:: 18 Temmuz 2018 Çarşamba

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Mersin, kereste fiyatlarında avantaj elde etme hedefinde

MTSO 34 No'lu Komite Başkanı Mehmet Ali Güldağ, ağaç ve orman ürünleri sektöründeki hammadde sıkıntısını çözmek adına önümüzdeki süreçte bir dizi çalışma başlatacaklarını söyledi
Mersin, kereste fiyatlarında avantaj elde etme hedefinde
07 Temmuz 2018
Cumartesi 14:42

MTSO 34 No’lu Komite Başkanı Mehmet Ali Güldağ, ağaç ve orman ürünleri sektöründeki hammadde sıkıntısını çözmek adına önümüzdeki süreçte bir dizi çalışma başlatacaklarını söyledi. Güldağ, en büyük sıkıntının hammadde yetersizliği nedeniyle yükselen fiyatlar olduğuna dikkat çekerek, yapacakları araştırmalardan istedikleri sonucu alabilmeleri halinde hem fiyatları aşağı çekmeyi hem de Mersin’i kereste hammadde temin merkezine dönüştürmeyi hedeflediklerini anlattı.

 

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) 34 No’lu Ağaç ve Orman Ürünleri Meslek Komitesi Başkanı Mehmet Ali Güldağ, sektör sorunlarına dikkat çekerek bu sorunlara çözüm üretmek adına komitenin planladığı çalışmalar hakkında bilgi verdi. İlk olarak hammadde fiyatlarına değinen Güldağ, Türkiye’deki ormanların korunması adına yürütülen çalışmalar nedeniyle hammadde fiyatlarının arttığını anlattı. Bu korumalara paralel yükselen hammadde fiyatlarını rekabetçi bir noktaya indirebilmek adına sektör temsilcilerinin yeni kaynaklar araştırdığını vurgulayan Güldağ, özellikle Kolombiya, Estonya ve Litvanya’da çalışmalar yürüttüklerini söyledi. Son yıllarda Kolombiya, Estonya ve Litvanya’dan Türkiye’nin 3’te 1’i fiyatına tropikal ağaç ithal edildiğini tespit ettiklerini bildiren Güldağ şöyle konuştu:

“Komitemiz ilk olarak son 5 yılda yapılan bir ve ikinci sınıf iğneli ve iğnesiz yapraklı ağaçlardan mamul kereste ithalat fiyatlarını araştıracak. Bunun için Odamızın desteğiyle çalışmaya başladık. GTİP numaralarına bakarak ihtiyacımız olan bazı cins kerestelerin Türkiye’ye maliyetini saptayıp uygun fiyatlarla sektörle buluşturulması adına çalışıyoruz.”

 

“Muadillerden sonuç alırsak kerestenin merkezi olabiliriz”

Kolombiya, Estonya ve Litvanya’da mevcut durumda kullandıkları ağaçların muadil cinslerine rastladıklarına da dikkat çeken Mehmet Ali Güldağ, “Bu ürünlerin mevcut durumda GTİP numaraları belli değil. Yapacağımız çalışma ile bu ağaç türlerinin ihracatının önünü açıp bir GTİP numarası belirleyip getirebilmemiz halinde bu ürünlerin Türkiye’deki tek ithalatçısı bölgemiz olur. Uygun şartları sağlayabilmemiz halinde limanımıza bağlı lojistik gücümüzü de kullanarak oldukça uygun fiyatlarla hammadde temin edip tüm Türkiye’ye bu ürünü satabiliriz. Bu sayede Mersin’i kereste hammaddesinin merkezi haline getirebiliriz” diye konuştu. Saptadıkları yeni ağaç türlerinin Latince karşılıkları ve Türkiye’deki karşılıklarını bulmak adına çalışacaklarını bildiren Güldağ, “Böyle bir çalışmayı bireysel ithalatçıların yürütebilmesi mümkün değil. Bu noktada Oda’nın desteği çok önemli. Hep birlikte bölgemizi kerestecilikte güçlendirebiliriz” değerlendirmesini yaptı.

Kereste ithalatında ithalat yapılan bölgenin tarihi geçmişinin büyük önem taşıdığına da dikkat çeken Güldağ, “Bu nedenle araştırmalarımızı çok yönlü sürdürüyoruz. Örneğin geçmişinde savaş olan bir bölgeden ithalat yaptığımız zaman ürünlerin içinden şarapnel parçaları çıkabiliyor ve kullandığımız makinelerin tamamen bozulmasına yol açabiliyor” diye konuştu.

 

“Farklı enlem ve boylamları araştırıyoruz”

Ülkedeki hammadde sıkıntısı nedeniyle Türkiye’nin yakın çevresindeki ormanlara yöneldiklerini ancak bu ormanların da tükenmeye başladığını dile getiren Mehmet Ali Güldağ, şu bilgileri verdi:

“Mevcut durumdaki işletmelerimizin ürün sertifikalarının altyapısı içinde bulunduğumuz enlem ve boylamda yetişen ağaçlar üzerine kurulu. Bu nedenle bölgemizde yetişen kerestelerin kullanımı önem taşıyor. Ancak yakın coğrafyadaki hammaddede sıkıntı yaşanması nedeniyle farklı enlem ve boylamlardan alım yapılması zorunlu hale geldi. Bir yandan uygun fiyat araştırmamız devam ederken diğer yandan da mevcut sertifikalarımızla uyum gösterebilecek yeni ürünlerin araştırmasını sürdürüyoruz.”

Hammadde fiyatlarını artıran bir diğer unsur olarak iklim şartlarını gösteren Güldağ, sert kışların da fiyat artışında etkili olduğunu belirtti. Soğuk iklim bölgelerinden ağaç ithal ederken çeşitli sorunlar yaşandığına değinen Güldağ, örneğin yoğun ihracat gerçekleştirilen Rusya gibi çok sert kış koşulları yaşanan bölgelerde kış aylarında ağaçların uyku döneminde yapılan kesimlerde ağaçların bünyelerindeki öz suyu atamadığını, bu nedenle kurtlanma, böceklenmeye yatkın olduklarını ve kimyasal reaksiyon maliyetlerinin çok arttığını söyledi. Güldağ, bu nedenle öncelikli çalışmalarının hammadde fiyatlarını düşürüp rekabetçi yapıyı güçlendirme yönünde olacağını dile getirdi.

 

“Sektörel sanayi sitesine ihtiyacımız var”

Üzerinde duracakları bir diğer konunun sektörel sanayi siteleri olduğuna dikkat çeken Mehmet Ali Güldağ şöyle konuştu:

“Sektörümüz bölgemizde faaliyetini dağınık olarak sürdürüyor. Farklı yerleşim alanlarının yanı sıra sokak, mahalle, sanayi bölgesi ve OSB gibi ayrı yapıların içinde üretim yapmaya çalışıyor. Gerek Mersin Ticaret ve Sanayi Odası gerekse Marangozlar Odası’na kayıtlı toplamda bin 500’e yakın sektör temsilcisi bulunmakta. Yeni teknolojilerle müteahhitlerin de yüzde 80’inin mobilyalarını kendi apartmanlarının altında yaptığı düşünülürse bu sayı 3 bine yaklaşıyor. Kent nüfusunun 1 milyon 200 bin dolayında olduğunu düşünürsek her 400 kişiden birisinin bu sektörde vergi levhası sahibi olduğu, her bir sektör temsilcisinin yanında en az 5 kişi çalıştığı düşünülürse her 80 kişiden birisinin bu sektörle teması bulunduğu söylenebilir. Ankara’da 1960’lı yallarda Ankara Belediyesi tarafından bu potansiyel görülerek çok daha az sayıda sektör temsilcisi bulunmasına rağmen Siteler adı altında mobilyacılar sitesi kuruldu ve bugün Türkiye’de marka haline geldi. Sanırım bu veriler Mersin’in de bu alanda bir branş sitesine ivedilikle ihtiyaç duyduğunu gözler önüne sermektedir. Komite olarak üzerinde duracağımız en önemli ikinci konu budur. Sektörel sanayi sitesi kurulabilmesi adına lobi çalışmalarına ağırlık vermek.”

 

“Montanlı işlerde birlik olabiliyoruz”

Sektör çalışanlarını da değerlendiren Mehmet Ali Güldağ, sektörün kapasitesinin çok yüksek olduğunu belirterek, en sevindirici özellik olarak ise büyük kapasiteli işler geldiğinde tüm sektör temsilcilerinin birleşip birlikte hareket edebilmesini gösterdi. Bu özellik nedeniyle kapasitenin mevcudun çok üzerine çıkabildiğini kaydeden Güldağ, sektör temsilcilerinin yeniliğe, teknolojiye de büyük ilgi duyduğunu, bu nedenle bir sanayi sitesi kurulması halinde iyi bir sinerji yakalanıp gerek yatırımların bu birliktelikle çok daha fazla artabileceğini gerekse daha büyük çaplı işlere imza atılabileceğini belirtti. En büyük hayalinin ortak girişim işletmeleri oluşturabilmek olduğuna değinen Güldağ, “Dünyada bunun çok güzel uygulamaları var. Neden biz de Mersin’de gerçekleştiremeyelim. Sektörümüz böylesi bir uygulamaya oldukça yatkın” ifadelerini kullandı.

Yeni iş alımları için birebir temas kurulmasının büyük önem taşıdığını da vurgulayan Güldağ, sektör temsilcileriyle birlikte katılabildikleri kadar çok sayıda fuara katılmak istediklerini de anlattı. Ancak önceliklerinin sektörün en büyük fuarları arasında yer alan Amerika’daki Illinois Fuarı’na katılım olduğunu belirten Güldağ, “Çalışmalarda fiziki gözlem, yerinde temas çok önemli. Telefonla, fotoğraflarla ya da sosyal medya üzerinden kurulan iletişim yanıltıcı olabiliyor” değerlendirmesini yaptı. Bu noktada kerestenin yerine geçebilecek yenilikçi malzemeler aradıklarını da anlatan Güldağ, bu konuya yönelik fuarları araştırdıklarını da sözlerine ekledi.

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
Mersin, kereste fiyatlarında avantaj elde etme hedefinde
EKONOMİ

07 Temmuz 2018 Cumartesi 14:42

Mersin, kereste fiyatlarında avantaj elde etme hedefinde

MTSO 34 No'lu Komite Başkanı Mehmet Ali Güldağ, ağaç ve orman ürünleri sektöründeki hammadde sıkıntısını çözmek adına önümüzdeki süreçte bir dizi çalışma başlatacaklarını söyledi
14:42
Hayat Dünyanın Temizlik Kağıdını Mersin'de akıllı fabrikada üretiyor
EKONOMİ

30 Haziran 2018 Cumartesi 16:22

Hayat Dünyanın Temizlik Kağıdını Mersin'de akıllı fabrikada üretiyor

‘Ortadoğu, Doğu Avrupa ve Afrika'nın En Büyük Temizlik Kağıdı Üreticisi' Hayat Kimya, 400 milyon TL yatırımla faaliyete geçirdiği Mersin tesisinde üretilen her 2 üründen 1'ini Anadolu'ya diğerini 20 ülkeye ihraç ediyor.
16:22
MTSO'dan tüm Kalkınma Ajanslarına TBİM eğitimi
EKONOMİ

29 Haziran 2018 Cuma 11:01

MTSO'dan tüm Kalkınma Ajanslarına TBİM eğitimi

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası başkanı Ayhan Kızıltan, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası olarak kent ekonomisinde iki önemli payandaya odaklandık: Üretim ve ihracat. Elbette ticaret ve hizmetler sektörü de Mersin'in omurga sektörleridir. ‘'dedi.
11:01
TURAB'dan kutlama mesajı
EKONOMİ

28 Haziran 2018 Perşembe 08:54

TURAB'dan kutlama mesajı

TURAB Genel Başkanı Canan Sunay, Türk Milletinin demokrasiden, hak ve özgürlüklerinden, reformlardan, ekonomik güçlenmeden, uluslararası ilişkilerde barıştan, istikrardan yana oyunu kullandığını söyledi.
08:54
Dinçer, “Süratle Türkiye'nin sorunlarına ve ekonomiye odaklanılmalı”
EKONOMİ

