:: 16 Temmuz 2019 Salı

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mehmet YAŞOT Mehmet YAŞOT

10 OCAK BASIN BAYRAMI VE BİZ İKİ GAZETECİYDİK

10 Ocak 2019 Perşembe 12:56

10 Ocak basın bayramı olarak kutlanır. Yeni bir 10 Ocak öncesi biz iki gazetecinin anılarını anlatayım. Bu anlatacağım olay biz gazetecilerin ibretlik bir öyküsüdür. Tarsus basın tarihinde olay yaratır.

Evet bir iki gazeteciydik ve ceketlerimizi bile haczetmişlerdi.

Yıl 1963 idi. O dönemlerin gazetecilerinden (şu an rahmetli) Celal Kargılı günlük bir gazete çıkarır.Gazete ve matbaa şimdiki Vakıflar Sarayı altındadır. Gazete orada çıkarılır. Celal Kargılı henüz milletvekili olmamıştı.

Annesine ait Kargılı köyündeki tarlasını Halk bankasına teminat göstermiş çektiği krediyle matbaa kurmuş ve gazete çıkarmaya başlamıştı.

O yıllar siyasi partilere yardım devletten yoktu. Şehrin ekabirleri inandıkları partilere yardım yapardı. Şehrin Tüccar kulübünde bir araya gelen CHP ve Adalet partisine yardım yapanlar, Celal Kargılı’nın aykırı yayınlarına bozulurlar.

O yılların  halk Bankası avukatına tamlat verilir.

“Celal Kargılı’nın Halk Bankasına olan bu borcunu ödemesinde şüphe var. İhtiyati tedbir aldır” derler.

Ve ihtiyati tedbir alınır. Ben o sıralarda gazeteci arkadaşım Celal Kargılı’yla bir haberin peşindeydim. Mevsim, bahardan yaza koşarken Matbaada ceketlerimizi bırakarak çıkmıştık. Haber peşindeki serüvanmiz bitti matbaaya döndüğümüzde matbaada ve gazetede çalışanlar dışarıya çıkarılmıştı.Onları bizi dışarıda bekler bulduk. Matbaanın kapısı demir olduğundan Avukat ve icra memuru kaynakçı çağırtıp kapıyı kaynattırmışlardı. Bu durumda bizim ceketlerde içeride kalmıştı..

Böylece matbaadan boynu bükük ayrıldık. Öğle yemeği yiyecek paramız bile yoktu üzerimizde. Celal Kargılı bir gün önceden annesine “bize yarın Mumbar yapta, yiyelim” demişti. Aklımıza bu geldi. Gittik, mumbar yedik karnımızı doyurduk.

Yaşanan bu haciz olayı bizleri ve esnafları, gençleri pes ettirmedi, daha da kenetlendirdi. Bir bağış kampanyası başlatıldı. Bağış defterini Bilal Soydan’a teslim ettiler. Bağışlar, 5-10 Tl bile olsa deftere yazılıyor, sohnra toplanan paralar Celal Kargılı’ya veriliyordu.

Celal Kargılı’ya ihtiyati tedbiraldıran avumat (M.K.) bize geldi ve “Bu karardan dolayı vicdanen rahatsız oldum Bende milletvekililği için müracaat ediyorum. Ön seçime katılıyorum” dedi.

O avukata önseçimde kimse oy vermedi. Ancak  Celal Kargılı’ya sadece Tarsuslular değil Mersinlilerde sahip çıktı.

O günleri eczacı Ali Alpçin şöyle anlatır:

“Tarsus’ta Celal Kargılı’nın gazetesinin susturulması Mersin’de çok etki yaptı. Tepki aldı. Mersinli esnaflar siyasette Celal Kargılı’nın önünü açmak için yatacak otel ayarladılar, seçim masraflarının bir bölümünü karşıladılar. Lokantada yemek yiyecek parasını bile tedarik ettiler.Ve hatta  çamaşır yıkama ve elbisesinin ütüsü için ütücü masraf bile verdiler. Tüm masraflar Mersin esnaf ıtarafından karşılandı.”

Celal Kargılı’nın gazetecilik ve milletvekilliği serüvenini yazmak birkaç kitap tutar.

Celal Kargılı’nın o gazetesini rahmetli kasım Gülek’in kızı halen Ankara’da Rüzgarlı sokakta çıkarıyor.

Nereden nereye geldik değil mi?

Bir 10 Ocak basın Bayramı öncesi bunları sizlerle paylaşmak istedim.

Tüm Basın çalışanlarının Bayramı kutlu olsun.

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI