::
16 Temmuz 2024 Salı

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yakup BONCUk Yakup BONCUk

101 KERE MAŞALLAH

29 Aralık 2022 Perşembe 13:36

101 KERE MAŞALLAH

Yeni bir 27 Aralık tarihi geldi. Dün yani 27 Aralık 2022 günü Tarsus'un kurtuluşunun 101. yılını kutladık..

Kurtuluşun başlangıç tarihi ise 27 Aralık 1921.

Güzel ve şirin kentimiz Tarsus’un Düşman İşgalinden Kurtuluş tarihi bu. İşte bu kurtuluşun  101..yıldönümü kutlanıyor bugünlerde.. Geçen yıl bu zamanda 100.yılı kutlamıştık.. Ve bir asırı devirmiştik.

xx

Bugünlerde yapılan  kutlama törenlerine bakıyorum.

Proğram  beklediğim gibi değil.

Mesela geçen yıllarda olduğu gibi  Kuvayi Milliye Tarsus Şubesi ve Tarsus Kent Konseyi’nin  ortaklaşa  yaptırdıkları Molla Kerim Köşesi ve Resim sergisi  bu yılda değişik okullarda gerçekleştirilebilirdi. Bu yapılmadı ama Molla Kerim adına anıt dikilen mevkide  Kuvayi Milliyecilerin katılımı ile bir anma etkinliği yapıldı..

 Kurtuluş Bayramı  öncesinde Molla Kerim’in ve Kuvayi Milliyecilerin kahramanlıkları yeni nesile  anlatıldı. Bunun  ileriki haftalarda da okullarda devam ettirilmesini  bekliyorum.

xx

İSMAİL TAŞGİT NE DİYOR?

Kuvayi Milliye Tarsus Şubesi Başkanı  İsmail Taşgit “Kuvayi Milliye, namuslu bir İnsanın yastığının  altındaki tabancadır!” diyerek bizlere Büyük Komutan Mustafa Kemal Atatürk’ün bir anısını anlatır her zaman.

“Kuvayı Milliye” neye yarar diye sorulduğunda Büyük Komutan ve ilk  Kuvayi Milliyeci   Mustafa Kemal  Paşa  şu cevabı vermiştir:

“Kuvayı Milliye, namuslu bir insanın yastığının altındaki tabancaya benzer. Namusunu koruması için, herhangi bir ümidi kalmadığı zamanda hiç değilse intihara yarar. İşte Atatürk'ün Kuvayı Milliye tarifi yola çıkarken buydu.”
Bu vatan Kuvayi Milliyeciler, Atatürk ve tüm silah arkadaşları tarafından kurtarılmış ve Türk gençliğine emanet edilmiştir. Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti, Yaşasın Mustafa Kemal Atatürk”

Bu duygular içinde bizde Tarsus’un Düşman İşgalinden Kurtuluşunun  101. Yılını kutluyoruz”

Evet. Yeni bir kutlama etkinliği ile 27 Aralık sabahı Cetvel köprü başında Aznakay parkı önünden başlayacak  kutlamalara da herkesin  katılımını bekliyorum.

xx

ANKARA’DA KUTLAMA

Tarsus’un kurtuluş bayramı olur da, Tarsus dışındaki hemşehrilerimiz boş durur mu? Elbette durmaz. Ankara’da bulunan  Tarsuslular Derneği (TADER) Genel Başkanı Semih Özsu, Tarsus’un Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 101.yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı…

Semih Özsu mesajında: ‘’Tarsus’un düşman işgalinden kurtuluşunun 101. Yıldönümünü büyük bir gurur ve coşkuyla kutluyoruz. Bu anlamlı günde TADER olarak Ankara’da yaşayan hemşerilerimizle birlikte,   ANITKABİR’ de resmi tören yaparak mozoleye çelenk bıraktık’’dedi.

Özsu   “Cumhuriyet’imizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ ün önderliğinde Milli Mücadele ateşini yakan, vatanını, bayrağını ve namusunu savunmak için hep birlikte kurtuluş mücadelesi vererek destan yazan Atalarımız, topraklarımızı işgalci düşmanlardan kurtararak, bugün bağımsızca yaşadığımız Türkiye Cumhuriyeti’nin temelini kanlarıyla, canlarıyla atmışlardır.. Atalarımızın bize bıraktığı en değerli miras olan Cumhuriyet’imizi yaşatmak için, gösterdikleri hedefler doğrultusunda daha güçlü bir Türkiye’yi, bizden sonraki nesillere bırakmak gibi bir sorumluluğumuz vardır. Kimsenin bir karış toprağında gözü olmayan Türkiye Cumhuriyeti; huzur ve barış içinde, istikrarlı bir şekilde her alanda daha da büyüyerek gücüne güç katacaktır. Bu nedenle, ülkemizin bölünmez bütünlüğü ve halkımızın refahı için ülke menfaatlerini gözeterek daha çok çalışmalıyız. Bu anlamlı günde, Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk  başta olmak üzere,  ülkemizin kurtuluşu için canlarını feda eden Kahraman Atalarımızı bir kez daha rahmetle, saygıyla ve minnetle anıyoruz. Ruhları Şad Olsun ” diyerek Ankara ve çevre illerde  yaşayan Tarsuslu hemşehrilerimizin de bayramlarını kutladı.

Tarsus’un düşman işgalinden kurtuluşunun 101. Yıldönümünü büyük bir gururla kutladık. Temennim, gelecek yıllarda kurtuluş coşkusunun bundan 25-30 yıl önceki gibi  daha heyecanlı ve daha kapsamlı kutlanmasının sağlanmasıdır.

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI