:: 13 Temmuz 2020 Pazartesi

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yakup BONCUk Yakup BONCUk

100 YILLIK DESTANI KARBOĞAZI DESTANI UNUTULMAMALIDIR

01 Haziran 2020 Pazartesi 08:43

Bu yıl bu zaferin 100. yılıydı. Ama iki satırla, bir kutlama mesajı ile geçiştirildi.

O gün atalarımızın kazandığı destansı zaferin yıldönümünün 100. yılında daha anlamlı kutlanmasını beklerdik.

Her yıl bayram havasında geçen  Tarsus Gülek Karboğazı şölenleri maalesef Gülek Belediyesinin  kapanmasının ardından tarihin tozlu raflarına kaldırılmış, unutturulmaya başlanmıştır.

Bu yılda Koronavirüs salgını yüzünden tamamen unutuldu.

Unutmayan biz gazeteciler ve dönemin Gülek Belediye Başkanı Mustafa Tekin Çelik beydir.

28 Mayıs, 1920 ‘de  Gülek-Karboğazı'nda yiğit atalarımızın kazandığı destansı zaferin yıldönümü, Tarsus, Mersin ve dolayısıyla Çukurova'nın kurtuluşu için hayati önem taşır. Gülekli 44 kahraman insan, Karboğazı'nda 1000 kişilik Fransız taburunu bozguna uğratır. O bozgun olmasaydı, Tekin bey, Zaferin yıldönümünü paylaşırken verdiği bilgilerde bakın neler diyor:

“Karboğazında zafer kazanılmasaydı Mersin, Tarsus, Adana ve dolayısıyla Çukurova'nın kurtuluşu daha ileri bir tarihe kayacak, Ankara Antlaşması yapılmayacaktı. Çukurova'nın kurtuluşu ile beraber milli güçler Sakarya Savaşlarına destek için Atatürk idaresindeki milli ordumuza katılamayacaktı. Ankara Antlaşması öncesinde Fransızlar'ın işbirlikçi Ermeni çeteleri ile beraber bölge halkına yaptığı iğrenç baskı ve zulümler yıllarca devam edecekti...

Karboğazı Zaferi, Gülek  Belediyesince yıllarca Çukurovalı kahraman Kuvvacılar'ın tamamının katılımıyla büyük törenlerle kutlandı. 1980 ihtilali ile beraber son verilen kutlamalar, 1994 yılından sonra Tarsus ve Gülek Belediyeleri tarafından, Gülek, Çukurova ve bölge insanlarımızın katılımı ile Karboğazı Zafer Şöleni adıyla Gülek Belediyesi'nin kapanmasına kadar büyük katılımlarla devam etti. Hatta Gülek Belediyesi kapandıktan sonra da Tarsus Belediyesi kutlamaları devam ettirdi. Savaş bölgesine Gülek Belediyesi öncülüğünde 44 kahraman Gülekli Kuvvacılar'ı ölümsüzleştirmek ve yeni yetişen kuşağa zaferin önemini aktarmak üzere Zafer anıtı ile beraber kır kahvesi ve diğer müştemilatlar yapılarak piknik alanına dönüştürüldü.

Çok yoğun ilgi gören Karboğazı bizim girişimlerimiz sonunda turizm bölgesi ilan edildi ve Karboğazı turizm bölgesi Gülek belediyesi kapanınca Mersin Büyükşehir belediyesi tarafından takip edildi ama istenen ilerleme sağlanamadı. Şu anda da Mersin Büyükşehir Belediyesi, bölgenin Orman İşletmesiyle yapılan kira kontratını iptal ettiğini üzülerek öğrendik ve konunun önemini Sayın Vahap Seçer Bey'e bizzat aktardım.Karboğazı destanını küçümseyenler şunu iyi bilsinler ki, Zafer Anıtkabir müzesinin Kuvayi Milliye köşesinde yerini almıştır.. Zaferde çok büyük kahramanlıklar yapmış Gülekli Hatice, Kumcu Veli ve 44 yiğit Gülekli'ye şükranlarımızı sunuyor, aziz vatanımızı bize kazandıran başta Atatürk olmak üzere yol arkadaşlarını ve kanlarını akıtarak can verenleri rahmetle anıyorum”

Bende bu satırlar için Tekin başkana teşekkür ederken, Tarsus'un şimdi mahalle olan Gülek  bölgesinde bulunan Karboğazı'nın hem destan hemde turizm bölgesi  vasıflarıyla sürekli gündemde tutulmasını istiyorum.

Bugünlerde destanın 100. yılında Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan,  en azından Sosyal medya hesabından Zaferin yıldönümünü kutladı. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Tarsuslu hemşehrimiz Vahap Seçer’den de bu konuda bir çalışma bekliyoruz. Bu yıl Korona yüzünden boynu bükük kalan Karboğazı bölgesine Seçer’in sahip çıkarak ve destek vererek şanına yakışır  kutlamalar yapılmasını istiyoruz. bunun için salgının kalkmasının ardından önümüzdeki aylar uygun olacaktır. Ayrıca bu konuda dergi, kitap, broşür gibi yayınlarla Gülek Karboğazının tanıtımı sağlanmalıdır.

Son söz… Gülek Karboğazı Destanı önemli bir zaferdir ve unutulmamalı, unutturulmamalıdır..

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI