::
15 Temmuz 2024 Pazartesi

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Uluslararası Eğitimde ve Kültürde Akademik Çalışmalar Sempozyumu

Mersin Üniversitesi Eğitim Fakültesi ve Eğitim, Kültür ve Birliktelik Derneği işbirliğinde düzenlenen ‘1. Uluslararası Eğitimde ve Kültürde Akademik Çalışmalar Sempozyumu'nun açılışı gerçekleştirildi.
Uluslararası Eğitimde ve Kültürde Akademik Çalışmalar Sempozyumu
Haber Giriş:
18 Eylül 2018 Salı 08:51

Mersin Üniversitesi Eğitim Fakültesi ve Eğitim, Kültür ve Birliktelik Derneği işbirliğinde düzenlenen ‘1. Uluslararası Eğitimde ve Kültürde Akademik Çalışmalar Sempozyumu’nun açılışı gerçekleştirildi. 

 

Bu yıl faaliyete geçen Üniversite Eğitim Fakültesi yeni binasında yer alan Prof. Dr. Ahmet Çamsarı Konferans Salonu’nda yapılan açılış törenine; Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, Tarsus Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Aydın, Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Mersin Başkonsolosu Ayşen Volkan İnanıroğlu, Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Gökbel, Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, Akdeniz Belediyesi Başkan Yardımcısı Cengiz Berçem, Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, Tarsus Belediye Başkan Yardımcısı Serap Kurtcu, Mersin İl Müftüsü Dr. Şaban Kondi, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Erol Yaşar ve Rektör Danışmanlarımız Prof. Dr. Murat Yakar ile Doç. Dr. Esma Dumanlı Kadızade’nin yanı sıra, akademik personel ve öğrenciler katıldı.

 

Sempozyum davetli konuşmacısı Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan, Türk ve dünya tarihi hakkında bilgiler verdiği konuşmasında, tarih yazımının öneminden bahsetti. Prof. Dr. Turan, “Tarihte olayların önemli olup olmadığı sonucuna olayların etkilerini gördükten sonra karar veririz. Tarihin matematiği bu kadar basittir.” dedi.

 

Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, katılımcılara ve bu toplantının gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür etti. Prof. Dr. Çamsarı, “Bu toplantı umarım gelecek yıllarda gelenekselleşir. Ben ilk kez kendi adımın olduğu salonda toplantıya katılıyorum. Etkinliğin hayırlara vesile olmasını diliyorum.” dedi.

 

Sempozyum düzenleme kurulu adına konuşan Rektör Danışmanımız Prof. Dr. Murat Yakar ise, sürdürülebilir kalkınmayı sağlayabilmek için toplumların bilim ve teknoloji çağının gereksinimleri olan bilimsel değişime aynı hızla ayak uydurmaları gerektiğini ifade etti. Prof. Dr. Yakar, “Bu sebeple toplumu oluşturan bireylerin yaşadıkları çevreyi bilimsel ve teknolojik olarak anlayabilecek, yorumlayabilecek ve çıkarımlarda bulunarak harekete geçebilecek kapasite ve algılama yeteneğine sahip olmaları ve bilimsel bakış açısı kazanmaları önemlidir. Bu kapsamda sempozyumumuzun amacı akademik çalışmaların disiplinler arası bir yaklaşım olan paydaşlarını sağlayarak gerek Türkiye gerekse dünya çapında yapılan çalışmaların bilimsel bir ortamda değerlendirilmesine imkân tanımaktadır. “ dedi.

 

Törenin ardından; Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan’a Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, katılımından dolayı teşekkür plaketi sundu. Prof. Dr. Turan da sempozyum düzenleme kurulu adına Rektörümüz Çamsarı’ya plaket takdim etti. Balkan Çalışmaları Enstitüsü’nden (Institute for Balkan Studies) Doç. Dr. Nesrin Osmanova İspova da Rektörümüze ülkesinden getirdiği hediyeyi takdim etti.

 

Sempozyuma katkı ve katılımlarından dolayı Akdeniz Belediyesi Başkan Yardımcısı Cengiz Berçem’e Tarsus Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Aydın, Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Gökbel’e Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Erol Yaşar, Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu’ya Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Mersin Başkonsolosu Ayşen Volkan İnanıroğlu, Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna’ya Rektör Danışmanımız Prof. Dr. Murat Yakar, Gülnar Belediye Meclis Üyesi Melek Yıldız’a Rektör Danışmanı Doç. Dr. Esma Dumanlı Kadızade, Tarsus Belediye Başkan Yardımcısı Serap Kurtcu’ya Mersin İl Müftüsü Dr. Şaban Kondi plaket takdim etti.

 

1. Uluslararası Eğitimde ve Kültürde Akademik Çalışmalar Sempozyumu, 15 Eylül tarihine kadar çeşitli etkinliklerle devam edecek.

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
MERYAD KARADİKEN KÖYÜNE OKUL YAPACAK
KÜLTÜR - EĞİTİM

18 Mart 2024 Pazartesi 08:57

MERYAD KARADİKEN KÖYÜNE OKUL YAPACAK

Mersin Yatırımcı İş Adamları Derneği'nin (MERYAD) Tarsus'un Karadiken Köyüne okul yapacağı bildirildi
08:57