::
21 Şubat 2024 Çarşamba

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yakup BONCUk Yakup BONCUk

3 OCAK ŞİİR YARIŞMASINDA GÖĞSÜMÜZÜ KABARTANLAR

11 Ocak 2023 Çarşamba 17:27

3 OCAK ŞİİR YARIŞMASINDA GÖĞSÜMÜZÜ KABARTANLAR

Çukurova destanının yazılışı başlı başına  bir destan. Yüzyıllar geçse de kutlanmaya, o günkü coşku yaşanmaya devam ediyor.

27 Aralık’ta Tarsus’un düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yıldönümünü kutladık.

Sonra  güzel Mersin’imizin düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yıldönümünü kutlamalarında büyük coşku yaşadık.

Ne mutlu bizlere ki  Çukurova’yı kurtaran Kuvayi Milliyeci’lerin torunuyuz. Ecdadımızla övünüyor, gurur duyuyoruz.

Bu toprakların düşman çizmelerinden kurtarılıp vatan toprağı olarak ilelebet yaşamasını sağlayan ve bu uğurda canlarını veren şehitlerimizi, sonradan kara toprak olan  gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz.

xx

TOROSLAR BELEDİYESİNE TEŞEKKÜR

Mersin Toroslarda her yıl geleneksel olarak düzenlenen bir şiir yarışması var. Mersin’in kurtuluşunu konu alan şiir yarışmasını her yıl düzenleyen Toroslar Belediyesine teşekkür ediyorum. Geçmişten bugüne bu şiir yarışması heyecanı ile Mersin’in kurtuluşuna katkı sunan   önceki başkanlara, halen  görevde olan başkan  Atsız Afşın Yılmaz’a ve  jüri üyelerine gazeteci arkadaşımız Rüştü Aydın’a da çok teşekkür ediyorum. İyi ki varlar ve bizlere böyle güzel bir heyecan yaşatıyorlar.

xx

Yine bizleri  mutlu eden bir konu.

Mersin’in  düşman işgalinden kurtuluşunu konu alan şiir yarışmasında birincilik Tarsus’a geldi. Daha önceki şiir yarışmalarında da  Tarsus’tan her dönem derece alan şair arkadaşlarımız çıkmıştır.

Son 5 yıl içinde ise Tarsus’tan üç değerli şairimiz birincilik elde ederek bizlerin göğsünü kabartmıştır.

Tarsus Şairler ve Yazarlar Derneği  (TAŞYAD) önceki başkanlarından emekli edebiyat öğretmeni  Halil Aksoy,  daha sonra emekli öğretmen İmam Özel  birincilik alarak bizleri sevindirmişti. Şimdi 2023 yılında 101. yıldönümünde  düzenlenen şiir yarışmasında derece alan emekli sağlıkçı Fatma Özger Bilgiç birinciliği yine Tarsus’a kazandırdı. Bu şair arkadaşlarımız kazandıkları birincilikleriyle alkışı hak etmişlerdir.

Ben öncelikle her üç şairimizi ve yarışmaya katılan tüm şairlerimizi  tekrar kutluyorum..

Kaleminiz var olsun,  vatan millet sağ olsun.

Mersin’in düşman işgalinden kurtuluşu bir kez daha hayırlı olsun.

Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz’ın, Kuvayi Milliye ruhunun yaşatılması ve yeni nesle aktarılması amacıyla önem verdiği etkinliklerden biri olan şiir yarışmasına bu yıl Türkiye’nin dört bir yanından 65 eser katıldı.

xx

ATATÜRK YÜREKLİLER

Jüri üyelerinin yaptığı değerlendirme sonucunda; “Atatürk Yürekliler” adlı şiiri ile Mersin’in Tarsus ‘tan Fatma Özger Bilgiç birinci, “Şöleni Var Mersin’in” adlı şiiri ile Mersin’in Mut İlçesinden Osman Gündoğdu ikinci, “Mersin İstiklali” adlı şiiri ile Mersin’in Bozyazı İlçesinden Furkan Poyraz üçüncü oldu.

Birinciye tam altın, ikinciye yarım altın ve üçüncüye çeyrek altının verildi.Şiir yarışmasının ödül töreninde tüm katılımcılara da katılım belgesi takdim edildi.

xx

Mersin’de Yunus Emre Kültür Merkezi’nde düzenlenen ödül törenine; MHP Toroslar İlçe Başkanı Hüsnü Doğan, Toroslar Ülkü Ocakları Başkanı Yunus Emre Tugay, AK Parti Toroslar Gençlik Kolları Başkanı Necdet Yeni, Horasan Erenleri Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Şahin, Mersin Yazarlar Derneği Başkanı Rüştü Aydın ve Yönetim Kurulu Üyeleri, belediye meclis üyeleri, şairler, yazarlar ve vatandaşlar katıldı.

Başkan Yılmaz, şiir yarışmasına desteklerinden dolayı MEYAD Başkanı Rüştü Aydın’a teşekkür plaketi verdi. Birinci olan şair FATMA ÖZGER BİLGİÇ'E tam altın, ikinciye yarım altın ve üçüncüye çeyrek altının verildiği şiir yarışmasının ödül töreninde tüm katılımcılara da katılım belgesi takdim edildi.Mersin’in kurtuluş mücadelesini en güzel ifadelerle mısralara döken ve jüri üyelerinin yaptığı değerlendirme sonucu dereceye giren yarışmacıların eserleri ise katılımcılardan tam not aldı.

Başkan Yılmaz; “Aralık 1918’da İngilizler, Ocak 1919’da Fransızlar iskeleye yanaşarak Mersin’i işgal ettiler. Ermeni çetelerle birleşerek bölge halkına işkence yaptılar. Kayrakkeşli’den aşağı doğru maaş çekmeye gelen Halime ninemizi eşinin önünde işkence yapıp şehit ettiler. Dedelerimiz, büyüklerimiz bir araya geldiler, Kuvayi milliyeleri kurdular. Atlandılar, silahlandılar. Yaklaşık 3 yıl Mersin işgal altında kaldı ve neticesinde de 3 Ocak’ta Mersinimizi düşmandan kurtardık. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere can veren, kan veren, alın teri akıtan tüm büyüklerimizi rahmetle, minnetle anıyorum. Ruhları şad olsun” diye konuştu.

Temennim, Tarsus’un kurtuluş savaşını konu alan  bir şiir yarışmasının da Tarsus’da gelecek yıldan itibaren her yıl düzenlenmesidir.

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI