:: 17 Temmuz 2019 Çarşamba

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TÜRKİYE'DE BİR İLK DAHA TARSUS'TA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Tarsus Kaymakamlığın koordinesinde Tarsus İlçe Sağlık müdürlüğü ile Tarsus Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfı ve hayırseverlerin ortaklığında Çukurova Kalkınma Ajansının Destekli kanser taramasına yönelik gerçekleştirdiği ‘'Siz gelmediyseniz Biz geldik'' projesi tanıtımı yapıldı
TÜRKİYE'DE BİR İLK DAHA TARSUS'TA GERÇEKLEŞTİRİLDİ
12 Temmuz 2019
Cuma 11:01

Tarsus Kaymakamı Yüksel Ünal, kaymakamlık bahçesinde gerçekleştirilen tanıtım etkinliğinde bu projenin vatandaşın ayağına hizmet

götürme projesi olduğunu belirterek, Mobil Kanser Tarama Aracıyla özellikler kadınların Meme Kanseri taramalarını daha etkin yapılacağını söyledi.

Kaymakam Ünal, projenin Türkiye’de bir ilçede ilk olma özelliği taşıyan proje olduğunu da sözlerine ekledi.

Proje  kapsamında Mobil Kanser Tarama Aracı içerisine monte edilen olan mamografi cihazı ile Tarsus’ta yaşayan kadınların meme kanseri taramalarını yerinde yapıldığını ifade eden Kaymakam Ünal, ‘’Bu proje sayesinde özellikle kırsal kesimdeki halkımıza hizmet götürerek meme kanserini erken dönemde teşhis etmektir. Böylelikle kadınlarımızın meme kanserinden ölümünü ve organ kaybını engellemiş olmayı hedefliyoruz. Halkımızın kanserden korunmasını hedeflemekteyiz dedi.

Tarsus İlçe sağlık müdürü Dr.Orhan Acehan da konuşmasında   şunları kaydetti:

‘’ Meme kanseri kadınlarda görülen  kanser tipleri arasında birinci sırada yer almaktadır. Hayat boyu her 8 kadından birinin meme kanserine yakalanma riski vardır. Hastalıkla mücadele erken teşhis hayati önem taşımaktadır,. meme kanserinin erken teşhisinde ise Mamografi çekimleri önemli bir teşhis yöntemidir.

Tarsus İlçe Sağlık Müdürlüğü olarak meme kanseri ile mücadele kapsamında hastalığın görülme sıklığının yoğun olduğu 40-69 yaş aralığındaki ilçemizde ikamet eden tüm kadınlarımıza meme kanseri taramasının yapılması öncelikli hedeflerimiz arasındadır.

Hastalığın erken teşhisinin yapılması amacıyla ilçemiz Eski Ömerli mahallesinde bulunan İlçe Sağlık Müdürlüğümüz binasında yer alan sabit Mamografi ünitesinde 40-69 yaş arası kadınlara yönelik ücretsiz Mamografi çekimleri yapılmaktadır. Fakat, kadınlarımızın bakmakla yükümlü olduğu bebek, çocuk, engelli ve yaşlının ikametinden uzaklaşmak istememesi tarama yaptırıldığı takdirde kesin hastalık tesbit edileceği gibi, yanlış ve yaygın inanışların bulunması, sağlık kontrolü ve taramaların öneminin tam olarak bilincinde olmamaları,  sağlık taramalarını, vakit ayırmamak istemeleri gibi nedenlerle meme kanserine yönelik Tarsus ilçemizde yaşayan kadınlarımıza ulaşmakta zorluklar yaşanmaktadır.

İlçemiz merkeze bağlı mahalleleri ile ilçemiz sınırlarına yakın Çamlıyayla ilçesinde yaşayan 40-69 yaş aralığındaki 54 bin 405 kadına ikametlerine en yakın noktalara ulaşılarak daha etkin bir hizmet sunulması ve sağlık taramaları ile erken teşhis sağlanabilmesi, eğitim sunulabilmesi için ilçemizin her noktasına ulaşabileceğimiz mobil Mamografi çekim aracının temini amacıyla başta sayın kaymakamımız Yüksel Ünal’ın destekleri ile  çalışmalar gerçekleştirilmiştir.

