:: 19 Nisan 2019 Cuma

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Tarsus Ticaret Borsası Başkanı Murat Kaya

Tarsus Ticaret Borsası Başkanı Murat Kaya, Tarsus'u bir adım daha ileriye taşıyabilmek için çalıştıklarını belirtti
Tarsus Ticaret Borsası Başkanı Murat Kaya
29 Ağustos 2018
Çarşamba 17:18

Tarsus Ticaret Borsası Başkanı Murat Kaya, Tarsus'u bir adım daha ileriye taşıyabilmek için çalıştıklarını belirterek, ‘’Tarsus'un geleceği için projeler üretiyoruz.Yürüttüğümüz projelerle, yaptığımız faaliyetlerle örnek borsa olmayı sürdürüyoruz. Sektörel faaliyet alanlarında yaşanan sorunlara çözüm üretmek, bunları yetkili makamlara ileterek ve yaşanan gelişmeleri anında paylaşarak daha iyi olmaya gayret ediyoruz. Bugün gelinen noktada içerde ve dışarıda Türkiye'nin ekonomik hayatı çökertilmek isteniyor. Biz işadamları buna izin vermeyeceğiz.Ülke olarak büyüme tahminlerini gerçekleştirebilecek güce ve kapasiteye sahibiz.İhracat hedeflerini aşarak, yerli üretimi destekleyerek, yolumuza devam edeceğiz.’’dedi.Başkan Kaya,yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti:

‘’Sektörlerin taleplerinin de dikkate alınarak Yeni Ekonomi Modeli ile Türkiye'nin geleceği adına önemli bir adım atıldığına değinen Tarsus Ticaret Borsası Başkanı Murat Kaya, son günlerde kalınan ekonomik saldırılara rağmen iş dünyasının bu dönemden ancak üreterek ve ihracat yaparak çıkabileceğini ifade etti.

 

Başkan Murat Kaya, üyelerinin ihracatına ve üretimine yönelik projelerini kurum olarak desteklediklerini, bu kapsamda dış ticaret uzmanı personellerinin ihracat konusunda üyelerinin iş yerine kadar giderek üretime ve ihracata değer sağlayacak eğitim desteği verdiklerine değinerek," Daha güçlü bir ekonominin temelleri olacak politikaların peş peşe devreye girmesiyle, Ülkemize karşı başlatılan ekonomik saldırıları sübvanse etmek, etkilerini kırmak amacıyla  kurumlarımıza ,iş dünyamıza daha da çok görev düşmektedir.

Kurum olarak yürüttüğümüz URGE projemiz kapsamında yer alan üyelerimize ve ayrıca ihracatı daha iyi yapabilmeyi hedefleyen proje kapsamında olmasa dahi talep eden, isteyen tüm üyelerimize dış ticaret ve ihracat konularında yardımcı oluyoruz. Üyemizin iş yerine kadar giden dış ticaret uzmanımız ihracat kapsamında yapılması, bilinmesi gereken tüm konularda üyelerimize bilgi, eğitim ve destek veriyor. Kurum olarak gerçekleştirdiğimiz ortak akıl toplantıları, üyeleri yerinde ziyaret, ihracat eğitim talepleri, bitki koruma, bitki zararlıları ile mücadelede paydaş birlikteliği sayesinde; üreticilerimizle, tüccarlarımızla, ihracatçılarımızla güzel bir sinerji yakaladık. Bu sinerji sayesinde tüm ürünlerde yaptığımız çalışmaların meyvesi olarak ihracat artışı yakaladığımıza inanıyoruz.

 

Genel bir sorun olarak ortaya çıkan, etkin bir çözüm üretemezsek gelecek sene de sorun olarak yaşayacağımız Akdeniz Meyve Sineği ile mücadele gündeme gelir gelmez proaktif adımlar attık.  İlçe Tarım Müdürlüğümüz ile bir araya gelerek üretici ve ihracatcı eğitim toplantılarını anında organize ettik. Amacımız gelecek sene kayıpsız hasat elde etmeyi başarmak.

 

 

Türkiye, ihracatla kalkınmak zorunda olan bir ülkedir.İhracata dayalı olarak yatırım yapmak, ihracatla küresel piyasalarda başarılı olmamız lazım. Bu noktada önümüzdeki süreçte Ur-Ge projelerimiz kapsamında yer alan üyelerimize ve ihracat yapmak isteyen üyelerimize eğitim, danışmanlık desteğimiz de devam edecektir.

 

 

 

ÜRETİCİMİZİN UCUZ MAL SATMASINI İSTEMİYORUZ,

 

Özellikle tarım ve tarım ticaretinde ciddi bir planlama ile ihtiyaç duyulan, yetiştirilmesi, üretilmesi gereken ürünlerin neler olduğunun tespitine önem vermemiz gerekiyor. Bu noktada; Üreticinin ürettiğini, yetiştirdiğini ucuz fiyata satmasını istemiyoruz ama istenen standartlara uygun üretim konusunda onları teşvik etmeli onlara destek vermek , bilgi aktarma zorunluluğumuz da var. Ürünlerini gerçek değerleri ile satması için el ele vererek mücadele edeceğiz. Bunun için önce ürünümüzü sağlıklı üreteceğiz, ilaç kalıntılarına, zararlı mücadelesine dikkat ederek kurumlarımızla, tüccarımızla, ihracatçı firmalarımızla birlikte çalışacağız ve ürünümüzü dünyaya hak ettiği değerle pazarlayacağız. Tarsus Kazanacak, Ülkem Kalkınacak."

 

 

 

COĞRAFİ ÜRÜNE SAHİP ÜRÜNLERİMİZİN SAYISINI ARTTIRMALIYIZ

 

 

 

Bugün Türkiye'de çok büyük değerlere sahip yetiştirdiğimiz ürünler var. Bu ürünlerin ve markalarımızın tanıtılması, değerlerinin artması kentimizin tanıtımına daha da katkı sunacaktır. Tarımda modern yöntemleri kullanarak verimi artırmamız şart ise kaliteli ve sağlıklı üretim yapmamız için nasıl ürettiğimizi de iyi takip edebilmeliyiz. Tarsuslu üreticilerimizle birlikte bu ürünleri tüketici ile buluşturanlarında, ihracatçılarımızın da  global pazarlarda ki gelişmelere uygun olarak üreticilerimize  destek vermesi gerekiyor. Tarsus'u hep birlikte iyi bir motivasyonla hak ettiği yere ulaştırmak adına var gücümüzle çalışacağız.

 

Kurum olarak Tarsus'a, yöremize özgü Tarsus Sarıulak zeytin çeşidimizin Coğrafi İşaretini alarak yurt içinde marka tanıtımlarımıza başladık. Bu amaçla, mevcut pazarlardaki konumumuzu güçlendirmek, markalı ihracatı arttırmak, üretici ve tüketiciyi bilinçlendirmek ve tüketimin artışını sağlamak istiyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

KOBİ VE GİRİŞİMCİLERE VERİLEN DESTEĞİ ÖNEMSİYORUZ

 

 

 

Zor ama aşılması kolay bir dönemden geçiyoruz. Bu süreci kolay kılacak birliktelik ruhumuzdur.

 

Sanayi ve Teknoloji Bakanımızın kısa bir süre önce açıkladığı, genel bütçeye ilave yük getirmeyen işletmelerin KOSGEB’e olan borçlarına 2019 yılına kadar erteleme getirecek, ihracat desteği, yatırım teşvikinde kolaylık sağlayacak, girişimci desteğinin arttırılacağı KOBİ, sanayici ve girişimciler için açıklanan destek ve önlem paketini önemsiyoruz.

 

Hepimiz, Ülkemizi ve Tarsus'u bir adım daha ileriye taşıyabilmek için çalışıyoruz Tarsus'un geleceği için projeler üretiyoruz.Yürüttüğümüz projelerle, yaptığımız faaliyetlerle örnek borsa olmayı sürdürüyoruz. Sektörel faaliyet alanlarında yaşanan sorunlara çözüm üretmek, bunları yetkili makamlara ileterek ve yaşanan gelişmeleri anında paylaşarak daha iyi olmaya gayret ediyoruz. Bugün gelinen noktada içerde ve dışarıda Türkiye'nin ekonomik hayatı çökertilmek isteniyor. Biz işadamları buna izin vermeyeceğiz.Ülke olarak büyüme tahminlerini gerçekleştirebilecek güce ve kapasiteye sahibiz.İhracat hedeflerini aşarak, yerli üretimi destekleyerek, yolumuza devam edeceğiz.

 

Her şeye rağmen cesaretle çalışan iş adamlarımıza  teşekkürlerimi sunuyorum.’’(kaynak:Tarsus Ticaret Borsası)

 


 

 

 

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
Tarsus'ta Aile Şirketleri Nasıl ve Neden Batar semineri
EKONOMİ

29 Mart 2019 Cuma 09:35

Tarsus'ta Aile Şirketleri Nasıl ve Neden Batar semineri

Tarsus Ticaret Borsası'nda Tarsus Çağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. İbrahim İnan tarafından '' Aile Şirketleri Nasıl ve Neden Batar?'' konulu eğitim verildi.
09:35
FİNANSBANK YENİ MAHALLE ŞUBE MÜDÜRÜ ŞAHİNE ZİYARET
EKONOMİ

29 Mart 2019 Cuma 09:26

FİNANSBANK YENİ MAHALLE ŞUBE MÜDÜRÜ ŞAHİNE ZİYARET

3 yıl Finansbank Mut müdürlüğü yaptıktan sonra Finansbank Tarsus Yeni mahalle müdürlüğüne atanan hemşehrimiz Ramazan Şahin göreve başladı.
09:26
Mersin Agropark Tarım ve Gıda İhtisas Teknoloji Geliştirme Bölgesi Yönetim Kurulu Toplantısı yapıldı
EKONOMİ

28 Mart 2019 Perşembe 09:12

Mersin Agropark Tarım ve Gıda İhtisas Teknoloji Geliştirme Bölgesi Yönetim Kurulu Toplantısı yapıldı

Mersin Agropark Tarım ve Gıda İhtisas Teknoloji Geliştirme Bölgesi Kurucu ve İşletmeciliği A.Ş. Yönetim Kurulu Toplantısı yapıldı.
09:12
KARAOĞLU TARIM HER ZAMAN ÇİFTÇİNİN YANINDA
EKONOMİ

27 Mart 2019 Çarşamba 11:38

KARAOĞLU TARIM HER ZAMAN ÇİFTÇİNİN YANINDA

Tarsus'un çiftçi dostu Karaoğlu Tarım, her zaman çiftçi ve üreticinin yanı başında.
11:38
MR. SMİTH PATİSSERİE TARSUS'TA AÇILDI
EKONOMİ

25 Mart 2019 Pazartesi 09:32

MR. SMİTH PATİSSERİE TARSUS'TA AÇILDI

Tarsus'ta Mr. Smith Patısserie adı altında yeni bir simit imal ve satış noktası açıldı
09:32
Tarsus Zeytin Platformu Üst Kurulu Toplandı
EKONOMİ

22 Mart 2019 Cuma 09:25

Tarsus Zeytin Platformu Üst Kurulu Toplandı

Tarsus Zeytin Platformu Üst Kurulu Kaymakam Yüksel Ünal Başkanlığında toplandı
09:25
ATEŞLER BAKLİYAT SAHİBİ ATEŞ'DAN ZİYARET
EKONOMİ

20 Mart 2019 Çarşamba 08:38

ATEŞLER BAKLİYAT SAHİBİ ATEŞ'DAN ZİYARET

Türkiye'nin popcorn ihtiyacında önemli bir yere sahip olan Ateşler Bakliyat'ın yönetim kurulu başkanı Ali Ateş, gazetemizi ziyaret etti.
08:38
MERSİN'İN GENÇ GİRİŞİMCİLERİ TOROS'TA
10:16
TARİHİ TEŞVİKLERDEN FAYDALANIN
EKONOMİ

06 Mart 2019 Çarşamba 11:28

TARİHİ TEŞVİKLERDEN FAYDALANIN

Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası başkanı Ruhi Koçak ile Tarsus Ticaret Borsası başkanı Murat Kaya ‘'istihdam seferberliği 2019 kapsamında iş dünyamıza, girişimcilerimize 8 farklı teşvik sunuluyor ve bunları pek çoğu tarihi destekler şeklinde.'dediler
11:28
ÜRETEREK KAZANABİLİRİZ
EKONOMİ

02 Mart 2019 Cumartesi 19:43

ÜRETEREK KAZANABİLİRİZ

Üretimde ana noktanın dünya pazarında talebi olanı, dünya kalitesi ve dünya fiyatıyla üretebilmektir diyen Tarsus Ticaret Borsası Başkanı Murat Kaya, üreterekk kazanabileceklerini bildirdi
19:43