27 Haziran 2018 Çarşamba 09:53

Dinçer, “Süratle Türkiye'nin sorunlarına ve ekonomiye odaklanılmalı”

Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçim sonuçlarını değerlendiren Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, “Ülkemizde bir kez daha demokratik süreç işleyip milli irade tecelli etmiştir. Seçim sonuçları ülkemize, milletimize hayırlı uğurlu olsun” dedi.
09:53
Tarsus GİOSB Müteşebbis Heyet ve yönetim kurulu toplantısı
EKONOMİ

25 Haziran 2018 Pazartesi 11:08

Tarsus GİOSB Müteşebbis Heyet ve yönetim kurulu toplantısı

Tarsus Gıda İhtisas OSB Müteşebbis Heyet ve Yönetim Kurulu Toplantısı Mersin Valisi Ali İhsan Su Başkanlığında gerçekleştirildi.
11:08
MEGİP Projesi'nde ilk imza Mersin'de atıldı
EKONOMİ

23 Haziran 2018 Cumartesi 12:29

MEGİP Projesi'nde ilk imza Mersin'de atıldı

Türkiye İş Kurumu ile Oda ve Borsaların üst çatı kuruluşu Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) arasında imzalanan MEGİP Protokolü Türkiye'de ilk kez Mersin'de uygulamaya geçiyor
12:29
MTSO Üyelerine Afrika'nın fırsatları anlatıldı
EKONOMİ

23 Haziran 2018 Cumartesi 12:17

MTSO Üyelerine Afrika'nın fırsatları anlatıldı

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) ile DEİK işbirliğinde, MTSO evsahipliğinde Afrika ekonomisi, tüketici profili, kültürü, ticareti ve iş fırsatlarının anlatıldığı Afrika Tanıtım Günü düzenlendi.
12:17
Bakan Elvan, Mezitli Küçük Sanayi Sitesi'ni ziyaret etti
EKONOMİ

22 Haziran 2018 Cuma 09:05

Bakan Elvan, Mezitli Küçük Sanayi Sitesi'ni ziyaret etti

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Mezitli Küçük Sanayi Sitesi'ni ziyaretinde; yeni sanayi sitesinin müjdesini verdi, her daim esnafın yanında olacağının sözünü verdi.
09:05
Çamlıyayla Arıcılarına Büyükşehirden Destek
EKONOMİ

18 Haziran 2018 Pazartesi 09:27

Çamlıyayla Arıcılarına Büyükşehirden Destek

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Mersin İli Arıcılığı Yaygınlaştırma Projesi kapsamında başladığı arı kovanı dağıtımına Çamlıyayla'da devam etti
09:27
Borsa Başkanı Kaya'dan 2 Müjdeli Haber
EKONOMİ

08 Haziran 2018 Cuma 10:16

Borsa Başkanı Kaya'dan 2 Müjdeli Haber

Tarsus Ticaret Borsası Haziran ayı ilk toplantısını gerçekleştirdi.
10:16
MTSO ilk Meclis Toplantısı
EKONOMİ

05 Haziran 2018 Salı 18:26

MTSO ilk Meclis Toplantısı

MTSO ilk Meclis Toplantısı'nda Mersin Tarım Gıda Teknoparkı ve Tarımsal Ürün İşleme İhtisas OSB gibi önemli projeler konuşuldu. MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, “Bu projelerle katma değerli tarım çalışmalarının yapılacağı cazibe alanları yaratılacaktır” dedi.
18:26
Sigorta acenteleri dijital altyapı istiyor
EKONOMİ

02 Haziran 2018 Cumartesi 09:25

Sigorta acenteleri dijital altyapı istiyor

Tüm sektörlerde olduğu gibi sigortacılık sektörüne de dijitalleşmenin hakim olduğunu anlatan MTSO 30 No'lu Komite Başkanı Abdulcelil Alkış, bu dönüşüme ayak uydurabilmek adına acentelerin sigorta şirketlerinden destek beklediğini söyledi
09:25