:: 30 Kasım 2021 Salı

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mustafa ERDOĞAN Mustafa ERDOĞAN

1956 YILINDAN BİR ANI

05 Mart 2021 Cuma 09:40
 
1 Mart 2021 tarihindeki TAMPON köşemde Türk sanat müziğinin divası MÜZEYYEN SENAR’ın hikayesini anlatmıştım. Bugün yine Merhume Müzeyyen Senar’la ilgili yeni bir anıyı paylaşacağım.
Tampon köşemde MÜZEYYEN SENAR’ın merhum doktor MAHİR KÜRKLÜ ile olan nişanlılık durumu yazınca çok olumlu yorumlar aldım. Bunun devamı olarak bir bilinmeyen olayı daha hafızalarımız tazelensin diye sizlere anlatmaya devam edeceğim.
Tarihe ışık tutacak bir yazı olacağına inanıyorum.
CHP BÜYÜK KURULTAYI
Yıl 1956 dedik.
O tarihte Ankara’da CHP’nin Büyük Kurultayı var. Büyük Kurultay delegesi olarak Tarsus’tan ALİ BOLTAÇ, MAHİR KÜRKLÜ, SUAT AKKAŞ, KEMAL ŞEYHOĞLU katılacaktır. Bu dört hemşehrimiz Ankara’daki bu kurultaya delege olarak giderler.
GÖL GAZİNOSU’NDAKİ PROĞRAM
Kemal Şeyhoğlu eğlenmeyi seven bir kişidir. KEMAL ŞEYHOĞLU Ankara Gençlik Parkının içindeki Göl gazinosundan bir masa ayırttırır. Akşam olur, bizim CHP delegeleri yemeğe giderler. Yemek sırasında bir bakarlar ki, Müzeyyen Senar sahne alır. Şarkılarını söylemeye başlar.
***
O sırada geçmişten tanıdığı ama yıllardır görmediği Dr. Mahir Kürklü, cebinden bir kartvizit çıkartır, MÜZEYYEN SENAR’dan yıllar evvel bestelediği bir şarkının adını karta yazarak garsona verir.. Mahir Kürklü “bu kartı al, istek olarak Müzeyyen hanıma ver” der. Garson kartı Müzeyyen hanıma götürür. MÜZEYYEN SENAR, karta şöyle bir bakar şarkının ilk mısrasını söyler ve ardından “Ben fenalık geçiriyorum” der. Sahne görevlileri müdahale eder “Burada bir doktor yok mu?” diye sorarlar.
DOKTOR YOK MU?
“Doktor yok mu?“ sorusu üzerine Kemal Şeyhoğlu, yanındaki Dr. Mahir Kürklü’yü alır, kulise götürür. Kuliste Müzeyyen Senar hanımla Mahir Kürklü baş başa kalırlar. Tabi Proğram iptal olur. Müzeyyen hanım Kuliste uzun süre kaldıktan sonra kendine gelir ve Mahir Kürklü ‘yü karşısında bulur. Geçmişi hatırlarlar. Çünkü Müzeyyen Senar’ın ilk nişanlısı Dr. Mahir Kürklü’dür.Kürklü birçok şarkı bestesini Senar’a veren kişidir. İkili 1934 yılında nişanlanmış, ancak nikah kıymak kısmet olmamış ve ayrılmışlardır. Kuliste bu yaşananlar gözlerinin önünden geçer. Müzeyyen hanımın kendini iyi hissetmesinden sonra Mahir bey oradan ayrılır ve herkes gideceği yere gider.
***
DEĞERLİ OKURLAR!
TARİHTEN KALAN BU ANIYA DİKKAT BUYURUN.
Aşk nelere kadirdir. 1940’lı yıllarda Tarsuslu doktor Mahir Kürklü, beste yapar ve şarkılarını o zaman Müzeyyen hanıma verirdi. İkili ayrıldıktan sonra yıllar geçer ve 1956 ‘da Ankara Göl Gazinosunda böyle bir gecede karşılaşırlar. Bunları sizlerin bilgisine sunuyorum.
Bakın, nereden nereye…
Bugün hak dünyasında olan bu hemşehrilerimize ve MÜZEYYEN SENAR’a Allah’tan rahmet diliyorum.
İşte 1956 yılındaki bir CHP kurultayı nelere ışık tutmuştur. Bizlere neler hatırlatmıştır.
Bunları neden yazıyorum.
Geçen gün gazetemizde MAHİR KÜRKLÜ ve MÜZEYYEN SENAR ile ilgili bir yazı yazmıştım. O günden sonra beni çok aran oldu. Hiç bilmediğim bir konu vardı. Tarsus Ticaret Borsasının çok değerli başkanı Murat Kaya’da beni arayanlardan biriydi. MAHİR KÜRKLÜ, Borsa başkanı MURAT KAYA’nın yakın akrabasıymış. Başkan Kaya, beni aradı ve “Mustafa bey, böyle anlamlı ve güzel bir yazı yazdığınız için size teşekkür ederim” dedi. Yine çok sayıda okuyucumuz ve dostumuz “Bu yazınızla tarihe ışık tutuyorsunuz” diyerek teşekkür etti. Bugünde arşivimi karıştırdım, Daha önce hiçbir yerde çıkmamış olan bu anıyı patenti Tampon’a ait olarak sizlerle paylaşıyorum.
HERKESİN CUMASI MÜBAREK OLSUN
SAĞLIKLI VE MUTLU YILLAR DİLEĞİYLE..

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI