:: 28 Şubat 2020 Cuma

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

MESİAD MERSİN'İN SORUNLARINI KONUŞTU

MESİAD Yönetimi, üyelerini kent protokolü ile buluşturarak, bilgilendirme ve sorunların iletilmesine devam ediyor
MESİAD MERSİN'İN SORUNLARINI KONUŞTU
09 Kasım 2019
Cumartesi 11:25

MESİAD Yönetimi, üyelerini kent protokolü ile buluşturarak, bilgilendirme ve sorunların iletilmesine devam ediyor. MESİAD’ın bilgilendirme toplantısında konuşan Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Haydar Ali Ulusoy, “Kentimizin tüm sorunlarını tespit ettik. Bu sorunların çözülmesi için Başkanımız Vahap Seçer ile birlikte tüm gücümüz ile çalışıyoruz” dedi. Kentin en önemli sorunlarını sıralayan MESİAD Bakanı Hasan Engin ise, sorunların çözülmesi ile Mersin’in yakalayacağı ivmeye dikkat çekti.

 

MESİAD üyelerini kent protokolü ile Navona Otel’de düzenlenen toplantıda buluşturdu. Kentin çeşitli sorunları hakkında yetkililerden bilgi alan MESİAD üyeleri, merak ettikleri konular hakkında protokol üyelerine sorularını yöneltti. Prof. Dr. Yusuf Zeren moderatörlüğünde yapılan toplantıya; Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Haydar Ali Ulusoy, Mersin Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. M. İsmail Yağcı, AKİB önceki dönem Koordinatör Başkanı Mahmut Arslan, Mersin Kent Konseyi Başkanı Faik Burakgazi, MESİAD Başkanlar Kurulu Başkanı Mustafa Güler, MEP Başkanı Özcan Demir, Prof. Dr. Ahmet Özer, Araştırmacı Yazar Abdullah Ayan, , Mersin Büyükşehir Belediyesi Strateji Geliştirme Daire Başkanı Bedrettin Gündeş, Mersin Büyükşehir Belediyesi Kültür Sosyal A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Bedri Dursun, Mersin Büyükşehir Belediyesi Hibe ve Projeler Şube Müdürü Hilmi Dulkadir, MESİAD Yönetim Kurulu Üyeleri ve MESİAD Üyeleri katıldı.

 

“SORUNLARI BAŞKANLARA İLETTİK”

 

Toplantının açılış konuşmasını yapan Mersin Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (MESİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Engin, kentin sorunlarının çözülmesi ile Mersin’in çıkış yakalayacağını kaydetti. Başkan Engin, “Kentimizin, ulaşım başta olmak üzere birçok sorunu bulunmaktadır. Yerel seçimlerden önce bu sorunları tespit edip, kitapçık halinde tüm adayları sunduk. Seçimden sonra da bu sorunların peşini bırakmayarak Belediye Başkanlarımıza ilettik. Belirttiğimiz sorunların çözülmesi ile kentimiz, daha modern olacak ve daha yüksek refaha erişecektir. Birçok sorunumuzun sebebi olan 1/5 binlik planlar ile ilgili olumlu görüş vermeyen kurumlar da olumlu görüşlerini geçtiğimiz günlerde ilettiler. Bu çalışmaların tamamlanması kentimize fayda sağlayacak, yatırımların önünü açacaktır” dedi.

 

“MERSİN’İN EN ACİL SORUNU ULAŞIM”

 

Üyelerinin yetkili ağızlardan bilgi alması için toplantılar organize ettiklerini de aktaran Engin, sorunların çözülmesi için yerel yönetim ve diğer kurumlara yardımcı olduklarını sözlerine ekleyerek şu ifadeleri kullandı: “Biz MESİAD olarak Mersin’i tartışmak ve sorunlarını konuşmak için periyodik olarak böyle toplantılar düzenliyoruz. Bildiğiniz gibi Mersin’in en acil sorunu ulaşım. Biz hazırladığımız ulaşım raporlarını tartıştık ve yerel yöneticilere bu raporları sunduk. Özellikle metro projesi üzerine yoğun çalışmalar var, geçmişte hazırlanan projenin devamını şuan Büyükşehir Belediyesi sürdürmek istiyor. Ama biz metro yerine hafifi raylı sistemi savunuyoruz ve hafif raylı sistemin Mersin’e daha uygun olacağını düşünüyoruz. Daha kısa vadede ve daha az maliyetle yapılacağına özellikle dikkat çekiyoruz. Mersin’in topografik yapısı ve iklimi metroya uygun değil,  hafif raylı sistemin çalışma alanlarından yerleşim alanlarına yani Tırmıl Sanayiden, Organize Sanayi Bölgesine ve Mersin  Üniversitesi’ne uzanan bir hafif raylı sistemin daha uygun olacağını düşünüyoruz. Ama gündemde şuan metro tartışılıyor.  Kentimize yapılacak olan polipropilen tesisi ve SEKA Limanı üzerine de konuşacağız. Mersin için bunları konuşmamız gerekiyor.”

 

“ULAŞIM PROBLEMİNİN ÇÖZÜLMESİ İÇİN GEREKLİ ADIMLARI ATACAĞIZ”

 

Temel belediyecilik faaliyetleri ile yetinmeyerek Mersin’in kalkınması için çalıştıklarını aktaran Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Haydar Ali Ulusoy, “Belediye Başkanımız Vahap Seçer, seçimden önce söz verdiği her projeyi hayata geçirmek için gece gündüz çalışıyor. Sadece temel belediyecilik hizmetlerini değil, aynı zamanda kentimizi kalkındıracak projeleri hayata geçirmek istiyoruz. MESİAD’ın yöneticileri ile zaman zaman çeşitli platformlarda bir araya gelip Mersin’in sorunlarını ve geleceğini ve bunun hangi araçlarla nasıl olacağını tartışıyoruz. O nedenle sizler gibi Mersin’e değer katmış insanların görüş ve önerilerini almak bizim için son derece önemlidir. Biraz önce Sayın Hasan Engin açılış konuşmasında ifade etti. Başta başkanımız Vahap Seçer olmak üzere burada başlayan herkes Mersin’in şuan içinde bulunduğu durumun iyileştirilmesi ve daha iyi bir noktaya taşınması konusunda ortak bir irade sergilemektedir. Biz bu çabanın farkındayız. Mersin’in hak ettiği noktaya taşınmasında güç birliği ile başarabileceğimizin farkındayız.  Liman kenti ve lojistik kenti Mersin’in daha da gelişmesi için hep birlikte elimizden geleni yapacağız. Biz Büyükşehir Belediyesi olarak Mersin’in sorunlarını tam olarak tespit etmiş durumdayız. Sorunların çözülmesi noktasında da bir stratejik plan çalışması yaptık. Mersin’in gelecek on yılını planlamak istiyoruz. Sizlerin de görüşleri çerçevesinde yol haritamızı çizdik.  Metro projesi Ankara’nın da onayıyla yer altı hafifi raylı sistemi hakkında proje çalışmalarımız tamamlanmakta teknik ve proje grupları çalışmaktadır. Burada en büyük problem finans sorununun nasıl çözüleceği konusudur.  Sayın Başkanımız ve diğer arkadaşlar temaslarını sürdürmektedirler. Uluslararası finans kuruluşları proje ile ilgilenmektedir. Önümüzdeki aylarda Mersin’in beklenti içerisinde olduğu ulaşım probleminin çözülmesi için gerekli adımları atacağız. Metro projesinin mutlaka hayata geçirilmesi gerektiğini düşünüyoruz.  Metro mu olsun, hafif raylı sistem mi olsun tartışmaları var biz bunun tercih meselesi olduğunu düşünüyoruz. Metro projesi yatırım aşamasına gelmiş, Belediye Başkanımız ve teknik ekibimizin iradesi Mersin’in yararına olacaktır. MESİAD Başkanı Sayın Hasan Engin ve tüm MESİAD ailesine Mersin’in gösterdikleri hassasiyet için teşekkür ediyorum.”

 

“MERSİN’İN ÇEHRESİNİ DEĞİŞTİRECEĞİZ”

 

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kültür Sosyal A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Bedri Dursun, yaptığı konuşmada Mersin’in çehresinin zaman içerisinde değişeceğini ifade ederek şunları aktardı:  “Belediye Başkanımızla birlikte uzun zamandır çalışıyoruz. Başkanımız sosyal demokrat bir belediye başkanı ve şehri o yönde değiştirmek istiyor. Tespitlerimiz var, değişiklikleri zaman içinde göreceksiniz. Sayın Başkanımız Mersin’e yön vermek istiyor.  Ben de bu kenti tanıyorum. Biz Büyükşehir Belediyesi olarak Mersin’in çehresini değiştirmek için çalışacağız. Sayın Başkanımız ‘işsizlik konusuna çare bulacağım’ demişti bu yönde de çalışmalarımız var. Bu konu ile ilgili hiç bir şüphemiz yok. Belediyeyi büyük bir borçla devraldık ekonomik olarak tabiki sıkıntılarımız var ama bunların hiçbiri, bizim için gerekçe değil verdiğimiz sözlerimiz var. Ve bunları yerine getirmek için mazeret üretmeyeceğiz. Dönüşümü sağlamak kısa sürede mümkün değil, ama değişimi mutlaka sağlayacağız. Bütün kadrolarımız yetkin mi değil, işini yapan kaliteli personeli ayırt ediyoruz. Çalışan kalacak çalışmayanlarla da yollar mutlaka ayrılacak. İlerleyen zamanlarda Mersin için somut adımlar atacağız. Son olarak MESİAD’a bu toplantıyı yaptığı ve bizi bir araya getirdiği için teşekkür ediyoruz.”

 

“BAŞKANIMIZ SİZLERİN GÖRÜŞLERİNİ ÇOK ÖNEMSEMEKTEDİR”

 

Mersin Büyükşehri Belediyesi Strateji Geliştirme Daire Başkanı Bedrettin Gündeş ise konuşmasında konusunda kapsamlı bir bilgilendirme toplantısı yapacaklarını belirterek şunları söyledi: “Kentimizin en önemli sorunu olan ulaşım sorunun çözülmesi için Belediye Başkanımız Vahap Seçer yoğun mesai harcamaktadır. Bunun için yapılması gereken hiçbir fedakârlıktan kaçınmıyor. Bu toplantıların sık sık yapılaması gerekiyor. Bu kentin sorunlarının Belediye Başkanımıza aktarılması gerekiyor. Kendisinin de buna çok açık olduğunu belirtmek istiyorum. Metro konusunda kendisi dışarıdaki algı ve içeride olgu arasında büyük bir fark olduğunu söyledim. Mersin Büyükşehir Belediyesinin içiresini bilmeyen biri için dışarıdaki algı çok farklı içerideki somut durumu gelişmeleri bilen insanlar dışarı ile içerisinin farklı olduğunu görürler Metro çok ciddi bir olay. Birçok sistem tartışıldı, Başkanımız bu konuda çok kararlı inanarak metronun olması  gerektiğini düşünüyor ve bu konuda da bir çok finans kuruluşuyla da görüşüyor. Bununla ilgili önümüzdeki günlerde metro ile ilgili bir bilgilendirme olacak. Bu konuda somut bilgileri, projenin hangi aşamada olduğunu, Mersin’in iş insanlarına aktaracağız. Sizler de sorulması gerekenleri proje ekibine sormalısınız.  Başkanımız sizlerin görüşlerini çok önemsemektedir bundan kimsenin kuşkusu omasın.”

 

 

Toplantının kapanış konuşmasında Başkan Hasan Engin, tüm katılımcılara teşekkür ederek, benzer toplantılara devam edeceklerini belirtti.

 

 

 

 

 

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
Elektrik Teknisyenleri Odası Başkanı Taş''Kayıt dışı iş yapanlara vatandaşlar itibar etmesin''
EKONOMİ

17 Şubat 2020 Pazartesi 11:14

Elektrik Teknisyenleri Odası Başkanı Taş''Kayıt dışı iş yapanlara vatandaşlar itibar etmesin''

Tarsus Elektrik Teknisyenleri Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Nurettin Taş , gazetemize yaptığı açıklamada “Her zaman esnafımızın yanındayız, sorunlarınız çözümü için çalışıyoruz” dedi.
11:14
Aydın Emlak, yeni yerinde Hizmette
EKONOMİ

17 Şubat 2020 Pazartesi 10:11

Aydın Emlak, yeni yerinde Hizmette

Tarsus'ta Emlak ve konut piyasasında adından bahsettiren Aydın Emlak hizmete sınır tanımıyor
10:11
19 No'lu Komite altyapı yetersizliğinden şikayetçi
EKONOMİ

15 Şubat 2020 Cumartesi 11:52

19 No'lu Komite altyapı yetersizliğinden şikayetçi

MTSO 19 No'lu Meslek Komitesi Meclis Üyeleri yeni yılda sektörde uygulanacak zorunlulukları değerlendirdi.
11:52
MERSİN'DE DÜNYA BAKLİYAT GÜNÜ ETKİNLİĞİ
EKONOMİ

15 Şubat 2020 Cumartesi 11:33

MERSİN'DE DÜNYA BAKLİYAT GÜNÜ ETKİNLİĞİ

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN VEKİLİ GÜLCAN KIŞ, “DÜNYA BAKLİYAT GÜNܔ ETKİNLİĞİNE KATILDI
11:33
Çimsa, World of Concrete (WOC) 2020'ye katıldı
EKONOMİ

13 Şubat 2020 Perşembe 09:36

Çimsa, World of Concrete (WOC) 2020'ye katıldı

Sabancı Holding iştiraki Çimsa, 4-7 Şubat tarihleri arasında Las Vegas'ta dünyanın dört bir yanından inşaat ve çimento sektörünün temsilcilerinin katılımı ile gerçekleşen Uluslararası Yapı ve İnşaat Fuarı World of Concrete (WOC) 2020'de Amerika pazarında yoğun ilgi gören ve fark yaratan beyaz çimento ve özel ürünlerini tanıttı
09:36
BORSA BAŞKANI KAYA, REKABET EDECEĞİMİZ ÜLKELERİ TANIMALIYIZ
EKONOMİ

11 Şubat 2020 Salı 12:00

BORSA BAŞKANI KAYA, REKABET EDECEĞİMİZ ÜLKELERİ TANIMALIYIZ

Başkan Kaya, tarımsal üretim ve ticaretin dün olduğunu gibi bugünde ve yarın da çok önemli ve stratejik olmaya devam edeceğini belirtti
12:00
Koçak, ÇUFAŞ'ın yeniden yönetiminde
EKONOMİ

10 Şubat 2020 Pazartesi 09:22

Koçak, ÇUFAŞ'ın yeniden yönetiminde

Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı H. Ruhi Koçak, Çukurova Fuarcılık Anonim Şirketi'nin (ÇUFAŞ) 2019 yılına ait yapılan Olağan Genel Kurul Toplantısında yeniden Yönetim Kurulu Üyeliğine seçildi
09:22
AKDENİZ'DE TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İMZA TÖRENİ
EKONOMİ

07 Şubat 2020 Cuma 10:58

AKDENİZ'DE TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İMZA TÖRENİ

Belediye konferans salonunda düzenlenen, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan imza törenine, Akdeniz Belediyesi Başkan Yardımcıları, Hizmet-İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Halil Özdemir ile sendika yetkilileri, birim müdürleri ve çalışanlar da katıldı.
10:58
Dinçer ''Geçmiş dönem prim borçlarında cezalar kaldırılsın, aylık primde 10 puan indirime gidilsin''
EKONOMİ

07 Şubat 2020 Cuma 10:51

Dinçer ''Geçmiş dönem prim borçlarında cezalar kaldırılsın, aylık primde 10 puan indirime gidilsin''

Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, ''1 Ocak 2020 tarihinden itibaren ödenecek primlerde 10 puan indirime gidilmesini talep etmekteyiz. Böylece hem esnafımız rahat bir nefes alacak, hemde SGK geçmişe dönük alacaklarını tahsil etme imkanına kavuşacak”
10:51
Tarsus Ticaret Borsası, Letonya ve Talinde Tarsus'u Tanıttı
EKONOMİ

05 Şubat 2020 Çarşamba 09:37

Tarsus Ticaret Borsası, Letonya ve Talinde Tarsus'u Tanıttı

Tarsus Ticaret Borsası, TEBD projesi olan ''Baltık Devletleri Arasındaki İşbirliği'' Çalışma Ziyareti 27-31 Ocak 2020 tarihleri arasında Letonya Ticaret ve Sanayi Odası'nda gerçekleşti
09:37
BORSA BAŞKANI KAYA'DAN ÜRETİM GÜCÜNÜ ARTIRMA ÇAĞRISI
EKONOMİ

04 Şubat 2020 Salı 11:43

BORSA BAŞKANI KAYA'DAN ÜRETİM GÜCÜNÜ ARTIRMA ÇAĞRISI

KAYA: STRATEJİK ÜRÜNLER ARASINDA BULUNAN PAMUK, SOYA FASULYESİ VE AYÇİÇEĞİ GİBİ ÜRÜNLERİNDE ÜRETİM GÜCÜNÜN ARTIRILMALI
11:43
BAKKALLAR ODASI BAŞKANI YALÇIN'DAN ESNAFLARA UYARI
EKONOMİ

04 Şubat 2020 Salı 10:14

BAKKALLAR ODASI BAŞKANI YALÇIN'DAN ESNAFLARA UYARI

Tarsus Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Erdoğan Yalçın gazetemizi ziyaret ederek esnafları ölçü ve tartı aletlerinin muayenesi konusunda uyardı
10:14
ERDEMLİ'NİN 11 YILLIK HAL SORUNU ÇÖZÜLECEK
EKONOMİ

04 Şubat 2020 Salı 10:05

ERDEMLİ'NİN 11 YILLIK HAL SORUNU ÇÖZÜLECEK

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, önceki dönemde ihale edilen ve inşaatı yarım kalan Erdemli Toptancı Hali için yeni bir ihaleye çıkacaklarını, toplam 103 dükkan bulunan halin en kısa sürede Erdemli'nin hizmetine sunulacağını söyledi
10:05