:: 07 Temmuz 2022 Perşembe

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mustafa ERDOĞAN Mustafa ERDOĞAN

62 YAŞINDAKİ KONUT

19 Ocak 2022 Çarşamba 09:09

Bugünkü konumuz Kaymakamlık konutu..

Anlatacağım konu çok önemli..

Lütfen bu sese kulak verin.

Tarsus 400 bin nüfusa sahip bir ilçe.

Adında ilçe yazıyor ama  mevcut vilayetlerin yarısından fazlasından daha büyük.

Bu Tarsus ilçe olduğu için kaymakamlıkla idare ediliyor.

400 bin nüfusa hizmet kolay değil. Kaymakam KADİR SERTEL OTCU’nun gecesi yok gündüzü yok.

Allah kaymakam beye kolaylık versin.

xx

KAYMAKAMLIK KONUTU

Bu konu çok önemli. Mesela Tarsus Kaymakamının kaldığı konutu biliyor musunuz.

Bu lojman 1961 yılında Atatürk caddesi üzerinde KASIM EKENLER’in villasının yanına yapıldı. Bu konut yapılalı tam 62 yıl olmuş. Bu bina her yıl tadilat istiyor. Arsası 894 m2. Arsa bile çok kıymetli. Ama burası halk arasında kaymakamlık konutu olarak biliniyor.. Oradan gelip geçenler biliyor ve görüyor.

Tarsuslu okurlarımız “Bu konut kaymakamlığa ait. Ama kaymakam bey Tarsus’u ve devleti temsil ediyor. Bu bina yapılalı 62 yıl olmuş ama her yıl tamir, tamir tamir.. Ufacık bir konut artık yetersiz kalıyor. O nedenle güzel bir yere büyük bir konut yapılması şart.” diyor.

xx

YERİ DEĞERLİ

Şimdi Tarsus kaymakamlığına ait konutun yerini bir müteahhide verseniz, size 3-4 tane daire verir. Bu konutun yeri çok değerli.

1968 yılında Tarsus’ta  sel afeti olmuştu. O dönemin kaymakamı binadan çıkamamıştı. Çünkü Konutu sel basmıştı. O zaman kaymakam bey kayıkla o binadan alınıp kaymakamlık binasına gelebilmişti. Ama bu binanın yeri şimdilerde çok değerli. Burası satılsa bile iyi para getirir. Onun için kaymakamlığa yakışır yeni bir konut yapılmalı.

xx

VALİMİZDEN İSTEK

Bundan evvelki kaymakamlar yeni konut yapımı için girişimlerde bulundu, hatta yeni konut için plan ve proje bile çizdirilmişti. Hatta kiralık bina bile bulunmuştu. Ya hazır bina  bile bulunmuştu.. Konu Valiliğe bildirildi. Ama hala bir netice alınamadı.

Şimdiki konutun yeri 2-3 tane konut satın alır.

Tarsuslular olarak bu kaymakamlık konutunun yenilenmesi için Valimizden destek istiyoruz.

Hakikaten Kaymakamlık konutu çok kötü durumda. Burasının etrafına apartmanlar yapılmış.  Konutun sağı solu arkası önü  apartman olunca Konut ortada küçücük kalmış. Yukarıda belirttiğim gibi bu konut yapılalı 62 yıl olmuş. Bina eski her yıl tadilat istiyor. Eskinin yenisi olmaz, tadilat yerine yeni bir konut yapılması şart.

İnşallah sayın MERSİN  VALİSİ ALİ İHSAN SU bu konuya el atar ve  konut yenilenir.

Bu konuyu daha önceleri defalarca yazdık. İnşallah 2023 yılına müjdeli haberlerle gireriz. Türkiye’de 100 il projesi içinde yer alan Tarsus ‘ta inşallah vilayet olacak ve Valilik konutu olarak da kullanılacak güzel ve büyük modern bir konut yapılmalı diyoruz.

xx

BAKKALLAR ODASI KONGRESİ

Bir süredir Tarsus’taki Odaların seçimleri yapılıyor.

Şimdi sıra Bakkallarda.

Bakkallar ve Bayiler Odası seçimi yarın yapılacak. Bu oda da benim de emeğim var. Bu odayı arkadaşlarımla birlikte 1972-yılında kurduk. O zamanki statüsü dernek idi. Zor şartlar altında bu derneği kurduk. Anarşinin hızlı olduğu yıllarda bu derneği kurduk ve  ayağa kaldırdık. 1986 yılının sonuna kadar burada başkanlık yaptım. Arkadaşlarım üyelerim hep bana güven verdi arka çıktı. Bayrağı da günü gelince  HAKKI ÖZDESTİCİ’ye verdik. Sonrada dernek kurulduğu günden beri yönetimde olan  Erdoğan Yalçın arkadaşımız bayrağı devraldı ve halen başkanlık yapıyor.  Yalçın 1975 yılından beri derneğe üye ve 46 yıldır da  yöneticilik ve başkanlık yaptı. Başkan Erdoğan Yalçın dün bizi de ziyaret etti ve yarınki kongreye davet etti.  ERDOĞAN YALÇIN ve ekibi yarın güven tazeleyecekler ve başkanlığa devam edecekler.

Tüm üyeleri de  oda yönetimi ile el ele olmaya ve  yönetime güvenmeye davet ediyorum.

Dün eski bakkallardan ve Yeni Esnaf Kefalet Kooperatifi başkanı BEKTAŞ ASLAN Ziyaretimize geldiler. Bektaş beyinde bu odada büyük emekleri var. Yarın ki kongrenin görkemli geçeceğine inanıyor, şimdiden başarılar diliyorum.

Yine daha önceki günlerde kongrelerini yapan diğer oda başkanlarını da kutluyorum. Üyelerine hizmet için çırpınan tüm oda başkanlarına teşekkür ediyorum, yeni dönemde de başarılar diliyorum.

İyi ki varsınız başkanlar..

BUGÜNLÜK BU KADAR DİYOR SAĞLIKLI VE MUTLU YARINLAR DİLİYORUM.

 

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI