::
16 Temmuz 2024 Salı

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Uluslararası Ticaret Uzmanının yeterlilikleri MTSO'da belirleniyor

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası'nın (MTSO) meslek dallarına yönelik ulusal yeterlilik çalışması sürüyor.
Uluslararası Ticaret Uzmanının yeterlilikleri MTSO'da belirleniyor
Haber Giriş:
28 Şubat 2017 Salı 16:53

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’nın (MTSO) meslek dallarına yönelik ulusal yeterlilik çalışması sürüyor.

 

 

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre  Dış ticaret ve lojistik sektörlerine yönelik hazırlanan ulusal yeterliliklerin Ocak ayında Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından onaylanmasının ardından şimdi de Uluslararası Ticaret Uzmanı (Seviye 6) meslek dalına yönelik yeterlilik hazırlıkları başladı.

 

MTSO, meslek dallarının uluslararası meslek standart ve yeterliliklerine uyumunun sağlanması için çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. Ticaret alanına (Dış ticaret ve lojistik sektörüne) yönelik yürürlükte olacak ilk ulusal yeterliliği MTSO Türkiye’ye kazandıracak. Konuyla ilgili olarak MTSO Konferans Salonu’nda Uluslararası Ticaret Uzmanı meslek dalına yönelik mesleki yeterliliklerin hazırlnaması için çalıştay düzenlendi. Yeterlilik hazırlama çalıştayına,  öğretim üyeleri ve sektör temsilcileri de katıldı.

 

Ulusal yeterlilik çalışmaları yanında bir ilk de sınav ve belgelendirmede konusunda yaşanacak. MTSO çatısı altında kurulacak olan ‘Personel Sınav ve Belgelendirme Merkezi’, dış ticaret ve lojistik sektörlerinde Türkiye’nin ilk akredite sınav ve belgelendirme merkezi olma özelliği taşıyacak. Sınav ve belgelendirme hizmetine ise 2017 Temmuz ayından sonra başlanılması planlanıyor. ‘MTSO Personel Sınav ve Belgelendirme Merkezi’ tarafından yapılan sınavlarda başarılı katılımcılara verilecek olan ‘Mesleki Yeterlilik Belgesi’ ile, bölgedeki  rekabet gücünün artmasının yanı sıra sektörün ihtiyaçlarına cevap verebilecek personelin yetişmesine de fayda sağlaması hedefleniyor. Ayrıca verilecek bu belge, uluslar arası alanda gerçerliliğe de sahip olacaktır. 

 

Düzenlemeye göre mesleki yeterlilik belgesi almak üzere başvuran kişilerin yetkili sınav kuruluşlarına yatırdıkları belge ücretleri sınavlarda başarılı olmaları halinde kendilerine geri ödeniyor.

 

Mesleki yeterlilik Belgesini Nasıl Alabilirim?

 

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO); MYK ve TÜRKAK tarafından yetkilendirilmiş sınav kuruluşları ile işbirliği yaparak Mersin’deki mesleki yeterlilik belgesi almak isteyenlerin başvurularını kabul ediyor. Başvurular kobi@mtso.org.tr mail adresine ya da www.mtsobelgelendirme.com adresinden yapılabilir.

Paylaş:  Facebook Twitter Google
Tarsus Ticaret Borsası, kuruluşunun 72. Yıldönümünde Yıldızları Zirve Yaptı
EKONOMİ

20 Mart 2024 Çarşamba 09:52

Tarsus Ticaret Borsası, kuruluşunun 72. Yıldönümünde Yıldızları Zirve Yaptı

Tarsus Ticaret Borsası, kuruluşunun 72. Yıldönümü kutlandı
09:52
Tarsus Ticaret Borsası Personellerine Ödül
12:48
Kaan Saltık'dan TSO'ya ziyaret
EKONOMİ

16 Kasım 2023 Perşembe 11:23

Kaan Saltık'dan TSO'ya ziyaret

Koluman Otomotiv Endüstri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Kaan Saltık Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı H. Ruhi Koçak'ı ziyaret etti
11:23