Bu kapsamda Çukurova Kalkınma Ajansının kırılgan grupların güçlendirilmesi küçük ölçekli alt yapı proğramı 2018 yılı proje teklif çağrısına proje ortağımız olan Tarsus Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının desteğiyle “Siz gelemediniz, biz geldik” “Bu bir vatandaşın ayağına hizmet götürme projesidir.” başlıklı proje hazırlanarak sunulmuş ve ÇKA tarafından kabul görmüştür.

Kamu İhale Kanunu kapsamında mobil  Mamografı çekim aracı temin edilmiş, 10.05.2019 tarihinde aracın muayene ve kabul işlemi gerçekleştirilmiştir. 2019 yılı mayıs ayı içinde  araç hizmet vermeye başlamıştır. Sağlık çalışmalarımızda özveri ve gayret içinde halkımızın ikametgahlarına en yakın noktalara ulaşılarak mamografi çekimleri gerçekleştirilmekte gerekli eğitim verilmektedir.

Erken teşhis edilen vakaların ivedilikle hastaneye yönlendirilmeleri sağlanmaktadır. Herhangi bir risk durumu tesbit edilmese bile 40-69 yaş aralığındaki kadınlarınızın her iki yılda bir mamografi çekimlerini tekrarlanmaları yararlı olup kadınlarımıza mamografi çekimlerini düzenli olarak takip etmelerini bu vesileyle tekrar hatırlatmaktayız.

Kadınlarımızın sağlığının korunmasını hedeflediğimiz projemize her aşamada maddi ve manevi destek veren Tarsus Kaymakamı Yüksel Ünal’a, Mersin il Sağlık müdürü Sinan Bahçacı’ya, Tarsus Sosyal yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına, Çukurova Kalkınma Ajansı ve projemize bağışlarıyla katkı sağlayan değerli Tarsuslu hayırseverlerimize şükranlarımızı sunar, Mobil Mamografi aracımızın Tarsus halkımıza hayırlı olmasını dileriz.”

Tanıtım etkinliğine Tarsus Belediye başkan yardımcısı Dr.Füsun Kaleli, Tarsus ilçe sağlık müdürü Dr.Orhan Acehan,Tarsus Milli Eğitim müdürü Mehmet Metin,Tarsus Tarım ve Orman müdürü Hayri Erdoğan, Tarsus müftüsü Ali Can,Kaymakamlık yazı işleri müdiresi Hasibe Çetinay,Tarsus Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı müdürü Ahmet Sarman,Tarsus-Çamlıyayla muhtarlar derneği başkanı Mustafa Naci Güllü,Tarsus Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfı mütevelli heyeti üyesi Maşalllah Dal,Kurtuluş Yaman,Cuma Ali Bozdağ, muhtar üyeler Mehmet Faruk Yorgun,Cumali Kılınç ve sağlık çalışanları katıldı.

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
MEDİCAL PARK TARSUS HASTANESİ ACİL DOKTORU KINDAN'DAN ÖVGÜYLE BAHSEDİLİYOR
SAĞLIK

24 Haziran 2019 Pazartesi 10:19

MEDİCAL PARK TARSUS HASTANESİ ACİL DOKTORU KINDAN'DAN ÖVGÜYLE BAHSEDİLİYOR

Medical Park Tarsus Hastanesi acil doktoru Veli Mehmet Kından'dan vatandaşlar övgüyle bahsediyor
10:19
Her Kan Bağışı Bir Can
SAĞLIK

26 Haziran 2019 Çarşamba 09:47

Her Kan Bağışı Bir Can

Mersin Orman Bölge Müdürlüğünde Kızılay tarafından yürütülen kan bağışı kampanyası kurum amirleri öncülüğünde başladı
09:47
Aybars bebek ameliyat oldu
SAĞLIK

21 Haziran 2019 Cuma 11:45

Aybars bebek ameliyat oldu

Omuriliği kemiği içinde tümör bulunan 9 aylık Aybars bebek, Tarsuslu hayırseverlerin yardımlarıyla ameliyat oldu
11:45
Borsa Üyelerine Medcial Park 'tan İndirim
SAĞLIK

20 Haziran 2019 Perşembe 08:52

Borsa Üyelerine Medcial Park 'tan İndirim

Medical Park Tarsus Hastanesi Başhekimi Mustafa Ozan Levent, Genel Müdür yardımcısı Yasemin Halefoğlu ve Anlaşmalı Kurumlar Uzmanı Çağla Avcı' dan oluşan hastane ekibi Borsa üyelerine ve personellere yönelik indirimli sağlık ve tedavi uygulamaları kapsamında uygulayacakları protokol kapsamında Borsaya ziyarette bulundular
08:52
DR.AHMET KIRAÇ VEFAT ETTİ
SAĞLIK

