:: 03 Aralık 2020 Perşembe

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sağlık sektörü yol ayrımında

Sağlık sektörü yol ayrımında
16 Eylül 2020
Çarşamba 10:25

Kamu ve üniversite hastanelerine tedarik sağlayan medikal ve ilaç sektörü temsilcileri yaşadıkları sorunları dile getirdi

Kamu ve üniversite hastanelerine tedarik sağlayan medikal ve ilaç sektörü temsilcileri yaşadıkları sorunları dile getirdi. Alacaklarının çok ileri tarihlere ötelenmesi sorununun ardından şimdilerde ödemenin alacak miktarının yüzde 20’den başlayan oranlarda feragat edilmesi halinde yapılabileceği gündeme geldi. Sektör temsilcileri, şartların böyle devam etmesi halinde ürün tedarik edememe noktasına geleceklerine, bunun sonunda da piyasada yakın gelecekte yara bandı dahi bulunmasında zorlanılacağına dikkat çekti.

 

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) 26 No’lu Sağlık Hizmetleri, Medikal ve Kozmetik Meslek Komitesi tarafından, ortak sorunların değerlendirilmesi adına düzenlenen online toplantı ile sektör temsilcileri bir araya getirildi. MTSO Yönetim Kurulu Üyesi Yasemin Taş moderatörlüğünde gerçekleşen toplantıya Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan da katıldı.

Toplantıda öncelikle üzerinde durulan konu sektörün kamu alacakları oldu. Katılımcılar kamuya hiçbir borçları bulunmadığı, SGK’larını, vergilerini zamanında ödediklerini, buna rağmen konu alacaklara geldiğinde kamu hastanelerindeki alacaklarını tahsil etme sürelerinin 16 ayı, üniversite hastanelerinde ise 3 yılı bulduğunu söyledi. “Firmalarımız bugüne kadar küçülerek, istihdam sayısını azaltarak veya varlıklarını elden çıkararak kaynak yaratmaya çalıştı” diyen katılımcılar, “Sektör şu anda borç batağında, bankalardan kredi kullanarak, alacaklarını tahsil edinceye kadar zaman kazanmaya çalıştı lakin ödemeler geciktikçe borç batağına battı” dedi.

 

“Uzun beklemelere feragat eklendi”

Şimdilerde uzun beklemelerin yanında bir de alacaklarından feragat edilmesi talebiyle karşı karşıya kaldıklarını kaydeden sektör temsilcileri şunları söyledi:

“Hem ilaç hem de medikal ürünlerde yüksek ölçüde dışa bağımlıyız. Bu nedenle ürün maliyetlerimiz her geçen gün artıyor. Oysa SUT fiyatları 8 yıldır sabit. Birçok ithal marka pazardan çekildi, yerli markalar da varlıklarını devam ettirmekte zorlanıyor. Sektör buna rağmen faaliyetlerini devam ettirebilmek adına sirkülasyonun yüksek olması nedeniyle kamuya faaliyetlerini sürdürmek istiyor. İhalelere giriliyor ve 180 gün vadeli şartnamelere imza atılıyor ama ödemeler bırakın 180 günü 15 – 20 ay yapılmıyor. 2018 yılı öncesinde üniversite hastanelerinden tahsilatta gecikme yaşıyorduk. 5 yıla yakın gecikme yaşanmıştı ve hiçbirimizin beklemeye gücü kalmamışken feragat konusu gündeme gelince ülke ekonomisinde dalgalanmaları da düşünüp ödeme şartlarını kabul etmek zorunda kalmıştık. Ama şu anda Maliye Bakanlığı’ndan tekrar ilaç için yüzde 20, medikal ürünler için yüzde 30-60 arası alacağımızdan feragat etmemiz isteniyor. İhale Yasası, ihaleye konu olan alımların bütçesinin oluşturulmasını zorunlu kılarken, ihale tamamlandıktan sonra ödemelerin neden yapılmadığını anlamış değiliz. Çok düşük karlılıkla yaptığımız satışların tahsilatını %20-%60 feragat ile tahsil etmemizin talep edilmesi kabul edilemez.”

 

“Büyükler daha da büyüyecek, küçükler yok olacak”

İhaleler noktasında sorun yaşandığını da belirten sektör temsilcileri bu noktada da karşılarına DMO’nun çıkarıldığını, DMO ile anlaşması olmayanların ihalelere doğrudan teklif vermesinin önüne geçildiğini anlattı. Bu şartlar altında Anadolu’da faaliyet gösteren firmaların sektörde yaşama şansının kalmayacağına dikkat çeken temsilciler, büyüklerin daha da büyüyeceğini, orta ölçekli firmaların ise ya küçüleceğini ya da yok olacağını dile getirdi.

Alacaklarını tahsil edemeyeceklerini bilmelerine rağmen zaman zaman hastaların mağdur edilmemesi adına oldukça pahalı ilaç ya da malzemeleri hastanelere göndermelerine karşın hak etmedikleri davranışlarla karşılaşmanın üzüntüsünü yaşadıklarına değinen sektör temsilcileri, “Geçmişte yanımızda çok sayıda personel çalıştırırken bugün ciddi ölçüde küçülmeye gittik. Birçok yurtdışı firmanın liman nedeniyle Mersin’de bayiliğini yaparken bunları kaptırmaya başlıyoruz. Sektör ciddi yara aldı” dedi.

Konuyu dinleyen Başkan Kızıltan, yaşanan sorunların rapor haline getirilmesini talep ederek konuyu TOBB kanalıyla Ankara’da ilgili yerlere taşıyıp takipçisi olacaklarını bildirdi.

 

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
SÜT SENİN GURUR MERSİN'İN PROJESİ BÜYÜYEREK DEVAM EDİYOR
SAĞLIK

18 Kasım 2020 Çarşamba 16:19

SÜT SENİN GURUR MERSİN'İN PROJESİ BÜYÜYEREK DEVAM EDİYOR

Gökayaz: “Süt dağıtımımız Kasım ayının sonlarında başlayacak”
16:19
MERSİN BÜYÜKŞEHİR, DİYABETE KARŞI VATANDAŞLARI BİLGİLENDİRDİ
SAĞLIK

17 Kasım 2020 Salı 12:16

MERSİN BÜYÜKŞEHİR, DİYABETE KARŞI VATANDAŞLARI BİLGİLENDİRDİ

BÜYÜKŞEHİR EKİPLERİ KENT MERKEZİNDE ŞEKER ÖLÇÜMÜ YAPTI
12:16
BÜYÜKŞEHİR'DEN DİYABET HASTALARINA ÖNEMLİ UYARILAR
SAĞLIK

14 Kasım 2020 Cumartesi 14:56

BÜYÜKŞEHİR'DEN DİYABET HASTALARINA ÖNEMLİ UYARILAR

DİYABET YAŞAM TARZI DEĞİŞİKLİKLERİ İLE ÖNLENEBİLİR
14:56
TARSUS HALKINDAN SAĞLIK BAKANLIĞI'NA ÇAĞRI
SAĞLIK

02 Kasım 2020 Pazartesi 09:25

TARSUS HALKINDAN SAĞLIK BAKANLIĞI'NA ÇAĞRI

''MERKEZDEKİ HASTANEMİZ KAPANMASIN''
09:25
SAĞLIK SEN AİLESİ'NDEN İLÇE SAĞLIK MÜDÜRÜ ACEHAN'A ZİYARET
SAĞLIK

19 Ekim 2020 Pazartesi 10:57

SAĞLIK SEN AİLESİ'NDEN İLÇE SAĞLIK MÜDÜRÜ ACEHAN'A ZİYARET

Sağlık Sen Mersin Şube Başkanı Hasan Özer, Şube Başkan Yrd. Hayri Ongün ve Sağlık Sen Tarsus ilçe başkanı Mustafa Saygı Tarsus İlçe Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Orhan Acehan'ı ziyaret etti.
10:57
Sağlık sektörü yol ayrımında
SAĞLIK

16 Eylül 2020 Çarşamba 10:25

Sağlık sektörü yol ayrımında

10:25
TARSUS DEVLET HASTANESİ ACİL GİRİŞ NOKTASI, BÜYÜKŞEHİR EKİPLERİNCE DEZENFEKTE EDİLDİ
SAĞLIK

16 Eylül 2020 Çarşamba 10:22

TARSUS DEVLET HASTANESİ ACİL GİRİŞ NOKTASI, BÜYÜKŞEHİR EKİPLERİNCE DEZENFEKTE EDİLDİ

Büyükşehir Tarsus-Çamlıyayla Şube Müdürlüğü ekipleri, Tarsus Devlet Hastanesi ana bina acil giriş bölümünde dezenfekte ve ilaçlama çalışması yürüttü
10:22
Tarsus'ta 120'si hastanede toplam 630 kişi koronavirüs tedavisi görüyor
SAĞLIK

14 Eylül 2020 Pazartesi 11:32

Tarsus'ta 120'si hastanede toplam 630 kişi koronavirüs tedavisi görüyor

Tarsus'ta, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) şüphesiyle 500 kişinin evde karantina altında tutulduğu öğrenildi
11:32
Tarsus'ta Kovid-19 testleri için laboratuvar
SAĞLIK

31 Ağustos 2020 Pazartesi 09:07

Tarsus'ta Kovid-19 testleri için laboratuvar

Sağlık Bakanlığı tarafından Tarsus Devlet Hastanesine yeni tip koronavirüs testi yapabilme imkanı sağlayan PCR laboratuvarı oluşturuldu
09:07
ACEHAN'DAN KORONA UYARISI
SAĞLIK

31 Ağustos 2020 Pazartesi 08:49

ACEHAN'DAN KORONA UYARISI

Tarsus İlçe sağlık müdürü Orhan Acehan muhtarlarla yapılan toplantıda söz alarak, pandemi döneminde yapılan sağlık kontrollerinin önemine değindi.
08:49
PANDEMİ KURALLARINA UYALIM
SAĞLIK

10 Ağustos 2020 Pazartesi 09:39

PANDEMİ KURALLARINA UYALIM

Tarsus Ticaret Borsası üyelerini pandemiye karşı uyardı.
09:39
Seyithan Yalınkılıç Medical Park'ta
SAĞLIK

05 Ağustos 2020 Çarşamba 08:54

Seyithan Yalınkılıç Medical Park'ta

Çocuk hastalıkalrı uzmanı Uzm.Dr. Seyithan Yalınkılıç Tarsus Medical Park Hastanesi'nde göreve başladı
08:54