::
15 Temmuz 2024 Pazartesi

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türk Dünyası Ve Türk Müziği Konulu Konferans

Tarsus Ülkü Ocakları'nca ‘'Türk Dünyası ve Türk Müziği''konulu konferans düzenlendi.
Türk Dünyası Ve Türk Müziği Konulu Konferans
Haber Giriş:
28 Aralık 2015 Pazartesi 08:55

Tarsus Ülkü Ocakları’nca ‘’Türk Dünyası ve Türk Müziği’’konulu konferans düzenlendi.

Ülkü Ocaklarından yapılan yazılı açıklamaya göre  Tarsus Ülkü Ocakları’nda gerçekleştirilen konferansa Tarsus Ülkü Ocakları Başkanı Ali Rıza Genç, MHP  Tarsus Kadın Kolları Başkanı Fadime Şen, MHP kadın kolları üyeleri, Tarsus Ülkü Ocakları üniversite ve orta öğretim teşkilatına mensup çok sayıda genç katıldı.

Türk Halk Müziği sanatçısı Kaya Kuzucu hem sazıyla hem de sözüyle dinleyenleri hayran bıraktı.

Tarsus Ülkü Ocakları’nın düzenli olarak gerçekleştirdiği konferansların bu haftaki konusu Türk Dünyası ve Türk Müziği’ idi.

Türk Dini Musikisi üzerine doktorasını tamamlayan ve Türk Dünyası Müzikleri üzerine bir çok araştırması olan Kaya Kuzucu konferansında şu sözlere yer verdi:

“Bütün dinler musiki ile birlikte yol alırlar. Musikini olmadığı bir din düşünülemez. İbadetin bir bölümü mutlaka sesin ahenkli bir şekilde Tanrı’ya yükselişidir. Mesela ezan, mesela mevlit, mesela Kuran’ın okunuşu… İlkel dinlerde de aynıdır. Bütün ilahi dinlerde musiki ve ahlaki öğretilerin anlatımı at başı gitmiştir. Pratikteki uygulama budur. Peki İslam dini bu duruma nasıl bakıyor? Cenab-ı Allah’ın yarattığı canlı cansız her varlık sürekli Allah’ı zikreder. Mevlana “Musiki, Tanrı’nın dilidir.” demiş. Peygamber efendimiz (s.a.v.) dini en güzel şekliyle anlatmış. Din estetiktir, güzelliktir. Dinin emir ve yasaklarını anlatmak bunları uygulamaya koyabilmek için ahenge güzelliğe ihtiyaç var. İnsanlar duygularını, düşüncelerini üç şekilde ifade ederler. Kelimelerle ifade ettikleri zaman roman olur, şiir olur, güzel söz olur, hikâye olur, destan olur. Çizerek ifade ettiklerinde resim olur. Melodiyle anlattıklar zaman da adı müzik olur. İnançları yayabilmek, anlatabilmek için musiki kullanılmalı. Günümüzde tam tersi, inançlarımıza darbe vurmak için kullanılıyor.Piyasa müziği ile para kazanılır ancak varlığınızı devam ettiremezsiniz.Müzikle kültürümüzün genlerini korumamız şart. Sanatçı olsan bile ahlaklı olacaksın. Dinimiz “Musiki edeptir.” demiş. Daha kısa. Edebin olmadığı yerde musiki arama.

     Biz yüksek vasıflı bir milletiz, sanatımız da öyledir. Hiçbir millette olmayan bir zenginliğe sahibiz. Bütün Türk dünyasındaki sanatın ayrıntılarını teker teker ele aldığımız zaman, hiçbir millette olmayan bir zenginlikle karşı karşıyayız. Bizim müziğimiz karşısında diğerleri deryada ufacık bir damla. Medeniyette ileri dediğimiz ülkelerin en fazla 16 sazı varken, Türk topluluklarında ise 100’ün üstünde saz bulunmaktadır.  En asil, en derin enstrümanlar bizde.Bir gitarla her parçayı çalamazsınız ancak bir bağlama tüm enstrümanlara eşlik edebilir.En büyük hayalim Birleşik Türk Devletleri’nin kurulması.Bu devletlerinin orkestrası olacak, politikası olacak.Her şey önce hayalle başlar.Bugün Macaristan’ da 40 kişiyle verdiğimiz konseri gün gelecek 400 kişiyi bulacak.Yaklaşık 43 tane Türk topluluğuna ait 430’un üzerinde enstrüman bulunmakta.Kültürümüzün taşıyıcılarından biridir musiki.Karadeniz’de tulum olan enstrümana Çuvaşistan’da şipir denmektedir.Bizdeki Avşar Ağıdı Orta Asya’da da var.Burda ağıt yakana kaytancı denilirken orda kay denilmektedir.Bizim sözlü bir şekilde müziğimizde yer verdiğimiz Köroğlu’na Kazakistan’da sözsüz bir şekilde yer verilmektedir.Ahıska Türkleri’nin yaşadıkları sürgünden sonra o kadar acı çekmişler ki  oyun havaları dahi hüzünlü bir hal almış.

  Bazı savaşlar kaybedilse bile zaferdir Kürşat ve 40 çerisinin Çin sarayına yaptığı baskın gibi.Kufe’deki haksızlığın devam etmesini istemeyen, öldürüleceğini bilerek buna karşı koymam gerekir diyen Hz. Hüseyin gibi.İnsanlar ilkeli yaşar hayat zorlaşır ancak hayatın anlamı olur.İnsanlar ilkesiz yaşar.Hayatları kolaylaşır ancak hayatın anlamı olmaz.”

Kaya Kuzucu konuşmalarını Tevhid, Son Akın, Kırım Ağıdı, TunaYandı parçaları eşliğinde tamamlarken konferansın bitiminde Tarsus Ülkü Ocakları Başkanı  Ali Rıza Genç : “Davetimizi kırmayıp değerli bilgilerinizle bizleri aydınlattığınız için teşekkür ederiz.”diyerek Sayın Kuzucu’ya  plaket takdiminde bulundu.

Paylaş:  Facebook Twitter Google
MERYAD KARADİKEN KÖYÜNE OKUL YAPACAK
KÜLTÜR - EĞİTİM

18 Mart 2024 Pazartesi 08:57

MERYAD KARADİKEN KÖYÜNE OKUL YAPACAK

Mersin Yatırımcı İş Adamları Derneği'nin (MERYAD) Tarsus'un Karadiken Köyüne okul yapacağı bildirildi
08:57