::
16 Temmuz 2024 Salı

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TARSUS BELEDİYESİ TARAFINDAN DÜZENLENDİ

TARSUS BELEDİYESİ TARAFINDAN 4. İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ SEMPOZYUMU YAPILDI
TARSUS BELEDİYESİ TARAFINDAN DÜZENLENDİ
Haber Giriş:
29 Aralık 2022 Perşembe 13:30

Tarsus Belediyesi öncülüğünde Hacettepe Üniversitesi iş birliğiyle çevrim içi ortamda 4. ‘İş Sağlığı ve Güvenliği Sempozyumu’ düzenlendi. Dijital platformda ücretsiz olarak gerçekleştirilen ‘Güvenli Yaşam’ konusunun ele alındığı sempozyumda, alanında uzman kişiler sunum yaptı.

Tarsus Belediyesi bir ilke imza atarak Hacettepe Üniversitesi iş birliği ile bu yıl dördüncüsü yapılan sempozyumu gerçekleştirdi. 4 oturumdan çevrim içi olarak yapılan sempozyumda kamu kurumlarından ve üniversitelerden alanında uzman kişiler sunum gerçekleştirdi.

Sempozyumda, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı İş ve Meslek Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı, Prof. Dr. Ali Naci Yıldız, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Ankara Ofisi Salih Gökçe Görgeç, T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdür Yardımcısı Muhammet Kamil Işık, T.C. Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, Emekli Öğretim Üyesi (Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı AD) Prof. Dr. Çağatay Güler, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı AD Prof. Dr. Hilal Özcebe, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı AD Prof. Dr. Mine Esin Ocaktan, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı AD Doç. Dr. Mahmut Sadi Yardım, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı AD Prof. Dr. Ferdi Tanır, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı AD Doç. Dr. Mehtap Türkay,  TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi, Psikoloji Bölümü Doç. Dr. Yeşim Üzümcüoğlu Zihni, Hacettepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi - Aile ve Tüketici Bilimleri Bölümü Prof. Dr. Sibel Erkal, Çalışma Uzmanı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü Kadriye Çınar, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji AD Spor Fizyolojisi BD Başkanı Prof. Dr. S. Sadi Kurdak, Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı AD Prof. Dr. Meral Saygun, Fizikçi - A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Tez Medikal OSGB Onur Kızılgün,  Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Temel Eğitim Bölümü, Okul Öncesi Eğitim Prof. Dr. Berrin Akman, Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü Prof. Dr. Süleyman Sadi Seferoğlu, Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Levent Alpaltaş, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Şube Müdürü Mustafa Can ve T.C. İçişleri Bakanlığı, Mersin İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, Eğitim Uzmanı Metin Aydemir konuşmacı olarak katılarak görüşlerini ifade ettiler.

 

“SEMPOZYUMLAR İLE CİDDİ BİLGİ KAZANIMLARI SAĞLANIYOR”

Sempozyum açılış konuşmasını yapan Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Ali Naci Yıldız, “4.’sü düzenlenen İş Sağlığı ve Güvenliği Sempozyumunun bu yıl ki konusu Güvenli Yaşam. Her yıl düzenli olarak devam eden sempozyum ile belirlenen temalara çok ciddi kazanımlar sağlanıyor.  Sempozyum kapsamında toplam 5 oturumda güvenli yaşamın her boyutu alanında uzman katılımcılar tarafından tartışılacak. Yaşamın her alanında kazalar yaralanmalar ve önlemlere ilişkin sunumlar yapılacak. Çalıştaylar sonucunda oluşturulan raporlar ile kazanımlar elde ediliyor. Tarsus Belediyesi çalıştay değerlendirmeleri sonrası kente iş sağlığı ve güvenliği başta olmak üzere içinde ortak sağlık güvenlik birimleri, iş hijyeni laboratuvarları bulunan bir sağlık yerleşkesi kazandırıyor. Bunun yanında mobil sağlık tarama aracının da faaliyet göstermesi planlanıyor. Sempozyumlar ilerledikçe kapsamlar, temalar genişliyor. Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan başta olmak üzere emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

“EŞİT HİZMET, ÖZELLİKLE DE DEZAVANTAJLI GRUPLARA DAHA FAZLA HİZMET VERMEYE ÇALIŞIYORUZ”

Tarsus Belediyesi bünyesinde eşit hizmet, sağlıklı ve güvenli ortamda çalışma haklarına ilişkin çalışmaların gerçekleştiğini belirten Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan “Tarsus Belediyesi 1868 yılında kurulan köklü bir belediye. Halen bin 500’den fazla çalışanı mevcut. Belediyemiz bünyesinde çalışmalarımızı tamamen sosyal belediyecilik anlayışıyla sürdürüyoruz. Bu kapsamda da eşit hizmet, özellikle de dezavantajlı gruplara daha fazla hizmet vermeye çalışıyoruz. Çalışanların sağlıklı ve güvenli ortamda çalışma haklarına ilişkin uğraşlarımızı da bu kapsamda değerlendiriyoruz. Ülkemizin ve ilçemizin öncelikli konuları başta olmak üzere bilimsel etkinlikleri de önemsiyoruz.” dedi.

 

“SEMPOZYUMUN DÖRDÜNCÜSÜ YAPILIYOR”

Belediye olarak toplum sağlığını ilgilendiren birçok konuda olduğu gibi iş sağlığı ve güvenliği konularında da çalışmaları sürdürmekte olduğunu kaydeden Başkan Bozdoğan “Bu çalışmalarımızda konunun bütün tarafları işçi, işveren, devlet kurum ve kuruluşları ile üniversitelerimizde, sivil toplum kuruluşlarımızla sahada hizmet sunan, ilgili alanın emektarları ile birlikte olmayı önemsiyoruz. Sempozyumlara 2019 Kasım ayında başlamıştık. Şimdi dördüncüsü yapılıyor. Güvenli yaşam temasıyla yapılıyor. Burada gerçekten teşekkür etmem gereken çok önemli bir insan var. Hani deyim yerindeyse kolayda süflilik zorda ulvilik var derler. Profesör Doktor Ali Naci Hoca'm zorların adamı. Kendisine çok teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

“KONUNUN BİRÇOK BOYUTUNU GÜNDEME GETİRİYORUZ”

Yapılan bu sempozyumda emeği geçenlere teşekkür ederek konunun bütün detaylarıyla ilgilenildiğini vurgulayan Başkan Bozdoğan, “Bütün sempozyumlarda bizler gerek kanun, gerekse özel sektör temsilcileriyle, konunun birçok boyutunu gündeme getiriyoruz. Bu çalışmalarda özellikle kurumsal desteğini esirgemeyen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü ile Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ama Bilim Dalı yetkililerine çok çok teşekkür ediyorum. Tabii bir teşekkürüm de sempozyumun düşünülmesi, planlanması ve uygulanması dâhil her aşamasında katkısı olanlara düzenleme kurulundaki tüm arkadaşlara canı gönülden teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

SAĞLIK YERLEŞKESİ 2023 YILINDA FAALİYETE GEÇİYOR

Tarsus Belediyesi tarafından Sağlık Yerleşkesi yapımının devam ettiğini belirten Başkan Bozdoğan, “Hocamın anlattığı gibi sağlık yerleşkemizin yapımı, inşaatı son hızla devam ediyor. 2023 yılında faaliyete de geçecek. Önümüzdeki bu dönemde diğer benzer çalışmalarla birlikte sizleri Tarsus'ta ağırlayarak bunları yüz yüze yapabilmeyi, sempozyumlarımızın ülkemizde bu alanda sürdürülen çalışmalara katkı sağlamasını başarı ile tamamlanmasını temenni ediyorum. Tarsus'un o güzel yemeklerini sahilimizde, yaylalarımızda 400 bin nüfusu bulan kentimizde ve deyim yerindeyse dinlerin buluştuğu bir kentte bereket timsali Danyal Peygamber'in kabrinin olduğu bir yer. Aynı zamanda Aziz Paul'un doğduğu ve Hristiyanlığın önemli bir yer olduğu, Ashabı Kehf ve Mağaraları ile Müslümanlığın simgesinin ve tüm dinlerin buluşma noktasında olan Tarsus'ta hepinizi görmekten mutluluk duyacağım. Tüm katılımcıları ileride Tarsus'ta ve özellikle hastanemizin açılışına davet ediyorum.” dedi.

 

Diğer uzman katılımcılar ise güvenli yaşam konusunu her boyutu ile aldı.  

Paylaş:  Facebook Twitter Google
Meme Kanseri Bilinçlendirme Toplantısı
SAĞLIK

01 Kasım 2023 Çarşamba 09:07

Meme Kanseri Bilinçlendirme Toplantısı

Başkan Bozdoğan, Meme Kanseri bilinçlendirme toplantısıyla kadınların sağlığına ışık tuttu
09:07
Başhekim Direk'den TSO'ya ziyaret
SAĞLIK

29 Eylül 2023 Cuma 13:28

Başhekim Direk'den TSO'ya ziyaret

13:28
PROF.DR DENİZ ULAŞ'DAN ÜCRETSİZ MUAYENE
SAĞLIK

22 Şubat 2023 Çarşamba 19:21

PROF.DR DENİZ ULAŞ'DAN ÜCRETSİZ MUAYENE

19:21
TARSUS BELEDİYESİ TARAFINDAN DÜZENLENDİ
SAĞLIK

29 Aralık 2022 Perşembe 13:30

TARSUS BELEDİYESİ TARAFINDAN DÜZENLENDİ

TARSUS BELEDİYESİ TARAFINDAN 4. İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ SEMPOZYUMU YAPILDI
13:30
YENİ TARSUS DEVLET HASTANESİNE ANJİYO ÜNİTESİ
16:47
Acehan'dan Organ ve Doku Bağışı Haftası mesajı
11:17