:: 30 Kasım 2021 Salı

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mustafa ERDOĞAN Mustafa ERDOĞAN

5 FABRİKA KAPANDI, 300 FABRİKA AÇILACAK

16 Nisan 2021 Cuma 15:23

Geçtiğimiz gün Tampon köşemde bir konu yazmıştım.

Tarsus Organize Sanayi Bölgesinde (OSB)  müdür neden değişti diye sormuştum..

Önemli bir yatırım yeri olan  Tarsus OSB’de  yanlış yapan kim olursa gider.

OSB yönetimi ile ilgisi olmayan bir konudan ve yapımcı bir firmadan dolayı müdürün hatası tesbit  edilip bu görevinden alınmış.

TSO Başkanı Ruhi Koçak “bizimle ilgisi olmayan bir nedenden dolayı müdür  değişti” diyor.

Biz de Başkan Koçak’a teşekkür ediyoruz.

Bu ilgisi ve açıklaması için.

300 YENİ FABRİKA AÇILACAK

Başkan RUHİ KOÇAK “Tarsus’ta bugüne kadar  5 fabrika kapandı, biz yerine 300 fabrika yapacağız” diyor.

Buraya çok büyük firmalar gelecek. Bunlar şimdi isimlerinin açıklanmasını istemiyor. Bu OSB’de 200 hatta 300 dönüm arazi alanlar var.

Koçak “Arazi alanların hepsi buraya fabrika yapacaklar. Birçoğu önümüzdeki günlerde temelini bile atacaklar. Altyapı inşaatları hızla devam ediyor” diyor.

Tarsus OSB’de şu anda 135 yatırımcı firma var.  Buranın gelişmesi için  önü açık. Başkan Koçak “Bizden hala  yer  talep eden müteşebbisler var.” diyerek ilgiyi açıklıyor.

Başkana katılmamak elde değil.

Tarsus OSB’de güzel şeyler oluyor.

Bende gittim, gördüm. Başkan Koçak’ın görüşlerine katılıyorum. İnanmayanlar varsa gitsin görsün. Başkan Koçak’ın dediği gibi Tarsus’un  geleceği inşaa ediliyor

Burası Tarsus’a büyük canlılık kazandıracak. Bu OSB’de arsayı alıp başkasına satmak yok. Herkes aldığı arsaya mutlaka tesisini yapacak, tesisini kuracak.

Bu konu bile önemli.

300  FİRMA

Tarsus OSB’de  300  büyük firma yer almış.

Yazımın başında da dedim, bu firmalar isimlerinin  açıklanması istemiyor.  Kazma vurulup temel atılınca o zaman bizlerde bu firmaların isimlerini paylaşacağız.  Kentimize gelen müteşebbisler,  işlerini ve sorunlarını TSO ve Borsa başkanı kanalıyla çözeceklerdir.

Koçak “biz ne yapıyorsak Tarsus için yapıyoruz” diyor.

Sözlerine devamla “Geçen gün sizde yazdınız. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, 100 dönüm Büyükşehir adına,100 dönümde kendi şirketine yer aldı” diyor.

Seçer kendi adına aldığı yerde temel attıracak. Büyükşehir Belediyesi de proje hazırlatıyor. Tarsus Belediyesi de yine 100 dönüm yer aldı, onlarda tesis yapacak.

Koçak “Mustafa bey, bu kentte son 30 yılda 5 fabrika kapandı, biz ilk etapta 150 fabrika nihai hedefimizde  biz en az  300 fabrikayı elbirliğiyle yaptıracağız. Bunu sizde,  halkımızda görecek” diyor.

Bende “İnşallah” diyorum. Bu yerlerin alınmasında, istimlak edilmesinde, sizin büyük emeğiniz var. Başkanda “ Elbette basınında desteği  var” diyor. Bende kendisine teşekkür ediyorum. Yapılacak 300 fabrika sayesinde bu kentte işsizlik azalacak, hatta bitecektir.

