:: 20 Ekim 2019 Pazar

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TÜRKİYE'DE BİR İLK DAHA TARSUS'TA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Tarsus Kaymakamlığın koordinesinde Tarsus İlçe Sağlık müdürlüğü ile Tarsus Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfı ve hayırseverlerin ortaklığında Çukurova Kalkınma Ajansının Destekli kanser taramasına yönelik gerçekleştirdiği ‘'Siz gelmediyseniz Biz geldik'' projesi tanıtımı yapıldı
TÜRKİYE'DE BİR İLK DAHA TARSUS'TA GERÇEKLEŞTİRİLDİ
12 Temmuz 2019
Cuma 11:01

Tarsus Kaymakamı Yüksel Ünal, kaymakamlık bahçesinde gerçekleştirilen tanıtım etkinliğinde bu projenin vatandaşın ayağına hizmet

götürme projesi olduğunu belirterek, Mobil Kanser Tarama Aracıyla özellikler kadınların Meme Kanseri taramalarını daha etkin yapılacağını söyledi.

Kaymakam Ünal, projenin Türkiye’de bir ilçede ilk olma özelliği taşıyan proje olduğunu da sözlerine ekledi.

Proje  kapsamında Mobil Kanser Tarama Aracı içerisine monte edilen olan mamografi cihazı ile Tarsus’ta yaşayan kadınların meme kanseri taramalarını yerinde yapıldığını ifade eden Kaymakam Ünal, ‘’Bu proje sayesinde özellikle kırsal kesimdeki halkımıza hizmet götürerek meme kanserini erken dönemde teşhis etmektir. Böylelikle kadınlarımızın meme kanserinden ölümünü ve organ kaybını engellemiş olmayı hedefliyoruz. Halkımızın kanserden korunmasını hedeflemekteyiz dedi.

Tarsus İlçe sağlık müdürü Dr.Orhan Acehan da konuşmasında   şunları kaydetti:

‘’ Meme kanseri kadınlarda görülen  kanser tipleri arasında birinci sırada yer almaktadır. Hayat boyu her 8 kadından birinin meme kanserine yakalanma riski vardır. Hastalıkla mücadele erken teşhis hayati önem taşımaktadır,. meme kanserinin erken teşhisinde ise Mamografi çekimleri önemli bir teşhis yöntemidir.

Tarsus İlçe Sağlık Müdürlüğü olarak meme kanseri ile mücadele kapsamında hastalığın görülme sıklığının yoğun olduğu 40-69 yaş aralığındaki ilçemizde ikamet eden tüm kadınlarımıza meme kanseri taramasının yapılması öncelikli hedeflerimiz arasındadır.

Hastalığın erken teşhisinin yapılması amacıyla ilçemiz Eski Ömerli mahallesinde bulunan İlçe Sağlık Müdürlüğümüz binasında yer alan sabit Mamografi ünitesinde 40-69 yaş arası kadınlara yönelik ücretsiz Mamografi çekimleri yapılmaktadır. Fakat, kadınlarımızın bakmakla yükümlü olduğu bebek, çocuk, engelli ve yaşlının ikametinden uzaklaşmak istememesi tarama yaptırıldığı takdirde kesin hastalık tesbit edileceği gibi, yanlış ve yaygın inanışların bulunması, sağlık kontrolü ve taramaların öneminin tam olarak bilincinde olmamaları,  sağlık taramalarını, vakit ayırmamak istemeleri gibi nedenlerle meme kanserine yönelik Tarsus ilçemizde yaşayan kadınlarımıza ulaşmakta zorluklar yaşanmaktadır.

İlçemiz merkeze bağlı mahalleleri ile ilçemiz sınırlarına yakın Çamlıyayla ilçesinde yaşayan 40-69 yaş aralığındaki 54 bin 405 kadına ikametlerine en yakın noktalara ulaşılarak daha etkin bir hizmet sunulması ve sağlık taramaları ile erken teşhis sağlanabilmesi, eğitim sunulabilmesi için ilçemizin her noktasına ulaşabileceğimiz mobil Mamografi çekim aracının temini amacıyla başta sayın kaymakamımız Yüksel Ünal’ın destekleri ile  çalışmalar gerçekleştirilmiştir.

Bu kapsamda Çukurova Kalkınma Ajansının kırılgan grupların güçlendirilmesi küçük ölçekli alt yapı proğramı 2018 yılı proje teklif çağrısına proje ortağımız olan Tarsus Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının desteğiyle “Siz gelemediniz, biz geldik” “Bu bir vatandaşın ayağına hizmet götürme projesidir.” başlıklı proje hazırlanarak sunulmuş ve ÇKA tarafından kabul görmüştür.

Kamu İhale Kanunu kapsamında mobil  Mamografı çekim aracı temin edilmiş, 10.05.2019 tarihinde aracın muayene ve kabul işlemi gerçekleştirilmiştir. 2019 yılı mayıs ayı içinde  araç hizmet vermeye başlamıştır. Sağlık çalışmalarımızda özveri ve gayret içinde halkımızın ikametgahlarına en yakın noktalara ulaşılarak mamografi çekimleri gerçekleştirilmekte gerekli eğitim verilmektedir.

Erken teşhis edilen vakaların ivedilikle hastaneye yönlendirilmeleri sağlanmaktadır. Herhangi bir risk durumu tesbit edilmese bile 40-69 yaş aralığındaki kadınlarınızın her iki yılda bir mamografi çekimlerini tekrarlanmaları yararlı olup kadınlarımıza mamografi çekimlerini düzenli olarak takip etmelerini bu vesileyle tekrar hatırlatmaktayız.

Kadınlarımızın sağlığının korunmasını hedeflediğimiz projemize her aşamada maddi ve manevi destek veren Tarsus Kaymakamı Yüksel Ünal’a, Mersin il Sağlık müdürü Sinan Bahçacı’ya, Tarsus Sosyal yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına, Çukurova Kalkınma Ajansı ve projemize bağışlarıyla katkı sağlayan değerli Tarsuslu hayırseverlerimize şükranlarımızı sunar, Mobil Mamografi aracımızın Tarsus halkımıza hayırlı olmasını dileriz.”

Tanıtım etkinliğine Tarsus Belediye başkan yardımcısı Dr.Füsun Kaleli, Tarsus ilçe sağlık müdürü Dr.Orhan Acehan,Tarsus Milli Eğitim müdürü Mehmet Metin,Tarsus Tarım ve Orman müdürü Hayri Erdoğan, Tarsus müftüsü Ali Can,Kaymakamlık yazı işleri müdiresi Hasibe Çetinay,Tarsus Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı müdürü Ahmet Sarman,Tarsus-Çamlıyayla muhtarlar derneği başkanı Mustafa Naci Güllü,Tarsus Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfı mütevelli heyeti üyesi Maşalllah Dal,Kurtuluş Yaman,Cuma Ali Bozdağ, muhtar üyeler Mehmet Faruk Yorgun,Cumali Kılınç ve sağlık çalışanları katıldı.

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
ALEV ÜNSAL,OPERASYONLARA BAŞLADI
SAĞLIK

16 Eylül 2019 Pazartesi 09:45

ALEV ÜNSAL,OPERASYONLARA BAŞLADI

Tarsus'un ilk bayan genel cerrahi uzmanı Opr.Dr.Alev Ünsal,Tarsus Devlet Hastanesinde ameliyatlara başladı
09:45
DOWN SENDROMLU BATUHAN'IN BAŞKAN SEÇER SEVİNCİ
SAĞLIK

12 Eylül 2019 Perşembe 08:42

DOWN SENDROMLU BATUHAN'IN BAŞKAN SEÇER SEVİNCİ

SOSYAL MEDYADAN ÇAĞRIDA BULUNDU, BAŞKAN SEÇER BATUHAN'A OKULUN İLK GÜNÜ SÜRPRİZ YAPTI
08:42
BAHÇACI,YENİ İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNÜ ZİYARET ETTİ
SAĞLIK

11 Eylül 2019 Çarşamba 10:38

BAHÇACI,YENİ İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNÜ ZİYARET ETTİ

Mersin İl Sağlık Müdürü Dr.Sinan Bahçacı, Mersin İl Sağlık Müdürlüğü tarafından 2018 yılı içerisinde ihalesi yapılan ve yapımı tamamlanarak hizmete giren Tarsus Sağlık Kompleksi'ni ziyaret etti
10:38
ORGAN NAKLİ İLE 5500 YENİ HAYATA VESİLE OLDU
SAĞLIK

10 Eylül 2019 Salı 09:38

ORGAN NAKLİ İLE 5500 YENİ HAYATA VESİLE OLDU

Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Organ Nakli Merkezi 11. yılında 5000'ini böbrek nakli olmak üzere 5500 organ nakline ulaştı
09:38
TARSUS İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ KIRKLARSIRTI'NDA
SAĞLIK

09 Eylül 2019 Pazartesi 10:16

TARSUS İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ KIRKLARSIRTI'NDA

Tarsus İlçe sağlık Müdürlüğü yeni yerine taşındı
10:16
DEVLET HASTANESİ BAŞHEKİMİ EMRE DİREK,''HALKIN HİZMETKARIYIZ''
SAĞLIK

09 Eylül 2019 Pazartesi 10:04

DEVLET HASTANESİ BAŞHEKİMİ EMRE DİREK,''HALKIN HİZMETKARIYIZ''

Tarsus Devlet Hastanesi Başhekimi Opr.Dr.Sadık Emre Direk ile Hastane Destek ve Kalite müdürü İmran Doğan gazetemizi ziyaret ederek,Kurucumuz Mustafa Erdoğan ile görüştü
10:04
CEREBRAL PALSY HASTASI FURKAN ARTIK DAHA MUTLU
SAĞLIK

07 Eylül 2019 Cumartesi 09:17

CEREBRAL PALSY HASTASI FURKAN ARTIK DAHA MUTLU

FURKAN, BÜYÜKŞEHİR'İN SPOR VE FİTNESS KURSUYLA ARTIK DAHA KOLAY YÜRÜYOR
09:17
Medical Park Tarsus Hastanesi'nden Tarsus Müftülüğü'ne ziyaret
SAĞLIK

06 Eylül 2019 Cuma 09:05

Medical Park Tarsus Hastanesi'nden Tarsus Müftülüğü'ne ziyaret

Medical Park Tarsus Hastanesi Başhekim Yardımcısı Adnan Kazım Usalan, Kardiyoloji Uzmanı Dr. İbrahim Konukçu ve Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op.Dr.Hüseyin Keskin ve Kurumsal Tanıtım Uzmanı Engin Aslan, Tarsus Müftüsü Ali Can'ı makamında ziyaret ederek görüş alışverişinde bulundu.
09:05
KALP KRİZİ GEÇİREN GURBETÇİ TARSUS'TA HAYATA DÖNDÜ
SAĞLIK

03 Eylül 2019 Salı 09:09

KALP KRİZİ GEÇİREN GURBETÇİ TARSUS'TA HAYATA DÖNDÜ

Geçirdiği kalp krizi sonrasında Medical Park Tarsus Hastanesi'ne kaldırılan İsveç'te yaşayan 60 yaşındaki gurbetçi Emine Aytuğlu, Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Özerdem Özçalışkan ve ekibi tarafından yapılan başarılı bypass ameliyata ile hayata tutundu
09:09
AKTİF YAŞAM YENİLENEN UZMAN KADROSUYLA TARSUS HALKI'NIN HİZMETİNDE
SAĞLIK

27 Ağustos 2019 Salı 09:57

AKTİF YAŞAM YENİLENEN UZMAN KADROSUYLA TARSUS HALKI'NIN HİZMETİNDE

Aktif Yaşam Tıp Merkezi yenilenen uzman kadrosuyla Tarsus Halkına hizmet vermeye devam ediyor
09:57
TARSUS'TA CERRAHİYE KADIN ELİ DEĞECEK
SAĞLIK

23 Ağustos 2019 Cuma 15:02

TARSUS'TA CERRAHİYE KADIN ELİ DEĞECEK

Tarsus'un ilk bayan genel cerrahi uzmanı Opr.Dr.Alev Ünsal, ilk kalp damar cerrahi uzmanı Opr.Dr.Özlem Güleç Şen, Beyin ve Sinir cerrahı Opr.Dr.İpek Yağmur göreve başladı
15:02
DEVLET HASTANESİ BAŞHEKİMİ EMRE DİREK “24 SAAT HALKIMIZIN EMRİNDEYİZ”
SAĞLIK

23 Ağustos 2019 Cuma 14:49

DEVLET HASTANESİ BAŞHEKİMİ EMRE DİREK “24 SAAT HALKIMIZIN EMRİNDEYİZ”

Tarsus Devlet Hastanesi'nin genç, dinamik başhekimi genel cerrahi uzmanı Op.Dr. Sadık Emre Direk ”24 saat halkımızın tüm vatandaşlarımızın emrindeyiz” dedi
14:49
ALLAH DEVLETE ZEVAL VERMESİN!
SAĞLIK

22 Ağustos 2019 Perşembe 10:33

ALLAH DEVLETE ZEVAL VERMESİN!

Tarsus'ta 19 bin 452 kişiye doğum yardımı yapıldı
10:33