::
16 Temmuz 2024 Salı

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

SEÇER'DEN AŞIRI SU TÜKETİMİNE KARŞI VATANDAŞLARA ‘DİKKATLİ OLALIM' ÇAĞRISI

SEÇER'DEN AŞIRI SU TÜKETİMİNE KARŞI VATANDAŞLARA ‘DİKKATLİ OLALIM' ÇAĞRISI
Haber Giriş:
11 Haziran 2024 Salı 03:17

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, MESKİ İleri Teknoloji İzleme ve Kontrol Merkezi’ni (SCADA) ziyaret ederek, son günlerde kentte yaşanan su sıkıntıları hakkında bilgi aldı. Sıcaklıkların son günlerde mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi ve öngörülemeyen nüfus artışından kaynaklı olarak Toroslar ve Yenişehir ilçelerinin üst kotlarında aşırı tüketimden dolayı su temininde yaşanan yetersizlikler hakkında bilgi alan Seçer, vatandaşlara da aşırı su tüketimi konusunda dikkatli olma çağrısında bulundu.

Başkan Seçer, kuraklığın ve mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklığın etkileri ile aşırı su tüketimine bağlı olarak su temininde yaşanan olumsuzlukları azaltabilmek adına vatandaşlara seslenerek, su tasarrufu bilinciyle hareket edilmesinin öneminden söz etti. Seçer, suyun değerli olduğunu bilmek durumunda olduklarını belirterek, özellikle içme suyunu dikkatli kullanmanın, suyu gereksiz yere tüketmemenin önemine vurgu yaptı. Seçer, MESKİ olarak yaptıkları yatırımlarla da önümüzdeki günlerde bu dönemde yaşanan dönemsel sorunları ortadan kaldıracaklarının altını çizdi.

7/24 esası ile çalışan SCADA Merkezi’nde Başkan Seçer’e, Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürü İrfan Korkmaz tarafından; 13 ilçe, merkez ve kırsaldaki su durumu, ‘Gelen ve Giden Su Farkı Durum Grafiği’ ile su tüketimi dengesi için MESKİ tarafından alınan önlemler hakkında sunum yapılarak, bilgiler verildi.  

Başkan Seçer: “Hüküm süren sıcak hava koşulları bazı bölgelerde su sıkıntısına neden oldu”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, burada yaptığı açıklamada yaşanılan su kesintilerinin nedenleri ve alınan tedbirler hakkında bilgi vererek , “Birkaç gündür hüküm süren sıcak hava koşulları bazı bölgelerde de su sıkıntısına neden oldu. Doğal olarak havaların ısınmasıyla beraber su tüketimi arttı. Geçtiğimiz kış mevsiminde de özellikle yüksek kesimlerde bizim su depomuz olan Toroslar’a yeterli miktarda kar yağışı olmadı. Zaten yaz mevsiminin sıcak geçmesi durumunda su konusunda bazı sıkıntılar yaşayabileceğimizi düşünüyorduk ve bu anlayışla da tedbirlerimizi aldık. Ancak hava sıcaklığındaki ani değişim, sıcaklığın çok yüksek miktarlarda artması ve nüfusun yoğun olması su kullanımını da çok yüksek miktarda artırdı” dedi.

“Yaptığımız çalışmalar ve aldığımız ilave önlemler sayesinde çok muhtelif noktalar dışında herhangi bir su kesintimiz yok”

Bölgesel olarak bakıldığında, ortalama su tüketiminde normalinden kat kat fazla artış gözlemledikleri bölgeler olduğundan da söz eden Başkan Seçer, “Doğal olarak da özellikle yüksek kesimlerde merkez ilçemiz olan Toroslar’da ve Yenişehir’de, buraların yüksek bölgelerinde zaman zaman su kesintileri yaşandı. Vatandaşlarımız bu konuda kısa süreli zorluklar yaşadılar ama an itibariyle bu zorlukları da büyük bir oranda gidermiş durumdayız. Yaptığımız bazı çalışmalar, aldığımız ilave önlemler sayesinde an itibariyle şu anda çok muhtelif noktalar dışında herhangi bir su kesintimiz yok” diye konuştu.

Seçer vatandaşlara seslendi: “Suyun değerli olduğunu bilmek durumundayız”

Vatandaşlara da seslenen Seçer, küresel iklim krizinin tüm dünyanın mücadele ettiği olumsuz bir tablo olduğundan bahsederek, “Bunun önlemlerini almazsak, önümüzdeki süreçte çok büyük sorunlarla karşılaşabiliriz. Ani iklim değişiklikleri, aşırı yağışlar, kuraklık gibi stabil olmayan iklim koşullarıyla da karşı karşıya kalabiliriz. Bu da bizim hayatımızı olumsuz yönde etkileyecektir. Sıcaklar henüz yeni başlıyor, yaz mevsimine henüz yeni girdik ve tatil dönemi de başlıyor. Genelde bölgemizdeki yurttaşlarımız yaylalara göç edecekler ya da sahildeki yazlık konutlarına gidecekler. Sizlerden şunu istiyoruz; suyun değerli olduğunu bilmek durumundayız” ifadelerine yer verdi.

Yaklaşan Kurban Bayramı’nda vatandaşların su tüketimine daha da fazla dikkat etmesi gerektiğine vurgu yapan Seçer, “Bu bayramda özellikle periferideki ilçelerde, yaylalarda ve sahillerde şehir dışından da çok misafirlerimiz gelecek. Özellikle bayram döneminde susuzluk yaşamak istemiyorsak lütfen suyu dikkatli kullanalım. Bahçe sulamasında içme suyumuzu lütfen kullanmayınız, araçlarınızı hortumları takıp suyu ziyan edecek şekilde yıkamayınız, hortumları takıp sokağı, bahçenizi, terasınızı yıkayıp suyumuzu zayi etmeyiniz. Hülasa suyumuzu gereksiz yere tüketmeyiniz” diye uyarıda bulundu.

“Yaptığımız yatırımlarla önümüzdeki günlerde bu dönemde yaşadığımız dönemsel sorunları da ortadan kaldıracağız”

İçme suyunun amacı dışında kullanılmaması gerektiğine de dikkat çeken Seçer, “Bizim yaptığımız planlarda sağladığımız su, temiz içme suyu ve adından da anlaşılacağı gibi içme suyu. Bu, sizlerin tüketebileceği, kullanabileceği su. Bunun dışındaki alanlarda yasal olarak da bu suyu kullanmanız zaten mümkün değil. Dolayısıyla sizlerden ricamız; suyun değerini bilmemiz, suyu zorunlu kalmadıkça bol miktarda kullanmamak, ihtiyacımız kadar kullanmak, suyu korumak. Bu doğrultuda da yaşamımızı sürdürmek ve bunu alışkanlık haline getirmek durumundayız. Umut ediyorum yaptığımız yatırımlarla da önümüzdeki günlerde bu dönemde yaşadığımız dönemsel sorunları da ortadan kaldıracağız” dedi.

“Vatandaşlarımızın bize yardımcı olmasını bekliyorum”

Mersin merkezin tükettiği suyun yüzde 85’ini Tarsus’taki Berdan Barajı’ndan aldığını da sözlerine ekleyen Seçer, “Şu anda terfilerde motorlarımız tam kapasite çalışıyor. Saatte tam kapasite 11 bin metreküp su şehre giriyor. Günlük 250 bin metreküpe tekabül ediyor ve bu su geldiği gibi tüketiliyor. Hatta gündüz saatlerinde giren sudan çok daha fazla tüketimimiz var. Biz akşam yaptığımız bazı hamlelerle depolarımızı tekrar doldurup, günlük sizin su sıkıntısı yaşamanızı önlemeye çalışıyoruz. Bu gerçekler ışığında vatandaşlarımızın bize yardımcı olmasını bekliyorum. Güzel bir bayram geçirmenizi, çocuklarınızla, dostlarınızla, misafirlerinizle huzurlu bir bayram geçirmenizi diliyorum” diye belirtti.  

Seçer ayrıca merkezde yer alan Enerji, Güvenlik ve Sayaç SCADA’larını da ziyaret ederek, çalışmaları hakkında ekipten bilgiler aldı. 

 

 

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
UYSAL'DAN 15 TEMMUZ MESAJI
GÜNCEL

13 Temmuz 2024 Cumartesi 09:52

UYSAL'DAN 15 TEMMUZ MESAJI

Milliyetçi Hareket Partisi Mersin Milletvekili ve MYK Üyesi Dr. Levent Uysal, 15 Temmuz hain darbe girişiminde canını feda eden şehitleri anarak Demokrasi ve Milli Birlik Günü ile ilgili yazılı açıklamada bulundu.
09:52
KAMYONA ARKADAN ÇARPNA TIR SÜRÜCÜSÜ YARALANDI
10:59
YENİ HEM MÜDÜRÜ SÖKER GÖREVE BAŞLADI
GÜNCEL

08 Temmuz 2024 Pazartesi 10:52

YENİ HEM MÜDÜRÜ SÖKER GÖREVE BAŞLADI

10:52