Benim Koçak ile önümüzdeki günlerde bir başka söyleşim olacak. O zaman söyleyeceklerini de sizinle paylaşacağım.

Başkanın görüşlerine katılmamak elde değil.

OTEL KONUSU

TSO başkanı Ruhi Koçak “ Mustafa bey sizde bu işin üzerinde duruyorsunuz, teşekkür ederim” diyor ve ekliyor “Bu kentte 5 yıldızlı bir otel yok. Yarın bir gün bu kente çok müteşebbis gelecek, altyapı üstyapı yapılırken mühendisler gelecek. O nedenle bu kente acilen  bir otel yapılması gerek. Siz bunu sık sık gündeme getiriyorsunuz. bunu muhakkak yaptırmak azım. Bu yıl bir temel atılırsa en kısa zamanda 5 yıldızlı bir otelimiz yaptırılır” diyor.

İstenirse olur. Başkan “Bu Çamtepe kavşağını çok yazdınız. Çamtepe girişli çıkışlı ve Organize sanayiye uygun bir şekle geldi. Ama bu kentte otel olmazsa, oradaki mühendisler ve mal sahipleri Adana yada Mersin’e gider. Bunu önlemek için Tarsus’a 5 yıldızlı bir otel  ve oteller yapılması şarttır “diyor. Bizde başkana hak veriyoruz.

Bu şehre en kısa zamanda bir  veya birkaç otel yapılması gerek diyerek kendisine teşekkür ettim.

 

HALUK BAŞKAN’IN DÜŞÜNCESİ

İnşallah  bu yıl bitmeden bu kente bir otel inşaatı başlar. Geçen gün Tarsus belediye başkanı HALUK

BOZDOĞAN ile görüşmemde “Mustafa bey, Rüya Balo salonu önündeki eski kıl çadırın olduğu yer boş. Buraya bir otel yaptıracağız” dedi.

Bende derim ki, İnşallah Tarsus Belediyesi, Mersin Büyükşehir belediyesi ve en az bir müteşebbis çıkar bu kente bir yıl içinde 3 tane otel birden yapılır.

Biz Tarsus 400 bin nüfuslu bir kent. Evliyalar, embiyalar kenti diyoruz. Bu kente 300 fabrika yapılacak diyoruz.  Ama bir 5 yıldızlı otelimiz yok. Bu bugüne kadar kader denebilir.  Bir Şelale Oteli vardı.  5 yıldır boş ve çürüyor. Depreme dayanıksız dendi, yıkılacak mı, tadilat mı yapılacak belli değil.

Buda benim görüşüm.

MEHMET!

Geçtiğimiz Salı günü idi, vefat eden Tarsus’un neşesi güler yüzü MEHMET DEMİRGÖĞÜS aramızdan ayrıldı. Mehmet kardeşim ani vefatınla  Sosyal medyayı salladın. Herkesimin sevdiği Mehmet kardeşimi Çarşamba günü toprağa verdik. Sosyal medyayı ölümü ile sarsan Mehmet’in kaybı herkesi  çok üzdü.

Mehmet Demirgöğüs’ün cenaze namazını Tarsus Müftüsü ALİ CAN bey kıldırdı. Ardından Kuranı Kerim okuyan  ERTUĞRUL BODUR  birde duasını yaptırdı.Herkes tarafından sevilen MEHMET DEMİRGÖĞÜS’ü en çok seven ve onu koruyup kollayan, abisi, babası gidi şefkatli davranan SERKAN ESENDEMİR’e başsağlığı diliyorum.

Serkan kardeşim, her zaman ilgilendiği MEHMET DEMİRGÖĞÜS’ü aracıyla gezdiren, sahip çıkan biriydi. Serkan kardeşimin de ayrıca başı sağ  olsun.   Mehmet, bizim gazeteye de çok gelir ve “Beni gazeteye yazın” derdi. Ama MEHMET kardeşimi erken ve zamansız kaybettik.

Ben tüm Tarsus’un acısını paylaşıyorum

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI