:: 18 Temmuz 2019 Perşembe

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

MERSİN'DEN HİNTLİ YATIRIMCILARA ÇAĞRI

BAŞKAN SEÇER'DEN HİNDİSTAN'A KÜLTÜREL VE EKONOMİK İŞBİRLİĞİ ÇAĞRISI
MERSİN'DEN HİNTLİ YATIRIMCILARA ÇAĞRI
10 Temmuz 2019
Çarşamba 09:09

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Hindistanlı yatırımcıları Mersin’e davet ederek, işbirliğine çağırdı. Hindistan Ankara Büyükelçisi Sanjay Bhattacharyya’ı makamında ağırlayan Başkan Seçer, “Kültürel işbirliğinin ve ülkeler arası iletişimin kuvvetli olması başta ekonomi olmak üzere birçok alanda da işbirliğini kuvvetlendirir diye düşünüyorum. İletişim ve diyalog ülkeler arasındaki çok büyütülen sorunları küçücük bir nokta haline getirebilir” dedi. Seçer, Hindistan’ın uygun görülen bir kenti ile Mersin’in kardeş şehir olması gerektiği üzerinde dururken, İleri Teknoloji Kampüsü için de Hintliler’i Mersin’de işbirliğine davet etti.

Başkan Seçer: “Hindistan ile işbirliği yapmak en büyük arzumuz”

İlk defa Mersin’e gelen Hindistan Ankara Büyükelçisi Sanjay Bhattacharyya’ı Mersin’de ağırlamaktan büyük mutluluk duyduğunu dile getiren Seçer, “Hindistan bizler için çok önemli bir ülke. Değerli bir halk. Farklı etnisiteli, farklı dinli, farklı dilli, farklı kültürlü bir ülke. Tüm dünyada olduğu gibi biz Türkler, Hindistan’ın muazzam ekonomik ve teknolojik gelişmesini yakından izliyoruz. Tabi ki Hindistan ile işbirliği yapmak ülke olarak en büyük arzumuzdur. Yükselen ekonomisi ve önemli özellikleri ile yapacağımız işbirlikleri sayesinde, karşılıklı olarak önemli avantajlar yaratabiliriz diye düşünüyorum. Tabi ki bunun kararını Ankara’daki merkezi yönetim vermek durumunda. Ben Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı olarak bu kanaatteyim. Kentimle Hindistan arasında işbirliğine de açık ve hazırız. Zira Mersin yabancı yatırımlara da önemli imkânlar sağlayan bir şehirdir” dedi.

“Dağı, ormanı ve birçok doğal güzellikleriyle çok şirin bir kentimiz var”

Mersin’in önemli bir transit liman kenti olduğunu belirten Başkan Seçer, “Dünyanın birçok yerinden Mersin’e gelen yükler burada karayolu vasıtasıyla Ortadoğu’ya, Kafkaslar’a bu hinterlantta birçok ülkeye transfer edilme imkânına sahip. Tarihi ve kültürel birikimimiz oldukça iyi. Farklı semavi dinlere, inanç gruplarına, medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir bölge burası. Bu tarihi ve kültürel güzelliklerinin ve zenginliklerinin yanı sıra doğal güzelliklere de sahibiz. Akdeniz’e kıyısı olan çok şirin bir şehiriz. Belki de dünyanın en yakışıklı dağları Toroslar’ın eteklerinde bir şehiriz. Kısacası dağı, ormanı ve birçok doğal güzellikleriyle gerçekten çok şirin bir kentimiz var. Böyle bir kentin belediye başkanı olmak da benim için ayrı bir gurur meselesi” diye konuştu.

Hintli zengin ailelere Mersin’de düğün çağrısı

Başkan Seçer, Mersin’de tarım ve sanayi sektörlerinin kente önemli bir zenginlik kattığını vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Mersin özellikle katma değeri yüksek tarımsal üretimin olduğu bir bölge. Meyvecilik ve sebzecilik en önemli üretim kalemlerimiz. Sanayi tesislerimiz kentimize önemli bir ekonomik zenginlik katıyor. Önemli bir istihdam alanı yaratıyor. İşte bütün bunların birikimi de burada bir lojistik sektörünü ortaya çıkarıyor. Yani burada her şey var. Tüm dünyanın yatırımcılarına cazip gelecek bir bölge. Eminim ki buraya yapılan yatırımlar mutlaka yatırımcıyı sevindirecek, karşılık bulacaktır. Bu sebeple Hintli yatırımcıların da bölgeye yatırım yapmasını arzu ederim. Bu konuda da belediye başkanı olarak onlara yardımcı olmaya hazırım. Son zamanlarda Türkiye’de haberlerde sıkça duyduğum bir konu var. Hindistan’ın ünlü ve zengin aileleri çocuklarına burada düğün yapıyorlar. Genelde Ege’yi, Batı Akdeniz’i ve Antalya’yı tercih ediyorlar. Onları Mersin’de düğün yapmaya ve güzelliklerini görmeye devam ediyorum.”

Seçer’den kardeş şehir olma teklifi

Hindistan’ın bir şehri ile Mersin’i kardeş şehir yapma isteklerinden söz eden Seçer, “Hindistan’da Mersin’in özelliklerine uygun bir kentle de kardeş şehir olmayı arzu ederiz. Bu konuda gerekli görüşmeler heyetlerimizce yapılabilir. Bu süreçte böyle bir karara varabiliriz” diye belirtti.

“İleri Teknoloji Kampüsü konusunda işbirliğine gidilebilir”

Hindistan’ın ileri teknoloji konusunda dünyada sayılı ülkelerden biri olmasından bahseden Seçer, Mersin’de kuracakları İleri Teknoloji Kampüsü için Hintlileri Mersin’e işbirliğine davet etti.  Seçer,  “Ben yeni bir belediye başkanıyım. Henüz 3 ay önce belediye başkanı seçildim ve ilk belediye başkanlığı deneyimim olacak. Ancak daha önce 8 yıl Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Türk parlamentosunda görev yapmış deneyimli bir siyasetçiyim. Ben seçimlerde, seçim bildirgemde, yani vatandaşlarımıza verdiğim vaatlerde en ön sıraya aldığım konu; Mersin’e İleri Teknoloji Kampüsü oluşturmaktı. Bir Silikon Vadisi Modeli’ni Türkiye’de Mersin’e uyarlamak. Sanıyorum Hindistan’ın da özelikle yurtdışında yaşayan, ileri teknoloji konusunda, yazılım, kodlama, robotik teknolojiler konusunda önemli kadroları, yani vatandaşlarını Hindistan’a çekmek için adımlar atıyorlar. Bu sebeple Mersin’de böyle bir işbirliğine de gidilebilir diye düşünüyorum” dedi.

Seçer’den ekonomik ve kültürel işbirliği vurgusu

Hindistan ve Mersin arasında ekonomik ve kültürel bir işbirliği kurulması gerektiğini dile getiren Seçer, “Büyükelçi’nin özellikle Türkiye ve Hindistan arasında öncelediği 3 başlıktan bir tanesi güvenlik. Tabi bu daha çok merkezi hükümetle Hindistan hükümeti arasında karşılıklı değerlendirilebilecek bir konu. Ama diğer iki başlık bizim kentimizle de değerlendirilebilir. Ekonomik ve kültürel işbirliği olabilir. Sayın Büyükelçi’nin Mersin’de yapılacak ticarette önceleyeceği sektörlerin başında tabi ki kendi ülkesindeki iş insanlarına, şirketlerine bir öneri olarak götürebileceği, özellikle tarım ürünleri ihracatımız önemli olabilir. Bazı sanayi ürünleri üretimimiz buradan ihraç edilebilir. Bu her iki ülke arasındaki belirli dinamiklere bakılarak yapılmasında fayda var. Elbette ki bizim ihtiyacımız olan ve Hindistan’dan sağlayabileceğimiz ürünler konusunda ithalat yönünde bir talebimiz olabilir. Kendilerince ithal kalemlerinin ve Mersin’de üretilen bazı ürünlerin alımı yönünde öncelikleri olabilir diye düşünüyorum. Daha çok bizim onların ileri teknoloji konusundaki üretimlerinden faydalanma imkânımız olabilir” diye konuştu.

“Önemli olan iki ülke halklarını bir araya getirmek”

Hedeflerinin iki ülke halklarını bir araya getirmek ve onların birbirleriyle iletişim kurmalarını, birbirlerini daha iyi tanımalarını ve daha sonra da farklı ilişkilerinin önünü açmasını sağlamak olmaları gerektiğini ifade eden Seçer, “Belki şehirlerarası ilişkinin daha ötesinde bir kardeş şehir konseptinin dışında bölgesel bir işbirliğinin oluşturulabilmesi daha yararlı olabilir. Bu konu üzerinde çalışmak lazım. Kültürel işbirliğine de kent olarak açığız. Burada yapılabilecek ve Hindistan ya da farklı ülkelerden gelecek misafirlerle yapılacak etkinliklerde onlara da yönelik davetlerimizin olması önemlidir. Bunun karşılığında kendilerinin de kültürel işbirliği için yapacağı teklife açık olduğumuz belirtmek istiyorum. Farklı alanlarda olabilir. Önemli olan iki ülke halklarını bir araya getirmek, onların birbirleriyle iletişim kurmalarını, birbirlerini daha iyi tanımalarını ve daha sonra da farklı ilişkilerinin önünü açmasını sağlamak olmalı. Kültürel işbirliğinin ve ülkeler arası iletişimin kuvvetli olması başta ekonomi olmak üzere birçok alanda da işbirliğini kuvvetlendirir diye düşünüyorum. İletişim ve diyalog ülkeler arasındaki çok büyütülen sorunları küçücük bir nokta haline getirebilir” dedi.

Büyükelçi Bhattacharyya: “Mersin’in fanlarından biri oldum”

Hindistan Ankara Büyükelçisi Sanjay Bhattacharyya ise Doğu Akdeniz Bölgesi’ne gerçekleştirdiği ilk ziyareti olduğundan söz ederek, “2 gün Hatay’da geçirdim. Hatay ve Hindistan arasında dini ve kültürel bir bağ bulunmaktadır. Dün geldim Mersin’e. Tarsus ve Silifke ziyaretlerinde bulunma şansım oldu. Gelmişken de Mersin’in güzel tantunisinin tadına baktım ve Mersin’in fanlarından biri oldum diyebilirim. Evimde gibi hissettim. Hava şartları da Mersin ve Hindistan arasında oldukça benzerlik gösteriyor. Hatay’la ilgili geçmişle ilgili çok fazla bağ görsem de geleceğin Adana-Mersin ve Hindistan arasında daha fazla bağlar getireceğine inanıyorum” diye konuştu.

“Türkiye bizim en fazla ticaret yaptığımız altıncı ülke”

Ekonomi, ticaret, bilimsel değişim ve yazılım anlamlarında karşılıklı değişim ve işbirliğine hazır olduklarını sözlerine ekleyen Büyükelçi Bhattacharyya, “Türkiye ile ilgili çok iyi bir karşılıklı anlayış ve işbirliğimiz var. Başbakanım der ki, ‘Hindistan ve Türkiye 21. yüzyılın her anlamda ortağı.’ Biz 3 noktada işbirliğini öngörüyoruz. Birincisi Ankara’da liderler seviyesinde siyasi güvenlik anlamında çok ciddi bir işbirliği mevcut. Mecliste daha önce milletvekilliği yaptınız. Karşılıklı bu anlayışın farkındasınızdır. İkincisi de ekonomik bir öncülük. Beni Mersin’e getiren şeylerin başında da bu geliyordur. Üçüncü de kültürel olarak ve bu konuda da bir şeyler yapmak isteriz” dedi.

Mersin Uluslararası Limanı’nı ziyaretinde lojistik yapıları, yeterlilikleri, limanın yapısı ve bina olarak çok etkilendiğinin altını çizen Bhattacharyya, “Ticaret hacmi olarak 8.5 milyar dolarlık bir ticaret hacmimiz var Türkiye ve Hindistan olarak. Türkiye de ihracat konusunda bizim en fazla ticaret yaptığımız altıncı ülkedir. Altıncı sıranın küçük bir bölümü de Mersin’den geliyor ihracat olarak ve bunu daha da geliştirme niyetindeyiz. Mersin ve Adana bölgesinde çok daha fazla ticaret yapma niyetindeyiz. Bazıları tarım ürünleri üzerine olabilir. Şu andaki işbirliğimizden çok daha büyük bir işbirliği potansiyelimiz olduğunu öngörüyoruz.  Benim işim de bu büyük iş adamlarını bir araya getirip el sıkışmalarını, anlaşma yapmalarını sağlamak” diye konuştu. 

 

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
Tarsus'ta Akdeniz Meyve Sineği ile mücadele sürüyor
EKONOMİ

09 Temmuz 2019 Salı 10:15

Tarsus'ta Akdeniz Meyve Sineği ile mücadele sürüyor

Tarsus'ta özellikle sert çekirdekli meyveler ile narenciye üzerinde ciddi ekonomik kayıplara neden olan Akdeniz Meyve Sineği ile mücadele devam ediyor
10:15
TSO BAŞKANI KOÇAK Türkiye - KKTC Ticaret Odası Forumu 1. Ekonomi Konferansın katıldı
EKONOMİ

09 Temmuz 2019 Salı 10:41

TSO BAŞKANI KOÇAK Türkiye - KKTC Ticaret Odası Forumu 1. Ekonomi Konferansın katıldı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Kıbrıs Türk Ticaret Odası'nın (KTTO) organize ettiği ''Türkiye - KKTC Ticaret Odası Forumu 1. Ekonomi Konferansı'' Lefkoşa'da gerçekleşti
10:41
LAVANTA ÇAMLIYAYLA'DA TUTTU
EKONOMİ

09 Temmuz 2019 Salı 10:28

LAVANTA ÇAMLIYAYLA'DA TUTTU

Çamlıyayla'da 1 yıl önce başlatılan proje kapsamında deneme amaçlı ekilen ve hasadına başlanan lavanta artık gelir kapısı oldu
10:28
Toroslar EDAŞ yaz ayları için hazırlıklarını tamamladı
EKONOMİ

09 Temmuz 2019 Salı 10:04

Toroslar EDAŞ yaz ayları için hazırlıklarını tamamladı

Müşterilerine kesintisiz hizmet verme hedefi ile sorumluluk bölgesinde olan 6 ilde seferberlik ilan eden Toroslar EDAŞ, yaz aylarında mevsimsel sıcaklıklar sebebiyle ortaya çıkabilecek problemleri önlemek için hazırlık çalışmaları gerçekleştirerek önlemlerini aldı.
10:04
YAZ BOYUNCA 20 ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİ YAZ BOYUNCA RESMİ KURUMLARDA ÇALIŞACAK
EKONOMİ

08 Temmuz 2019 Pazartesi 10:21

YAZ BOYUNCA 20 ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİ YAZ BOYUNCA RESMİ KURUMLARDA ÇALIŞACAK

İŞKUR'un üniversite öğrencilerine yönelik yaz dönemi için başlattığı Sosyal Çalışma Programı kura sonuçları tamamlandı. Tarsus'ta bu sosyal programdan yararlanacak 20 üniversite öğrencisi kurayla belirlendi. 20 kişide yedek olarak belirlendi
10:21
Tarsus TSO yabancı öğrencileri konuk etti
EKONOMİ

08 Temmuz 2019 Pazartesi 09:30

Tarsus TSO yabancı öğrencileri konuk etti

Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası, Çukurova Rotary Kulübü'nün değişim programı kapsamında 6 ülkeden misafir ettiği öğrencileri konuk etti
09:30
TOBB YÖNETİM KURULU ÜYESİ ÜLKEN'DEN TSO'YA TEŞEKKÜR
EKONOMİ

04 Temmuz 2019 Perşembe 10:41

TOBB YÖNETİM KURULU ÜYESİ ÜLKEN'DEN TSO'YA TEŞEKKÜR

Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası'nın 140.yıl etkinliğine katılan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Ülken, kaliteli hizmetinden dolayı Tarsus Ticaret ve Sanayi Odasını tebrik etti
10:41
TSO BAŞKANI KOÇAK,ICC TÜRKİYE MİLLİ KOMİTESİNE GENEL KURLUNA KATILDI
EKONOMİ

03 Temmuz 2019 Çarşamba 09:42

TSO BAŞKANI KOÇAK,ICC TÜRKİYE MİLLİ KOMİTESİNE GENEL KURLUNA KATILDI

MTO – Türkiye Milli Komitesi Yönetim Kurulu Üyesi, Tarsus Ticaret ve Sanayi odası başkanı Ruhi Koçak, TOBB'da düzenlenen Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) Türkiye Milli Komitesinin 65'inci Genel Kurul Toplantısına katıldı
09:42
TSO ve SAİK YÖNETİM KURULU ÜYESİ İNANDIOĞLU'NDAN TEŞEKKÜR
EKONOMİ

03 Temmuz 2019 Çarşamba 09:38

TSO ve SAİK YÖNETİM KURULU ÜYESİ İNANDIOĞLU'NDAN TEŞEKKÜR

TSO Yönetim kurulu Üyesi ve Tarsus Lider Sigorta Grup yönetim kurulu başkanı Osman İnandıoğlu, bir teşekkür mesajı yayınlayarak,'' Her zaman dediğim gibi “ Başarı tesadüf değildir”…''dedi.
09:38
İMO TARSUS TEMSİLCİSİ BÜYÜKASLAN İNŞAAT SEKTÖRÜNDE PİYASA ÇOK DURGUN
EKONOMİ

03 Temmuz 2019 Çarşamba 09:35

İMO TARSUS TEMSİLCİSİ BÜYÜKASLAN İNŞAAT SEKTÖRÜNDE PİYASA ÇOK DURGUN

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Tarsus temsilcisi Namık Kemal Büyükaslan son aylarda inşaat sektöründe hareket yok. Piyasa çok durgun durumda.dedi
09:35
Mersin'de Fsc Ana Denetimi Tamamlandı
EKONOMİ

03 Temmuz 2019 Çarşamba 08:40

Mersin'de Fsc Ana Denetimi Tamamlandı

Mersin Orman Bölge Müdürlüğü 2019 yılı FSC (Forest Stewardship Council-Orman Yönetim Konseyi) programının ana denetimi tamamlandı
08:40
TARSUS EKONOMİSİNE DEĞER KATANLAR ÖDÜLERİNİ ALDI
EKONOMİ

01 Temmuz 2019 Pazartesi 09:19

TARSUS EKONOMİSİNE DEĞER KATANLAR ÖDÜLERİNİ ALDI

Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası'nın Kuruluşunun 140.yılı nedeniyle tertip ettiği ‘'Tarsus ekonomisine değer katanlar ödül töreni yapıldı
09:19
Tarsus TSO'da SAİK toplantısı
EKONOMİ

01 Temmuz 2019 Pazartesi 09:16

Tarsus TSO'da SAİK toplantısı

Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası, Tarsus TSO Yönetim Kurulu üyesi Osman İnandıoğlu'nun da üyesi olduğu Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Sigorta Acenteleri İcra Komitesi'nin (SAİK) Yönetim Kurulu toplantısına ev sahipliği yaptı
09:16