:: 24 Mayıs 2018 Perşembe

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yeni İcra Dairesi Modeli Tarsus'ta Hizmete Girdi

Adalet Bakanlığı bünyesinde vatandaşlara daha hızlı ve etkili hizmet sunabilmek amacıyla ''İcra Dairelerinin Etkinliğini Arttırılması Projesi'' kapsamında Tarsus'ta Mevcut dairelerinin birleştirilmesiyle oluşturulan ‘'Yeni İcra Dairesi modeli' hizmete açılarak faaliyete girdi
Yeni İcra Dairesi Modeli Tarsus'ta Hizmete Girdi
15 Mayıs 2018
Salı 11:40

Adalet Bakanlığı bünyesinde vatandaşlara daha hızlı ve etkili hizmet sunabilmek amacıyla "İcra Dairelerinin Etkinliğini Arttırılması Projesi" kapsamında Tarsus’ta Mevcut dairelerinin  birleştirilmesiyle oluşturulan ‘’Yeni İcra Dairesi modeli’ hizmete açılarak faaliyete girdi

Türkiye'de 37 bölgede bulunan Pilot İcra Dairesi ‘nin 38’incisiTarsus Adliye Sarayında faaliyete başladı.Yeni  İcra Dairesi Modelinin  açılışını Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Arı, Tarsus Kaymakamı Yüksel Ünal, Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can, Tarsus Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Sabri Kılıç ,Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü Tetkik Hakimi Mustafa Selman Çelik, Tarsus Emniyet müdürü Halis Ünal,Jandarma komutanı Binbaşı Mahmut Erin, hakim ve savcılar  gerçekleştirdi.

Tarsus Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Sabri Kılıç, Vatandaşlarımıza daha hızlı ve etkili hizmet sunabilmek amacıyla ‘’İcra Dairelerinin Etkinliğinin Arttırılması Projesi’’kapsamında amaçlarının halka daha kaliteli hizmet sunmak olduğunu ifade etti.

Başsavcı Kılıç, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

‘’Yeni icra modeli kapsamında bugün İnşallah Tarsus İcra dairesinin faaliyet geçireceğiz.Bu yeni bir icra dairesin açılışı olmayıp,mevcut icra dairelerin kapatılarak tek çatı altında toplanması ve uzmanlık alanlarına ayrılarak,faaliyet gösterdiği idari bir yapılanmadır. İcra daireleri devletimizin cebr-i icra organı olup, bu organın etkinliği ve verimliliğinin artırılması için bu pilot uygulanmaktadır.

Pilot icra daireleri uygulaması ile tüm icra dairelerinin tek çatı altında toplanarak haciz,satış ve diğer tüm icra işlemlerinin zaman ve maliyet avantajları ile kalite standartlarına uygun hizmet verilmesi hedeflenmektedir.

Tarsus İcra dairesinde halen 1 müdür,6 müdür yardımcısı ve 8 adet icra katibi kadrosu bulunmaktadır. Fakat halihazırda 1 icra müdürü,4 icra müdür yardımcısı  ve 8 icra katibi fiilen görev yapmaktadır. İcra müdür yardımcılarından 1 tanesi Aralık ayından itibaren rahatsızlığı nedeniyle raporlu olup,1 tanesi de açıkta bulunmaktadır.

Tarsus İcra Dairesinde bugün itibariyle 22 bin 200 esas dosya,9045 talimat dosyası ve 14 adet iflas dosyası olmak üzere toplamda 31 bin 259 derdest dosya bulunmaktadır. Tarsus ilçemiz 54 ilden büyük olup,iflas dosya sayısına bakıldığında de dosyaların nitelikli ve işelm gören dosyalar olduğu anlaşılmaktadır. Mevcut iş durumu değerlendirildiğinde fiilen görev yapması gerekn icra müdür yardımcısının sayısı en az 6,icra katip sayısının ise en az 13 olması gerekmektedir. Yani özetle 2 icra müdür yardımcısı ve 5 adet icra katibi takviyesinin yapılması gerektiğini düşünmekteyiz.

 

Tarsus Kaymakamı Yüksel Ünal da

‘’Açılışta  sizlerle birlikte olmaktan büyük memnuniyet duyuyorum. Adalet hizmetleri ve bu hizmetlerin sunumunda da fiziki mekanlar büyük önem taşıyor. Fiziki mekanların iyi bir noktada olması ve vatandaşa sunulan hizmetin bu ortamlarda gerçekleştirilmesi hizmet kalitesini ve hızını artırıyor. Yeni bir hizmet anlayışı ile yola çıkıldı ve bu model Tarsus’ta da uygulanmaya başlanacak. Tek bir İcra Dairesiyle ve daha hızlı bir şekilde bu çalışmaların yürütülebileceği bir ortam hazırlandı. Kentimize yakışan bir ortam oldu.’’dedi.

Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Arı, açılışta yaptığı konuşmada, Tarsus’ta  yeni icra modelinin faaliyete geçirilmesine özel bir önem atfettiklerini belirtti.

Yeni icra modelinde öncelikle fiziki imkanların yerinde olması gerektiğini söyleyen Arı, şu değerlendirmede bulundu:

" Amacımız icranın etkinliğinin ve verimliliğinin artırılmasıdır. Yeni modelin en önemli özelliği de farklı uygulamaları ortadan kaldırıp tek tip uygulamayı getirmektir. Böylelikle uzmanlaşmış icra personelinin gelişmesini sağlamış oluruz."

İcra dairelerindeki iş ve işlemleri daha kaliteli, sistematik sunabilmek ve hizmet kalitesini artırmak için yeni icra dairesini faaliyete geçirdiklerini aktaran Arı,vatandaşların   işini kolaylaştıracak şekilde işlemleri yürüteceklerini kaydetti.

Tarsus Cumhuriyet Başsavcılığının koordinesinde hayata geçirilen uygulama ile mevcut bulunan icra dosyaları sisteme entegre edilerek daha hızlı, güvenli ve şeffaf hizmet sunulması amaçlanıyor.

Pilot İcra Daireleri uygulaması ile tüm icra dairelerinin tek çatı altında toplanarak haciz, satış ve diğer tüm icra işlemlerinin zaman ve maliyet avantajları ile kalite standartlarına uygun hizmet verilmesi hedefleniyor.

 


 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
Tarsus'ta Hafızlık İcazet Merasimi Yapıldı
GÜNCEL

23 Mayıs 2018 Çarşamba 05:00

Tarsus'ta Hafızlık İcazet Merasimi Yapıldı

Tarsus Merkez Kur'an kursu'nda hocalarından aldıkları desteklerle eğitimlerini tamamlayarak hafız olan 16 Hafız için Buharalı Abdullah Efendi Camiinde hafızlık icazet töreni düzenlendi
05:00
Meski Tekmenlilerin Yüzünü Güldürdü
GÜNCEL

23 Mayıs 2018 Çarşamba 04:48

Meski Tekmenlilerin Yüzünü Güldürdü

Mersin Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (MESKİ) Bozyazı İlçesi Tekmen Mahallesi'nde içmesuyu projesini tamamlayarak Tekmende yaşayan vatandaşlarımızın yüzünü güldürdü
04:48
MESKİ Genel Müdürlüğü
GÜNCEL

23 Mayıs 2018 Çarşamba 04:47

MESKİ Genel Müdürlüğü

MESKİ Genel Müdürlüğü'nün Mayıs ayı olağan Genel Kurulu birinci birleşimi 21 Mayıs 2018 tarihinde Mersin Büyükşehir Belediyesi Kongre Merkezi'nde gerçekleşti
04:47
Uçsuz Bucaksız İftar Sofraları Erdemli'de Kuruldu
GÜNCEL

23 Mayıs 2018 Çarşamba 04:44

Uçsuz Bucaksız İftar Sofraları Erdemli'de Kuruldu

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 5.si düzenlenen iftar etkinlikleri ilçelerde devam ediyor
04:44
Tarsus bir şehit daha verdi
GÜNCEL

22 Mayıs 2018 Salı 09:05

Tarsus bir şehit daha verdi

TSK tarafından Irak'ın kuzeyindeki Hakurk bölgesinde gerçekleştirlen operasyonda teröristler tarfındna yapılan hain saldırıda şehit olan hemşehrimiz Piyade Uzman Çavuş Musa Sayan'ın cenazesi, bugün öğle namazına müteakip Tarsus Şehitliği'nde toprağa verilecek.
09:05
Tarsus'ta Yeni İcra Modeliyle İlgili Seminer
GÜNCEL

22 Mayıs 2018 Salı 08:29

Tarsus'ta Yeni İcra Modeliyle İlgili Seminer

Adalet Bakanlığı bünyesinde vatandaşlara daha hızlı ve etkili hizmet sunabilmek amacıyla ''İcra Dairelerinin Etkinliğini Arttırılması Projesi'' kapsamında Tarsus'ta Mevcut dairelerinin birleştirilmesiyle oluşturulan ‘'Yeni İcra Dairesi modeli' 38'incisi Tarsus Adliye Sarayında faaliyete başladı
08:29
Başkan Can, 30 otobüs, 5 bin bayrak ve forma hazırlattı
GÜNCEL

22 Mayıs 2018 Salı 08:23

Başkan Can, 30 otobüs, 5 bin bayrak ve forma hazırlattı

Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can, Tarsus İdman Yurdu'nun şampiyon olması için adeta seferberlik başlattı
08:23
Tarsus Kahveciler ve Eğlence Yerleri Esnaf Odası
GÜNCEL

22 Mayıs 2018 Salı 05:18

Tarsus Kahveciler ve Eğlence Yerleri Esnaf Odası

Tarsus Kahveciler ve Eğlence Yerleri Esnaf Odası Başkanı Hali Şekerci ve yönetim kurulu üyeleri, Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer'e hayırlı olsun ziyaretinde bulunarak başarı dileklerini ilettiler.
05:18
Pamuk, iftarını vatandaşlarla birlikte açtı
GÜNCEL

22 Mayıs 2018 Salı 05:08

Pamuk, iftarını vatandaşlarla birlikte açtı

Akdeniz Belediye Başkanı Muhittin Pamuk, Barış Mahallesi Fatih İlkokulu bahçesinde belediye tarafından verilen iftar yemeğine katıldı
05:08
Binlerce Mersinli Ferhat Göçer'in Şarkılarına Hep Bir Ağızdan Eşlik Etti
GÜNCEL

22 Mayıs 2018 Salı 05:06

Binlerce Mersinli Ferhat Göçer'in Şarkılarına Hep Bir Ağızdan Eşlik Etti

Ramazan ayının manevi ikliminin tüm Mersin genelinde ve ilçelerinde yaşatılması için gayret gösteren Büyükşehir Belediyesi, Ramazan ayının mübarek havasını ve bereketini yaşatmak adına gerçekleştirilen etkinliklerde de vatandaşların eğlenceli vakit geçirmelerini sağlıyor.
05:06
Büyükşehir'in Mayıs Ayı Toplantısı Gerçekleşti
GÜNCEL

22 Mayıs 2018 Salı 05:05

Büyükşehir'in Mayıs Ayı Toplantısı Gerçekleşti

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi 2018 Yılı Mayıs Ayı Toplantısı'nın İkinci Birleşimi, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz başkanlığında gerçekleştirildi.
05:05
Ramazan Ayının Manevi Ruhu Torosları Sardı
GÜNCEL

22 Mayıs 2018 Salı 05:04

Ramazan Ayının Manevi Ruhu Torosları Sardı

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz on bir ayın sultanı Ramazan'ın üçüncü gününde Toroslar İlçesi'nde yaşayan vatandaşlarla bir araya geldi.
05:04
Ak Parti'nin Mersin milletvekili aday listesi belli oldu
GÜNCEL

21 Mayıs 2018 Pazartesi 17:09

Ak Parti'nin Mersin milletvekili aday listesi belli oldu

Ak Parti'nin 27'nci Dönem milletvekili aday listesi açıklandı
17:09