:: 30 Kasım 2021 Salı

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mustafa ERDOĞAN Mustafa ERDOĞAN

42'İNCİ YILA GİRERKEN

25 Ağustos 2021 Çarşamba 08:52
42’İNCİ YILA GİRERKEN
Gazetecilik zor iş. Yıl 1980 Aylardan Ağustos ayı.
Herkes gazetelerini kapatırken biz gazete açtık.
O yıllarda ben Bakkallar ve Bayiler Derneği başkanıyım. Aynı zamanda Tarsus Ticaret ve Sanayi Odasında Meclis üyesiyim.
O tarihlerde Gazete açmak aklımın ucundan geçmiyordu.
Benim siyasette de var olmam nedeniyle bazı arkadaşlar yerel bir gazete açmam için ısrar ettiler.
Sonra işe koyulduk ve gazetemiz tesislerini kurduk. O yıllarda sağ sol olayları var. Millet saat 16.00’da evine gidiyor. Çoğu kimse sokağa çıkamıyor.
İşte böyle bir ortamda biz Tarsus Ekspres gazetesini çıkardık.
Aslında şöyle bir düşünüyorum da..
O dönemler olaylar daha da büyümüş olsa belki de gazetemizi açmayacaktık. Açamayacaktık. O yıllarda günlük yerel iki gazete vardık.
Sağ-sol olayları artmış ve bardağı taşırmıştı. Biri motorsiklete binip gelmiş, yolun kenarında giden yada işyerinin önünde oturan kişiyi silahla taramış, öldürmüş.
Mahalleler bölünmüş, caddeler bölünmüş. Ama bunları bile haber yapamıyorsunuz. Böyle günler yaşanırken Tarsus Ekspres gazetesi doğdu.
***
AÇILIŞ GÜNÜ
Tam açılış yapacağız, hazırlıklarımız bitti. Gazetemizi 25 Ağustosta yayınlamaya başladık, prova baskılar yaptık. Ama açılış için de 12 Eylül tarihini belirlemişiz. Davetiyeler basılmış. Açılış tarihi 12 Eylül 1980 yazdık. Davetiyeleri dağıttık. Tam açılış yapacağımız gün Cumay’dı. Gün olarak hayırlı gün diye Cumayı seçmiştik. 12 Eylül askeri harekatı oldu ve sokağa çıkma yasağı konuldu. Bunları daha öncede yazmışım.
***
AMACIMIZ HALKA VE KENTE HİZMET
Açılış yapılacağı günün öncesinde birgün önce akşamdan gazetemiz tesislerinin önü çiçek bahçesine dönmüştü. Sağcısı solcusu merakla gazetemizin açılışını bekliyordu.
Tarsus Ekspres’in doğuşunu açılışını herkes merakla bekliyordu.
Halka Güven veren ses, Tarsus Ekspres böyle günlerde doğdu.
Ama açılış günü askeri harekat oldu.
Bizim için şanssızlık o gün başladı.
O günlerden bugüne yazacaklarımı toplasak sayfalar yetmez.
Bugün 42. yılımıza girdik.
Bu süre içinde çok tehdit aldık, ama yılmadık. Çünkü davamızda haklıydık.
BU KENTE VE HALKIMIZA ÇOK HİZMET ETTİK.
1980 harekatı sonrası 3 yıl sıkıyönetimle uğraştık. Gazete baskıya hazır olunca bir örnek basıp Borsa sarayındaki Askeri yönetime götürüp kontrol ettiriyoruz. Beğenilmeyen veya sakıncalı bulunan haber varsa, sayfalar tekrar bozuluyordu. Ama biz hiç yılmadık.
Bunun dışında da bizleri engellemek yıldırmak isteyenler oldu, onlarda bizi yolumuzdan döndüremediler.
Sen doğru ol, sen Allah’a beraber ol seni kimse yolunda döndüremez dedikleri gibi, bizde yolumuzdan dönmedik.
***
Biz hep Tarsus’a hizmet için uğraştık.
Mesela, 70 Yıl Devlet Hastanesinin (yani SSK hastanesinin) yapımı bizim çabamızla oldu. Yine Devlet hastanesi ek binalarının yapımında da emeklerimiz oldu.
Şimdiki büyük çok katlı Emniyet müdürlüğü binasının yapımı Tarsus Ekspres sayesinde oldu.
Çünkü bu gazete devlet-millet için kurulmuştu. Bizler hizmet gelmesi için elimizi hep taşın altına koyduk.
O zaman Tarsus çok canlıydı. Ekonomik olarak da iyiydik. Onlarca fabrika ve yüzlerce tesis vardı. Bugüne kadar büyük fabrikalar kapandı.. Eski canlılık yok Ama biz dimdik ayaktayız.
Geçen yıl açılan Tarsus Üniversitesinin açılışında en fazla emeği olan gayret eden de Tarsus Ekspres gazetesi oldu. Gün oldu kendimizi ateşe attık, hizmet için yollara düştük.
Bunları sayfalar dolusu yazsam bitmez. Yine zaman zaman bu konulara değineceğim.
Yeter ki Allah can sağlığı versin.
KİMLER GELDİ KİMLER GEÇTİ
Bu kentte ne fabrikalar ne fabrikatörler, ne işadamları, ne milletvekilleri geldi geçti gitti. Onların hepsini zaman zaman gazetemizde yazdık. Haberleri sizlere ulaştırdık.
Bu gazeteden 41 yılda 12 kişi, arkadaşımız emekli oldu. Anadolu basınında bu tür işler zordur. 41 yılda 12 kişiyi çalıştırmak, sigortasını yatırmak ve emekliliğini sağlamak kolay olmasa gerek.
Anadolu basının bir neferi olarak Tarsus Ekspres gazetesi böyle işler başardı.
Bugün ise delikli demir çıktı mertlik bozuldu.
VEFAT EDENLER
Beraber çalıştığımız Fethi Çevikaslan, İdris Hazır, Hasan Çabuk, Nevzat Kayı gibi ustalarımız vefat etti.
Uzun yıllar gazetemizin yazı işleri müdürlüğünü yapan Leyla Öziş’e, Merih Özyaşaroğlu kardeşime teşekkür ederim. Geçmişten günümüze emekleri olan Çevikaslan ailesinin oğullarına, yine gazetemiz muhabir ve yazarlarından emekli olan Uğur Karagülmez’e, Nevzat Doğan’a, Erdal Anıl’a, yıllarca editörlüğümüzü yapan Yakup Boncuk’a, emektarlarımızdan Fırat Maktay’a, sayfa editörümüz Demek Kızak’a teşekkür ederim.
Ve yıllardır yazı işleri müdürlüğümüzü yapan oğlum AHMET CAN ERDOĞAN’a da teşekkür ederim. Kendisi devlet memurluğu sırasında benim sıkıntılarımı gördü, Tarsus Ekspres gazetesini yaşatmak adına devletteki görevinden istifa edip geldi, gazetemizin başına geçti. Yazı işleri müdürü oldu.
Oğlum diye söylemiyorum, kendisi benim omuzlarımdaki yükün tamamını alarak gazeteyi sırtlayan Ahmet Can’a , eşine ve sevgili torunlarıma teşekkür ediyorum. Onlara uzun ömürler diliyorum.
Yine benim en büyük desteğim eşim ZAHİDE ERDOĞAN ve evlatlarım Ahmet Can, Tamer ve Önder Erdoğan’dır. Kimse tek başına bir yerlere gelemez. Aile her zaman çok önemlidir..
Bende 41 yıldır sizlere TAMPON köşemden seslenme imkanı buldum. Sizlerden hiç kopmadım. Bu da benim için ayrı bir gurur kaynağı oldu.
KOLAY DEĞİL. 41 YIL BU GAZETEDE GEÇTİ
Başımızdan neler geldi neler geçti. Ama Allah’ım can sağlığı verdi ve bizler bugünlere ulaştık. Dün 41 yılı tamamladık, bugün 42. YILA MERHABA diyoruz.
Birçok ihtilal gören ama yılmadan çalışmaya devam eden bizlere Allah bir daha kötü günler göstermesin.
1977-1980 yılları arasında yaşadığımız o çirkin olayları Allah’ım bizlere bir daha göstermesin. O yıllarda mahalleler bölünmüş ve kimse kimseye selam bile veremiyordu. Sonra askeri ihtilalle her şey düzeldi.
Belki 12 Eylül 1980’de gazetemizin açılışını yapamadık. O tarih bizim için önemli bir tarih oldu,.
BUGÜN YİNE SİZLERLE BİRLİKTEYİZ.
42 yılın içine girdik. Koronavirüs salgını nedeniyle bugün gazetemizin kuruluşunu kutlamıyoruz. Kuruluş kokteylini ve yaş günü pastamızı ileriki bir tarihte kesip kutlayacağız.
Çünkü önce sağlık diyorum.
Sağlık bizim için her şeyden önemli. Bugün kutlama yapmayacağız ve kutlamamızı ileriki bir tarihe erteliyoruz.
Geçen yılda hastalık nedeniyle kuruluş kutlamamızı ertelemiştik. O zaman erteleme yapacağız dememize rağmen çok kişi çiçek göndermiş, ziyaretimize gelmişlerdi. Onlara bugün birkez daha teşekkür ediyorum.
Ben bugün sizlerden sadece başarı dileği ve dua bekliyorum.
Kutlama yaptığımız yıllarda gazetemiz ofisini çiçek bahçesine döndüren ve o zaman akın akın gelerek bizleri kutlayanlara tekrar teşekkür ediyorum.
DAHA NİCE UZUN YILLARDA BULUŞMAK VE BİR BERABER OLMAK DİLEĞİ İLE SAYGILAR, SEVGİLER SUNUYORUM.

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI