::
17 Haziran 2024 Pazartesi

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

MHP Tarsus Belediye Başkan Adayı Şevket Can ile Söyleşi

30 Mart yerel seçimleri öncesinde MHP Tarsus Belediye başkan adayı Şevket Can ile söyleşiyoruz. 20 yıla yakındır Tarsus Belediyesinin çeşitli birimlerinde görev yapan ve halkın her kesimiyle iyi ilişkiler içerisinde olan Şevket Can“45 mahallemiz, 5 beldeniz ve 129 köyümüzle BİZ BÜYÜK BİR AİLEYİZ”diyor
MHP Tarsus Belediye Başkan Adayı Şevket Can ile Söyleşi
Haber Giriş:
27 Mart 2014 Perşembe 08:50

30 Mart yerel seçimleri öncesinde söyleşi yaptığımız belediye başkan adaylarından MHP’li Şevket Can ile söyleşiyoruz.

20 yıla yakındır Tarsus Belediyesinin çeşitli birimlerinde görev yapan ve halkın her kesimiyle iyi ilişkiler içerisinde olan Şevket Can, artık seçimlerle yatıp seçimlerle kalkıyor.  “30 Marta kadar herkese bir değil, iki üçer kez ulaştık. Herkesin ziyaretine gittik, ellerini sıktık, hal ve hatırını sorduk, sorunlarını dinledik, biz büyük bira ileyiz’ dedik diyeh Can ile gazetemiz yazı ailesi olarak  projelerini, misyonunu, vizyonunu konuştuk.

‘’Tarsus’a can olacaklarını belirten Şevket Can “Biz belediyeye ve halka yabancı biri değiliz. Bugüne kadar bizi  hizmetlerimizle herkes tanıdı. Bu kez başkan adayı olarak hizmetlerimizi sürdürmen için görev istiyoruz. Halkımızın tercihinden eminiz. Onlara bugüne kadar hata yapmadık, bu bilginçle ve herkesi kucaklayarak  yeni dönemde başkan olarak yetki istiyoruz” dedi.

 

Yepyeni ve büyük projelerle seçmenlerin karşısına çıktıklarını dile getiren Can,’’Bize destek verenler asla pişman olmayacak. Tecrübelerimi iyi kullanacağım. Tarsus’a büyük hizmetler yapıldı. Bunu kimse inkar edemez.Ancak biz güzele daha güzel katarak gelişme sağlayacağımızı vaad ediyoruz. Hizmet bizim sermayemizdir. Tarsus’a neyi nasıl ve hangi kaynakla yapacağımızı çok iyi biliyoruz.’’

İŞTE ŞEVKET CAN, PROJELERİ VE DÜŞÜNCELERİ

MHP TARSUS BELEDİYE  BAŞKAN ADAYI ŞEVKET CAN,’’TARSUS’A CAN OLACAĞIZ.’’

-NEDEN ADAY OLDUNUZ?

-Hangi sokağın, hangi vatandaşımızın ne derdi var biliyoruz. Biz var olan sorunları, tamamı gerçekleştirilebilecek projelerimizle çözmek için,  projelerimizle geliyoruz. Biz, şehrimizdeki kardeşliğin devamı için, tüm Tarsus ta yaşayanların huzur ve selametinin devam etmesi için, Şehrimizin daha da güzelleşmesi ve köylerimizin şehirleşmesi için bu göreve talip olduk.

-TARSUS’TA YENİ DÖNEMDE  İÇİN NELER YAPACAKSINIZ?

Sizlerin ve Tarsus Halkının desteği ve yaklaşık 20 yıllık belediyecilik tecrübemizle bunun altından kalkacağımıza hiçbir şüphem yoktur. Tarsus’u ve belediyeyi en iyi tanıyan insanlardan biri olarak Tarsus un ihtiyaçlarını biliyor ve ona göre çalışıyoruz. Tüm projelerimizde bu tecrübe ve birikimlere göre hazırlandı. İnşallah 30 Mart 2014 seçimlerinden sonra vatandaşlarımızdan aldığımız destekle bu projelerimizi birer birer hayata geçireceğiz.

Projelerimiz hayata geçirildiğinde başta 3. Organize Sanayi Bölgesi olmak üzere yapılacak iş yerlerinde, düzenlemesini yapacağımız yeni yerlerde ve özellikle turizme yönelik açıkladığımız projeler neticesinde tahmini sayısı 5 bin civarında insanımız iş sahibi olacaktır. Bu yönüyle de şuan en büyük sorunlarımızdan olan işsizliğin önlenmesine katkı sağlamış olacağız.   Bu saydığımız projelerimizi gerçekleştirerek sosyal yönden gelişmiş, çevre düzenlemeleri ve alt yapısı ile güzelleşmiş, ekonomik yönden kalkınmış, toplumsal sorunları çözülmüş, huzur ve güven içerisinde yaşamaya devam edeceğimiz ve parmakla gösterilecek bir şehir oluşturmak amacıyla 30 Mart günü Tarsuslu vatandaşlarımızdan onay isteyeceğiz.

Bizim şimdiden bu güven oylamasından alnımızın akı ile çıkacağımızdan da hiçbir şüphemiz yoktur.

-YENİ SİSTEMDE, KÖYLER, KENTİN MAHALLESİ KONUMUNA GEİYOR. SİZ, KÖYLERİMİZ HAKKINDA NELER DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

Tarsus, 45 mahallemiz, 129 köyümüz ve 5 beldemiz ile toplam 318.615 nüfusa ve 10.000 yıllık tarihi geçmişe sahip bir şehirdir. Yeni Büyükşehir Belediye kanunu ile Mersin İli sınırları içerisindeki tüm köylerin ve beldelerin tüzel kişilikleri kaldırılmaktadır.  Tüzel kişilikleri kaldırılan 129 köyümüz ve 5 beldemiz, Mahalle olarak  Tarsus a bağlanmaktadır. Yeni yasa ile belediyemizin vatandaşlara vermekte olduğu hizmetler de yeniden belirlenmiştir. Belediyemizin su, kanalizasyon, itfaiye, hal, mezarlık, şehir içerisindeki topla taşıma, evsel atıkların depolanması, köy merkezlerinin ilaçlanması, şehirlerarası yolcu taşıma terminalleri ve mezbaha hizmetleri ile ilgili tüm sorumluluk ve görevler Büyükşehir Belediyesine devredilmektedir.

Bu nedenle Mersin Büyükşehir Belediyesi bizim için çok ama çok önemlidir. Tarsus'ta hizmetlerin devam etmesi ve yeni yeni projelerin gerçekleştirilmesi için Mersin Büyükşehir belediyesinin Tarsuslu biri tarafından yönetilmesi bizim için adeta bir zorunluluktur. Lütfen hepimiz bu bilinç içerisinde olalım. Biz Tarsus Belediye Meclisi tarafından hazırlanıp kabul edilen 2014 yılı bütçesini inceledik ve önümüzdeki 5 yıl içerisinde yapılabilecek kesinlikle vaat olarak nitelendirilemeyecek tamamen gerçekçi projelerimizi hazırladık

-ŞEVKET BEY YAPACAKLARINIZDAN VE PROJELERİNİZDEN DE BAHSEDER MİSİNİZ?

-Mustafabey. Hazırladığımız tüm projelerimiz halkımız ve Tarsus içindir. Bunlar her konuda, bilgili, tecrübeli ekiplerimiz ve şahsım tarafından düşünülüp hazırlanmış, görev verildiğinde hayata geçirilecek projelerdir. Bu projelerin tamamını gerçekleştirmek tek hedefimizdir.

Açık hava gösteri merkezinin olduğu yerde daha önce planlaması yapılan 33 katlı Tarsus'un simgesel yapısı olacak otel, iş merkezi, alışveriş merkezi, sineması, kafeteryası, nikâh salonu ve çok amaçlı salonları bulunan zemin altında iki katlı otoparkı bulunan tesisin yap-işlet devret modeli ile ya da kat karşılığı yaptırılması, 82 evler mahallesi buğday pazarı karşısında kamulaştırılması belediyemiz tarafından yapılan, 200 dönüm büyüklüğündeki yerde imar planındaki amaca uygun bir şekilde fuar ve kongre merkezi yapılması. Tarsus'a ait Mersin Tarsus 3. organize sanayinin kurulması. Tarsus Kemalpaşa sanayi sitesi içerisinde bulunan belediyemiz tarafından kamulaştırılması yapılan yerlerde hazırlanan projeler doğrultusunda işyerlerini yaparak sanayi sitesini tamamlayacağız. Açıkhava gösteri merkezine yapılacak tesisten dolayı doğacak boşluğu Bağlar Mahallesi kapalı semt pazarı yanına yapacağımız ve projesi hazır olan Arena Açıkhava gösteri merkezini yaparak dolduracağız.  Şehitler Tepesi Mahallemize 14 bin  metre karelik alana inşa edeceğimiz camimizle kentimiz başka bir simge yapıya daha kavuşacak. Kırklarsırtı mahallemizde bulunan 14 bin 300 m2 lik alana tüm Tarsuslu vatandaşlarımızın yararlanması için yeni bir spor kompleksi inşa edeceğiz.

27 Aralık stadyumu 20 bin kişilik yeni bir stadyum olarak şehrimize kazandırılacak. Yeni ve modern bir kapalı spor salonu yapılacak. Tarsus Ticaret Odası yanına çok katlı bir otopark yaoılacak. Kamyoncular ve tır parkı esnaflarımıza daha yüksek standartlarda hizmet verecek ve park alanı içerisine şoförlerimizin konaklama ve diğer ihtiyaçlarının giderilmesi için otel yapılacak. Atış poligonları yapılacak. Berdan Nehri hak ettiği güzelliğe kavuşacak. Berdan nehri ıslah edilerek kenarlarına peyzaj düzenlemesi yapılacak, hobi alanları oluşturulacak ve balıkçı lokantaları yapılacak. Engelliler rehabilitasyon merkezini kuracağız. İnsana, doğumundan ölümüne kadar yaşamının her anında hizmet vermeyi ilke edinmiş bir belediyecilik anlayışı ile beldelerimizin ve köylerimizin ihtiyaçlarına göre gasil haneler ve taziye evleri inşa ederek bu acılı günlerinde insanlarımızın yanında olacağız ve acılarını paylaşacağız. Tarsus'u Kaleburcu - Takbaş üzerinden Çamlıyayla ya daha güvenli bir şekilde bağlayacağız. Tarsus Kuzey yönünden büyürken can damarı olacak ulaşım yollarını genişleteceğiz. Yüzbaşı Yaşar caddesini 1.000 metreden 3.000 metreye çıkararak Çamlıyayla yoluna bağlayacağız. Tarsus Kültür Parkı; hazırladığımız projemizle hak ettiği değere ve güzelliğe kavuşacak. Tarsus plajı düzenlenip temizlenecek ve insanlarımızın gönül rahatlığı ile denize girebilecekleri bir hale getirilecek. Yavuz Donat Bulvarı 1.500 metreden 4.500 metreye çıkarılarak Eski Ankara yoluna bağlayacağız. Böylece şehrimiz yeni ve güvenli bir ulaşım yoluna kavuşmuş olacak. Berdan nehrini bir kez daha aşıyoruz. Kavaklı Mahallesi ve Fahrettinpaşa mahalleleri arasına karayolu köprüsü yapacağız ve bu sayede Cemal Gürsel Caddesini Yüzbaşı Yaşar Caddesine bağlayacağız. Muhtelif mahallelerimiz ve beldelerimize açık yüzme havuzları yapacağız. Yöremizde yüzme bilmeyen çocuk kalmayacak.

Kentimizin hızla gelişmekte olan mahallelerinden Ferahim Şalvuz Mahallemize, Zühtü Günaştı Anadolu Lisesi yanına peyzaj çalışmaları, oyun grupları ve  spor tesisi yaparak taçlandıracağız. Eshab-ı Kehf in tepesine ve yüksek yamaçlarına yapacağımız seyir terasları ile Tarsus, Adana ve Mersin ayaklarınızın altında olacak. Ulaşım karayolu ile ve teleferik sistemi ile sağlanacak olup, Tarsus ve Eshab-ı Kehf cazibe merkezi haline getirilecek. Eshab-ı Kehf tepesi mevkiinde hemşerilerimizim cenazelerini ücretsiz defnedebilecekleri, düzenli, temiz ve güzel bir mezarlık yapacağız.

Karboğazı mevkiinde gençlik kampı kurulacak. Kuyumcular çarşısı,balıkçı pazarı yapacağız. Kapalı semt pazarlarının yapımına devam edeceğiz. Küçük Minare Camiinin önündeki boş alana çay bahçesi yapacağız.

