:: 21 Mayıs 2019 Salı

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Mobilyacılar KDV indiriminde devamlılık istiyor

MTSO 12 No'lu Mobilya, Halı ve Ev Eşyası Meslek Komitesi Başkanı N. Yılmaz Akbaş, mobilya ve beyaz eşyada zaman zaman yapılan KDV indirimlerinin büyük fayda sağladığına dikkat çekerek bu indirimlerin kalıcı olmasını beklediklerini söyledi.
Mobilyacılar KDV indiriminde devamlılık istiyor
16 Mart 2019
Cumartesi 09:59

MTSO 12 No’lu Mobilya, Halı ve Ev Eşyası Meslek Komitesi Başkanı N. Yılmaz Akbaş, mobilya ve beyaz eşyada zaman zaman yapılan KDV indirimlerinin büyük fayda sağladığına dikkat çekerek bu indirimlerin kalıcı olmasını beklediklerini söyledi.

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) 12 No’lu Mobilya, Halı ve Ev Eşyası Meslek Komitesi Başkanı N. Yılmaz Akbaş, komite çalışmaları hakkında bilgi vererek sektöre ilişkin değerlendirmeler yaptı. İlk olarak sektörü hareketlendirmek adına zaman zaman Hükümet tarafından gerçekleştirilen KDV indirimlerini değerlendiren Akbaş, geçen yıl bu indirimlerin 8 ay, bu yıl ise 3 ay uygulandığını hatırlatarak şunları söyledi:

“Bu uygulamadan gerçek anlamda bir sonuç alınabilmesi için yüzde 8’lik KDV’nin sürekli olması gerekiyor. Tahmin edileceği gibi beyaz eşya ya da mobilya satışını indirim yapıldığı için gerçekleştiremezsiniz. Bu tamamen arz talep meselesidir. Bu kalemlerin satışı ihtiyaç dahilinde ya da ürünün bozulması halinde gerçekleşir. Ancak bu ürünlerin bozulmasını indirim dönemlerine denk getirebilmek çok zor. Bu nedenle halkımızın faydalanabilmesi, sektörün hareketlenebilmesi için indirimin kalıcı olması en büyük beklentimiz.”

KDV indiriminin kalıcı olması halinde devletin de çok ciddi kazanç elde edeceğine dikkat çeken Akbaş, bu sayede daha çok vergi tahsilatı gerçekleştirilebileceğini, kayıt dışının da önüne geçilerek devlet kasasına daha çok para gireceğine inandığını anlattı. Yüzde 18 KDV’nin zaman zaman kayıtdışına yol açabildiğini belirten Akbaş, “Maalesef birçok arkadaşımız fatura kesmek istese de alıcılar buna çok sıcak bakmıyor ve faturasız alışveriş için ısrarcı davranıyor. Bu durumda arkadaşlarımız zor durumda kalıyor. Bu sorunun da önüne geçilmiş olur” diye konuştu.

“Çadır ve branda sektörüne de indirim istiyoruz”

Komite bünyesinde yalnızca mobilyacıların bulunmadığını, çadır ve branda sektörünün de yer aldığını hatırlatan Yılmaz Akbaş, “Aslında birbirine yakın sektörler olmamıza rağmen bu sektörlerde KDV halen yüzde 18. Burada da bir düzenleme bekliyoruz” dedi. Mobilyanın içinde ne kadar metal varsa branda ve tente sektöründe de aynı oranda metal bulunduğunu, ağırlıklı kumaş kullanıldığını vurgulayan Akbaş, bu taleplerini her fırsatta dile getirdiklerini ve sonuç alıncaya kadar da dile getirmeye devam edeceklerini söyledi. Çadır ve branda sektörünün de oldukça geniş bir sektör olduğuna işaret eden Akbaş, “Yalnızca Mersin’de bu alanda çalışan 80’e yakın firma var. Bu firmalarımız yaklaşık 500 kişiye istihdam sağlıyor. Türkiye çapında düşünüldüğünde sektörün büyüklüğü daha da iyi anlaşılacaktır. Üstelik ihracat yapan firmalarımızın sayısı da az değil. Sağlanacak destek sonrası oluşacak ekonomik hareketlilik ülke ekonomisine de önemli katkılar sağlayacaktır” değerlendirmesini yaptı.

Aynı zamanda ürün alım ve satımında uygulanan KDV oranlarının farklı olmasının sıkıntısını yaşadıklarını da ifade eden Akbaş, “Branda ve tente sektöründe kumaşların alınışı yüzde 8 KDV ile olurken satış yüzde 18 KDV ile gerçekleşiyor. Bu da ciddi bir karmaşaya yol açıyor. Yapılacak düzenleme ile bu sorun da ortadan kaldırılacaktır” dedi.

“Hammadde fiyatları eski haline dönmeli”

Komite olarak hammadde fiyatlarındaki artış üzerine de çalıştıklarını ifade eden Yılmaz Akbaş, şu bilgileri verdi:

“Üyelerimizle bir araya gelerek bir taraftan sektör temsilcilerinin beklentilerini diğer taraftan da sorunlarımızı saptadık. Ardından TOBB’a iletilmek üzere bir rapor hazırladık. Bu raporda yer alan sorunlardan bir tanesi de hammadde fiyatlarındaki aşırı yükselmeydi. MDF olsun, sünger, metal aksamlar olsun hammaddenin tamamında döviz kurundaki dalgalanmalara paralel olarak son 1 – 1,5 ayda çok ciddi oranda artış yaşandı. Bu fiyat artışı dövize endeksli gösterilmesine rağmen döviz kurlarında aşağı yönlü hareketler fiyatlara yansımadı. Biz de konuyu komite olarak dillendirip TOBB’a taşıdık. Konu bu vesileyle ilgili makamlara taşındı ve denetimlerin yapılacağı söylentisi dahi etkili oldu. Çok geçmeden fiyat artışları yüzde 30’lara kadar geriledi.”

“Alışveriş Fuarına hazırlanıyoruz”

Komite olarak sektördeki satışları canlandırmaya yönelik projeler geliştirdiklerini de ifade eden Yılmaz Akbaş, bunun için bir Alışveriş Fuarı düşündüklerini anlattı. Konuyu MTSO Yönetimine taşıdıklarını ve konuya sıcak bakıldığını kaydeden Akbaş, Nisan ayı sonu ya da Mayıs ayı başında CNR Expo Fuar Merkezi’nde bir fuar planladıklarını söyledi. 12 No’lu Komite’nin önerisi olmasına rağmen bu kez yalnızca mobilya fuarı olması yerine beyaz eşya,  perakende sektörü gibi ilgili diğer sektörlerle bir araya gelip ortak bir Alışveriş Fuarı düzenlemek istediklerini vurgulayan Akbaş, “Daha geniş kapsamlı bir katılım ile fuar ile sektörler arası sinerji oluşturmak istiyoruz. Fuar ziyaretçilerinin de burada aradığı tüm ürünleri bir arada bulabilmesini sağlayacağız” dedi.

Fuarların asli amacının sektör temsilcilerinin birbirini tanıması ve yeni ürünlerinin de tanıtımı olduğunu dile getiren Akbaş, “Ancak bu fuar öyle olmayacak. Burada hedef kitle direk alıcılar, yani halk. Yeni ürünlerimizi sektöre tanıtmak yerine burada yapacağımız indirimlerle satışlarımızı artırmayı hedefliyoruz” diye konuştu. 

Aynı zamanda burada uygulayacakları indirimleri şehir içindeki mağazalarında da aynı dönemde devam ettireceklerini açıklayan Akbaş, bu sayede alışverişi kent genelinde canlandırabilmeyi hedeflediklerini dile getirdi.

“Hakem heyetleri mahkeme öncesi bilirkişiye başvurmalı”

Son dönemlerde tüketici hakem heyetleriyle ilgili sıkıntı yaşadıklarına da değinen Yılmaz Akbaş, bu sorunları dile getirmek adına Yenişehir Tüketici Hakem Heyeti ile bir toplantı düzenleyerek çözüm yoluna gittiklerini söyledi. Tüketici Hakem Heyetlerininçalışabileceği yeteri kadar bilirkişi bulunmamasının sıkıntısının yaşandığını kaydeden Akbaş şöyle konuştu:

“Heyettegörev alanların elbette tüm ürünlere dair bilgi sahibi olmaları mümkün değil. Bu nedenle yalnızca tüketici şikayetlerini göz önünde bulundurup eğer karşı taraftan dacevap gelmediyseyanlış kararlar verebiliyorlar. Bu durumda firmaların ve markasının ismi zarar görüyor. Oysa ki doğru uygulama, heyetlerin her konuda yetkin bilirkişi havuzlarının olması. Bu konuda komite olarak biz destek vermeye hazırız. Yaşadığımız mağduriyeti toplantı sırasında anlattığımızda talebimiz yerinde bulundu. Önümüzdeki süreçte yapılacak uygulamalarda bizim tavsiye ettiğimiz yolun kullanılacağına inanıyorum.”

“Eğitime önem veriyoruz”

Hizmet sektöründe faaliyet gösterdiklerini ve Komite olarak kalifiye elemanın sektörde başarıyı nasıl etkilediğini de yakından bildiklerini kaydeden Yılmaz Akbaş, bu nedenle zaman zaman bu sorunun çözümü adına eğitimler düzenlediklerini anlattı. MTSO Eğitim ve Kalkınma Vakfı aracılığıyla Mağazacılık ve Perakende Satış Eğitimi düzenlediklerini bildiren Akbaş, bu yöndeki çalışmaları önümüzdeki süreçte de tekrarlamak istediklerini söyledi.

İletişimin önemine de değinen Akbaş, üyeler arası iletişimi artırabilmek, sağlıklı ve hızlı iletişim kurabilmek düşüncesiyle tüm üye firmaların mail adresleri, telefon ve yetkili kişi isimlerini güncellediklerini sözlerine ekledi.

Paylaş:  Facebook Twitter Google
TARSUS EĞİTİM İŞ BAŞKANI KARAMIK'TAN 19 MAYIS MESAJI
GÜNCEL

20 Mayıs 2019 Pazartesi 10:07

TARSUS EĞİTİM İŞ BAŞKANI KARAMIK'TAN 19 MAYIS MESAJI

Eğitim İş Tarsus şube başkanı Yunus Karamık, Büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün, Samsun'a çıkarak, bağımsızlık ve özgürlük meşalesini yakmasının 100. Yıldönümü, ulusumuza kutlu olsun dedi
10:07
MHP MERSİN MİLLETVEKİLİ BAKİ ŞİMŞEK'TEN, 19 MAYIS AÇIKLAMASI
GÜNCEL

20 Mayıs 2019 Pazartesi 10:06

MHP MERSİN MİLLETVEKİLİ BAKİ ŞİMŞEK'TEN, 19 MAYIS AÇIKLAMASI

MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nın 100. yıldönümü münasebetiyle yayınladığı mesajında, şu görüşlere yer verdi
10:06
TARSUS ŞELALE ÇAY BAHÇESİ TARSUSLULARIN UĞRAK YERİ OLDU
GÜNCEL

20 Mayıs 2019 Pazartesi 09:56

TARSUS ŞELALE ÇAY BAHÇESİ TARSUSLULARIN UĞRAK YERİ OLDU

İşletmeciliğini Mehmet İnak ve Hüseyin Özkır'ın üstlendiği Şelale Çay Bahçesi Ramazan ayında da özellikle akşamları büyük ilgi görüyor.
09:56
İFTAR SOFRALARI BU KEZ MEZİTLİ'DE KURULDU
GÜNCEL

20 Mayıs 2019 Pazartesi 09:54

İFTAR SOFRALARI BU KEZ MEZİTLİ'DE KURULDU

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer Ramazan ayının 11.gününde Mezitli ilçesi sakinleri ile bir araya geldi.
09:54
MTSO BAŞKANI KIZILTAN'IN TARSUS ZİYARETİ
GÜNCEL

20 Mayıs 2019 Pazartesi 09:51

MTSO BAŞKANI KIZILTAN'IN TARSUS ZİYARETİ

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, beraberinde Tarsus Ticaret ve Sanayi odası başkanı Ruhi Koçak ile birlikte çeşitli temas ve ziyaretlerde bulundu.
09:51
Tarsus Müftülüğü iftar'da biraraya geldi
GÜNCEL

20 Mayıs 2019 Pazartesi 09:46

Tarsus Müftülüğü iftar'da biraraya geldi

Tarsus Müftülüğü bünyesinde görev yapan personel, eş, çocuk ve aileleri ile Tarsus Baraj şelale tesislerinde düzenlenen iftar yemeğinde bir araya geldi.
09:46
BAŞKAN SEÇER'DEN 19 MAYIS ATATÜRK'Ü ANMA GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI MESAJI
GÜNCEL

20 Mayıs 2019 Pazartesi 09:40

BAŞKAN SEÇER'DEN 19 MAYIS ATATÜRK'Ü ANMA GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI MESAJI

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı mesajı yayınladı.
09:40
ÇAMLIYAYLA'DA ÇEŞMELERE BAKIM
GÜNCEL

18 Mayıs 2019 Cumartesi 11:49

ÇAMLIYAYLA'DA ÇEŞMELERE BAKIM

Çamlıyayla'da bir süredir bakımsız kalan çeşmeler bakıma alındı. Belediye Başkanı İsmail Tepebağlı'nın talimatı ile ilçe genelinde bulunan çeşmeler temizlendi, bozuk olanlar onarıldı.
11:49
MUSTAFA YAVUZ DÜNYA ÇİFTÇİLER GÜNÜNÜ KUTLADI
GÜNCEL

18 Mayıs 2019 Cumartesi 11:30

MUSTAFA YAVUZ DÜNYA ÇİFTÇİLER GÜNÜNÜ KUTLADI

MHP eski Meclis üyesi ve çiftçilerden işadamı Mustafa Dünya Çiftçiler gününü kutladı.
11:30
Tarsus Şehir Mezarlığını otlar kapladı
GÜNCEL

18 Mayıs 2019 Cumartesi 11:28

Tarsus Şehir Mezarlığını otlar kapladı

Bahar ayları ile birlikte mezarlıklardaki otların büyümesi ve bunların geçişleri önlemesi şikayetlere neden oluyor.
11:28
ÜLKER AYDIN KÜTÜPHANESİNİN YAPIMI DEVAM EDİYOR
GÜNCEL

18 Mayıs 2019 Cumartesi 11:27

ÜLKER AYDIN KÜTÜPHANESİNİN YAPIMI DEVAM EDİYOR

Tarsus'lu hayırsever kadınlarımızdan Ülker Aydın Hanımefendinin katkılarıyla yapılan 'Gençlik Kütüphanesi' devam ediyor.
11:27
İSA AYDIN MEZARI BAŞINDA ANILDI
GÜNCEL

18 Mayıs 2019 Cumartesi 11:25

İSA AYDIN MEZARI BAŞINDA ANILDI

Tarsus'lu gazeteci- sanatçı ve televizyoncu kimliği ile tanınan meslektaşım İsa Aydın bugün ölümünün 6. yılında anıldı.
11:25