:: 24 Eylül 2021 Cuma

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Mersin'deki konutlara yabancı ilgisi arttı

Yükselgüngör: “Küçük konutlara talep büyük”
Mersin'deki konutlara yabancı ilgisi arttı
30 Temmuz 2021
Cuma 16:36

Gerek inşaat malzemelerindeki artış gerek konut kredi faiz oranlarının yükselmesi gerekse pandemi sonrasında düşen alım gücü iç piyasada konut satışlarını frenlese de döviz kurlarının cazip olması nedeniyle yabancıların ilgisini artırdı.

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) 39 No’lu Emlak ve Destek Faaliyetleri Meslek Komitesi Meclis Üyeleri Nuh Yükselgüngör ile Murat Has, sektöre ilişkin değerlendirmeler yaptı. Pandemi sürecinin kentteki konut satışlarına yansımalarını değerlendiren Meclis Üyeleri, bu dönemde iç piyasada talebin azalmasına karşın yabancıların artan talebine dikkat çekti. 2020 yılında Mersin’de yabancılara toplam 1327 konut satılırken en çok satış yapılan ilk üç ülke Irak, Rusya Federasyonu ve Almanya oldu. 2021 yılı ilk 3 ayında da yabancıların Mersin’e talebi devam etti. 2020 yılı Ocak – Mart döneminde yabancıya konut satış rakamı 273’ken bu rakam 2021 yılı aynı döneminde 453’e yükseldi. Meclis Üyeleri konuta talebin yurtiçinde de artması için neler yapılması gerektiğine de değindi.

MTSO 39 No’lu Meslek Komitesi Meclis Üyesi ve Sinan İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Nuh Yükselgüngör, yabancıların özellikle küçük metrekareli konutlara büyük ilgi gösterdiğini söyledi. Özellikle 50 metrekarelik konutlara talep olduğunu kaydeden Yükselgüngör, bu konutların yazlık olarak tercih edildiğini anlattı.

Kendisinin TOBB İnşaat Sektör Meclis Üyesi olup aynı zamanda Türkiye Müteahhitler Derneği yönetiminde de görev aldığını bildiren Yükselgüngör, ardından sektöre ilişkin değerlendirmeler yaptı. Pandeminin tüm sektörleri olduğu gibi konut sektörünü de olumsuz etkilediğini kaydeden Yükselgüngör şu bilgileri verdi:

“Bu süreçte inşaat maliyetleri bir yıllık enflasyon malzemesi ortalamasında yüzde 95 arttı. Bu artış otomatik olarak emlak ve gayrimenkul piyasasını etkiledi. Piyasaların yeniden canlanabilmesi için geçen yıl olduğu gibi yine konut kredi faiz oranlarının 0,60-0,90 seviyelerine çekilmesi gerektiğine inanıyorum. Aynı zamanda binde 4 olan tapu harç ve masraf giderleri de binde bire indirilmeli. Sektör ancak bu düzenlemelerle hareketlenebilir.”

Aynı zamanda 6306 Sayılı Riskli Yapı Kanun Yönetmeliği üzerinde değişiklik yapılarak eski binaların yenilenmesine yönelik mevzuatta kolaylık sağlanması gerektiğine de değinen Yükselgüngör, “Mersin’de 40-50 yıllık yapılar çok fazla. Bunlar yeniden kazanılmalı. Yeniden kazanma süreci ise çok uzuyor. Hızlı sonuç alınırsa bu binalar hem ekonomiye kazandırılır hem de daha geniş yeşil alanlara sahip deprem yönetmeliğine uygun olarak inşa edilir” değerlendirmesini yaptı. Mersin’de artık konut üretecek alan bulmakta zorlanıldığını vurgulayan Yükselgüngör,  sağlanacak kolaylıkların bu sorunun da önüne geçeceğini söyledi.

Mersin’de son 2 yıldır özellikle Yenişehir ve Mezitli ilçelerinde konuta talebin iyi seviyelerde olduğunu ve müteahhitlerin buradaki konutlardan zarar etmediğini ifade eden Yükselgüngör, satışlar düşse de Türkiye ortalamasının üzerinde talep alındığını bildirdi. Yükselgüngör bunun sebebini ise Mersin’in uygun ve ekonomik yaşam koşulları nedeniyle tercih ediliyor olmasına bağladı.

 

Has: “Emsal uygulaması fiyatları otomatik yukarı çekiyor”

MTSO 39 No’lu Meslek Komitesi Meclis Üyesi ve TURYAP Mersin Temsilcisi Murat Has, da değerlendirmesinde konut fiyatlarındaki artışa dikkat çekti. Pandemi sonrasında konut satışlarının durağanlaştığını çok hareketli olan sektörün stabil hale geçtiğini ifade eden Has, “Önceki yıl müşterileri yormadan düşük faizlerle kredi verilmesi yönünde güzel çalışma yapılmış, bu da müteahhitlere yansımıştı. Hareketlenen piyasada eldeki dairelerin hemen hemen tümü satılmıştı. Ancak ardından gelen maliyet artışlarıyla müteahhitlerin fiyatları yükseltmesi piyasaya büyük sekte vurdu” değerlendirmesini yaptı.

Yeni yapılan inşaatların fiyatları yüksek olunca otomatik olarak yapılan emsal uygulaması ile yan tarafında bulunan dairenin de fiyatlarını yukarı çektiğini ifade eden Has, geçmişte Mersin uygun konut satışı yapılan iller arasında yer alırken bu özelliğini kaybettiğini belirtti.

Düğün sezonunun açılmasıyla birlikte satılık yerine kiralık dairelere ilginin daha çok arttığına dikkat çeken Has, “Aynı zamanda müstakil evlere de pandemi sürecinde ilgi arttı. Müstakil evlere her dönem ilgi büyüktü ancak bu dönemdeki talepte geçmişe oranla artış var. İnsanlar kendi yaşam alanlarını oluşturmak istiyor” dedi

Sektörde yaşanan sorunların çözümü için öneri de getiren Has sözlerini şöyle tamamladı:

“Şu anda Mersin’de konut fiyatlarındaki farklılıklar da satışlara olumsuz yansıyor. İnşaat sektör temsilcileri bir araya gelip en az 6 ay boyunca belirli kriterlerdeki evlere birim fiyat belirleyip aynı klasmandaki evler için tek fiyat uygulamasına giderse piyasalardaki daralmayı rahatlatacağına inanıyorum.”

Paylaş:  Facebook Twitter Google
TARSUS'TA KARABUĞDAY'IN HASADI BAŞLADI
EKONOMİ

14 Temmuz 2021 Çarşamba 12:35

TARSUS'TA KARABUĞDAY'IN HASADI BAŞLADI

12:35
BAŞKAN AVCI'DAN ÜZÜM ÜRETİCİLERİNE UYARI
09:56
ÖMER KURNAZ TÜFE ARTIŞI GÜVEN VERMİYOR
09:57
BAŞKAN KAYA'DAN İHRACATÇILARA TEŞEKKÜR
09:56
Hibe desteğine NACE kodu engeli
EKONOMİ

02 Haziran 2021 Çarşamba 17:48

Hibe desteğine NACE kodu engeli

Dinçer, “ Mersin'de hibe desteğinden Birliğimize kayıtlı 55 bin esnaftan birinci grupta 5600, ikinci grupta ise 29250 olmak üzere toplam 34850 esnafımız yararlanmıştır'' dedi
17:48
Başkan Kızıltan İSO'da Mersin'i temsil eden firmaları tebrik etti
EKONOMİ

02 Haziran 2021 Çarşamba 17:36

Başkan Kızıltan İSO'da Mersin'i temsil eden firmaları tebrik etti

(MTSO) Başkanı Ayhan Kızıltan, İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından Türkiye'nin Birinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2020 yılı listesine Mersin'den giren firmaları tebrik etti
17:36
TÜGİAD Yönetiminden Vali Ali İhsan Su'ya Ziyaret
EKONOMİ

02 Haziran 2021 Çarşamba 17:33

TÜGİAD Yönetiminden Vali Ali İhsan Su'ya Ziyaret

TÜGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Gül Akyürek Balta'nın dernek faaliyetleri hakkında bilgi vermesiyle süren kabul, bir süre sohbet edilmesinin ardından sona erdi
17:33
ÇKA Yönetim Kurulu Toplantısı Mersin'de Gerçekleştirildi
EKONOMİ

02 Haziran 2021 Çarşamba 17:30

ÇKA Yönetim Kurulu Toplantısı Mersin'de Gerçekleştirildi

Toplantı karşılıklı görüş alışverişinin ardından sona erdi
17:30