:: 11 Temmuz 2020 Cumartesi

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TASİAD Yönetimi Kaymakam Otcu'yu ziyaret etti

Tarsus Sanayicileri ve İşadamları Derneği Başkanı Hamza Kara ve Yönetim Kurulu üyeleri, Kaymakam Kadir Sertel Otcu'yu ziyaret ederek, kentin sosyal, kültürel ve ekonomik durumunu görüştüler
TASİAD Yönetimi Kaymakam Otcu'yu ziyaret etti
02 Kasım 2019
Cumartesi 10:29

Tarsus Sanayicileri ve İşadamları Derneği Başkanı Hamza Kara ve Yönetim Kurulu üyeleri, Kaymakam Kadir Sertel Otcu’yu ziyaret ederek, kentin sosyal, kültürel ve ekonomik durumunu görüştüler.

Tarsus’un yaklaşık 10 bin yıllık geçmişi ve turistik merkezleriyle son derece önemli ve kadim bir kent olduğunu belirten Kaymakam Otcu, TASİAD Başkanı Hamza Kara ve Yönetim Kurulu üyeleri Fikri Bucak, Nil Özveren Aşkın, İlker Ovacıllı, Hakan Canan Can, TASİAD kurucularından Hasan Şemsi ve üye Dilay Şemsi’den oluşan iş dünyası heyetini kabul etmekten duyduğu memnuniyeti ifade etti.

-Kaymakam Otcu:  “Tarsus, Bölgenin çekim merkezi”

Tarsus’un gelişip, kalkınması, Tarsus halkının refah düzeyinin ve yaşam kalitesinin yükselmesi konusunda  iş insanlarına önemli görevler düştüğünü belirten Kaymakam Otcu, “Kaymakamlık olarak projelerinize her türlü desteği vermeye hazırız. Tarsus’a yapmak istediğiniz projelerinize her türlü katkıyı sağlarız. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın. Bu kadim şehre yatırım yapılması konusunda sizlerden önemli yatırımlar yapmanız gerektiğini ifade etmek istiyorum. Çünkü Tarsus yaşamın her alanında gelişmeye hazır bir kent. Siz girişimciler ve iş insanları olarak her şeyi devletten beklemeyin. Girişimci ve yatırımcı ruhunuzu, projelerinizle birleştirerek bu güzel kentin kalkınıp, gelişmesine yönelik olarak hayata geçiriniz” dedi.

Turistik oteller konusunda dünyadaki yeni trendin Butik Oteller olduğunu ve Tarsus’ta bulunan tarihi eski Tarsus Evleri ve bazı bina ve konakların Butik Otel tarzında düzenlenebileceğini ve bu otellerin “Prestij Oteller” olduğunu vurgulayan Kaymakam Otcu, “TASİAD olarak sizlerden mutlaka Butik Otel yaptırmanızı istiyoruz ve bekliyoruz. Butik otel işletmeciliği gerçekten oldukça kârlı bir iş. Tarsus’ta kurtarılmayı bekleyen çok bina var. Bu binalar geleceğe yönelik olarak en iyi şekilde değerlendirilmelidir. Meslek Odaları, STK’lar, Dernekler, İş insanları olarak sizler bu konuda cesaretli olmalısınız. Bizlerde sizlere verebileceğimiz destekler konusunda her zaman yanınızda oluruz. İnanıyorum ki kadim şehir Tarsus’umuz gerek devletimizin imkanları ile ve gerekse siz değerli iş adamlarımızın yapacakları yatırımlarla önümüzdeki süreçte bölgenin çekim merkezi olacaktır” şeklinde konuştu.

-Başkan Hamza Kara: “Bölgemiz ve ülkemiz için her fedekarlığa hazırız”

TASİAD Başkanı Hamza Kara, ülkenin bekası için devletin ve güvenlik güçlerinin kanıyla, canıyla mücadele etmesinin yanında iş insanları olarak devlete hizmeti en iyi şekilde vermek için çalışıp, çabalamak durumunda olduklarını kaydetti.

TASİAD olarak Tarsus’un hayatın her alanında kalkınıp, gelişmesi için her türlü özveriyi göstermekte olduklarını dile getiren Başkan Hamza Kara, “Başta Tarsus’umuz olmak üzere, tüm bölgemizin daha çok gelişmesi için üzerimize düşeni yapmaya, yeni projeler hazırlayarak, yeni yatırımlar yapma konusunda karşılıklı olarak düşüncelerimizi paylaşmak bizim ufkumuzun gelişimine de önemli katkı sağlayacaktır. Biz iş insanları olarak şehrimizin, bölgemizin ve ülkemizin gelişmesine katkı sağlayacak çalışmalarda yer almak isteriz” dedi.

TASİAD kurucularından olan Berdan Cıvata’nın sahiplerinden duayen iş insanı Hasan şemsi ise konuşmasında, Tarsus’un Milli Kurtuluş Savaşındaki önemini ve rolünü gelecek kuşaklara en iyi şekilde anlatacak son derece önemli bir konuma sahip olduğunu söyledi.

Türkiye’nin ilk elektrik santralinin Tarsus’ta kurulduğunu ve bu santralin bulunduğu yerin aslına uygun bir şekilde restore edilerek, müze haline dönüştürülmesini arzu ettiklerine dikkat çeken Hasan Şemsi, burasının Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından kamulaştırılması halinde, restorasyonu TASİAD olarak karşılamayı düşündüklerini, bunun yanı sıra Milli Kurtuluş Savaşında ordumuzun ham bez ihtiyacını bedelsiz olarak karşılayan Rasim Dokur fabrikasının ayakta kalan tek kalıntısının “Baca” olduğunu ve bu bacanın çevresinin de gelecek kuşaklara aktarılması gerektiğinin altını çizdi.

-Hasan Şemsi: "Türkiye’nin ilk İşgemi ile rol model olduk"

TASİAD kurucularından, Berdan Civata Yönetim Kurulu Başkanı duayen iş insanı Hasan Şemsi, TASİAD olarak 2003 yılı Nisan ayında özelleştirme Sosyal Destek projesi kapsamında Özelleştirme İdaresi, Kosgeb ve Dünya Bankası onayı ile 21 mayıs 2003 tarihinde 20 işlik ve 83 istihdam hedefi ile 3 bin 600 m2 lik kapalı alanda Türkiye’nin ilk İş Geliştirme Merkezini kurduklarını belirten Hasan Şemsi ve Yönetim Kurulu üyeleri, Tarsus İŞGEMin kuruluşundan 7 ay gibi kısa bir süre içerisinde proje hedeflerine ulaştıklarını ve kurdukları İŞGEM'in 2004 yılı Aralık ayında proje hedeflerini aşarak 42 işletme 216 istihdamla dönemin maliye bakanı merhum Kemal Unakıtan tarafından açılışının yapıldığını vurguladı.

Mevcut girişimci taleplerinin artarak devam etmesi nedeniyle Tarsus’ta Özelleştirme kapsamında olan Sümerbank’a ait TÜGSAŞ Gübre depolarını İŞGEM kurmak üzere Özelleştirme Yüksek Kuruluna başvuruda bulunulduğunu belirten Hasan Şemsi, 21 bin 200m2 lik toplam alanın İŞGEM dışında başka bir amaçla kullanılmamak şartı ile özeleştirme yüksek kurulu tarafından onaylanarak hizmete sunulduğunu dikkat çekti.

2013 yılında Tarsus Belediyesinin kendi imkanları ile yapıp İşgem’in kullanımına sunduğu 7 bin 112 m2’lik kapalı alan ile işlik sayısının 146’ya, toplam kapalı alanının 38 bin 371 m2 ye çıktığını anlatan Hasan Şemsi, Tarsus’ta ki işsizlik oranının düşmesine ciddi anlamda katkı sağladıklarını  ve  yeni girişimcilerin de önünü açmakta olduklarını söyledi.

Tarsus da fabrikaların peş peşe kapanması üzerine İŞGEM’in Tarsus'ta umut kapısı haline geldiğini belirten Şemsi, İŞGEM’in girişimciliğin yayılmasında önder rol üstlendiğini, diğer bölgelere de İşgem kurulmasına vesile olduğunu, böylece insanları hem girişimciliğe özendirdiklerini, böylece istihdama katkı sağlanarak kayıt dışını önlemeye de örnek olunduğunu, hem de İşgemde işini kuran ve mezun olanlarla ülke ekonomisine katkı sağlamaya devam edildiğini sözlerine ekledi

Paylaş:  Facebook Twitter Google
Tarsus Ticaret Borsası'nın İhracatı arttırma çabası
EKONOMİ

29 Haziran 2020 Pazartesi 09:06

Tarsus Ticaret Borsası'nın İhracatı arttırma çabası

Tarsus Ticaret Borsası Dış Ticaret Birimi Uz. Pınar Alegöz'ün moderatörlüğünde gerçekleşen seminere ulusal çerçevede ve yurt dışından da katılım sağlandı
09:06
Tarsus TSO Meclisi toplandı
EKONOMİ

29 Haziran 2020 Pazartesi 08:38

Tarsus TSO Meclisi toplandı

Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası'nın Haziran ayı Meclis toplantısı 3 ay aradan sonra ilk kez sosyal mesafe ve hijyen kurallarını da dikkate alarak fiziki olarak gerçekleştirildi
08:38
KADINLAR MOR LAVANTA TARLALARINI ADIMLADI
EKONOMİ

27 Haziran 2020 Cumartesi 15:12

KADINLAR MOR LAVANTA TARLALARINI ADIMLADI

BÜYÜKŞEHİR, STK'LARIN KADIN TEMSİLCİLERİNİ LAVANTA TARLASINDA BULUŞTURDU
15:12
IFAD Projesi Kapsamında Tarsus'ta İncelemeler Yapıldı
EKONOMİ

26 Haziran 2020 Cuma 14:31

IFAD Projesi Kapsamında Tarsus'ta İncelemeler Yapıldı

Mersin İl tarım ve Orman Müdür Vekili Mustafa Nevzat Zayim , Şube Müdürü Mustafa Can,da katıldı
14:31
TARSUS TSO'DAN KARDEŞ KURUM BORSA'YA ZİYARET
EKONOMİ

24 Haziran 2020 Çarşamba 17:21

TARSUS TSO'DAN KARDEŞ KURUM BORSA'YA ZİYARET

YOL HARİTASINDAKİ İKİ HEDEF
17:21
ÇİFTÇİLERDEN ALINAN 300 TON ÜRÜN HALKA DAĞITILDI
EKONOMİ

19 Haziran 2020 Cuma 09:37

ÇİFTÇİLERDEN ALINAN 300 TON ÜRÜN HALKA DAĞITILDI

Tarsus Belediyesi, pandemi süreci boyunca halkın sebze ve meyve ihtiyacını karşılamak amacıyla çiftçilere desteğini tüm hızıyla sürdürüyor.
09:37
ÇİFTÇİLERDEN ALINAN 300 TON ÜRÜN HALKA DAĞITILDI
EKONOMİ

17 Haziran 2020 Çarşamba 17:40

ÇİFTÇİLERDEN ALINAN 300 TON ÜRÜN HALKA DAĞITILDI

Tarsus Belediyesi, pandemi süreci boyunca halkın sebze ve meyve ihtiyacını karşılamak amacıyla çiftçilere desteğini tüm hızıyla sürdürüyor
17:40
TOPLU KONUT PROJESİNDE SONA DOĞRU
EKONOMİ

15 Haziran 2020 Pazartesi 13:37

TOPLU KONUT PROJESİNDE SONA DOĞRU

BAŞKAN BOZDOĞAN KEMALPAŞA MAHALLESİ'NDEKİ TOPLU KONUTLARIN TAMAMLANMASI İÇİN DÜĞMEYE BASTI
13:37
TARSUS'TA NARENCİYE VE ÜZÜM BAĞLARI'NDA ÖN TESPİT ÇALIŞMASI YAPILDI
EKONOMİ

15 Haziran 2020 Pazartesi 13:34

TARSUS'TA NARENCİYE VE ÜZÜM BAĞLARI'NDA ÖN TESPİT ÇALIŞMASI YAPILDI

Mayıs ayında meydana gelen sıcak zararının bölge narenciye bahçeleri ve Üzüm bağlarına etkisinin belirlenmesi için meyve dökümlerinde ön tespit çalışmaları devam ediyor
13:34
Bölge Müdürü Akduman üretim sahalarını inceledi
EKONOMİ

15 Haziran 2020 Pazartesi 13:09

Bölge Müdürü Akduman üretim sahalarını inceledi

Bölge Müdürü Akduman'a, Bölge Müdür Yardımcısı Mehmet Fulin, İşletme Pazarlama Şube Müdürü Ali Dinçer, Mersin Orman İşletme Müdürü Adnan Zorlukan Aber, İşletme müdür yardımcısı ve Orman İşletme Şefleri eşlik ettiler
13:09
Borsa, Pandemi'de Başarı Hikayesini Yazdı
EKONOMİ

09 Haziran 2020 Salı 18:06

Borsa, Pandemi'de Başarı Hikayesini Yazdı

Tarsus Ticaret Borsasının lokasyonun da kurulan 40 bin ton kapasiteli Lisanslı Depoculuk tesisi devreye alındı
18:06
Tarsus TSO'da online eğitimlere devam
EKONOMİ

09 Haziran 2020 Salı 18:04

Tarsus TSO'da online eğitimlere devam

Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası üyelerine daha kaliteli hizmet sunumu için eğitimlerine online olarak devam ediyor
18:04
TARSUS NOVA CAFE AÇILDI
EKONOMİ

08 Haziran 2020 Pazartesi 13:30

TARSUS NOVA CAFE AÇILDI

Tenis Kulübü içerisinde yapılan düzenleme ile hizmete açılan ve işletmeciliğini Ali Ateş'in yaptığı Nova Cafe yeni dizaynı ile hizmete girdi. Kahvaltı yapmak isteyenlerin, öğlen ve akşam yemeğini nezih bir ortamda yemek isteyenlerin tercihi olan Nova Cafe'de ayrıca et yemekle, tavuk yemek çeşitleri sunuluyor
13:30