:: 23 Ocak 2019 Çarşamba

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yeni İcra Dairesi Modeli Tarsus'ta Hizmete Girdi

Adalet Bakanlığı bünyesinde vatandaşlara daha hızlı ve etkili hizmet sunabilmek amacıyla ''İcra Dairelerinin Etkinliğini Arttırılması Projesi'' kapsamında Tarsus'ta Mevcut dairelerinin birleştirilmesiyle oluşturulan ‘'Yeni İcra Dairesi modeli' hizmete açılarak faaliyete girdi
Yeni İcra Dairesi Modeli Tarsus'ta Hizmete Girdi
15 Mayıs 2018
Salı 11:40

Adalet Bakanlığı bünyesinde vatandaşlara daha hızlı ve etkili hizmet sunabilmek amacıyla "İcra Dairelerinin Etkinliğini Arttırılması Projesi" kapsamında Tarsus’ta Mevcut dairelerinin  birleştirilmesiyle oluşturulan ‘’Yeni İcra Dairesi modeli’ hizmete açılarak faaliyete girdi

Türkiye'de 37 bölgede bulunan Pilot İcra Dairesi ‘nin 38’incisiTarsus Adliye Sarayında faaliyete başladı.Yeni  İcra Dairesi Modelinin  açılışını Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Arı, Tarsus Kaymakamı Yüksel Ünal, Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can, Tarsus Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Sabri Kılıç ,Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü Tetkik Hakimi Mustafa Selman Çelik, Tarsus Emniyet müdürü Halis Ünal,Jandarma komutanı Binbaşı Mahmut Erin, hakim ve savcılar  gerçekleştirdi.

Tarsus Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Sabri Kılıç, Vatandaşlarımıza daha hızlı ve etkili hizmet sunabilmek amacıyla ‘’İcra Dairelerinin Etkinliğinin Arttırılması Projesi’’kapsamında amaçlarının halka daha kaliteli hizmet sunmak olduğunu ifade etti.

Başsavcı Kılıç, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

‘’Yeni icra modeli kapsamında bugün İnşallah Tarsus İcra dairesinin faaliyet geçireceğiz.Bu yeni bir icra dairesin açılışı olmayıp,mevcut icra dairelerin kapatılarak tek çatı altında toplanması ve uzmanlık alanlarına ayrılarak,faaliyet gösterdiği idari bir yapılanmadır. İcra daireleri devletimizin cebr-i icra organı olup, bu organın etkinliği ve verimliliğinin artırılması için bu pilot uygulanmaktadır.

Pilot icra daireleri uygulaması ile tüm icra dairelerinin tek çatı altında toplanarak haciz,satış ve diğer tüm icra işlemlerinin zaman ve maliyet avantajları ile kalite standartlarına uygun hizmet verilmesi hedeflenmektedir.

Tarsus İcra dairesinde halen 1 müdür,6 müdür yardımcısı ve 8 adet icra katibi kadrosu bulunmaktadır. Fakat halihazırda 1 icra müdürü,4 icra müdür yardımcısı  ve 8 icra katibi fiilen görev yapmaktadır. İcra müdür yardımcılarından 1 tanesi Aralık ayından itibaren rahatsızlığı nedeniyle raporlu olup,1 tanesi de açıkta bulunmaktadır.

Tarsus İcra Dairesinde bugün itibariyle 22 bin 200 esas dosya,9045 talimat dosyası ve 14 adet iflas dosyası olmak üzere toplamda 31 bin 259 derdest dosya bulunmaktadır. Tarsus ilçemiz 54 ilden büyük olup,iflas dosya sayısına bakıldığında de dosyaların nitelikli ve işelm gören dosyalar olduğu anlaşılmaktadır. Mevcut iş durumu değerlendirildiğinde fiilen görev yapması gerekn icra müdür yardımcısının sayısı en az 6,icra katip sayısının ise en az 13 olması gerekmektedir. Yani özetle 2 icra müdür yardımcısı ve 5 adet icra katibi takviyesinin yapılması gerektiğini düşünmekteyiz.

 

Tarsus Kaymakamı Yüksel Ünal da

‘’Açılışta  sizlerle birlikte olmaktan büyük memnuniyet duyuyorum. Adalet hizmetleri ve bu hizmetlerin sunumunda da fiziki mekanlar büyük önem taşıyor. Fiziki mekanların iyi bir noktada olması ve vatandaşa sunulan hizmetin bu ortamlarda gerçekleştirilmesi hizmet kalitesini ve hızını artırıyor. Yeni bir hizmet anlayışı ile yola çıkıldı ve bu model Tarsus’ta da uygulanmaya başlanacak. Tek bir İcra Dairesiyle ve daha hızlı bir şekilde bu çalışmaların yürütülebileceği bir ortam hazırlandı. Kentimize yakışan bir ortam oldu.’’dedi.

Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Arı, açılışta yaptığı konuşmada, Tarsus’ta  yeni icra modelinin faaliyete geçirilmesine özel bir önem atfettiklerini belirtti.

Yeni icra modelinde öncelikle fiziki imkanların yerinde olması gerektiğini söyleyen Arı, şu değerlendirmede bulundu:

" Amacımız icranın etkinliğinin ve verimliliğinin artırılmasıdır. Yeni modelin en önemli özelliği de farklı uygulamaları ortadan kaldırıp tek tip uygulamayı getirmektir. Böylelikle uzmanlaşmış icra personelinin gelişmesini sağlamış oluruz."

İcra dairelerindeki iş ve işlemleri daha kaliteli, sistematik sunabilmek ve hizmet kalitesini artırmak için yeni icra dairesini faaliyete geçirdiklerini aktaran Arı,vatandaşların   işini kolaylaştıracak şekilde işlemleri yürüteceklerini kaydetti.

Tarsus Cumhuriyet Başsavcılığının koordinesinde hayata geçirilen uygulama ile mevcut bulunan icra dosyaları sisteme entegre edilerek daha hızlı, güvenli ve şeffaf hizmet sunulması amaçlanıyor.

Pilot İcra Daireleri uygulaması ile tüm icra dairelerinin tek çatı altında toplanarak haciz, satış ve diğer tüm icra işlemlerinin zaman ve maliyet avantajları ile kalite standartlarına uygun hizmet verilmesi hedefleniyor.

 


 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
Tarsus'ta okulların bakımı yükümlülerden
GÜNCEL

22 Ocak 2019 Salı 11:19

Tarsus'ta okulların bakımı yükümlülerden

Tarsus'ta yarıyıl tatilinde 11 okulun boya, tadilat, temizlik gibi işleri, denetimli serbestlik uygulamasından yararlanan yükümlüler tarafından gerçekleştirilecek.
11:19
TTB'nda Stajyerlerin, Takdir Belgesi Geleneği Bozulmadı
GÜNCEL

22 Ocak 2019 Salı 10:17

TTB'nda Stajyerlerin, Takdir Belgesi Geleneği Bozulmadı

Tarsus Ticaret Borsası'nda staj eğitimlerin geleneği bu eğitim ve öğertim yılında da bozulmadı
10:17
BAŞKAN KOCAMAZ, TARSUSLU NİYAZİ OKSAL ANTRENÖR KURSUNUN AÇILIŞINA KATILDI
GÜNCEL

22 Ocak 2019 Salı 09:09

BAŞKAN KOCAMAZ, TARSUSLU NİYAZİ OKSAL ANTRENÖR KURSUNUN AÇILIŞINA KATILDI

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Tarsus'ta amatör futbolun simge isimlerinden biri olan Niyazi Oksal anısına gerçekleşecek antrenör kursunun açılış törenine katıldı.
09:09
BAŞKAN CAN, HABERTÜRK TV'DE CANLI YAYIN KONUĞU OLDU
GÜNCEL

22 Ocak 2019 Salı 09:03

BAŞKAN CAN, HABERTÜRK TV'DE CANLI YAYIN KONUĞU OLDU

Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can, Habertürk televizyonunda yayınlanan ve Esra Boğazlıyan'ın sunduğu “Yerel Seçim 2019” adlı programa canlı yayın konuğu oldu
09:03
BAŞKAN AVŞAR'DAN HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ
GÜNCEL

22 Ocak 2019 Salı 08:57

BAŞKAN AVŞAR'DAN HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ

Tarsus Süt Üreticileri Birliği başkanı Danyal Avşar, Mersin Keçi Koyun birliği başkanı Mehmet Akdoğan'a hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.
08:57
TARSUS'TA KARBONMONOKSİT GAZINDAN ZEHİRLENME
GÜNCEL

22 Ocak 2019 Salı 08:54

TARSUS'TA KARBONMONOKSİT GAZINDAN ZEHİRLENME

Tarsus'ta sobadan sızan karbonmonoksit gazından zehirlenen 7 kişinin tedavi altına alındığı öğrenildi.
08:54
Mehmet Beyaziler, üreticilere bol bereketli bir yıl diledi
GÜNCEL

21 Ocak 2019 Pazartesi 08:58

Mehmet Beyaziler, üreticilere bol bereketli bir yıl diledi

Zirai ilaç, tohum, gübre bayiliğinin yanısıra pamuk sektöründede önci firmalardan olan Beyaziler Tarım sahibi Mehmet Beyaziler Tarsus'lu çiftçilerin ve üreticilerin yeni yılda da hizmetine devam ediyor.
08:58
Jandarma Komutanı Binbaşı Burak Demirtaş'a Ziyaret
GÜNCEL

21 Ocak 2019 Pazartesi 08:57

Jandarma Komutanı Binbaşı Burak Demirtaş'a Ziyaret

Tarsus Ticaret Borsası Başkanı Murat Kaya'ya Tarsus Jandarma Komutanlığına asaleten atanan Binbaşı Burak Demirtaş'a ziyaret etti.
08:57
Çukurova Bölgesel Havalimanı
GÜNCEL

21 Ocak 2019 Pazartesi 08:55

Çukurova Bölgesel Havalimanı

Vali Su, Çukurova Bölgesel Havalimanı İnşaat Sahasında İncelemelerde Bulundu
08:55
Tarsus´ta Evde Eğitim Gören Öğrencilerin Karne Sevinci
GÜNCEL

21 Ocak 2019 Pazartesi 08:52

Tarsus´ta Evde Eğitim Gören Öğrencilerin Karne Sevinci

Fiziki ve süregelen rahatsızlıkları nedeniyle evlerinde eğitim gören öğrenciler Tarsus Kaymakamı Yüksel Ünal, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Metin, İlçe Sağlık Müdürü Füsun Kaleli, Şube Müdürü Mustafa Anteplioğlu, Şube Müdürü Murat Dikeç, Şube Müdürü Hanifi Başıbüyük ve Şube Müdürü Hasan Keskin tarafından ziyaret edilerek karnelerini aldı.
08:52
MERSİN'DE GAZETECİLER YEMEKTE BULUŞTU
GÜNCEL

19 Ocak 2019 Cumartesi 15:47

MERSİN'DE GAZETECİLER YEMEKTE BULUŞTU

Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Mersin Gazeteciler Cemiyeti tarafından Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Mersin'de görev yapan gazeteciler onuruna akşam yemeği düzenlendi.
15:47
Prof. Dr. Fadime Taner İçin Anma Töreni Düzenlendi
GÜNCEL

19 Ocak 2019 Cumartesi 15:42

Prof. Dr. Fadime Taner İçin Anma Töreni Düzenlendi

vefat eden Mersin Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Fadime Taner için Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi'nde anma töreni düzenlendi.
15:42
Vali Su, Ulusal Turunçgil Kongresi Yönetim Kurulu Üyelerini Kabul Etti
GÜNCEL

19 Ocak 2019 Cumartesi 15:42

Vali Su, Ulusal Turunçgil Kongresi Yönetim Kurulu Üyelerini Kabul Etti

Vali Ali İhsan Su, Ulusal Turunçgil Konseyi Başkanı Kemal Kaçmaz, Ulusal Turunçgil Kongresi yönetim kurulu üyeleri ile Uluslararası Turunçgil Kongresini gerçekleştirecek olan ilgili firma temsilcilerini kabul etti.
15:42