:: 19 Ekim 2018 Cuma

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yeni İcra Dairesi Modeli Tarsus'ta Hizmete Girdi

Adalet Bakanlığı bünyesinde vatandaşlara daha hızlı ve etkili hizmet sunabilmek amacıyla ''İcra Dairelerinin Etkinliğini Arttırılması Projesi'' kapsamında Tarsus'ta Mevcut dairelerinin birleştirilmesiyle oluşturulan ‘'Yeni İcra Dairesi modeli' hizmete açılarak faaliyete girdi
Yeni İcra Dairesi Modeli Tarsus'ta Hizmete Girdi
15 Mayıs 2018
Salı 11:40

Adalet Bakanlığı bünyesinde vatandaşlara daha hızlı ve etkili hizmet sunabilmek amacıyla "İcra Dairelerinin Etkinliğini Arttırılması Projesi" kapsamında Tarsus’ta Mevcut dairelerinin  birleştirilmesiyle oluşturulan ‘’Yeni İcra Dairesi modeli’ hizmete açılarak faaliyete girdi

Türkiye'de 37 bölgede bulunan Pilot İcra Dairesi ‘nin 38’incisiTarsus Adliye Sarayında faaliyete başladı.Yeni  İcra Dairesi Modelinin  açılışını Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Arı, Tarsus Kaymakamı Yüksel Ünal, Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can, Tarsus Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Sabri Kılıç ,Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü Tetkik Hakimi Mustafa Selman Çelik, Tarsus Emniyet müdürü Halis Ünal,Jandarma komutanı Binbaşı Mahmut Erin, hakim ve savcılar  gerçekleştirdi.

Tarsus Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Sabri Kılıç, Vatandaşlarımıza daha hızlı ve etkili hizmet sunabilmek amacıyla ‘’İcra Dairelerinin Etkinliğinin Arttırılması Projesi’’kapsamında amaçlarının halka daha kaliteli hizmet sunmak olduğunu ifade etti.

Başsavcı Kılıç, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

‘’Yeni icra modeli kapsamında bugün İnşallah Tarsus İcra dairesinin faaliyet geçireceğiz.Bu yeni bir icra dairesin açılışı olmayıp,mevcut icra dairelerin kapatılarak tek çatı altında toplanması ve uzmanlık alanlarına ayrılarak,faaliyet gösterdiği idari bir yapılanmadır. İcra daireleri devletimizin cebr-i icra organı olup, bu organın etkinliği ve verimliliğinin artırılması için bu pilot uygulanmaktadır.

Pilot icra daireleri uygulaması ile tüm icra dairelerinin tek çatı altında toplanarak haciz,satış ve diğer tüm icra işlemlerinin zaman ve maliyet avantajları ile kalite standartlarına uygun hizmet verilmesi hedeflenmektedir.

Tarsus İcra dairesinde halen 1 müdür,6 müdür yardımcısı ve 8 adet icra katibi kadrosu bulunmaktadır. Fakat halihazırda 1 icra müdürü,4 icra müdür yardımcısı  ve 8 icra katibi fiilen görev yapmaktadır. İcra müdür yardımcılarından 1 tanesi Aralık ayından itibaren rahatsızlığı nedeniyle raporlu olup,1 tanesi de açıkta bulunmaktadır.

Tarsus İcra Dairesinde bugün itibariyle 22 bin 200 esas dosya,9045 talimat dosyası ve 14 adet iflas dosyası olmak üzere toplamda 31 bin 259 derdest dosya bulunmaktadır. Tarsus ilçemiz 54 ilden büyük olup,iflas dosya sayısına bakıldığında de dosyaların nitelikli ve işelm gören dosyalar olduğu anlaşılmaktadır. Mevcut iş durumu değerlendirildiğinde fiilen görev yapması gerekn icra müdür yardımcısının sayısı en az 6,icra katip sayısının ise en az 13 olması gerekmektedir. Yani özetle 2 icra müdür yardımcısı ve 5 adet icra katibi takviyesinin yapılması gerektiğini düşünmekteyiz.

 

Tarsus Kaymakamı Yüksel Ünal da

‘’Açılışta  sizlerle birlikte olmaktan büyük memnuniyet duyuyorum. Adalet hizmetleri ve bu hizmetlerin sunumunda da fiziki mekanlar büyük önem taşıyor. Fiziki mekanların iyi bir noktada olması ve vatandaşa sunulan hizmetin bu ortamlarda gerçekleştirilmesi hizmet kalitesini ve hızını artırıyor. Yeni bir hizmet anlayışı ile yola çıkıldı ve bu model Tarsus’ta da uygulanmaya başlanacak. Tek bir İcra Dairesiyle ve daha hızlı bir şekilde bu çalışmaların yürütülebileceği bir ortam hazırlandı. Kentimize yakışan bir ortam oldu.’’dedi.

Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Arı, açılışta yaptığı konuşmada, Tarsus’ta  yeni icra modelinin faaliyete geçirilmesine özel bir önem atfettiklerini belirtti.

Yeni icra modelinde öncelikle fiziki imkanların yerinde olması gerektiğini söyleyen Arı, şu değerlendirmede bulundu:

" Amacımız icranın etkinliğinin ve verimliliğinin artırılmasıdır. Yeni modelin en önemli özelliği de farklı uygulamaları ortadan kaldırıp tek tip uygulamayı getirmektir. Böylelikle uzmanlaşmış icra personelinin gelişmesini sağlamış oluruz."

İcra dairelerindeki iş ve işlemleri daha kaliteli, sistematik sunabilmek ve hizmet kalitesini artırmak için yeni icra dairesini faaliyete geçirdiklerini aktaran Arı,vatandaşların   işini kolaylaştıracak şekilde işlemleri yürüteceklerini kaydetti.

Tarsus Cumhuriyet Başsavcılığının koordinesinde hayata geçirilen uygulama ile mevcut bulunan icra dosyaları sisteme entegre edilerek daha hızlı, güvenli ve şeffaf hizmet sunulması amaçlanıyor.

Pilot İcra Daireleri uygulaması ile tüm icra dairelerinin tek çatı altında toplanarak haciz, satış ve diğer tüm icra işlemlerinin zaman ve maliyet avantajları ile kalite standartlarına uygun hizmet verilmesi hedefleniyor.

 


 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
Vali Su'dan Kaymakam Ünal'a ziyaret
GÜNCEL

18 Ekim 2018 Perşembe 17:45

Vali Su'dan Kaymakam Ünal'a ziyaret

Mersin Valisi Ali İhsan Su, Tarsus Kaymakamı Yüksel Ünal'a iade-i ziyarette bulundu
17:45
TARSUS'TA MEME KANSERİ SEMİMNERLERİ
GÜNCEL

18 Ekim 2018 Perşembe 17:43

TARSUS'TA MEME KANSERİ SEMİMNERLERİ

Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. İbrahim Halil Karakan, meme kanserinin teşhis ve tedavisinde uzman hekimler dışında hiç kimsenin yönlendirmelerinin dikkate alınmaması gerektiğini söyledi
17:43
TARSUS HUMUSU YÖRESEL ÜRÜNLER FUARINDA TANITILACAK
GÜNCEL

18 Ekim 2018 Perşembe 17:42

TARSUS HUMUSU YÖRESEL ÜRÜNLER FUARINDA TANITILACAK

Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası, Coğrafi İşaretini aldığı “Tarsus Humusu” ile 24-28 Ekim'de Antalya'da düzenlenecek Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX'e katılacak.
17:42
GÜNEŞ ENERJİSİ SANTRALLERİ (GES) YARIN AÇILIYOR
GÜNCEL

18 Ekim 2018 Perşembe 17:42

GÜNEŞ ENERJİSİ SANTRALLERİ (GES) YARIN AÇILIYOR

Tarsus Belediyesi tarafından yapılan Türkiye'ye rol model projelerden olan Pazar yeri, belediye binaları çatılarına konuşlandırılan Güneş Enerjisi Santralleri 19 Ekim 2018 Cuma günü saat 13.30'da Yeni Mahalle'de düzenlenecek törenle açılacak
17:42
TARSUS'TA OTOMOBİL KUNDAKLANDI
GÜNCEL

17 Ekim 2018 Çarşamba 17:48

TARSUS'TA OTOMOBİL KUNDAKLANDI

Tarsus'ta, park halindeki otomobil kundaklandı.
17:48
Tarsus'ta iki işyerinde yangın
GÜNCEL

17 Ekim 2018 Çarşamba 17:46

Tarsus'ta iki işyerinde yangın

Tarsus'ta 2 işyerinde çıkan yangında çıkan yangında, maddi hasar oluştu.
17:46
SÜNNET ŞÖLENİ 20 EKİM 2018 CUMARTESİ GÜNÜ YAPILACAK
GÜNCEL

17 Ekim 2018 Çarşamba 17:40

SÜNNET ŞÖLENİ 20 EKİM 2018 CUMARTESİ GÜNÜ YAPILACAK

Tarsus Belediyesi tarafından geleneksel hale gelen Sünnet Şöleninin ikincisi 20 Ekim 2018 Cumartesi günü yapılacak.
17:40
Tarsus Üniversitesi'ne ISIF'18 Gümüş Madalya Ödülü
GÜNCEL

17 Ekim 2018 Çarşamba 17:39

Tarsus Üniversitesi'ne ISIF'18 Gümüş Madalya Ödülü

Tarsus Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Kasım Ocakoğlu ve Doç. Dr. Mine İnce Ocakoğlu'nun ‘'3rd Istanbul International Iventions Fair (ISIF 18)' de Öğretim Üyelerince aldıkları ‘'Gümüş Madalya'' ödülü verildi.
17:39
Tarsus Belediye Meclisi Ekim ayı ikinci toplantısını
GÜNCEL

17 Ekim 2018 Çarşamba 17:34

Tarsus Belediye Meclisi Ekim ayı ikinci toplantısını

Tarsus Belediye Bütçesi 244 Milyon 101 bin TL olarak oy birliğiyle kabul edildi
17:34
Ada Halı Yıkama Merkezi sahibi Şen'den ziyaret
GÜNCEL

17 Ekim 2018 Çarşamba 17:31

Ada Halı Yıkama Merkezi sahibi Şen'den ziyaret

Tarsus'un ilk hali yıkama işletmesi olarak 2004 yılından beri Tarsus'a ve bölgeye hizmet veren Ada Yıkama merkezi'nin sahibi Özcan Şen,gazetemizi ziyaret etti.
17:31
TARSUS MÜFTÜSÜ ERENAY'DAN BAŞKAN CAN'A ZİYARET
GÜNCEL

17 Ekim 2018 Çarşamba 17:30

TARSUS MÜFTÜSÜ ERENAY'DAN BAŞKAN CAN'A ZİYARET

Tarsus Müftüsü Dr.Hayri Erenay,Tarsus Belediye başkanı Şevket Can'a nezaket ziyaretinde bulundu.
17:30
Tarsus Ziraat Odası başkanı Ali Ergezer
GÜNCEL

17 Ekim 2018 Çarşamba 17:26

Tarsus Ziraat Odası başkanı Ali Ergezer

TZO Başkanı Ergezer ,Ankara'da tarım, hayvancılık sorunlarını ve çiftçi taleplerini dile getirdi
17:26
KONAK SİTESİNE DÖNÜŞTE DÖNEL KAVŞAK YAPILACAK
GÜNCEL

17 Ekim 2018 Çarşamba 17:25

KONAK SİTESİNE DÖNÜŞTE DÖNEL KAVŞAK YAPILACAK

Binlerce aracın gelip gittiği Takbaş yolunun Konak bölgesine çıkış bölümüne yayınımız üzerine kavşak yapılacağı öğrenildi.
17:25