:: 27 Mayıs 2020 Çarşamba

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Toroslar EDAŞ, Tarsus'taki yatırımlarına devam ediyor

Toroslar EDAŞ Tarsus'ta gerçekleştirdiği şebeke altyapı yatırımlarına devam ediyor.
Toroslar EDAŞ, Tarsus'taki yatırımlarına devam ediyor
02 Nisan 2018
Pazartesi 16:48

Toroslar EDAŞ  Tarsus’ta gerçekleştirdiği şebeke altyapı yatırımlarına devam ediyor.

 

 2017 yılı içerisinde gerçekleştirilen yenileme, bakım ve onarım çalışmaları ile hizmet kalitesinde büyük oranda artış elde edildi.

 

Toroslar EDAŞ, sorumluluk bölgelerinden Tarsus ilçesinde sürdürülebilir ve kaliteli enerji arzı sağlamak hedefiyle çalışmalarına devam ediyor. Bu hedef doğrultusunda şebeke genişleme, yenileme ve iyileştirme yönünde operasyonlar ve yatırım çalışmaları hızla devam ediyor.

Özellikle altyapıdan kaynaklanan dönemsel sorunlara hızlı çözümler sunan Toroslar EDAŞ ekipleri, bölgedeki sorunlara büyük hassasiyetle yaklaşıyor. 2017 yılında gerçekleştirilen yatırımlar çerçevesinde bugüne kadar 121 mahallede iyileştirme çalışmaları gerçekleştirildi. 297 km uzunluğundaki enerji nakil hattı üzerinde yer alan 1000 adet trafodan 165 adedine bakımı yapılarak, 11 adet yeni trafo eklendi, 3316 adet direk yenilendi ve 5022 adet aydınlatma lambasının bakımı yapıldı. 

Elektrik kesintilerinden daha az müşterinin etkilenmesi ve arızalara hızlı müdahale için de 245 rölede koordinasyon çalışması gerçekleştirilip, 4 adet dağıtım binasında uzaktan besleme sistemi devreye alındı. Ayrıca; kuşların, göç yolları üzerinde bulunan iletkenlere çarparak telef olmalarını önlemek amacıyla, göç güzergahı üzerinde bulunan direklerde izolasyon malzemeleri montajı yapıldı.

Tarsus ilçesinin merkezinin hızla gelişen yapısı içinde yeni trafo binalar yapılmakta ve yatırımlar hızlı bir şekilde tamamlanmaktadır. Bilindiği üzere, özel mülkiyetlere isabet eden tesislerin yapılabilmesi için Anayasanın 46. maddesi, yani Kamulaştırma Kanunu ve ilgili mevzuatlar doğrultusunda, kamulaştırma ve yer tahsis işlemlerinin yapılması gerekmektedir. Yer tahsis ve kamulaştırma işlemleri tamamlanmadan tesis çalışmalarına başlanılamamaktadır. Zaman zaman kamulaştırma işlemleri uzun sürmekte olup, Toroslar EDAŞ bu konuda yasal çerçevenin uygun gördüğü şekilde, gerekli işlemleri en kısa sürede çözmeye çalışmaktadır. 

Buna göre; Yeni yapılaşmaların olduğu veya kentsel dönüşüm projelerinin hayata geçirildiği noktalarda, yeraltı kablolu trafo tesisleri yapılarak tedarik sürekliliği sağlanmıştır. Bu bağlamda özellikle şehrin gelişen kısımlarındaki Ergenekon, Kırklarsırtı, 82 Evler, Ferahim Şalvuz, Şehitler Tepesi, Barbaros, Girne, Anıt, Kavaklı ve Altaylılar mahallelerinde artan enerji taleplerinin karşılanması amacıyla ilave trafo tesisleri ve dağıtım şebekesi yapılmıştır.

Tarsus ilçemizin köylerinde yaşanan elektrik kesintilerinin azaltılması amacıyla da birçok çalışma gerçekleştirilmiştir. Öncelikle köylerdeki enerji devamlılığının sağlanması amacıyla enerji nakil hatlarının yenilenmesi planlanmıştır.

-Bu amaçla ağır kış şartlarından dolayı direk yıkımlarının yaşandığı Çukurbağ, Sanlıca, Gömmece, Keşli, Eminlik ve Kuşçular köylerini besleyecek 23 km uzunluğunda yeni bir enerji nakil hattı çalışması başlatılmıştır.

