:: 19 Nisan 2019 Cuma

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Tarsus Ticaret Borsası 2018 Yılı Faaliyet Raporunu Açıkladı

Tarsus Ticaret Borsası 2018 Yılı Faaliyet Raporunu Açıkladı
Tarsus Ticaret Borsası 2018 Yılı Faaliyet Raporunu Açıkladı
05 Şubat 2019
Salı 11:37

Tarsus Ticaret Borsası 2018 Yılı Faaliyet Raporunu Açıkladı.

Borsadan yapılan yazılı açıklamaya göre Tarsus Ticaret Borsası başkanı Murat Kaya,şunları kaydetti:

‘’Önemli projeler üreten, Tarsus ve bölgemiz için büyük önem arz eden konuları yakından takip eden  bir kurum olarak; bizim de bir gözümüz piyasalardaki ticaret ortamında, bir gözümüz ekonomik kalkınmaya değer sağlayacak konularda.

Geride bıraktığımız 2018 yılında ekonomide yaşadığımız tüm sorunlara rağmen zorluklar içinde dahi müteşebbisimizin vazgeçmeden yola devam edebileceğinin ve gücünün Ülkesi olduğunu bir kez daha kanıtladığı bir yıl oldu.

2018 yılı sonu ile tarımda ihracatımızın toplam ihracatımıza oranı TUİK verilerine göre % 14 civarında olması beklenirken  İl olarak tarımsal ihracatımız ise TİM verilerine göre yaklaşık 1 milyar doların üstünde gerçekleştiğidir. Son çeyrek tarımsal üretim ve ihracat verilerinin detayına baktığımızda tarım sektöründeki canlılık halen istihdamda büyük önem taşımaktadır. Bu durum tarım sektörünün başlı başına açık bir fabrika işletmesi olduğu adına üzerinde durulması gereken bir konudur.Tarımın geleceği ve sürdürülebilirliği için Bakanlığımızın planlama çalışmalarına ağırlık vereceğin temenni ediyoruz. Bir çok platformda değindiğimiz bir konuyu tekrar hatırlatmak istiyorum, önümüzdeki 30 yıl da gıda üretimimizi yüzde 70 arttırmamız gerekiyor. Maalesef  bugün, gıdalarımızın yüzde 30’unu israf etmekteyiz. Yani üretimimizi arttıralım derken israfın artması gerçekten düşündürücü ve üzücü.

Ocak ayı meclis toplantımızda Borsamızın 2018 faaliyet raporunu sunduk. Bu rapor, Tarsus Ticaret Borsası olarak bizlerin 2018 yılına ait gelişmelerde ne kadar pay sahibi olduğunun da  bir özeti aslında.

2018 yılında Borsamız organlarının gerçekleştirdikleri toplantı sayısı 79’a ulaştı.Borsamız tarafından gerçekleştirilen ziyaretler dışında çok sayıda önemli konuk da  Borsamızda ağırlandı, sektörün sorunları hakkında ilgili Bakanlıklar nezdinde girişimlerimiz oldu. Raporlar hazırlandı, çözüm önerileri ile  lobi faaliyetleri oluşturuldu.

2018’deki önemli gördüğümüz ve başarıyla gerçekleştirdiğimiz faaliyetlerden bir kaçını sayacak olursak, Tarsus Ticaret Borsası Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk A. Ş.'ni kurmamız, Türkiye Ürün İhtisas Borsası A.Ş.'ne ve Agropark A.Ş 'ne ortak olmamız , Tarsus Sarıulak Zeytinimize coğrafi işaretinin borsamız adına tescili için yaptığımız başvurunun Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından onaylanması oldu. 

Üyelerimize yönelik , 20 eğitim ve toplantı gerçekleştirdik. Üye Memnuniyetimizi  % 93 oranına ulaştı. Personellerimize yönelik 19 eğitim ile personel başı iç eğitimlerde 358 saat, dış eğitimlerde 75 saate yakın eğitim aldırmış olduk. 2018 yılında 28 kalite hedefimizi ve Sosyal sorumluluk kapsamında değerlendirdiğimiz  10 faaliyetimizi başarıyla gerçekleştirdik.

Başta üyelerimiz olmak üzere, ekonominin, ticaretin ve refah düzeyinin arttırabildiği bir toplumsal yapının oluşmasında, en önemli aktörlerinden biri olmanın sorumluluğunu taşıyarak; 2019’in bir önceki yıl elde ettiğimiz başarıları aşacağımız, yeni ve daha büyük hedeflere yürüyeceğimiz bir yıl olmasını; borsamıza, sektörümüze ve  Ülkemize hayırlar getirmesini diliyorum.(HABER MERKEZİ)

 

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
Tarsus'ta Aile Şirketleri Nasıl ve Neden Batar semineri
EKONOMİ

29 Mart 2019 Cuma 09:35

Tarsus'ta Aile Şirketleri Nasıl ve Neden Batar semineri

Tarsus Ticaret Borsası'nda Tarsus Çağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. İbrahim İnan tarafından '' Aile Şirketleri Nasıl ve Neden Batar?'' konulu eğitim verildi.
09:35
FİNANSBANK YENİ MAHALLE ŞUBE MÜDÜRÜ ŞAHİNE ZİYARET
EKONOMİ

29 Mart 2019 Cuma 09:26

FİNANSBANK YENİ MAHALLE ŞUBE MÜDÜRÜ ŞAHİNE ZİYARET

3 yıl Finansbank Mut müdürlüğü yaptıktan sonra Finansbank Tarsus Yeni mahalle müdürlüğüne atanan hemşehrimiz Ramazan Şahin göreve başladı.
09:26
Mersin Agropark Tarım ve Gıda İhtisas Teknoloji Geliştirme Bölgesi Yönetim Kurulu Toplantısı yapıldı
EKONOMİ

28 Mart 2019 Perşembe 09:12

Mersin Agropark Tarım ve Gıda İhtisas Teknoloji Geliştirme Bölgesi Yönetim Kurulu Toplantısı yapıldı

Mersin Agropark Tarım ve Gıda İhtisas Teknoloji Geliştirme Bölgesi Kurucu ve İşletmeciliği A.Ş. Yönetim Kurulu Toplantısı yapıldı.
09:12
KARAOĞLU TARIM HER ZAMAN ÇİFTÇİNİN YANINDA
EKONOMİ

27 Mart 2019 Çarşamba 11:38

KARAOĞLU TARIM HER ZAMAN ÇİFTÇİNİN YANINDA

Tarsus'un çiftçi dostu Karaoğlu Tarım, her zaman çiftçi ve üreticinin yanı başında.
11:38
MR. SMİTH PATİSSERİE TARSUS'TA AÇILDI
EKONOMİ

25 Mart 2019 Pazartesi 09:32

MR. SMİTH PATİSSERİE TARSUS'TA AÇILDI

Tarsus'ta Mr. Smith Patısserie adı altında yeni bir simit imal ve satış noktası açıldı
09:32
Tarsus Zeytin Platformu Üst Kurulu Toplandı
EKONOMİ

22 Mart 2019 Cuma 09:25

Tarsus Zeytin Platformu Üst Kurulu Toplandı

Tarsus Zeytin Platformu Üst Kurulu Kaymakam Yüksel Ünal Başkanlığında toplandı
09:25
ATEŞLER BAKLİYAT SAHİBİ ATEŞ'DAN ZİYARET
EKONOMİ

20 Mart 2019 Çarşamba 08:38

ATEŞLER BAKLİYAT SAHİBİ ATEŞ'DAN ZİYARET

Türkiye'nin popcorn ihtiyacında önemli bir yere sahip olan Ateşler Bakliyat'ın yönetim kurulu başkanı Ali Ateş, gazetemizi ziyaret etti.
08:38
MERSİN'İN GENÇ GİRİŞİMCİLERİ TOROS'TA
10:16
TARİHİ TEŞVİKLERDEN FAYDALANIN
EKONOMİ

06 Mart 2019 Çarşamba 11:28

TARİHİ TEŞVİKLERDEN FAYDALANIN

Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası başkanı Ruhi Koçak ile Tarsus Ticaret Borsası başkanı Murat Kaya ‘'istihdam seferberliği 2019 kapsamında iş dünyamıza, girişimcilerimize 8 farklı teşvik sunuluyor ve bunları pek çoğu tarihi destekler şeklinde.'dediler
11:28
ÜRETEREK KAZANABİLİRİZ
EKONOMİ

02 Mart 2019 Cumartesi 19:43

ÜRETEREK KAZANABİLİRİZ

Üretimde ana noktanın dünya pazarında talebi olanı, dünya kalitesi ve dünya fiyatıyla üretebilmektir diyen Tarsus Ticaret Borsası Başkanı Murat Kaya, üreterekk kazanabileceklerini bildirdi
19:43