19 Haziran 2019 Çarşamba 09:25

DR.AHMET KIRAÇ VEFAT ETTİ

Tarsus'un en eski hekimlerinden Bevliye uzmanı Opr.Dr.Ahmet Kıraç vefat etti
09:25
Tıp Mesleğinde 40 yılını tamamlayan Dr.Haluk Tan'a plaket verildi
SAĞLIK

18 Haziran 2019 Salı 10:14

Tıp Mesleğinde 40 yılını tamamlayan Dr.Haluk Tan'a plaket verildi

Tıp mesleğinde 40 yılını tamamlayan şehrimizin tanınınmış doktorlarından Dahiliye uzmanı Dr.Haluk Tan'a plaket takdim edildi
10:14
600 Yataklı Tarsus Devlet Hastanesi İnşaatı Hızla Devam Ediyor
SAĞLIK

18 Haziran 2019 Salı 10:08

600 Yataklı Tarsus Devlet Hastanesi İnşaatı Hızla Devam Ediyor

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın teşrifleriyle 7 Haziran 2018 tarihinde temeli atılan 600 yataklı Tarsus Devlet Hastanesi hizmet binasının inşaatı hızla devam ediyor
10:08
BAŞKAN GÜLTAK, ONKOLOJİ SERVİSİNDE TEDAVİ GÖREN MİNİKLERİN BAYRAMINI KUTLADI
SAĞLIK

15 Haziran 2019 Cumartesi 16:17

BAŞKAN GÜLTAK, ONKOLOJİ SERVİSİNDE TEDAVİ GÖREN MİNİKLERİN BAYRAMINI KUTLADI

Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Onkoloji Servisi'nde tedavi gören küçük çocuklar ve aileleriyle bir araya gelerek bayramlarını kutlayan Başkan Mustafa Gültak, müzik ve palyaçoların da eşlik ettiği eğlencede çocuklara çeşitli hediyeler takdim etti.
16:17
HAYATI İLMEK İLMEK İŞLEDİLER, ALZHEİMERA YENİLMEDİLER
SAĞLIK

15 Haziran 2019 Cumartesi 15:54

HAYATI İLMEK İLMEK İŞLEDİLER, ALZHEİMERA YENİLMEDİLER

Tarsus'ta bir yıl boyunca arı gibi çalışıp birbirinden güzel eserler ortaya çıkaran Alzheimera karşı koyan , Ülker Aydın Yaşlı Dayanışma ve Erinç Evi'ndeki kursiyerlerin eserleri dün sergilendi
15:54
SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNE SESLENİYORUZ, İNSAN SAĞLIĞI BU KADAR UCUZ MU?
SAĞLIK

29 Mayıs 2019 Çarşamba 10:53

SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNE SESLENİYORUZ, İNSAN SAĞLIĞI BU KADAR UCUZ MU?

Özellikle cami çevrelerinde sere serpe satılan peynirler, şekerlemeler ve daha birçok yiyecek kontrol ediliyor mu?
10:53
TARSUS İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNE ACEHAN VEKALET EDECEK
SAĞLIK

24 Mayıs 2019 Cuma 11:20

TARSUS İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNE ACEHAN VEKALET EDECEK

Tarsus İlçe Sağlık müdürlüğüne Başhekim yardımcısı Dr.Orhan Acehan vekalet edecek
11:20
AYNI ODADA KALDIKLARI İDDİASI
SAĞLIK

23 Mayıs 2019 Perşembe 10:26

AYNI ODADA KALDIKLARI İDDİASI

Devlet Hastanesi ek binasında Bulaşıcı hastalığı olan çocuklarla normal hastaların aydı oda kaldığı ileri sürüldü
10:26
SAĞLIK SEN BAŞKANI ÖZER'DEN HEMŞİRELER HAFTASI MESAJI
SAĞLIK

16 Mayıs 2019 Perşembe 09:54

SAĞLIK SEN BAŞKANI ÖZER'DEN HEMŞİRELER HAFTASI MESAJI

Sağlık Sen Mersin şube başkanı Hasan Özer Hemşireler haftası nedeniyle bir mesaj yayınladı.
09:54