-Ardıçlı, İnköy ve Olukkoyağı köylerindeki tavuk tesislerinde elektrik kesintisi yaşanmaması amacıyla köyler arasında 3 km’lik yeni bir enerji nakil hattı yapılacaktır. 

-Ayrıca Tarsus’un kuzeyinde yer alan Sağlıklı, Gürlü, Kadelli, Yanıkkışla ve civar köylerini enerjilendiren 43 km uzunluğundaki çift devreli enerji nakil hattının yenilenmesi ile ilgili projelendirme çalışmaları tamamlanmış olup kamulaştırma çalışmalarına devam edilmektedir.

Bölgede ayrıca devam eden projelerle ilgili çalışmalar da planlanmakta, Çukurova Havaalanı ve Maden Sanatkarları Odası işyerlerinin beslenmesi için trafo tesisleri ve elektrik şebekesi yapımı yatırım planlarımız içinde yer almaktadır.

Bölgede, yeni yapılarının elektrik ihtiyacını karşılamak amaçlı yapılan çalışmalarla birlikte mevcut hatların yeraltına alınması, trafo ve hat kapasite artırımları, teknik ve ekonomik ömrünü tamamlamış hatların ve trafoların yenilenmesi, yeni aydınlatma tesisleri yapımı gibi çalışmaları kapsayan tesis çalışmaları bölgeye yapılan yatırımlar içinde değerlendirilmektedir. Ayrıca, mevcut hatlarda uzun süreli arızaya neden olabilecek etkenleri ortadan kaldırmak amacıyla yapılan sehim düzeltme, izolatör yenileme, trafo bakımları, lamba arızalarının giderilmesi, yönetmelikte belirtilen mesafelere uygun olarak iletkenlere yaklaşan ağaçları budama, ayırıcı ve kesici bakımları gibi çalışmalar da gerçekleştirilmektedir.

Toroslar EDAŞ olarak, Tarsus ilçemize yatırımlarımız, nüfus artışına, ekonomik ve sosyal gelişmelere bağlı olarak enerji taleplerindeki artışlara, mevcut şebekenin fiziki durumuna bağlı olarak şekillenmektedir. Bu yatırımların tamamı şirketimiz tarafından her yıl gerçekleştirilecektir. (kaynak:Toroslar edaş)

 

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YENİCE'DE CADDE VE SOKAKLAR BÜYÜKŞEHİR EKİPLERİNCE YIKANDI
GÜNCEL

26 Mayıs 2020 Salı 21:23

YENİCE'DE CADDE VE SOKAKLAR BÜYÜKŞEHİR EKİPLERİNCE YIKANDI

Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarsus-Çamlıyayla Şube Müdürlüğü ekipleri, ilçe merkezlerinin yanı sıra bağlı mahallelerde de temizlik ve dezenfekte çalışması yürütüyor
21:23
TARSUS DOĞA PARKI'NDA 3 DEVE KUŞU YAVRUSU GÖZLERİNİ DÜNYAYA AÇTI
GÜNCEL

26 Mayıs 2020 Salı 21:25

TARSUS DOĞA PARKI'NDA 3 DEVE KUŞU YAVRUSU GÖZLERİNİ DÜNYAYA AÇTI

Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarsus Doğa Parkı'nın nüfusu yeni doğumlarla her geçen gün artıyor
21:25
BAŞKAN SEÇER, BAYRAMIN İLK GÜNÜNDE ŞEHİT AİLELERİNİ YALNIZ BIRAKMADI
GÜNCEL

26 Mayıs 2020 Salı 21:38

BAŞKAN SEÇER, BAYRAMIN İLK GÜNÜNDE ŞEHİT AİLELERİNİ YALNIZ BIRAKMADI

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Ramazan Bayramı'nın ilk gününde şehit ailelerini yalnız bırakmadı
21:38
AKDENİZ'DE HAYAT VAR WHATSAPP DESTEK AĞI KURULDU
GÜNCEL

26 Mayıs 2020 Salı 21:31

AKDENİZ'DE HAYAT VAR WHATSAPP DESTEK AĞI KURULDU

Akdeniz Belediyesi, ilk olarak Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından hayata geçirilen whatsapp destek ağını Mersinlilerin hizmetine sundu. “Akdeniz'de Hayat Var Destek Ağı” sayesinde dileyen vatandaşlar, psikolojik destek alabilmenin yanında, Koronavirüs ile ilgili güncel bilgilere ve çeşitli videolara ulaşabilecek.
21:31
MESKİ'DE ASKIDA FATURA DÖNEMİ BAŞLIYOR
GÜNCEL

