:: 25 Mart 2019 Pazartesi

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Müteahhitlerin sınıflandırılması ile ilgili yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlandı

Müteahhitlerin sınıflandırılması ile ilgili yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlandı
08 Mart 2019
Cuma 09:42

 İnşaat Mühendisleri Odası Tarsus Temsilcisi Namık Kemal Büüykaslan uzun zamandır gündemde olan yapı müteahhitlerinin sınıflandırılması ve kayıtlarının tutulması ile ilgili yönetmeliğin resmi gazete yayımlandığını belirterek,’’

Herkesin yapabildiği bir iş olan müteahhitlik bu yönetmelikte belirli kriterlere sahip kişi veya şirketlerce yapılabilecektir. Şu an 350-400 civarında olan müteahhit sayısı çok düşecektir. Bu olumlu bir durumdur. Umarız yönetmeliğin uygulanmasıyla, inşaat sektöründeki sıkıntılı günler atlatılmış olur.

Mevcut uygulamada ticaret odası kaydı olan vergi mükellefi herkes müteahhitlik yapabiliyordu, tek yapacağı çevre ve şehircilik bakanlığından kayıt belgesi alması idi. Bunun dışında herhangi bir belge istenmiyordu. Bu yönetmelikle yeni bazı düzenlemeler yapıldı. Bunları Şöylece özetlemek mümkündür.

1-Bu yönetmelik yapı ruhsatına tabii tüm yapım işlerini kapsıyor. Kamu ihale kanunu  ve ihale kanununa tabi işleri kapsamıyor. Kentsel dönüşüm uygulanacak olan yerler için farklı bir uygulama olacağı ve bu hükümler saklıdır deniliyor.

2-Bodrum katı dışında en çok iki katlı ve 500 m2 yi geçmeyen yapılarda parsel sahibi her türlü sorumluluğu üstlenmek şartıyla yapı müteahhit zorunluluğu yok.

3-Yapı müteahhiti işin projesine uygun olarak yapılmasını sağlamak, iş güvenliği ile ilgili tedbirleri almak, şantiye şefi ve yetki belgeli usta çalıştırmak zorunda.

4-Her yapı müteahhiti çevre ve şehircilik bakanlığından yetki belgesi almak zorunda, bunu almak için ekonomik mali yeterlilik durumunu, banka referans mektubu ,yeterli teknik elemanı ve iş gücü sağladığını gösterir belge, gibi belgeleri ibraz etmek zorunda.

5-Yaptıkları iş miktarına göre 4.251.977,59 TL den başlamak üzere A,B,C,D,E,F,G, şeklinde gruplandırma yapılarak belgelendiriliyor. Bu bedelin altında ş deneyimi olanlara da H grubu belgesi veriliyor.Bu guruplarda iş deneyim miktarına göre iş gücü ve teknik personel gücü belirleniyor.

 Yukarda ana hatları belirtilen yönetmeliğin belge alımı ile ilgili kısmı 6 ay sonra,diğer maddeleri 3 ay sonra yürürlüğe girecektir.

Bu yönetmelikle daha  önce olmayan denetimler ve cezai müeyyidelerde getirilmiştir.

Müteahhitlerin mali bilançoları, yaptıkları işe göre sınıflandırılması, teknik personel bulundurma zorunluluğu getirilmesi olumludur. Bunun uygulanabilmesi için ilgili idarecelerle denetlenmesi gerekir.

Bugün maalesef mühendis çalıştıran müteahhitler çok düşük ücret vermektedir. Oysaki bu yönetmelikle çalıştırılan mühendis içinde asgari ücrette belirlenmeliydi.Şantiyede çalışan Mühendisler için en az  TMMOB nin belirlediği brüt asgari ücret 4500.00 TL uygulanmalıdır.’’ 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
TARİHİ TEŞVİKLERDEN FAYDALANIN
EKONOMİ

06 Mart 2019 Çarşamba 11:28

TARİHİ TEŞVİKLERDEN FAYDALANIN

Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası başkanı Ruhi Koçak ile Tarsus Ticaret Borsası başkanı Murat Kaya ‘'istihdam seferberliği 2019 kapsamında iş dünyamıza, girişimcilerimize 8 farklı teşvik sunuluyor ve bunları pek çoğu tarihi destekler şeklinde.'dediler
11:28
ÜRETEREK KAZANABİLİRİZ
EKONOMİ

02 Mart 2019 Cumartesi 19:43

ÜRETEREK KAZANABİLİRİZ

Üretimde ana noktanın dünya pazarında talebi olanı, dünya kalitesi ve dünya fiyatıyla üretebilmektir diyen Tarsus Ticaret Borsası Başkanı Murat Kaya, üreterekk kazanabileceklerini bildirdi
19:43
BAŞKAN KOCAMAZ'DAN İŞÇİYE MÜJDE
EKONOMİ

02 Mart 2019 Cumartesi 19:34

BAŞKAN KOCAMAZ'DAN İŞÇİYE MÜJDE

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile belediye işçilerine seslenerek sendika üyesi olabilmelerinin önünün açıldığını kaydetti
19:34
ÜRETİCİ ÜRETTİĞİNİN DEĞERİNİ ALACAK
EKONOMİ

28 Şubat 2019 Perşembe 09:25

ÜRETİCİ ÜRETTİĞİNİN DEĞERİNİ ALACAK

Tarsus Eshab-ı Kehf Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı ve Sayköy muhtarı Mehmet Keven gazetemizi ziyaret etti
09:25
YAVUZ ''PÜİS ÜLKE EKONOMİSİNİN CAN DAMARIDIR''
EKONOMİ

28 Şubat 2019 Perşembe 09:18

YAVUZ ''PÜİS ÜLKE EKONOMİSİNİN CAN DAMARIDIR''

Püis yöneticileri Ankara genel merkezde İmran Okumuş başkanlığında toplandı
09:18
ÜYE ZİYARETLERİMİZ DEVAM EDECEK
EKONOMİ

27 Şubat 2019 Çarşamba 12:49

ÜYE ZİYARETLERİMİZ DEVAM EDECEK

Tarsus Ticaret Borsası başkanı Murat Kaya, üyelerine yönelik gerçekleştirilen ziyaretlerin devam edeceğini bildirdi
12:49
TOBB Sigorta Acenteleri İcra Komitesi'nden Hisarcıklıoğlu'na ziyaret
EKONOMİ

25 Şubat 2019 Pazartesi 08:34

TOBB Sigorta Acenteleri İcra Komitesi'nden Hisarcıklıoğlu'na ziyaret

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Sigorta Acenteleri İcra Komitesi üyesi olan Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası yönetim kurulu üyesi Osman İnandıoğlu,icra kömitesi üyeleriyle beraber TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile görüştü.
08:34
TARSUS'TA ÇİFTÇİYE TARIMSAL DESTEK
EKONOMİ

22 Şubat 2019 Cuma 12:06

TARSUS'TA ÇİFTÇİYE TARIMSAL DESTEK

Tarsus'ta Çiftçiye 2018 yılı destekleme ödemeleri kapsamında bugünden itibaren 14 milyon 683 bin 834 TL tarımsal destek ödemesi yapılacak
12:06
ÜRETMEYE VE DAHA ÇOK ÇALIŞMAYA MECBURUZ
EKONOMİ

22 Şubat 2019 Cuma 12:00

ÜRETMEYE VE DAHA ÇOK ÇALIŞMAYA MECBURUZ

Tarsus Ticaret Borsası Murat Kaya, özel sektör olarak ticari ve ekonomik süreçte zor bir dönemi geride bırakmak için ilk hedefin daha çok üretmekle ve daha çok çalışmakla başlayacağına belirtti
12:00
Tarsus'ta Girişimci İstihdam Atağı
EKONOMİ

22 Şubat 2019 Cuma 11:45

Tarsus'ta Girişimci İstihdam Atağı

Girişimcilik eğitimlerini 2015 yılından bu yana Tarsus İŞKUR ile birlikte sürdüren Tarsus Ticaret Borsası bu süre boyunca 52 eğitim yaparak 1300 'ü aşkın kişiyi sertifikalandırarak, işyerlerini açmalarına öncü oldu.
11:45
TSO'DAN SANAYİ SİCİL BELGELİ ÜYELERE DUYURU
EKONOMİ

18 Şubat 2019 Pazartesi 10:54

TSO'DAN SANAYİ SİCİL BELGELİ ÜYELERE DUYURU

Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası sanayi sicil belgeli üyelerimize yıllık işetme cetveli duyurusunda bulundu
10:54
TSO BAŞKANI KOÇAK , ICC TÜRKİYE TAHKİM GÜNÜ TOPLANTISINA KATILDI
EKONOMİ

18 Şubat 2019 Pazartesi 10:47

TSO BAŞKANI KOÇAK , ICC TÜRKİYE TAHKİM GÜNÜ TOPLANTISINA KATILDI

Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası başkanı Ruhi Koçak,Milletlerarası Ticaret Odası – ICC Türkiye Milli Komitesi, ICC Milletlerarası Tahkim Divanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği işbirliğinde, İstanbul'da Wyndham Grand Otel'de düzenlenen “ICC Türkiye Tahkim Günü toplantısına katıldı.
10:47