Ayrıca En az dört yıllık üniversite kazanan tüm öğrencilerimize burs verilecek. Her yerde bilim projesi; mahallelerimiz, köylerimiz ve beldelerimizde bilim kulüplerinin kurulmasına öncülük ederek, çocuklarımızın ve gençlerimizin bilgiye en kısa yoldan ulaşması için çalışmalar yapacağız. Aile yaşam merkezleri, Gençlik merkezleri, Çocuk Kulüpleri, Hanımlar Lokali, Yaşlılara Hizmet ve Şefkat Evleri, Asker aylığı yardımı projesi, Sıcak yemek yardımı projesi, Hasta ve çocuk bezi yardımı projesi, Erzak Yardımı projesi, Tekerlekli sandalye yardımı projesi, Yazlık sinema projesi, Alo veteriner hattı projesi, Oyun sokakları projesi, Köylerimize ve beldelerimize merkezi hoparlör projesi, Cumhuriyet meydanının yeniden düzenlenmesi projesi,  İkametgâhı Tarsus ta olan kişilerin çalıştırılması şartıyla tüm yatırımcılara her türlü lojistik desteğin sağlanması,  Tarsus'un parasının Tarsus'ta kalarak Tarsus ekonomisine katkı sağlaması için gerek esnaflarımız gerekse vatandaşlarımız nezdinde çalışmalar yapılması,  Spora ve sporcuya hep destek tam destek projesi, Bakımsız köy mezarlığı ve köy okulu kalmayacak, Suyu akmayan köy kalmayacak, Düzenlenecek olan şenlikler ve etkinliklerle köylerimizin sosyo kültürel değerlerine, el sanatlarına sahip çıkılacak, Tüm köylerimizin kamelya, bank, bayrak direkleri ihtiyaçları karşılanacak, köylerimiz güzelleştirilecek, Tarsus'umuzun eski yerleşim yerlerinden olan başta eski Ömerli, Kızılmurat, Şehit Mustafa, Yeni Ömerli gibi mahallelerimizin trafik ve park problemini düzenlemeye yönelik yeni atılımlar yapacağız, Amatör kulüplere ve köy takımlarımıza malzeme yardımı yapılacak..

-SAYIN CAN, BİZE VAKİT AYIRIP HALKIMIZI BİLGİLENDİRDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ. SON OLARAK BİR MESAJINIZ VARMI?

-Mustafa bey. Asıl ben size teşekkür ederim. Çünkü basın halkın sesi, gözü, dili,kulağıdır. Sizin bize sayfalarınızı açmanız ve halk ile aramızda köprü olmanız sayesinde kendimizi daha güzel ve kolay ifade etme imkanı buluyoruz.  Bu nedenle size ve yazı ailenize teşekkür eder, görevinizde başarılar dilerim.

Bizim üzerimize düşen üretmek,  çalışmak, başarmak ve vatandaşımızın Tarsus'ta mutlu ve huzurlu bir şekilde yaşamasını sağlamaktır. Biz zaten belediyenin içindeydik ve yüce rabbimin izni ile olmaya da devam edeceğimizden hiçbir kuşkum yoktur. Bu duygu ve düşüncelerle tekrar katılımlarınız için sonsuz teşekkürler ediyor, hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum.”

 

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
TARSUS ESKİ BELEDİYE BAŞKANLARINDAN MUVAFFAK UYGUR'UN OĞLU TURHAN UYGUR'LA SÖYLEŞİ
RÖPORTAJ

17 Ağustos 2014 Pazar 21:10

TARSUS ESKİ BELEDİYE BAŞKANLARINDAN MUVAFFAK UYGUR'UN OĞLU TURHAN UYGUR'LA SÖYLEŞİ

Tarsus eski Belediye Başkanlarından Muvaffak Uygur'un oğlu Turhan Uygur'u 200 yıllık tarihi konakta ziyaret ettik.
21:10
MHP Tarsus Belediye Başkan Adayı Şevket Can ile Söyleşi
RÖPORTAJ

27 Mart 2014 Perşembe 08:50

MHP Tarsus Belediye Başkan Adayı Şevket Can ile Söyleşi

30 Mart yerel seçimleri öncesinde MHP Tarsus Belediye başkan adayı Şevket Can ile söyleşiyoruz. 20 yıla yakındır Tarsus Belediyesinin çeşitli birimlerinde görev yapan ve halkın her kesimiyle iyi ilişkiler içerisinde olan Şevket Can“45 mahallemiz, 5 beldeniz ve 129 köyümüzle BİZ BÜYÜK BİR AİLEYİZ”diyor
08:50
CHP Tarsus Belediye Başkan adayı Haluk Bozdoğan'la söyleşi
RÖPORTAJ

20 Mart 2014 Perşembe 14:07

CHP Tarsus Belediye Başkan adayı Haluk Bozdoğan'la söyleşi

30 Mart 2014 Pazar günü yapılacak yerel seçimlere çok kısa bir süre kalan Tarsus Belediye Başkan adayları ile A'dan Z'ye bir söyleşi yaptık. Gazetemiz ofisinde konuk ettiğimiz Belediye Başkan adaylarından ilki CHP Tarsus Belediye Başkan adayı Dr. Haluk Bozdoğan oldu.
14:07
Dünya Kur'an-ı Kerim Güzel okuma birincisi hafız Ali Tel ile söyleşi
RÖPORTAJ

25 Ekim 2013 Cuma 14:25

Dünya Kur'an-ı Kerim Güzel okuma birincisi hafız Ali Tel ile söyleşi

Evrensel Hafızlar Derneği Mersin İl Başkanı Bülent Acun sordu, Dünya Kur'an-ı Kerim Güzel okuma birincisi hafız Ali Tel yanıtladı
14:25