaren 14 milyon 683 bin 834 TL tarımsal destek ödemesi yapılacak
12:06
ÜRETMEYE VE DAHA ÇOK ÇALIŞMAYA MECBURUZ
EKONOMİ

22 Şubat 2019 Cuma 12:00

ÜRETMEYE VE DAHA ÇOK ÇALIŞMAYA MECBURUZ

Tarsus Ticaret Borsası Murat Kaya, özel sektör olarak ticari ve ekonomik süreçte zor bir dönemi geride bırakmak için ilk hedefin daha çok üretmekle ve daha çok çalışmakla başlayacağına belirtti
12:00
Tarsus'ta Girişimci İstihdam Atağı
EKONOMİ

22 Şubat 2019 Cuma 11:45

Tarsus'ta Girişimci İstihdam Atağı

Girişimcilik eğitimlerini 2015 yılından bu yana Tarsus İŞKUR ile birlikte sürdüren Tarsus Ticaret Borsası bu süre boyunca 52 eğitim yaparak 1300 'ü aşkın kişiyi sertifikalandırarak, işyerlerini açmalarına öncü oldu.
11:45
TSO'DAN SANAYİ SİCİL BELGELİ ÜYELERE DUYURU
EKONOMİ

18 Şubat 2019 Pazartesi 10:54

TSO'DAN SANAYİ SİCİL BELGELİ ÜYELERE DUYURU

Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası sanayi sicil belgeli üyelerimize yıllık işetme cetveli duyurusunda bulundu
10:54
TSO BAŞKANI KOÇAK , ICC TÜRKİYE TAHKİM GÜNÜ TOPLANTISINA KATILDI
EKONOMİ

18 Şubat 2019 Pazartesi 10:47

TSO BAŞKANI KOÇAK , ICC TÜRKİYE TAHKİM GÜNÜ TOPLANTISINA KATILDI

Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası başkanı Ruhi Koçak,Milletlerarası Ticaret Odası – ICC Türkiye Milli Komitesi, ICC Milletlerarası Tahkim Divanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği işbirliğinde, İstanbul'da Wyndham Grand Otel'de düzenlenen “ICC Türkiye Tahkim Günü toplantısına katıldı.
10:47