26 Mayıs 2020 Salı 21:29

MESKİ'DE ASKIDA FATURA DÖNEMİ BAŞLIYOR

MESKİ Genel Müdürlüğü, “Askıda Fatura” kampanyasını Mersin'de de uygulamak için harekete geçti. “Faturasını ödeyemeyenlerle ‘ben öderim' diyenler buluşuyor” sloganıyla düzenlenen kampanya kapsamında hayırsever yurttaşlar, ekonomik durumu iyi olmayan ve su faturalarını ödeyemeyen yurttaşların bir ya da birden fazla faturasını ödeyerek dayanışma gösterecek
21:29
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'NDEN VATANDAŞLARA TARSUS'TA BAYRAM ŞEKERİ
GÜNCEL

26 Mayıs 2020 Salı 21:27

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'NDEN VATANDAŞLARA TARSUS'TA BAYRAM ŞEKERİ

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Ramazan Bayramı öncesinde, vatandaşlara bayram şekeri dağıttı
21:27
MHP MERSİN MİLLETVEKİLİ BAKİ ŞİMŞEK'TEN RAMAZAN BAYRAMI MESAJI
GÜNCEL

26 Mayıs 2020 Salı 21:22

MHP MERSİN MİLLETVEKİLİ BAKİ ŞİMŞEK'TEN RAMAZAN BAYRAMI MESAJI

MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek Ramazan Bayramı münasebetiyle bir mesaj yayınladı
21:22
TARSUS MÜFTÜSÜ ALİ CAN'IN RAMAZAN BAYRAMI MESAJI
GÜNCEL

26 Mayıs 2020 Salı 21:19

TARSUS MÜFTÜSÜ ALİ CAN'IN RAMAZAN BAYRAMI MESAJI

Tarsus Müftüsü Ali Can, Ramazan Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
21:19
ŞEVKET CAN VE BAKİ ŞİMŞEK GÜLNAR'DAYDI
GÜNCEL

26 Mayıs 2020 Salı 12:58

ŞEVKET CAN VE BAKİ ŞİMŞEK GÜLNAR'DAYDI

Can ve Şimşek ‘'MHP Mersin Gülnar İlçe Başkanımız Merhum Mustafa Ateş'e son görevimizi yerine getirdik'' dedi
12:58
KAYMAKAM, POLİS VE JANDARMANIN BAYRAMINI KUTLADI
GÜNCEL

26 Mayıs 2020 Salı 12:47

KAYMAKAM, POLİS VE JANDARMANIN BAYRAMINI KUTLADI

Kaymakam Otcu, Tarsus girişi-çıkışında bulunan polis ve jandarma uygulama noktalarını ziyaret ederek personel ve vatandaşların bayramını kutladı
12:47
TARSUS KAYMAKAMI CAMİLER HAKKINDA TOPLANTI YAPTI
GÜNCEL

26 Mayıs 2020 Salı 12:37

TARSUS KAYMAKAMI CAMİLER HAKKINDA TOPLANTI YAPTI

Kaymakam Kadir Sertel OTCU, protokol ve Müftü ile yapılan toplantının ardından Ulu Cami avlusunda İncelemelerde bulundu
12:37
TÜED BAŞKANI ÖMER KURNAZ , RAMAZAN BAYRAMI'NI KUTLADI
GÜNCEL

25 Mayıs 2020 Pazartesi 12:16

TÜED BAŞKANI ÖMER KURNAZ , RAMAZAN BAYRAMI'NI KUTLADI

Kısa adı TÜED olan Türkiye Emekliler Derneği Tarsus Şubesi Başkanı Ömer Kurnaz, İslam aleminin ve milletimizin Ramazan Bayramını kutlayan bir mesaj yayınladı
12:16
TARSUS'TA ŞEHİTLERE DUA
GÜNCEL

25 Mayıs 2020 Pazartesi 12:15

TARSUS'TA ŞEHİTLERE DUA

Protokol mensupları Tarsus Şehitliğini ziyaret ederek tüm Şehitlerimizin ruhu için dualar ettiler
12:15